با ما همراه باشید
https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn1-heder-600x77.jpg

اسلایدر

سرقت از جیب ملت/ تورم‌زایی بودجه ۱۴۰۰ با سُفره مردم چه می‌کند؟

خوش‌بینی بیش از حد دولتی‌ها به نفت و درآمدهای نفتی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ این احتمال را تقویت کرده است که در سال آینده نه‌تنها کسری شدید بودجه را خواهیم داشت بلکه احتمالاً با ابرتورم تقدیمیِ دولت، مردم فقیرتر هم خواهند شد.

منتشر شده

در

بودجه 1400

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، لایحه بودجه 1400 درحالی هفته گذشته به بهارستان رسید که نه‌تنها با حواشی متعدد همراه بود بلکه افزایش وابستگی به نفت و پیش‌بینی درآمدهای غیرواقعی از فروش نفت و اوراق موجب شده است منتقدان آن را بودجه رؤیایی دولت بخوانند!

خوش‌بینی دولت به آینده احتمالاً‌ موجب شده است بودجه 1400 با فروش روزانه 2.3 میلیون بشکه­‌ای نفت نوشته شود، آن هم در شرایطی که فروش نفت فعلی ایران حدود یک‌سوم این رقم بوده و به‌احتمال خیلی زیاد چنین رقمی محقق نخواهد شد، ضمن اینکه دولت حدود 70 هزار میلیارد تومان نیز فروش اوراق سلف نفتی را در نظر گرفته است که نشان می‌دهد در صورت عدم تحقق فروش نفت نیز، باز هم حساب ویژه­‌ای روی درآمدهای نفتی باز کرده است!

* چرا دولت روحانی بودجه 1400 را با خوش‌بینی به فروش نفت بست؟

باتوجه به اینکه سال 97 ترامپ از برجام خارج شد و با اعمال تحریمهای اقتصادی، راه فروش و صادرات نفت و مشتقات آن را بست و نقل و انتقال ارز را هم مسدود کرد، منابع پیش‌بینی‌شده در بودجه سال 97 با رقمی بالغ بر 1200 هزار میلیارد تومان به‌دلیل کاهش صادرات نفت محقق نشد و سال را با کسری شدید بودجه به پایان رساندیم!

با وجود کسری بودجه در سال 97 و کاهش بیشتر صادرات نفت ایران، دولت بودجه سال 98 را 500 هزار میلیارد تومان هم افزایش داد و به رقمی بالغ بر 1700 هزار میلیارد تومان رساند که این رقم نیز به‌دلیل بیشتر شدن مشکلات اقتصادی و فشار تحریمها، باز هم محقق نشد و پایان سال با کسری شدیدتر بودجه مواجه شدیم!

با وجود این و با افزایش بیش از پیش تحریم‌ها و کاهش درآمدهای ارزی کشور، این‌بار دولت روحانی در کمال تعجب بودجه محقق‌نشده سال 98 را 300 هزار میلیارد تومان دیگر افزایش داد و به رقمی بالغ بر 2000 هزار میلیارد تومان در سال 99 رساند که اوضاع سال جاری به‌خوبی مبین عدم تحقق این رقم می‌باشد و لازم به ذکر است که امسال شیوع “بیماری کرونا” هم مزیدی بر علت شده است تا اوضاع اقتصادی کشور و کسب‌وکارهای داخلی و بین‌المللی فعالان اقتصادی و شرکتها هم راکد و خرابتر از قبل گردد و دست دولت را جهت تحقق منابع و درآمدهای پیش‌بینی‌شده در بودجه 99 به‌طور جدی در تنگنا بگذارد که همین امر موجب کسری بودجه شدید امسال نیز خواهد شد!!

اما با علم به اینکه طی سه سال گذشته اوضاع اقتصادی کشور چگونه بوده و فشار تحریم‌ها نیز روز به روز بیشتر و سفره مردم هم کوچکتر شده است، باز در کمال تعجب می‌بینیم که دولت روحانی از لایحه بودجه‌ای برای سال 1400 رونمایی می‌کند که نسبت به امسال حدود 500 هزار میلیارد تومان دیگر افزایش دارد و به رقمی بالغ بر 2500 هزار میلیارد تومان رسیده است!!

چه شده که دولت به این نتیجه رسیده است که سال آینده فروشِ نفتِ کشورمان به‌یک‌باره به بیش از 2 میلیون بشکه نفت و میعانات نفتی برسد؟ که این میزان فروش نفت آن هم با قیمت 40 دلار به‌ازای هر بشکه بتواند بیش از 20 میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته باشد؟!!

* وابستگی 41درصدی بودجه به نفت/ این بود اصلاح ساختاری؟

در لایحه بودجه 1400 با منابع 841 هزار میلیارد تومانی بودجه عمومی، 199 هزار میلیارد تومان منابع از محل فروش نفت و فرآورده‌های نفتی لحاظ شده است. اگر 70 هزار میلیارد تومان اوراق پیش‌فروش نفت را نیز به این رقم اضافه کنیم حدود 270 هزار میلیارد تومان از منابع بودجه به نفت وابسته است.

نکته جالب توجه اینکه امسال دولت در لایحه خود منابع 75 هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی لحاظ کرده است که این منابع نیز در واقع سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت می‌باشد، در مجموع به‌عبارتی 345 هزار میلیارد تومان از بودجه 841 هزار تومانی سال 99 دولت وابسته به نفت است که وابستگی 41درصدی بودجه 1400 به نفت را نشان می‌دهد نه رقم 23درصدی که آقای نوبخت مدعی آن است.

وابستگی شدید بودجه 1400 به نفت درحالی با نقدهای متعدد مجلسی‌ها و اقتصاددان‌ها همراه شده است که اتفاقاً دولت باید در راستای اصلاح ساختاری بودجه، از سهم نفت در بودجه کم می‌کرد و بیشتر روی درآمدهای غیرنفتی تمرکز می‌کرد اما همان‌طور که در بالا هم گفتیم خوش‌بینی دولت به آینده احتمالاً سبب نگارش چنین بودجه‌ای شده است.

باتوجه به لایحه پیشنهادی دولت و سهم درآمدها و هزینه‌ها در سال آینده باید گفت که سال 1400 در صورت تصویب بودجه پیشنهادی دولت در مجلس، کسری بودجه سال آینده حداقل دو سه برابر امسال خواهد بود.

* کسری بودجه 1400 چندبرابر امسال خواهد بود/ تورم 22درصدی با بودجه 1400 محقق می‌شود؟

رویکرد دولت در بودجه 1400 درحالی با انتقاد از سوی کارشناسان اقتصادی همراه شده که در سال‌های بعد از انقلاب، کسری بودجه دولت‌ها همواره عامل اصلی تورم و افزایش نقدینگی و پایه پولی بوده است و در نتیجه با افزایش تورم فشارهای اقتصادی بر زندگی مردم بیشتر از قبل می‌شود.

کسری بودجه شدید برای سال آینده با توجه به بودجه نفتی دولت یکی از مهمترین محورهای نقد به لایحه پیشنهادی دولت است؛ کارشناسان می‌گویند دولت بودجه را طوری نوشته است که هزینه‌ها اجرایی می‌شود ولی درآمدی حاصل نمی‌شود و در نتیجه باز هم سناریوی کسری بودجه و روشهای تأمین مالی آن موجب افزایش تورم و… خواهد شد.

نکته مهم اما اینجاست که دولت تورم هدف‌گذاری‌شده برای بودجه 1400 را 22 درصد اعلام کرده است! اما با توجه به درآمدها و هزینه‌های درنظر گرفته‌شده در لایحه بودجه 1400 نه‌تنها احتمال تحقق این هدف بعید است بلکه پیش‌بینی‌ها بیانگر افزایش چشمگیر تورم در صورت تصویب بودجه پیشنهادی دولت است.

طبق لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه 1400، بودجه عمومی دولت 47 درصد رشد کرده است و هزینه‌های جاری دولت هم رشد 43درصدی دارد، در عین حال برخی کارشناسان منابع مشکوک الوصول بودجه را بیش از 590 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کردند که بخش عمده آن احتمالاً درآمدهای نفتی است که محقق نشود.

* هشدار برای فقیرترشدن مردم/ بودجه 1400 موتور ابرتورم را روشن می‌کند

عدم تحقق درآمدها کنار رشد بی‌سابقه هزینه‌های غیرقابل اجتناب به‌معنی تأمین پول از منابعی است که همانند سال جاری تورمی شدید و کم‌سابقه به‌همراه دارد، این در حالی است که افزایش حقوق تنها 25 درصد پیش‌بینی شده است و همه این اعداد و ارقام درباره خطر کاهش قدرت خرید مردم در سال 1400 و فقیرتر شدن مردم هشدار می‌دهد.

بی‌احتیاطی و کم‌توجهی به شرایط موجود اقتصاد و واقعیت‌ها موجب شده است با اضافه کردن مخارج دولت شاهد خیز دوباره تورم باشیم آن هم درحالی که انتظار می‌رفت با توجه به گرانی‌ها و افزایش قیمت‌های سرسام‌آور در سال جاری، حداقل دولت بودجه 1400 را با رویکرد مقابله با گرانی‌ها ببندد نه اینکه خود عاملی بر ادامه مسیر گرانی‌ها و افزایش تورم باشد.

طی سه چهار سال اخیر، اقتصاد ایران با مشکلات متعددی همراه بوده است که در نتیجه این مشکلات که عمدتاً ناشی از سیاست‌گذاری‌های دولت و ضعف‌های نظارتی بوده فشار اقتصادی بر مردم بیشتر از قبل شده و تورم نیز مسیر افزایشی را با سرعتی بیشتر در پیش گرفته است، برخی پیش‌بینی‌ها بیانگر آن است که نرخ تورم در صورت ادامه وضع موجود تا پایان سال به 35 درصد برسد.

بنابراین در صورت تصویب لایحه بودجه پیشنهادی دولت و بروز کسری بودجه شدید در سال آینده، دولت باز هم بر فروش اوراق تکیه خواهد کرد و اگر شرط فروش این اوراق هم افزایش نرخ بازده فرض شود، بودجه سال 1400 موتوری برای سرعت‌ بیشتر تورم خواهد بود.

و اگر تأمین مالی بودجه 1400 از طریق فروش سهام یا فروش اوراق بدهی هم محقق نشود، طبیعتاً دولت به روش‌های قبلی برای جبران کسری بودجه روی خواهد آورد و در این حالت هم با افزایش حجم پایه پولی و انتشار پول، اقتصاد به همان چرخه معیوب قبلی برمی‌گردد که نتیجه آن چیزی جز افزایش تورم و فشار مشکلات متعدد معیشتی و نابرابری اجتماعی نخواهد بود.

* تورم سال آینده 2برابر می‌شود!

کارشناسان اقتصادی و منتقدان لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده در روزهای اخیر به‌دفعات درباره تورم‌زایی بودجه 1400 هشدار داده و اعلام کرده‌اند که این بودجه متورم، حتماً به فقیرتر شدن مردم می‌انجامد.

بخشی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در همین ارتباط با اشاره به اینکه دولت برای جبران کسری بودجه مجبور به چاپ پول می‌شود گفت: طی 50 تا 60 سال گذشته اکثریت مردم درگیر تورم بوده‌اند که ناشی از کسری بودجه دولت است. در سال 98 دولت مدعی 100 هزار میلیارد تومان کسری بودجه بود که این مبلغ در عمل به 300 هزار میلیارد تومان رسید. در سال جاری بنا بر ادعای دولت 317 هزار میلیار تومان با کمبود بودجه دولتی مواجه خواهیم بود که اگر این رقم سه‌برابر شود تورم ما در سال آینده حداقل دو برابر خواهد شد و بسیاری از مردم ما از این تورم به‌شدت آسیب خواهند دید.

به‌گفته وی، کسری بودجه دولت، جیب مردم را خالی‌تر و سفره‌ها را محدودتر خواهد کرد. روندی که دولت طی می‌کند باعث کم شدن محتوای سفره‌ها می‌شود و عملاً چیزی به آن اضافه نمی‌شود. دولت به مردم یارانه 100 هزار تومانی می‌دهد و دوبرابر آن را پس می‌گیرد و در عمل قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت.

سبزعلیپور دیگر کارشناس اقتصادی است که در این باره به تسنیم گفته است: بودجه 1400 میراث مشکل‌ساز و پردردسر “روحانی” برای “دولت آینده” می‌باشد که به‌دلیل غیرواقعی بودن و تنظیم رؤیایی آن، جز کسری بودجه، خزانه خالی و عدم توانایی در پاسخگویی به انتظارات مردم هیچ دستاورد مثبتی نخواهد داشت.

متأسفانه باز هم شاهد گسترش هزینه‌های جاری دولت در بودجه پیشنهادی 1400 هستیم و عدم تحقق درآمدها و کسری بودجه بسیار زیادی را هم به‌طور قطع در پیش داریم.

با توجه به اعداد و ارقام بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده و خوش‌بینی بیش از حد به نفت و درآمدهای نفتی احتمالاً سال 1400 کسری بودجه دولت چندبرابر امسال خواهد بود و در نتیجه نه‌تنها تورم هدف 22درصدی محقق نخواهد شد بلکه اگر همین بودجه به‌تصویب مجلس برسد باید شاهد ابرتورم در سال آینده باشیم!

ادامه مطلب
تبلیغات https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn-heder-600x153-1-1536x392.jpg
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسلایدر

شعر خوانی فاطمه ضحی رحیمیان به مناسبت اربعین حسینی

فاطمه ضحی رحیمیان دختر شیرین زبان در یزد اقدام به شغرخوانی در وصف اربعین و مظلومیت حضرت زینب کبری(س) و امام حسین(ع) کرد.

منتشر شده

در

توسط

شعر خوانی فاطمه ضحی رحیمیان به مناسبت اربعین حسینی

ادامه مطلب

اخبار یزد

یادداشت آیت الله سیدمحمدکاظم مدرسی نائب رئیس شورای حوزه های علمیه استان یزد با موضوع جایگاه نوروز

منتشر شده

در

توسط

آیت الله مدرسی

شبکه خبری یزد – سئوالی وجود دارد و آن این است که چرا باید نوروز پاس داشته شود، با توجه به اینکه نوروز از مبنای شرعی قوی برخوردارنیست اما متشرعین و جلوداران شریعت ما امروز و دیروز نسبت به نوروز یک توجهات خاصی را داشته اند مثل نگاه حضرت امام خمینی (ره)، مراجع تقلید و مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع که در پاسخ به این سئوال دو نکته قابل توجه است.

شکی نیست که نوروز یک سنت اجتماعی است و کشورها از آن جهت که دارای اقوام و ملت‌های مختلفی هستند یک ظرفیت خاصی برای از هم گسسته شدن در وجودشان دیده می شود.مخصوصا اگر دشمن خارجی قویی داشته باشند اما نقطه مقابل این ظرفیت از هم گسسته شدن امکاناتی است که در اختیار هر جامعه ای برای حفظ و انسجام آن وجود دارد مثل حس وطن دوستی، اهداف و آرمان‌های واحد برای یک جامعه، دشمن واحد، معرفی و شناسایی آن در یک جامعه، آئین‌های معنوی و دینی یک جامعه ، ایجاد حس مسئولیت مشترک در آن جامعه، و همچنین سنت‌های ملی و جمعی آن جامعه که هر کدام از این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها بخشی از جامعه را در دایره خود منسجم و به اتحاد بیشتر نزدیک می‌کند.

البته این سنت‌ها ممکن است در درون خودش خرافاتی را هم داشته باشد و شکی نیست که باید از این خرافات دوری شود و در حقیقت این خرافات و باورهای غیر واقعی زدوده شود همانگونه که اسلام نسبت به سنت‌های مفید جوامع آن‌ها را با اصلاحاتی پذیرفته است.

نوروز هم یکی از سنت‌های ملی ، دیرباز و کهنی است که عامل انسجام ملی برای بخش زیادی از جامعه است و لذا حتی کسانی که مبنای شرعی را برای آن قائل نیستند مثل حضرت امام و مقام معظم رهبری نسبت به آن توجه دارند و اهمیت می‌دهند چرا که بخش زیادی از جامعه با همین سنت به انسجام درونی و اتحاد ملی می‌رسد.

البته از آن جهت هم که روایاتی داریم که قائل به تسامح در ادله سنن شدیم باید به آن‌ها هم توجه داشته باشیم گرچه در این زمینه هم باید گفت آن نوروزی که در روایات هست به شکلی مشخص معلوم نیست از نظر زمانی با این نوروز تطبیق داشته باشد.

از بعد دیگر باید گفت هر جامعه ای نیازمند به شادی و نشاط است و اسلام هم به این موضوع توجه دارد البته عوامل شادی‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند:بخش اول عوامل و شادی‌هایی که بدون مبنا هستند و زود گذرند و همراه با عوامل غیر شرعی و اسلامی نیستند و از این رو قابل قبول نخواهند بود زیرا این شادی‌ها نمی‌توانند برای جوامع مفید و موثر باشند.

حتی ممکن است شادی‌هایی در پرتو رفاه زدگی حاصل شود و این هم نمی‌تواند برای فرد و جامعه در دراز مدت تاثیرگذار باشد.یک کشور کوچکی است به نام فلاند که بر اساس گزارش برخی رسانه ها از مرفه ترین کشورهاست و مردم آن هم در پرتو این رفاه از شادی و نشاط خاصی برخوردارند اما همین کشور فلاند دومین کشوریست که آمار خودکشی را در خود دارد و مشخص می‌شود این سبک شادی‌ها و برخی رفاه زدگی‌ها نمی‌تواند آنگونه که باید در نشاط واقعی جامعه و حفظ نشاط حقیقی تاثیرگذار باشد.

بخش دوم شادی‌ها و سرورهایی است که برای انسان‌ها نیرو آفرین و انرژی زا هستند و انسان‌ها را در مسیر صحیح زندگی یاری می‌دهند و اینگونه شادی‌ها حتی در برابر سختی‌ها هم انسان‌ها را مقاوم می‌کنند مثل جریان عاشورا که معروف است به اینکه شب عاشورا اصحاب سید الشهدا به شوخی، مزاح و شادی پرداخته بودند و آن شادی که در پرتو دین و آئین‌های حقیقی و درست حاصل شود نیرو زا هم هستند و لذا به آن‌ها قدرت می‌دهد که بتوانند در مقابل دشمن ایستادگی و مقاومت کنند و دشمن را به زبونی بکشند.

ما در رابطه با شادی‌های زودگذر هم می‌توانیم این تعبیر را داشته باشیم به شادی‌هایی که زودگذر هستند، امروزه دیده و شنیده می شود که گاهی افراد از قرص‌های شادی آفرین استفاده می‌کنند که به صورت موقت برای انسان فرح و شادی ایجاد می‌کند اما در نهایت انسان را به ضعف، سستی و خمودگی می‌کشد.این نوع شادی‌ها مورد پسند نیست و نباید در جامعه رواج پیدا کند.

از این رو نوروز و مراسم‌های درونی آن مثل نظافت و آذین بندی عمومی، تحرکات نو، پوشیدن لباس‌های آراسته و تمیز، عیدی دادن ، سله ارحام ، شاد کردن دلهای فقیران و مستمندان و حتی مسافرت کردن به مناطق دیدنی ، همه و همه از اموریست که اسلام آن‌ها را تائید می‌کند،برای آن‌ها برنامه ریزی دارد و روی آن‌ها سرمایه گذاری می‌کند.از این جهت نوروز برای نشاط جامعه هم بسیار لازم و ضروری است و لذا اگر بزرگان نسبت به نوروز که یک سنت قدیمی و کهن است سرمایه گذاری می‌کنند به این دو جهت است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

ادامه مطلب

اخبار یزد

نقد آرای قضات به ارتقا سطح آموزش جامعه حقوقی کمک می‌کند

منتشر شده

در

عدالت

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، غلامعلی دهشیری در پنجمین نشست نقد رأی دادگستری یزد اظهار داشت: هدف از نقد آرای قضات، شناخت نقاط قوت و ضعف آراء و کمک به ارتقاء سطح علمی قضات و تسهیل و تسریع فرآیند دادرسی و آموزش همگانی است.

وی گفت: اهمیت و توجه به ظرفیت‌های علمی و تجربی قضات، وکلا و کارشناسان و نخبگان حقوقی در دوران تحول قضائی؛ با نقد و واکاوی توأمان آراء قضات، دفاعیات وکلا و نظریات کارشناسی با هدف ارتقاء سطح آموزش دستگاه قضائی، تعالی علمی قضات و کارشناسان و وکلا، کمک به تسهیل و تسریع فرآیند دادرسی انجام می‌گیرد.

رئیس‌کل دادگستری استان یزد با بیان اینکه تا چندین سال پیش آرای قضات که محصول یک عمر تفکر و تجربه قضات است در بایگانی‌ها خاک می‌خورد، تصریح کرد: در حال حاضر دستگاه قضایی این همت و جسارت را دارد که در راستای شفاف‌سازی آرا و اقناع اصحاب دعوا، مجامع حقوقی و نخبگانی و کمک به اتقان و استحکام آراء، تجارب خویش را به علاقه‌مندان، قضات، وکلا و کارآموزان و دانشجویان جوان ارائه نماید.

دهشیری گفت: اگر به نقد رأی در فضایی وسیع‌تر نگریسته شود حتی عوامل و تصمیمات غیرقضائی زمینه‌ساز صدور رأی قابل نقد است و در این میان لوایح وکلا و نظریات کارشناسی باید به سطحی از وزانت برسد که با همکاری نهادهای هم‌زیست قوه در کنار آراء قضات مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان یزد ادامه داد: آراء قضات نتیجه نهایی محصول تفکر و تجربه قضات است و در نقد رأی، شکل و محتوا و شیوه استنتاج و استدلال آراء مورد توجه می‌گیرد لذا در این حوزه سعی و تلاش بر آن است تا نقاط قوت و ضعف آراء مشخص شود.

وی افزود: این اقدام به جهت کمک به تعالی و ارتقاء سطح علمی جامعه حقوقی صورت می‌گیرد تا علاوه بر اصلاح رویه‌های نادرست به اتقان و استحکام آراء و رویه‌ها و نهایتا رشد، تعالی و تسهیل فرآیند و کاهش اطاله دادرسی و اقناع اصحاب دعوی کمک شود.

دهشیری در پایان با اشاره به تلاش‌ها و اقدامات متعدد صورت گرفته در برگزاری نشست‌های علمی، کارشناسی و آموزشی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان و مشارکت کنندگان نشست‌های نقد رأی بر حمایت ویژه مدیریت دادگستری استان از این گونه نشست‌ها و برنامه‌ها تاکید کرد.

وی گفت: تاکید و حمایت مسئولان عالی و مدیران پژوهشگاه قوه قضائیه بر اجرای سند تحول قضایی است، مشارکت مسئولانه و مجدانه دانشجویان، کارآموزان، قضات، وکلا و کارشناسان جوان را در کمک به ارتقاء کمی و کیفی و سیر تکاملی این نشست‌ها یادآور شد.

پنجمین نشست نقد رأی دادگستری استان یزد به همت معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری یزد و میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تفت با شرکت قضات، وکلا، کارشناسان، اساتید، دانشجویان و علاقه‌مندان رشته حقوق و به صورت حضوری و مجازی در محل دانشگاه آزاد تفت برگزار گردید و مورد استقبال خوبی قرار گرفت.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

با فرهنگ‌سازی کاشت درخت، فقر سرانه فضای سبز در استان یزد جبران می‌شود

منتشر شده

در

روز منابع طبیعی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، امروز به مناسبت 17 اسفند روز منابع طبیعی فرهنگ و رسانه مراسم درختکاری در محل بوستان شهید گمنام در صدا و سیمای مرکزی یزد انجام شد، در این مراسم، فرمانده سپاه‌الغدیر استان یزد، استاندار، مدیرکل منابع طبیعی و مدیرکل صدا و سیما یزد حضور داشتند.

سردار رضا پورشمسی در این مراسم اظهار داشت: امسال قرار بود به مناسبت کنگره ملی شهدای یزد 4000 درخت کاشت شود اما با همت مردم و مسئولان در استان بیش از 40 هزار درخت کاشت شده باشد.

وی گفت: نگاه ما و دین اسلام به محیط زیست نگاه نافذ است و در فرهنگ دیرینه کویرنشینان یزد اهمیت درخت و حیاط موضوع مهمی است و در سال‌های گذشته و قدیم به جهت احترام به درختان تنه‌های درخت را با پارچه‌هایی که نشانه تکریم و احترام بود می‌پوشاندند.

فرمانده سپاه الغدیر استان یزد تصریح کرد: معماری قدیم یزد به این صورت بود که در مرکز حیاط خانه یک حوض زیبا که در کنار آن باغچه و درخت که نشانه و نماد خداشناسی بود قرار داشت.

پورشمسی ادامه داد: درخت موجوی است که حیات و ممات دارد، چهار فصل زیبا دارد و در زمستان می‌میرد و مجددا در بهار جان می‌گیرد و این موضوع با فرهنگ دینی ما پیوند دارد.

وی خاطر نشان کرد: امروز به خاطر مسائلی که بشر برای خود با ایجاد کارخانه و آلودگی ایجاد کرده است، کاشت درخت می‌تواند به عنوان حرکت راهبردی به آن بیشتر توجه شود.

فرمانده سپاه الغدیر استان یزد بیان کرد: فرهنگ‌سازی در جهت درختکاری و حفظ فضای سبز می‌تواند فقر سرانه فضای سبز در استان یزد را جبران کرد.

محمدرضا آخوندی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با بیان اینکه 17 اسفند ماه روز منابع طبیعی فرهنگ و رسانه است اظهار داشت رسانه در اعتلای فرهنگ درخت‌کاری و احترام به منابع طبیعی نقش دارد.

وی بیان کرد: منابع طبیعی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود، بنابراین ضرورت دارد که اصحاب رسانه، مطبوعات، صاحبان قلم و صدا و سیما در این زمینه فرهنگ را به تمام لایه‌های جامعه تعمیم بدهند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد خاطر نشان کرد: در فرهنگ اصیل ما و دین ما، فرهنگ درخت و درخت‌کاری ریشه قدیمی دارد و همواره مهم بوده است، به همین منظور از رسانه‌ها که همراه بودند و در فرهنگ‌سازی نقش موثری ایفا کردند تشکر می‌کنم.

آخوندی گفت: خوشبختانه در هفته منابع طبیعی نهال در عرصه‌های مختلف غرس شده است، کشت در بخش‌های بیابانی، مراتع و جنگلی در چند روز گذشته زیاد بوده است تا جبران فقر فضای سبز در استان شود.

وی ادامه داد: در سال 92 سرآنه فضای سبز استان یزد به ازای هر نفر 13 متر مربع بود در حالی که میانگین آن 25 متر مربع به ازای هر نفر باید باشد، امروز پس از گذشت سال‌ها به 17 متر مربع رسیده است که رشد قابل توجهی ایجاد شده است.

امیدواریم که مردم همواره حامی محیط زیست باشند و فراموش نکنیم که درختان و منابع طبیعی شریان‌های زندگی هستند و هوای فضای سبز را بیشتر داشته باشیم.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

استان یزد با حجم بالای پروژه‌های آماده بهره‌برداری روبه‌رو است

منتشر شده

در

استاندار یزد

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدعلی طالبی دقایقی پیش در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد اظهار داشت: جای خوشحالی است که پس از پیگیری‌های شش ماهه برای این سفر، امروز این اتفاق افتاد.

وی خاطرنشان کرد: در طول 20 سالی که در استانداری یزد مشغول به فعالیت هستم، هیچ زمانی چنین همدلی و همراهی را در استان یزد مشاهده نکردم و به حمدالله این همدلی و همراهی سبب رفع بسیاری از مشکلات شده است.

استاندار یزد افزود: دولت و تشکل‌های صنفی در استان یزد هیچ گاه در طول سال‌های گذشته روبروی هم قرار نگرفتند و همیشه با یکدیگر فعالیت می‌کردند.

به عنوان مثال پیگیری مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد به خانه صنعت و معدن استان سپرده شده و آنها به عنوان بخش خصوصی پیگیر این موضوع هستند.

وی به برنامه‌های سفر جهانگیری به یزد اشاره کرد و افزود: در استان یزد امروز حجم بسیار بالایی از پروژه‌های آماده افتتاح و درحال تکمیل روبرو هستیم و مدیران سازمان برنامه و بودجه استان این شرایط را استثنایی عنوان کردند.

وی افتتاح پروژه 25 ساله کتابخانه مرکزی، پروژه‌های بزرگ آب و برق، افتتاح بندرخشک پیشگامان و موارد مختلف دیگر از پروزه‌های بزرگ استان را از جمله اقداماتی دانست که در این راستا انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، تیم حفاظتی معاون اول رئیس جمهور در اقدامی عجیب اجازه ورود تمام خبرنگاران خبرگزاری‌ها شامل خبرنگاران خبرگزاری‌های ایکنا، ایرنا، فارس، مهر و ایسنا را به نشست افتتاح پروژه کتابخانه مرکزی یزد دادند اما از ورود خبرنگار تسنیم به داخل نشست به بهانه پروتکل‌های بهداشتی ممانعت به عمل آوردند.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

پروژه کتابخانه مرکزی یزد پس از ۲۵ سال افتتاح شد

منتشر شده

در

کتابخانه مرکزی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز با حضور در فرودگاه شهید صدوقی یزد، برنامه سفر یک روزه خود به استان یزد را آغاز کرد.

وی در نخستین برنامه خود به بلوار بسیج یزد رفت تا کتابخانه مرکزی این شهر که 25 سال ساخت و بهره برداری از آن به طول انجامیده بود را افتتاح کند و این کتابخانه بالاخره و پس از وعده های متعددی که برای افتتاح آن در طول سالهای گذشته وجود داشت امروز افتتاح شد.

علاوه بر معاون اول رئیس جمهور برخی از مسئولان ارشد کشوری از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر نیرو جهانگیری را همراهی می کردند.

نکته قابل توجه در این نشست ممانعت از ورود خبرنگار تسنیم به جلسه به بهانه رعایت پروتکل های بهداشتی بود و اجازه ندادند که این نشست توسط وی پوشش رسانه ای داده شود.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

۴ دلال‌ فروش خارج از شبکه توزیع داروهای کمیاب و نایاب خارجی در یزد باز‌داشت شدند‌

منتشر شده

در

داروهای کمیاب

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، در طی اقدام اطلاعاتی و عملیاتی توسط پاسداران گمنام امام زمان(عج) در سپاه الغدیر استان یزد, تعداد 4 نفر از دلالان و فعالین در زمینه فروش خارج از شبکه توزیع داروهای کمیاب و نایاب خارجی باز داشت شدند.

چهار نفر از افرادی که داروهای کمیابی همچون سرطانی، کرونایی, انسولین, تیروید، قلبی را خارج از شبکه خرید و فروش می‌کردند بازداشت و مقادیر قابل توجهی دارو کشف و ضبط گردید.

این افراد با نفوذ در شبکه توزیع رسمی دارو اقدام به خروج دارو از شبکه رسمی نموده و در بازار سیاه با چندین برابر قیمت بفروش می‌رساندند.

ادامه مطلب

اخبار یزد

فارغ‌التحصیلان بیکار محصول سیستم غلط آموزشی هستند

منتشر شده

در

امام جمعه یزد

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار با مدیر و معاونان مدرسه مطهری یزد با اشاره به اینکه غربی‌ها تفکر، تعقل و تدین را از سیستم آموزشی حذف کرده اند، اظهار داشت: این اتفاق به خاطر این رخ داده که مردم و کشور ما رشد جدی نداشته باشند و همیشه عقب‌تر از آنها حرکت کنند.

وی عنوان کرد: تدین، تعهد به دنبال دارد و اگر دانش آموزان نخبه با تدین رشد کنند، نسبت به پیشنهادات وسوسه انگیز غربی‌ها بی‌تفاوت خواهند بود و علم خود را برای خدمت به مردم و کشور خود به کار خواهند گرفت.

ناصری در مورد عنصر تفکر بیان کرد: اگر به سیستم برنامه ریزی دروس در مدارس توجه کنید، از دوران پیش دبستانی تا زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه، هیچ ساعت و فعالیتی برای تقویت قدرت تفکر آنها در نظر گرفته نشده و با سیستم «بخوان، حفظ کن، نمره بگیر» پیش رفته‌اند و بعد از 16 سال درس خواندن، در نهایت هم بیکار هستند.

امام جمعه یزد ادامه داد: اگر سیستم به نحوی بود که «بخوان، فکر کن، نوآوری داشته باش و تولید کن» را در دانش آموزان نهادینه می‌کرد، امروز با این همه فارغ التحصیل بیکار مواجه نبودیم.

وی با اشاره به اینکه این سیستم، نگرش دانش آموزان را سطحی پیش برده بود، افزود: بعد از انقلاب امام خمینی(ره) با شعار ما می‌توانیم تا حدی این سیستم را متحول کرد اما هنوز جای کار بسیاری دارد و این تحول باید به شکل جدی توسط مربیان و معلمان در مدارس اجرا شود.

ناصری عنوان کرد: پشرفت‌هایی که در حوزه دانش هسته‌ای، نظامی و پزشکی رخ داد از همین شعار نشأت گرفت و این نشان دهنده آن است که در کشور ما افراد خوش فکر و با استعداد بسیاری وجود دارد اما سیستم نادرست آموزشی غربی‌ها، سالیان سال آنها را از پیشرفت باز داشته بود.

امام جمعه یزد اظهار داشت: سیستم آموزشی راهکاری برای حل مشکلات زندگی به دانش آموزان برای زندگی آینده خود ارائه نداده و این امر مشکلاتی را حتی در زندگی افراد به دنبال داشته است.

وی تصریح کرد: این شیوه‌ها باید در مدارس اصلاح شود و تدین و تفکر و تعقل به سیستم آموزشی باز گردد.

ناصری عنوان کرد: اگر قدرت تعقل در دانش آموزان تقویت شود، از همان ابتدا متوجه خواهند شد که دوست و دشمن کدامند بنابراین حتی اگر در معرض باطل قرار بگیرند، آن را انتخاب نمی‌کنند زیرا قدرت تشخیص حق از باطل و خوب از بد را دارند.

وی با تاکید بر ضرورت رشد عقلانیت که در قرآن کریم نیز بیش از 20 آیه برای آن آمده است، افزود: رشد عقلانیت نه تنها در زندگی فردی بلکه در زندگی اجتماعی افراد و سرنوشت ملت‌ها تاثیرگذار خواهد بود بنابراین رشد و تقویت عقلانیت در مدارس از ضرورت‌هایی است که باید دنبال شود.

در این نشست، مدیر مدرسه مطهری نیز با اشاره به مشکلات نقشه مدرسه در دست احداث بیان کرد: فضای فعلی این مدرسه مناسب نیست و باید در نقشه و اجرا تجدیدنظر شود و با وجود زمین 2 هزار و 500 متری، استفاده مناسبی از فضا نشده است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

ساز ناکوک مسئولان با صنعت حلوا و ارده‌سازی یزد / کام تولیدکنندگان این روزها شیرین نیست

منتشر شده

در

محصولات کنجدی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، صحبت از هر شهری که بشود یک یا چند نماد ویژه معرف آن شهر است و یکی از اصلی‌ترین معرف‌هایِ شهری مانند یزد، انواع شیرینی‌ها, قند و نبات و حلوا ارده‌هایی است که طعم آن بر دل می‌نشیند و کام را شیرین می‌کند.

یزد, شهرِ حاج خلیفه‌های شیرینی‌پز را می‌توان خواست‌گاه شیرینی دوستان جهان نام برد, شهری که می‌تواند قطب تولید انواع شیرینی‌جات در منطقه و جهان باشد اما کام تولیدکنندگان شیرینی در پیچ و خم تصمیمات کاری مسئولین تلخ می‌شود.

حلوا ارده شهر یزد به ویژه شهرستان اردکان یکی از همین شیرینی‌جات سنتی یزد است که طعم شیرین و کیفیت ساخت آن را نمی‌توان با هیچ کجای دیگر مقایسه کرد.

سوغاتی که ساخت آن مانند تمام کارهای تولیدی با سختی و مشکلات فراوان روبه‌رو است ولی توجه به این قشر از تولیدکنندگان و حمایت واقعی از آنان می‌تواند نور امیدی در معرفی بیشتر صنعت حلوا ارده‌سازی یزد در کشور, منطقه و جهان باشد.

واحدهایی که آنها هم این روزها به واسطه شیوع کرونا و کاهش چشم گیر تعداد گردشگران، با خسارت های فراوانی روبرو شده اند و وعده های مسئولان برای رفع مشکلاتشان هم چندان به بار ننشسته است.

مشکلات فراوانی که این صنف مهم استان با آن روبرو است خبرنگار تسنیم را بر آن داشت تا به گفت‌و‌گو و مصاحبه با یکی از تولیدکنندگان به نام حلوا ارده یزد بپردازد.

علی محمد آب حیات در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد با اشاره به سابقه طولانی حلوا ارده‌سازی در یزد اظهار داشت: کار تولیدی زحمت‌های زیادی دارد به ویژه تولید مواد غذایی که با جان مردم سر و کار دارد.

وی گفت: تولید محصولات حلوا ارده قدمت 400 ساله در ایران دارد و ابتدا در شهر‌های قزوین و اصفهان و بعدها به یزد وارد شد.

این تولیدکننده یزدی بیان کرد: دغدغه زنده نگه داشتن شغل آبا و اجدادی او را به فعالیت بیشتر در این زمینه سوق داده و با تبدیل کردن کارگاه کوچکشان به کارخانه صنعتی و مدرنیزه به یکی از بزرگترین تولیدکنندهای صنعت حلوا ارده‌سازی و محصولات کنجدی تبدیل شده است.

وی از تلاش 6 ساله خود برای راه‌اندازی این واحد صنعتیِ مدرن و تولید محصولات با کیفیت‌تر گفت و افزود: در مسیر تولید هیچ حمایتی از تولید کننده نمی‌شود; برای مثال راه‌اندازی این واحد مدرنیزه نیاز به تسهیلات و حمایت‌های ویژه دولت دارد, افزایش قیمت مواد اولیه و گردش مالی به دلیل تورم, فرمول‌های مالیاتی را به همان اندازه بالا برده و این امر قدرت مالی تولید کننده برای پرداخت بدهی‌ها را از بین برده است.

این تولیدکننده یزدی افزایش مساعدت‌های بانکی و حمایت‌های مسئولین از واحدهای تولیدی را ضروری دانست و بیان کرد: بدون شک نتیجه حمایت‌های مسئولین به اشتغال‌زائی بیشتر و فعالیت گسترده‌تر در زمینه صادرات منجر می‌شود چرا که یزد پتانسیل تبدیل به قطب تولید حلوا ارده در منطقه خاورمیانه و و کل جهان را دارد.

وی ادامه داد: باوجود کیفیت بسیار بالای محصولات حلوا ارده و کنجدی یزد; بازار صادرات این محصولات در اختیار کشورهای چین و ترکیه است، این درحالی است که کشورهای آمریکایی و اروپایی تمایل بیشتری به خرید محصولات کنجدی ایران دارند و کیفیت تولیدات حلوا ارده یزد نشان داده که در صورت حمایت مسئولین توانایی کسب بازارهای جهانی را دارد .

وقتی می‌شنویم که چین یا ترکیه بازار حلوا ارده جهان را در دست دارند ولی کیفیت تولیدات آنان به اندازه ایران نیست, وقتی می‌شنویم کشورهای اروپائی و آمریکائی خواستار محصولات کنجدی و حلوا ارده ای ایران هستند, وقتی می‌بینیم تولیدکنندگان داخلی در تلاش هستند تا با صنعتی کردن چرخه تولید حلوا ارده استان, کیفیت تولید انواع محصولات حلوا ارده‌ای و کنجدی را بهبود ببخشند ولی با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند که آنان را از ادامه راه باز می‌دارد یا روند کارشان را از مسیر اصلی دور نگه می‌دارد.

وقتی می‌بینیم راه حل این مشکلات کلاف سردرگمی نیست که نتواند باز شود و وقتی می‌بینیم که سرنخ این کلاف در دست مسئولین است که آگاه به این مشکلات هستند و راه حل آن‌ها تنها عمل به وعده‌ها و حمایت از تولیدکنندگان است, تنها جای سؤال باقی می‌ماند که چرا مسئولین از واحدهای تولیدی ای که پتانسیل بالایی در اشتغال‌زایی و صادرات دارند حمایت نمی‌کنند؟

 

ادامه مطلب

اخبار یزد

شبکه توسعه اجتماعی؛ کارآفرینی را در سطح جامعه رشد ‌می‌دهد

منتشر شده

در

استاندار یزد

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدعلی طالبی در نشست ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان یزد اظهار داشت: یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال، حمایت از اشتغال، توسعه اجتماعی و راهکارهایی که می‌تواند کار آفرینی را در سطح جامعه رشد دهد مدل حمایت از کسب و کارها و شبکه‌های قرض‌الحسنه برای حمایت از مشاغل کوچک و خانگی است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه این جلسه نقطه شروعی برای فعالیت بهتر و اقدامات ارزنده‌‎تر در جهت همکاری با شبکه توسعه اجتماعی رسالت و بهره‌مندی از ظرفیت خوب این شبکه است گفت: استان یزد ظرفیت‌های فراوان‌تر و گسترده‌تر از آن چه در مصادیق مطرح شد دارد.

استاندار یزد بیان کرد: مجموعه توسعه اجتماعی شبکه رسالت یک نگاه نوآورانه به حوزه فعالیت‌های خود دارد که بر این اساس می‌توانیم به دنبال این باشیم تا مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را در استان با حمایت این شبکه مبتنی بر فناوری و نوآوری توسعه بدهیم.

طالبی افزود: با ظرفیت‌های خوبی که در استان یزد است می‌توانیم در راستای اشتغال فارغ‌التحصیلان به خصوص زنان و دختران تحصیل کرده این حمایت‌ها را اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: امروزه مصادیق فراوانی از تجربه‌های موفق داریم و یکی از کارخانجات بزرگ نساجی استان یزد، هم اکنون با فراهم کردن پارچه، دوخت لباس در منزل و دریافت پوشاک دوخته شده، این محصولات را در شبکه‌ای که تحت اختیار دارد به فروش می‌رساند.

استاندار یزد با اشاره به اینکه یزد ما ظرفیت بسیار خوبی در حوزه پوشاک دارد و طرح شهرک تخصصی پوشاک استان یزد دنبال می‌شود ادامه داد: اما متاسفانه ما از ظرفیت مشاغل خانگی در حوزه پوشاک استفاده نکردیم.

طالبی با بیان اینکه یکی دیگر از ظرفیت‌های استان یزد حوزه صنایع دستی است گفت: امکان حمایت از این حوزه وجود دارد، با توجه به اینکه در ایام کرونا بخش عمده‌ای از هنرمندان صنایع دستی آسیب دیدند، ما برای محصولات آن‌ها نمایشگاهی ایجاد کردیم و فروش اینترنتی صنایع مورد حمایت قرار گرفت و تحرک لازم در این حوزه ایجاد شد.

وی افزود: خیلی از صنایع دستی که در معرض دید جامعه قرار می‌گیرد بعضا در منازل تولید می‌شود و می‌توان از آن‌ها حمایت کرد، همچنین بخش زیورآلات سنتی، طلا و جواهرات از کارهایی است که می‌توان در منزل انجام داد.

استاندار یزد ادامه داد: استان یزد عنوان شهر ملی زیورآلات را کسب نموده که پشتوانه و معنوی خوبی برای استان است، یکی از دستگاه‌هایی که می‌تواند از ظرفیت شبکه به خوبی استفاده کند سازمان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و باید به طور جدی پیگیر شوند.

طالبی افزود: یکی دیگر از دستگاه‌های استان که باید از خدمات شبکه توسعه اجتماعی رسالت استفاده کند اداره کل تعاون و رفاه اجتماعی است، افرادی که توانایی دارند در حوزه کارآفرینی اجتماعی با همکاری شبکه ظرفیت‌هایی را برای ایجاد اشتغال فراهم کنند.

وی بیان کرد: شهرستان‌ها هم ظرفیت‌های منحصر به فردی دارند که ضرورت دارد فرمانداران و بخشداران با شناسایی ظرفیت هر منطقه برنامه‌هایی را برای کار آفرینی با حمایت شبکه دنبال کنند اما شهرستان‌های کمتر برخوردار استان جای بهتری برای کار در حوزه‌های مذکور دارد.

استاندار یزد خاطر نشان کرد: افراد با انگیزه‌ای که کارهای خوب در منطقه خود انجام دادند، کار را در سطح استان گسترش دهند تا همه استان درگیر برنامه‌های فرهنگی شود، به عنوان مثال کانون همیاران در شهرستان میبد به جهت صیانت از خانواده فعالیت می‌کند، در این طرح هم حمایت معنوی از خانواده‌های در معرض آسیب انجام می‌شو و هم حمایت مادی را از طریق ایجاد اشتغال و کارآفرینی دریافت می‌کند.

طالبی تصریح کرد: برنامه صیانت از خانواده در استان یزد حمایت دستگاه قضایی، دستگاه‌های دولتی و حمایت مالی را از طریق شبکه توسعه اجتماعی رسالت دارد، با هدف حفظ خانواده لازم از برنامه‌های فرهنگی موفق در سطح شهرستان‌ها استفاده کرد.

وی بیان کرد: امیدوار هستیم با کمک و همراهی دستگاه‌های مختلف، فرمانداران، بخشداران، حمایت شبکه توسعه اجتماعی رسالت اقدامات و فعالیت‌های خوبی در استان یزد سامان گرفته و ما یکی از استان‌های پیشرو در کارآفرینی اجتماعی شود.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

فعالیت موسسات حقوقی استان یزد رصد و نظارت می‌شود

منتشر شده

در

دادگستری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، مجید فرهمندزاده در نشست با رئیس کانون وکلای دادگستری استان با بیان اینکه بعضا گزارشاتی از سودجویی برخی از افراد به عنوان وکیل به حفاظت و اطلاعات دادگستری استان ارسال می‌شود اظهار داشت: این افراد با استفاده از نا آگاهی مردم در قالب موسسات حقوقی به ارائه خدمات حقوقی و قضائی اقدام می‌کنند که مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

وی افزود: این موسسات وقتی در دادگاه با مشکل روبرو می‌شوند در اقدامی خلاف واقع با پا در میانی یا مشارکت برخی از وکلا سعی در جلب رضایت شاکی و رفع اتهام از خود می‌کنند.

فرهمندزاده با تاکید بر لزوم رصد و نظارت بر فعالیت‌ها و قراردادهای موسسات حقوقی ادامه داد: کانون وکلای دادگستری باید مانع از مشارکت و فعالیت وکلا در اینگونه موسسات شود.

وی بیان کرد: تنظیم وکالت نامه به صورت سفید از دیگر چالش‌هایی است که در حوزه فعالیت وکلا دیده می‌شود که کانون باید به صورت جدی به این حوزه ورود کند.

فرهمندزاده از ارائه وکالت تضمینی به عنوان یکی دیگر از چالش‌های این حوزه یاد کرد و افزود: تنظیم قرارداد در قالب وکالت تضمینی پرونده‌هایی را در محاکم استان ایجاد کرده است.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد تصریح کرد: فعالیت وکلا در حوزه مشخص شده در پروانه فعالیت خود از جمله مواردی است که باید مورد توجه کانون وکلای دادگستری استان قرار گیرد.

وی با اشاره به وجود برخی از پرونده‌ها در حوزه وکلا گفت: تشکیل چنین پرونده‌هایی و رسیدگی به آن شائبه‌ها را برای مجموعه وکلا و دستگاه قضا استان در خصوص اعمال نفوذ به وجود خواهد آورد، ورود کانون وکلا به بحث صلح و سازش و حل چنین پرونده‌هایی بسیار راهگشا است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

استان یزد جایگاه سوم ورزش‌های همگانی کشور را کسب کرد

منتشر شده

در

ورزش بانوان

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمد علی طالبی در شورای عالی ورزش استان یزد که به مناسبت تجلیل از برترین‌های ورزش بانوان استان یزد برگزار شد اظهار داشت: استان یزد جایگاه و فضای مناسبی را برای فعالیت زنان در عرصه‌های ورزشی به وجود آورده است و با همه سختی‌هایی که ورزشکاران دارند خوب و با انگیزه فعالیت می‌کنند.

وی گفت: در بازدیدهای انجام شده از قهرمانان و مدال‌آوران استان انجام شد، دریافتیم که انگیزه‌های خوب این قهرمانان می‌تواند الگوی جامعه و جوانان استان باشد، بنده به عنوان مدافع حضور زنان در عرصه‌های مختلف هستم و به خاطر وجود همه مشکلات که در عرصه ورزشی وجود دارد و چالش‌هایی که برای حضور زنان است احساس شرم می‌کنم.

استاندار یزد تصریح کرد: جای خوشحالی است که با همت بانوان فضا برای افتخار آفرینی زنان فراهم شده و چه بخواهیم و چه نخواهیم این حضور هر چند در حوزه ورزش است به نقش آفرینی زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جامعه کمک می‌کند.

طالبی افزود: جامعه زنان استان یزد و کشور مدیون همت و تلاش پایدار فعالان ورزشی است، امید است بتوانیم فرصت‌های لازم و زمینه‌هایی که به توسعه ورزش بانوان کمک می‌کند را فراهم کنیم و از فعالیت‌های ورزشی زنان در مسیر اعتلای نقش زنان حمایت می‌کنیم.

استاندار یزد با اشاره به برخی مشکلات در حوزه ورزش استان ادامه داد: لازم است چالش‌های حوزه ورزش بانوان جمع‌آوری شده و ورزش بانوان باید بیشتر از آقایان مورد حمایت قرار بگیرد.

مسعود شریعتی، مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد در خوشبختانه با وجود همه محدودیت‌هایی که دولت تدبیر و امید با تحریم‌های موجود داشت توجه ویژه‌ای به حوزه ورزش بانوان شد و در استان فعالیت‌های خوبی شکل گرفت.

وی بیان کرد: نقش ورزش در معرفی انقلاب اسلامی به دنیا همواره زبان زد بوده است و شاهد بودیم که قهرمانی و مدال‌آوری زنان محجبه ایران در جهان سبب افتخار آفرینی کشور شده و بسیاری از ترفندهای دشمنان را بر باد داده است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد خاطر نشان کرد: نظام جمهوری اسلامی با همه محدودیت‌های که دارد نگاه جنسیتی به ورزش نداشته و افراد در حوزه ورزش مورد حمایت اداره ورزش و جوانان بودند.

شریعتی گفت: مشارکت فردی و گروهی ورزشکاران سبب حضور پررنگ در عرصه‌های بین‌المللی شده است، خوشبختانه استان یزد جزء استان‌هایی است که نسبت تعداد ورزشکاران بانو به آقا نسبت به سایر استان‌ها بیشتر است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد افزود: ورزشکاران سازمان یافته افرادی هستند که بیمه ورزشی شدند و برای تمرینات و مسابقات ورزشی خود را آماده می‌کنند.

وی ادامه داد: در سال ابتدای دولت تدبیر و امید 25 هزار و 189 نفر ورزشکاران استان بودند و در سال 98 به 31 هزار و 551 نفر رسیدند، اما امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا، تعطیلی باشگاه، هیئت‌ها و مسابقات بیش از 8160 نفر از دختران و بانوان استان یزد در مسابقات لیگ‌های کشوری مشغول فعالیت بودند.

شریعتی عنوان کرد: خوشبختانه با همه محدودیت‌های نیروی انسانی 167 نفر نیروی مرد و زن در اداره کل ورزش و جوانان اشتغال دارند که از این تعداد 13 نفر بانوان هستند، رئیس سه هیئت ورزشی شطرنج، کبدی و ژیمناستیک استان از بانوان هستند.

وی تصریح کرد: ورزش قهرمانی بین ورزشکاران سازمان یافته است، در بحث ورزش همگانی و همگانی کردن ورزش، یکی از ارکان اساسی و پیگیری کننده بانوان هستند.

شریعتی اظهار داشت: نتیجه حضور بانوان در ورزش استان یزد در مدت چهار سال گذشته و حضور پررنگ بانوان در ورزش‌های همگانی سبب شد استان یزد جزء سه استان برتر در زمینه همگانی کردن ورزش باشد.

وی گفت: مادران عمود غیبی توسعه ورزش در خانواده‌ها هستند و حضور پر رنگ بانوان و خانواده‌ها نشان می‌دهد که موتور محرک ورزش همگانی مادران هستند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد بیان کرد: در استان یزد رشد پنج برابری در اعزام به مسابقات قهرمانی لیگ کشور، رشد دو برابری میزبانی مسابقات قهرمانی داشته است، همچنین شاهد رشد چهار برابری مدال کسب شده بین‌المللی و آسیایی و رشد 13 برابری مدال‌آوری در لیگ کشور هستیم.

شریعتی خاطر نشان کرد: از سال 92 تا سال 98 هر ساله شاهد افزایش مشارکت در ورزش‌های همگانی و روستائی بانوان بودیم و تعداد همایش‌ها و جشنواره‌ها تا پایان سال 98 به عدد 2125 رسید اما متاسفانه با آغاز بیماری کرونا در کشور و همه‌گیری آن در سال 99 تنها 220 همایش و جشنواره ورزشی در سطح استان یزد برگزار شد.

در این مراسم که ویژه بانوان مدال‌آور استان یزد در عرصه بین‌المللی و آسیایی برگزار شد، این مراسم با حضور 20 نفر از بانوان صاحب مدال در سطح جهانی و آسیایی بودند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

در این مراسم همچنین از مادران 20 بانوی ورزشکار استان یزد که در مسابقات کشوری، آسیایی و بین‌المللی مدال قهرمانی کسب کردند تجلیل و تندیس اهدا شد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها