با ما همراه باشید
https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn1-heder-600x77.jpg

اسلایدر

کیفیت مناسب محل تمرین استقلال در تهرانسر + عکس

برخلاف تصاویر منتشر شده از محل تمرین تیم فوتبال استقلال، زمین اصلی مجموعه نفت تهرانسر کیفیت مطلوبی دارد.

منتشر شده

در

زمین فوتبال تمرین استقلال

به گزارش شبکه خبری یزد، روز گذشته تصویری از محل تمرین تیم فوتبال استقلال منتشر شد که نشان می‌داد کیفیت خوبی ندارد.

مجموعه نفت تهرانسر که به تازگی میزبان تمرینات استقلال است، دارای چند زمین تمرین از جمله چمن مصنوعی است. زمین اصلی در برخی روزها برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی  چمن آن تمرینی در آن برگزار نمی‌شود و تمرینات به زمین‌های مجاور زمین اصلی منتقل می‌شود.

تیم فوتبال استقلال , تیم فوتبال استقلال ,

اخبار یزد

انتقاد رئیس دادگستری بافق از برداشت‌های بی‌رویه ‌آب‌های زیرزمینی

منتشر شده

در

کشاورزی مدرن

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، اسماعیل دهقان شوازی در نشست مشترک با اداره کل آب منطقه‌ای استان یزد اظهار داشت: در بسیاری از موارد بعد از واگذاری زمین از سوی جهاد کشاورزی، منابع طبیعی متأسفانه در استفاده بهینه و نوین از آب‌های زیر زمینی به عنوان ثروت ملی مدیریت و نظارت جدی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: می‌توان با انجام شیوه‌های آبیاری جدید و قطره‌ای از کشاورزی نوین استفاده کرد و یا در بخش کشاورزی از تحویل حجمی آب استفاده کرد و با احیای قنوات مشکل کم آبی را در حد متعارف مرتفع نمود.

رئیس دادگستری شهرستان بافق با اشاره به ضرورت باز چرخاندن آب در بخش صنعت افزود: در بخش صنعت باز چرخاندن آب ضروری است که باید به آن همت گمارد و راه حل‌های مناسب را به کار برد.

وی ادامه داد: با هدایت آب‌های شهری و فاضلاب به خارج از شهر، انجام تصفیه آن و استفاده مجدد از آن در چرخه صنعت و کشاورزی می‌توان از هدر رفت آب جلوگیری نمود.

رئیس دادگستری شهرستان بافق با تاکید بر تعامل و هماهنگی جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای خاطر نشان کرد: برای مدیریت بر منابع آب، جلوگیری از هدر رفت آن و حصول نتایج بهتر در سایه مدیریت بهتر باید ادارات متولی نسبت به امور جاری تعامل، همراهی و هماهنگی بیشتری را بین خود ایجاد نمایند.

وی برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی را عامل اصلی ضربه بر پیکره آب‌های زیرزمینی دانست و اظهار داشت: برداشت‌های بی‌رویه و شیوه‌های نامناسب کشاورزی همراه با قوانین کارشناسی نشده ضربات زیادی را به ذخایر آبی منطقه وارد کرده است.

دهقان گفت: حال باید با تمسک به قوانین جدید و بررسی‌های دقیق کارشناسان جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و وزارت نیرو ضمن توجه به نظریات و خواسته‌های مردم، اقدام به طرح قوانین و رویه‌های جدید جهت کشاورزی و برداشت مناسب از آب‌های زیر زمینی به ویژه در مناطق بیابانی کرد.

دهقان شوازی با تاکید بر اهمیت انتخاب، حضور نماینده و کارشناس مناسب و متبحر به مسائل حقوقی و کشاورزی جهت شرکت در جلسات دادرسی گفت: آشنایی با امور حقوقی، آگاهی از مسائل و مشکلات واقعی مردم و کشاورزان می‌تواند در حصول نتایج مطلوب اثرگذار باشد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اسلایدر

مخالفت مجلس با واردات خودروهای خارجی از مناطق آزاد

منتشر شده

در

مجلس شورای اسلامی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه 10 اسفند) قوه مقننه و  در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1400، با اصلاحات اعمال شده درخصوص موارد ارجاعی از صحن مجلس به کمیسیون تلفیق در تبصره 6 ماده واحده این لایحه با 212 رأی موافق، 12 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

بر این اساس نمایندگان با حذف بند الحاقی 6 تبصره مذکور موافقت کردند که بند الحاقی حذف شده بدین شرح بود؛

– دولت مکلف است به منظور تنظیم بازار خودروهای وارداتی، ضمن شناسایی خودروهای خارجی غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد با اخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب با قیمت خودرو در داخل کشور و با لحاظ معیارهای زیر، ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط کمیته موضوع ماده (1) قانون مقررات صادرات و واردات مصوب 4 مهر 1372 با اصلاحات و الحاقات بعدی، تعیین و توسط دولت ابلاغ می شود، نسبت به ثبت سفارش و اجازه واردات خودروهای غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی اقدام کند. نرخ سود بازرگانی متناسب با نوع خودرو و سال ساخت و سایر مشخصات خودرو باید طوری تنظیم شود که در مقایسه قیمت‌های بازار، منجر به سود بیش از 20 درصد برای واردکنندگان نشده و در صورت مشاهده روند فزاینده تفاوت میان قیمت‌های بازار و وارداتی، دولت می‌تواند متناسب با افزایش قیمت نسبت به تجدیدنظر در نرخ سود بازرگانی اقدام کند.

در ادامه همچنین با نظر نمایندگان مجلس عبارت “موزه های دفاع مقدس” به بند الحاقی 13 اضافه شد که متن اصلاح شده این بند الحاقی بدین شرح است؛

– رده های بسیج (پایگاه ها و حوزه ها) و موزه های دفاع مقدس از پرداخت حق انشعاب آب و فاضلاب، برق، گاز و عوارض شهرداری معاف هستند.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

امام جمعه یزد: شرایط امروز کشور نیازمند بصیرت زینبی است

منتشر شده

در

آیت الله ناصری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با اشاره به اینکه بصیرت، آگاهی عمیق و باور قلبی است که از احاطه علمی و معرفتی، اشراف خبری، هوشیاری، تجربه و عاقبت اندیشی سرچشمه می‌گیرد، اظهار داشت: تشخیص حق از باطل در هر شرایطی است لازم و ضروری است و باید در برابر دوستان و دشمنان خود به این معنا دست پیدا کینم.

وی با اشاره به بصیرت زینبی بیان کرد: حضرت زینب(س) در برابر یزید و یزیدیان هوشیار بود و دشمن را می‌شناخت و قدرت تشخیص بین حق و باطل داشت و قدرت تیزبینی و تحلیل او مثال‌زدنی بود.

امام جمعه یزد تصریح کرد: امروز کشور ما در شرایطی قرار گرفته که نیاز به بصیرت زینبی داریم و باید بتوانیم بین حق و باطل تشخیص بدهیم و دوست و دشمن خود را بشناسیم.

وی با اشاره به تحریم و برجام و نظرات رهبر معظم انقلاب در این زمینه عنوان کرد: رهبری بر این اعتقادند که ما مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت و مردم باید نسبت به این معنا بصیر و تیزهوش باشند و ببینند که آیا مذاکره در این شرایط به نفع ما خواهد بود یا خیر.

ناصری بیان کرد: کسانی که دنباله‌روی نظرات آمریکا هستند و می‌گویند باید فعالیت‌های هسته‌ای را در شرایطی که دشمن عهدشکنی کرده، متوقف کنیم، اینها عزت مردم را نمی‌خواهند بلکه آنها ذلت مردم را می‌خواهند.

امام جمعه یزد ادامه داد: برنامه غرب و آمریکا این است که اجازه ندهند کشورهایی نظیر ایران در زمینه‌های علمی و نظامی پیشرفت کنند و همواره به دنبال عقب نگه داشتن ایران هستند.

وی تصریح کرد: در برابر چنین دشمنی باید بصیرت و تیزبینی داشته باشید و در مقابل دشمن بایستیم و به او پرخاش کنیم و اجازه ندهیم منویات خود را در کشور پیاده‌سازی کند.

ناصری تصریح کرد: خداوند متعال راه را به همه ما نشان داده و همه باید با توکل به خدا و پشت سر ولایت و با تاسی از رهبری با مقاومت در برابر دشمنان در این راه قدم برداریم و شک نداشته باشیم که دست یاری خدا با ماست.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

قدم اول ترویج عدالت‌خواهی در جامعه از سوی مسئولین برداشته شود

منتشر شده

در

ولادت حضرت علی علیه السلام

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، 13 رجب  روز میلاد مردی که گویی شناخت حقیقی او در این جهان میسر نمی‌شود. شخصیتی که با تولد و شهادتش در خانه خدا رازهای بیشتری در زندگی ایشان نهفته شد که تنها خداوند علی الاعلی می‌داند.

حضرت علی دنیایی از کرامت, عدالت, شجاعت, بصیرت, ولایت و فضیلت را برای انسان‌ها به یادگار گذاشته که تنها با پذیرش ولایت ایشان سعادت جاودانی توشه راهشان می‌شود.

بهترین مؤمنان که با میلاد او لرزه بر جان جهان آمد, شخصیتی که دست‌های همیشه رو به آسمانش پلکانی است برای هدایت بشریت به سوی سعادت ابدی.

حضرت علی باب الله که حکم ولی الهی او در عرش خدا امضا شد و آه مظلومیت حضرت علی دامن ظالمان را گرفتار آتش خشم الهی کرد.

سید محمد کاظم میرجلیلی با تبریک میلاد امام علی(ع) اظهار داشت: اگر می‌خواهیم امام علی (ع) را به عنوان یک انسان کامل بشناسیم که در قرآن امام علی(ع) به عنوان خود حضرت محمد(ص) معرفی شده, باید خاتم‌الانبیا (ص) را بشناسیم.

وی گفت: پیامبر (ص) می‌فرماید که علی(ع) برای من مانند هارون است برای موسی (ع) تنها با این تفاوت که امیرالمؤمنین علی (ع) پیامبر نیست.

معاون قرآن و عترت حوزه علمیه یزد تشریح کرد: حضرت موسی (ع) از خداوند متعال شخصی وزیر که از اهل خودش یعنی از اهل بیت در مسیر رسالت پیامبری خود درخواست می‌کند; بنابراین اگر کسی بخواهد حضرت امام علی (ع) را بشناسد باید شخصیت پیامبر (ص) را کامل بشناسد زیرا امام علی (ع) تمام ویژگی‌ها به جز نبوت را داراست.

وی افزود: عده‌ای می‌گویند حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) برای 1400 سال پیش بود و سخنان این امام بزرگوار برای امروز نیست در حالی که این افراد باید به نهج البلاغه ,کلام امام علی (ع), رجوع کنند تا واقعیت را درک کنند.

میرجلیلی گفت: اگر با انصاف و با دقت به این کتاب مقدس بیاندیشیم به قول یکی از علما اگر ندانیم که این کتاب امام علی (ع) است, می‌بینیم که تمام سخنان به روز و مربوط به دنیای حال حاضر ماست.

وی تصریح کرد: حتی شخصیتی مانند جرج جرداق که مسیحی است می‌گوید علت اینکه امام علی(ع) زمان خود خانه‌نشین شد این بود که برای زمان خودش بسیار بزرگ بود و این قابل قبول نیست که بگوییم امام علی(ع) تنها برای آن زمان بود، این امام همام متعلق به همه زمان‌ها و اعصار است.

مدیر دارالقرآن حوزه علمیه یزد بیان کرد: بگونه‌ای باید امام علی (ع) را بشناسیم که به یقین برسیم تنها راه رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی فقط در اطاعت کامل از امیرالمؤمنین‌ و فرزندانش است که هم برای زندگی مادی و هم زندگی معنوی انسان‌ها برنامه دارند.

وی عدالت‌خواهی را از ویژگی‌های برجسته امام اول شیعیان برشمرد و گفت: بدون شک ترویج این ویژگی در جامعه سختی‌ها و موانع خود را دارد و خود امام علی(ع) به خاطر این ویژگی به دست مسلمان نماهای زمان خود یعنی منافقان به شهادت رسیدند.

میرجلیلی با بیان اینکه قدم اول برای ترویج عدالت‌خواهی در جامعه باید توسط مسئولین برداشته شود افزود: باید فرامین, نامه‌ها و دستورات امام علی(ع) در مورد حکومت‌داری و حکومت بر مردم در نهج البلاغه برای مسئولین کشوری و استانی بیان و تبیین شود.

وی ادامه داد: در قدم دوم, این فرمایشات برای مردم هم باید تبیین شود تا حدی که اگر هر دو طیف با این مفاهیم آشنا شوند و آن‌ها را باور کنند; این کلام‌های امیرالمؤمنین‌ در اجرای عدالت می‌تواند به ما کمک کند امام علی (ع) با اجرای همین فرامین در زمان خود عدالت را اجرا کردند.

معاون قرآن و عترت حوزه علمیه یزد در مورد ترویج سیره و روش زندگی امام علی(ع) بیان کرد: ما همیشه دیر به فکر تربیت فرزندان و یا اصلاح روش زندگی هستیم, معمولا هفت یا هشت سالگی کودکان یا حتی هنگام نوجوانی و جوانی که شخصیت فرزندان شکل گرفت و در برخورد با آنها دچار مشکل شدیم به فکر چاره‌جویی و یادگیری سیره و روش ائمه اطهار (ع) برای زندگی بهتر هستیم.

در صورتی که آن زمان شخصیت جوان یا نوجوان شکل گرفته; پدر و مادرها و زنان و مردان ما قبل از بچه‌دار شدن و حتی قبل از ازدواج باید با مبانی تربیتی فرزندان و سیره و روش زندگی ائمه‌اطهار(ع) به ویژه امام علی(ع) و حضرت زهرا (س) آشنا شوند.

وی افزود: اینکه زنان و مردان ما صبر کنند تا بچه‌ها بزرگ شوند خیلی دیر است، زیرا پدر و مادرها مسیر زندگیشان را انتخاب کردند, اگر می خواهیم فرزندان خوب داشته باشیم و درست تربیت شوند; باید مسیر زندگی زن و شوهرها در مسیر ائمه اطهار (ع) باشد.

مدیر دارالقرآن حوزه علمیه یزد در پایان گفت: حداقل هنگام ازدواج باید به زنان و مردان برنامه و الگوی زندگی ائمه‌اطهار داده شود تا در آینده بتوانند نسل خوبی تحویل دهند ولی اینکه پدر و مادر در مسیر زندگی مشترک یک برنامه داشته باشند و برای تربیت فرزندان از برنامه دیگری استفاده کنند چنین چیزی محال است چرا که فرزندان هم به پدر و مادرها نگاه می‌کنند و مسیر زندگی را انتخاب می‌کنند و تغییر آن بسیار سخت است.

امام علی (ع) رکن اصلی اقتدار است, چگونه می‌توان بی تو زیست؟  تنها راه سعادت بشریت را در میلاد, ولایت و شهادت تو می‌توان پیدا کرد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

پیامد نهایی سند تحول قوه قضائیه اجرای عدالت و رضایتمندی مردم است

منتشر شده

در

دهشیری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، غلامعی دهشیری صبح امروز در جمع قضات محاکم تجدید نظر استان از سند تحول قوه قضائیه به عنوان مهمترین سند تحولی این قوه پس از انقلاب یاد کرد و اظهار داشت: برجسته ترین ویژگی این سند چالش محور بودن آن است.

وی افزود: در سایر موارد هنگامی که دستورالعملی ارائه می‌شود وضعیت موجود و مطلوب را در نظر گرفته و براساس آن برنامه راهبردی را تنظیم می‌کنند اما دستگاه قضا در وضع موجود اول چالش‌ها را بررسی و در ادامه عوامل این چالش را شناسایی و سپس راهبرد، راهکار و اقدام های لازم را پیش‌بینی کرده است.

دهشیری با اشاره به ابلاغ 7 ماموریت در سند تحول قوه قضائیه اظهار داشت: در این سند نخستین ماموریتی که بر دوش دستگاه قضا نهاده شده رسیدگی به تظلمات، تعدیات، شکایات، حل فصل دعاوی و برطرف کردن خصومات است.

وی افزود: برای این ماموریت غیر متقن بودن برخی از آرا و تصمیمات قضایی به عنوان چالش و در ادامه شناسایی هوشمند آرا متعارض و قوانین و مقررات متعارض مبهم و ناقص به عنوان راهبرد بیان شده است.

عالی ترین مقام قضائی استان گفت: بر همین اساس آرا متعارض در سامانه جمع آوری و جهت صدور رأی وحدت رویه در دستور کار قرار می‌گیرد که تاکنون این موضوع در حوزه معاونت منابع انسانی دادگستری استان محقق شده است و در خصوص قوانین متعارض هم ضمن احصاء موارد باید به مجلس جهت رفع ابهام ارائه شود.

وی از نقص در زیرساخت‌های موثر برای صدور آرا و تصمیمات متقن به عنوان چالش دوم این حوزه یاد کرد و افزود: تخصصی کردن فرآیند رسیدگی و آیین‌های تخصصی برای دادگاه‌های خاص مثل دادگاه‌های تجاری، خانواده و غیره، ایجاد شعب تخصصی، ایجاد شفافیت در فرآیند رسیدگی و صدور آرای قضایی و علنی کردن جلسات دادگاه از جمله راهبری‌های ارائه شده در راستای اتقان آرای در سند تحول قوه قضائیه است که پیرامون تخصصی کردن شعب اقداماتی انجام گرفته است.

دهشیری گفت: یکی از چالش‌ها پس از طی فرآیند دادرسی و صدور حکم، فراری بودن محکوم است و اینجاست که ناکارآمدی در جلب محکومان برای دستگاه قضا و مردم مشکلاتی را به وجود می‌آورد که با طراحی سامانه مربوط این بخش از مشکلات هم برطرف می‌شود.

وی تصریح کرد: هنگامی که بار شناسایی محکوم بر دوش محکوم علیه قرار می‌گیرد آسیب‌های بسیاری را در این فرآیند بر محکوم له تحمیل می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان یزد تصریح کرد: اما در سند تحول به این موضوع اشاره و به گونه‌ای طراحی شده که تبعات متواری شدن آن به شدت بیشتر از تبعات ماندن محکوم و اجرای حکم است.

وی افزود: دستگاه قضا در این سند از تمام ظرفیت‌های حاکمیت استفاده کرده تا درصد متواری شدن محکوم را کاهش می‌دهد.

دهشیری با اشاره به طراحی بیش از 20 سامانه در راستای هوشمندسازی قوه قضائیه گفت: یکی از این سامانه‌ها، سامانه ثبت اطلاعات محکومان است به طوری که به محض صدور حکم و فراری شدن محکوم مشخصات وی در سامانه درج و مجموعه‌ای از محدودیت‌ها اعم از اقتصادی و اجتماعی به صورت برخط برای محکوم علیه اعمال و لحاظ می‌شود.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اسلایدر

هشتمین اجلاسیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری آغاز شد

منتشر شده

در

خبرگان رهبری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، هشتمین اجلاسیه رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری دقایقی پیش در محل ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.

این اجلاسیه که طبق روال معمول سالانه برگزار می شود، به دلیل شیوع بیماری کرونا، طبق ضوابط و آئین نامه های ستاد ملّی مقابله با کرونا و با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در حال برگزاری است.
در این اجلاسیه یک روزه، مراسم تحلیف پنج عضو جدید مجلس خبرگان دوره پنجم برگزار می شود و اعضای هیأت رئیسه این مجلس برای یک دوره یک ساله دیگر انتخاب خواهند شد.
اعضای مجلس خبرگان رهبری عصر امروز پس از پایان اجلاسیه، با حضور در حسینیه امام خمینی (ره) با رهبر معظم انقلاب دیدار خواهند کرد.
انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار یزد

صنایع پایین دست پتروشیمی مواد اولیه را با ۲ برابر قیمت خریداری می‌کنند

منتشر شده

در

صنایع پتروشیمی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، سیدعلی اکبر کلانتر در نشست کار گروه رفع موانع تولید استان یزد اظهار داشت: کشور ما در دو قطب تولیدی قرار گرفته که یک قطب مربوط به کشورهای فقیر ولی با تولیدات ارزان و قطب دیگر کشورهای پیشرفته هستند که محصول با کیفیت و با قیمت مناسب تولید می‌کنند و این دو بخشی از عوامل مشکل در روند تولیدی ما است.

وی تصریح کرد: موضوع بسیار مهمی که این روزها در ارتباط با صنعت وجود دارد، بحث عرضه مواد اولیه پتروشیمی و فلز در بورس است که عمده مصرف کنندگان آن صنایع پایین دست است.

کلانتر با بیان اینکه در حال حاضر عمدتا مواد اولیه بیش از نیاز صنایع پایین دست تولید می‌شود گفت: چه اتفاقی می‌افتد که ما بیش از نیاز صنایع پایین دست مواد اولیه داریم ولی صنایع ما آن را با دو برابر قیمت مصوب خریداری می‌کنند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد افزود: زمانی که این موضوع رخ می‌دهد نشان دهنده وجود مافیایی در این حوزه است که سبب شده مشکلات فراوانی برای صنایع به وجود آید.
وی تصریح کرد: اطلاعات کافی در ارتباط با میزان نیاز صنایع به ویژه صنایع پایین دست وجود دارد که به راحتی می‌توان به هر مجموعه میزان مورد نیاز مواد اولیه را تحویل داد و به این وسیله زمینه‌ای برای کنترل قیمت‌ها را هم به وجود آورد.
کلانتر خاطرنشان کرد: امروز بسیاری از صنایع دچار مشکلات فراوانی شدند و تداوم این روند می‌تواند وضعیت ادامه فعالیت آنها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار یزد

سفیران صلح و سازش یاری دهندگان دستگاه قضا هستند

منتشر شده

در

شورای حل اختلاف

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدرضا حداد اظهار داشت: صلح یاران، همیاران شورا، طلایه‌داران صلح و سفیران صلح توانایی کمک به دستگاه قضا در جهت ایجاد سازش بین اصحاب دعوا را دارند و تلاش آنها در کاهش ورودی و موجودی پرونده در دستگاه قضایی و بالتبع کاهش موجودی زندان‌ها بسیار مؤثر است.

این مقام قضایی در راستای برنامه‌های تحولی قوه قضائیه تصریح کرد: تلاش این دسته از مشارکت کنندگان از جامعه محلی در ترویج فرهنگ صلح و سازش می‌تواند یکی از گام‌های بسیار مؤثر در حل اختلاف بین اصحاب دعوی باشد و با استفاده از این ظرفیت مردمی، پرونده‌های زیادی ختم به صلح و سازش می‌شود.

وی صلح و سازش را رسالت اصلی شوراها برشمرد و ابراز داشت: یکی از رسالت‌های مهم شورای حل اختلاف استفاده از ظرفیت‌های جامعه محلی، معتمدین و کارشناسان خبره در امر میانجیگری بوده و کمک شایانی را به دستگاه قضایی می‌کند.

حداد خاطرنشان کرد: با افزایش ورودی پرونده‌ها به محاکم ممکن است مجال لازم برای برگزاری جلسات سازش بین اصحاب دعوی فراهم نشود لذا وجود نهادهای میانجی‌گر، داوری و صلح و سازش در کنار مراجع قضایی امری ضروری است.

حداد در رابطه با کاهش جمعیت کیفری زندانیان اظهار داشت: با همکاری و تعامل شورای حل اختلاف، میانجی‌گران و نهادهای داوری می‌توان شاهد هر چه بهتر و بیشتر اجرایی شدن دستورالعمل ابلاغی از سوی ریاست معظم قوه قضائیه مبنی بر کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و آزاد‌سازی زندانیان بود.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اسلایدر

طرح جدید مجلس؛ کدام حوزه‌های انتخابیه نمایندگانشان افزایش می‌یابد

منتشر شده

در

مجلس شورای اسلامی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی با امضای 22 نفر از نمایندگان در مجلس اعلام وصول شده که در صورت تصویب نهایی آن تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از 290 نفر به 330 نفر و تعداد حوزه های انتخابیه از دویست و هشت حوزه به دویست و بیست و یک حوزه افزایش می یابد.

طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی  در حال حاضر در کارگروه مربوطه در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در حال بررسی است.

جمعیت استان ها و شهرها افزایش یافته بنابراین نیاز است برخی حوزه های انتخابیه تعداد بیشتری نماینده داشته باشند تا رسیدگی به مردم به صورت بهتری انجام شود.

طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی:

مقدمه: بر اساس اصل 64 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر 10 سال یکبار با در نظر گرفتن عوامل انسانی، جغرافیایی، سیاسی، حداکثر بیست نماینده به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی می تواند اضافه شود. با توجه به اینکه بیست سال از آخرین افزایش تعداد نمایندگان مردم در مجلس می گذرد لذا این افزایش می تواند به عدد 40 نفر برسد. در طی این مدت با تغییر تقسیمات کشوری و افزایش جمعیت حوزه های انتخابیه ضرورت اجرای اصل 64 قانون اساسی را دو چندان می نماید. در نتیجه برای رسیدگی به امورات مردم و نظارت جدی تر بر اجرای قوانین این طرح تقدیم مجلس شورای اسلامی می گردد.

عنوان: طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی

ماده واحده – محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها به شرح زیر اصلاح می شوند:

1- استان آذربایجان شرقی

با اضافه شدن دو نماینده به استان آذربایجان شرقی، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند:
الف – با اضافه شدن یک نماینده به حوزه انتخابیه «مراغه و عجب شیر»، تعداد نمایندگان این حوزه به دو نفر افزایش می یابد.
ب – حوزه انتخابیه «آذرشهر و اسکو» با اختصاص یک نماینده منطبق بر شهر آذرشهر، بخش ممقان، بخش حومه، بخش گوگان و شهر اسکو، بخش مرکزی و بخش ایلخچی با مرکزیت شهر آذرشهر ایجاد می شود.
پ – شهرستان هریس از حوزه انتخابیه اهر و هریس» منتزع و به حوزه «تبریز، آذرشهر و اسکو» ملحق می‌شود.
ت- نام حوزه انتخابیه «اهر و هریس» به حوزه انتخابیه «اهر» اصلاح می شود.
ث – نام حوزه انتخابیه «تبریز» به حوزه انتخابیه «تبریز و هریس» اصلاح می شود.

2- استان آذربایجان غربی

با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان آذربایجان غربی، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شود:
الف – چالداران از حوزه انتخابیه «ماکو، چالداران، شوط و پلدشت» منتزع و به حوزه انتخابیه «خوی و چایپاره» افزوده می شود.
ب- نام حوزه انتخابیه «ماکو، چالداران، شوط و پلدشت» به حوزه انتخابیه «ماکو، شوط و پلدشت» اصلاح می شود.
پ – نام حوزه انتخابیه «خوی و چایپاره) به حوزه انتخابیه «خوی، چایپاره و چالداران» اصلاح می شود.
ت – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «خوی، چایپاره و چالداران» از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.

3- استان اردبیل

با اختصاص یک نماینده تعداد نمایندگان حوزه «اردبیل، نمین، نیر و سرعین» از سه نفر به چهار نفر افزایش می یابد.

4- استان اصفهان

افزایش دو نماینده به تعداد نمایندگان استان اصفهان، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند: الف – حوزه «آران و بیدگل» منطبق بر حوزه جغرافیایی شهر آران و بیدگل، بخش مرکزی، بخش برزک و بخش کویرات با اختصاص یک نماینده ایجاد می شود.
ب – نام حوزه انتخابیه «کاشان و آران و بیدگل» به حوزه «کاشان» اصلاح می گردد.
پ – دهستان دره شور تابع بخش وردشت شهرستان سمیرم از حوزه انتخابیه «شهرضا و دهاقان» منتزع و به حوزه انتخابیه «سمیرم» ملحق می شود.
ت – نام حوزه انتخابیه شهرضا و دهاقان و دهستان دره شور» به «شهرضا و دهاقان» اصلاح می شود.
ث – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «اصفهان» از پنج نفر به شش نفر افزایش می یابد.

5- استان البرز

با افزایش دو نماینده به تعداد نمایندگان استان البرز، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند: الف – با اضافه شدن یک نماینده به حوزه انتخابیه «ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان، تعداد نمایندگان این حوزه از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.
ب – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا» از دو نفر به سه نفر افزایش می یابد.

6- استان بوشهر

با اختصاص یک نماینده تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «بوشهر، گناوه و دیلم» از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.

7- استان تهران

با افزایش چهار نماینده به تعداد نمایندگان استان تهران، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شود.
الف – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه شهریار، قدس و ملارد» از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.
ب – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه رباط کریم و بهارستان» از یک نفر به دو نفر افزایش پیدا می کند.
پ – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه ورامین، قرچک و پیشوا از یک نفر به دو نفر افزایش پیدا می کند.
ت – حوزه انتخابیه «اسلامشهر» به مرکزیت شهر اسلامشهر با اختصاص یک نماینده ایجاد می شود
– نام حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس به تهران، ری، شمیرانات و پردیس» اصلاح می شود.

8- استان چهارمحال و بختیاری

محدوده حوزه های انتخابیه استان چهارمحال و بختیاری به شرح زیر اصلاح می شوند
الف – دهستان دستگرد تابع بخش فرخشهر شهرستان شهرکرد از حوزه انتخابیه «اردل، فارسان و کوهرنگ و کیار و دهستان دستگرد» منتزع و به حوزه انتخابیه «شهرکرد، بن و سامان» ملحق می شود
ب- نام حوزه انتخابیه «اردل، فارسان و کوهرنگ و کیار و دهستان دستگرد» به «اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار اصلاح می‌شود.
پ – نام حوزه انتخابیه «شهرکرد، بن و سامان» به «شهرکرد، بن، سامان و دهستان دستگرد» اصلاح می شود.

9- استان خراسان جنوبی

با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان خراسان جنوبی، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند:
الف – حوزه انتخابیه طبس و بشرویه» منطبق بر حوزه جغرافیایی شهرستان طبس شامل شهر طبس، بخش مرکزی، بخش دستگردان، بخش دیهوک و شهرستان بشرویه شامل شهر بشرویه، شهر ارسک، بخش مرکزی، بخش ارسک با اختصاص یک نماینده ایجاد می شود.
ب – نام حوزه انتخابیه «فردوس، سرایان، طبس و بشرویه » به «فردوس و سرایان» اصلاح می شود.

10 – استان خراسان رضوی

با افزایش دو نماینده به تعداد نمایندگان استان خراسان رضوی، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند:
الف – بخشهای رضویه و احمد آباد تابع شهرستان مشهد از حوزه انتخابیه «فریمان و سرخس، رضویه و احمد آباد» منتزع و به حوزه انتخابیه مشهد و کلات» ملحق می شود.
ب – شهرستان کلات از حوزه انتخابیه مشهد و کلات» منتزع و به حوزه انتخابیه «درگز» ملحق می شود و نام حوزه انتخابیه درگز به «درگز و کلات» تغییر می یابد.
پ – نام حوزه انتخابیه مشهد و کلات» به مشهد، رضویه و احمد آباد» تغییر می یابد.
ت – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «مشهد، رضویه و احمد آباد» از پنج نفر به شش نفر افزایش می یابد.
ث – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «تربت جام، تایباد و باخرز» از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.
ج- با انتزاع شهرستان فاروج تابع استان خراسان شمالی از حوزه انتخابیه «قوچان و فاروج» نام حوزه انتخابیه قوچان و فاروج» به «قوچان» اصلاح می شود.

11- استان خراسان شمالی

با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان خراسان شمالی، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند:
الف – شهرستان فاروج از حوزه انتخابیه قوچان و فاروج» منتزع و به حوزه انتخابیه شیر وان» ملحق می شود.
ب – نام حوزه انتخابیه شیروان » به «شیروان و فاروج» اصلاح می شود پ – با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه بجنورد، مانه و سملقان، جاجرم و گرمه و راز و جرگلان»، این حوزه به دو حوزه بجنورد و راز و جرگلان با دو نماینده و حوزه انتخابیه مانه و سملقان جاجرم و گرمه با یک نماینده تفکیک می شود.

12 – استان خوزستان

با افزایش سه نماینده به تعداد نمایندگان استان خوزستان، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند:
الف – حوزه انتخابیه «باغملک و هفتگل» منطبق بر حوزه جغرافیایی شهرستان باغملک شامل شهر باغملک، شهر قلعه تل، شهر صیدون و شهر میداود و بخش مرکزی، بخش صیدون، بخش میداود و شهرستان هفتگل شامل هفتگل، بخش مرکزی، بخش رغیوه به مرکز شهر باغملک با اختصاص یک نماینده ایجاد می شود.
ب – نام حوزه انتخابیه ایذه و باغملک» به «ایذه» اصلاح می شود.
پ- نام حوزه انتخابیه «مسجد سلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا» به «مسجد سلیمان، لالی و اندیکا» اصلاح می شود.
ت – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه اهواز، حمیدیه و کارون» از سه نفر به چهار نفر افزایش می یابد. ث – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولکی» از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.

13 – استان زنجان

الف – دهستان های بوغداکندی و قلتوق از توابع بخش مرکزی شهرستان های زنجان از حوزه انتخابیه «ماهنشان و ایجرود و دهستان های بوغداکندی و قلتوق» منتزع و به حوزه انتخابیه «زنجان و طارم» ملحق می شود.
ب- نام حوزه انتخابیه ماهنشان و ایجرود و دهستان های بوغداکندی و قلتوق» به «ماهنشان و ایجرود» اصلاح می شود.
پ۔ نام حوزه انتخابیه زنجان و طارم» به «زنجان، طارم و دهستان های بوغداکندی و قلتوق» اصلاح می شود.

14- استان سیستان و بلوچستان

با افزایش دو نماینده به تعداد نمایندگان استان سیستان و بلوچستان، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند:
الف – بخشهای لاشار، بنت و آهوران تابع شهرستان نیک شهر از حوزه انتخابیه «ایرانشهر و سرباز و دلگان و بخشهای فنوج لاشار، بنت، آشار و آهوران» منتزع و به حوزه انتخابیه «چابهار و نیک شهر و کنارک» ملحق می شوند.
ب – بخش آشار تابع شهرستان مهرستان از حوزه انتخابیه «ایرانشهر و سرباز و دلگان و بخشهای فنوج لاشاری بنت، أشار و آهوران» منتزع و به حوزه انتخابیه «سراوان، سیب و سوران و مهرستان» ملحق می شود.
پ – نام حوزه انتخابیه «سراوان، سیب و سوران و مهستان» به «سراوان، سیب و سوران و مهستان و آشار» اصلاح می شود.
ت – حوزه انتخابیه «نیک شهر و کنارک» منطبق بر حوزه جغرافیایی شهرستان نیکشهر، شهر نیکشهر، شهر بنت، شهر اسپکه و بخش مرکزی، بخش بنت، بخش لاشار و بخش آهوران و شهرستان کنارک شامل شهر کنارک، شهر زرآباد، بخش مرکزی و بخش زرآباد به مرکزیت شهر نیک شهر با اختصاص یک نماینده ایجاد می شود.
ث – حوزه انتخابیه «سرباز و قصرقند» منطبق بر حوزه جغرافیایی شهرستان سرباز، شهر راسک، شهر پیشین، شهر سرباز و بخش مرکزی، بخش پارود، بخش پیشین، شهر پیشین، بخش سرباز و شهرستان قصرقند شامل شهر قصرقند، بخش مرکزی، بخش ساربوک و بخش تلنگ به مرکزیت شهر راسک و با اختصاص یک نماینده ایجاد می شود.
ج- نام حوزه انتخابیه «ایرانشهر، سرباز و دلگان و بخشهای فنوج و لاشار، بنت، آشار و آهوران» به ایرانشهر، دلگان و فنوج» اصلاح می شود.
چ – نام حوزه انتخابیه «چابهار، نیک شهر و کنارک» به «چابهار» اصلاح می شود.

15 – استان فارس

با افزایش دو نماینده به تعداد نمایندگان استان فارس، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شود: الف – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان» از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.
ب – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «شیراز» از چهار نفر به پنج نفر افزایش می یابد.

16 – استان قزوین

با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان قزوین، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شود الف – حوزه انتخابیه البرز و آبیک» منطبق بر حوزه جغرافیایی شهرستان البرز شامل شهر الوند، شهر بیدستان، شهر محمدیه، شهر شریفیه و بخش مرکزی، بخش محمدیه و شهرستان آبیک شامل شهر آبیک، شهر خاکعلی، بخش مرکزی و بخش بشاریات به مرکزیت شهر الوند با اختصاص یک نماینده ایجاد می شود.
ب – نام حوزه انتخابیه «قزوین، آبیک و البرز» به «قزوین» اصلاح می شود.

17- استان قم

با اختصاص یک نماینده تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «قم» از سه نفر به چهار نفر افزایش می یابد.

18 – استان کردستان

با اختصاص یک نماینده تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه سقز و بانه  از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.

19 – استان کرمان

با افزایش سه نماینده به تعداد نمایندگان استان کرمان، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند:
الف – با اضافه شدن یک نماینده به حوزه انتخابیه کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب » تعداد نمایندگان این حوزه به دو نفر افزایش می یابد.
ب – با اضافه شدن یک نماینده به حوزه انتخابیه بم، ریگان، فهرج و نرماشیر» تعداد نمایندگان این حوزه به دو نفر افزایش می یابد.
پ – با اضافه شدن یک نماینده به حوزه انتخابیه «جیرفت و عنبر آباد» تعداد نمایندگان این حوزه به دو نفر افزایش می یابد.

20 – استان کرمانشاه

با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان کرمانشاه، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند:
الف – دهستان سرقلعه و جیگران از توابع شهرستان سرپل ذهاب از حوزه انتخابیه «پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران» منتزع و به حوزه انتخابیه «قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب» ملحق می شوند.
ب – نام حوزه انتخابیه پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستان های سرقلعه و جیگران به حوزه انتخابیه پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسر اصلاح می شود.
پ – نام حوزه انتخابیه قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب به قصرشیرین، سرپل ذهاب، گیلانغرب و دهستان های سرقلعه و جیگران اصلاح می شود.
ت – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه کرمانشاه» از سه نفر به چهار نفر افزایش می یابد.

21 – استان گلستان

با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان گلستان، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شود:
الف – حوزه انتخابیه کلاله و مراوه تپه» منطبق بر حوزه جغرافیایی شهرستان کلاله شامل شهر کلاله، شهر فراغی و بخش مرکزی، بخش پیشکمر و شهرستان مراوه تپه شامل شهر مراوه تپه، بخش مرکزی، بخش گلی داغ به مرکزیت شهر کلاله با اختصاص یک نماینده ایجاد می شود.
ب – نام حوزه انتخابیه «مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش» به «مینودشت و گالیکش» اصلاح می شود.

22 – استان لرستان

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه «دلفان و سلسله» در استان لرستان، در حوزه انتخابیه به شرح زیر ایجاد می شوند:
الف – حوزه انتخابیه «سلسله» با یک نماینده ایجاد می شود. ب – حوزه انتخابیه «دلفان» با یک نماینده ایجاد می شود.

23- استان مازندران

با اختصاص یک نماینده تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «امل» از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.

24 – استان مرکزی

با اختصاص یک نماینده تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب از دو نفر به سه نفر افزایش می یابد.

25 – استان هرمزگان

با افزایش دو نماینده به تعداد نمایندگان استان هرمزگان، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند:
الف – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد» از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.
ب – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «بندر عباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر از سه نفر به چهار نفر افزایش می یابد.

26 – استان همدان

با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان همدان، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند:
الف – حوزه انتخابیه «کبودر آهنگ» منطبق بر حوزه جغرافیایی شهرستان کبودرآهنگ، شهر کبودر آهنگ، شهر شیرین سو، شهر گل تپه، بخش مرکزی، بخش شیرین سو، بخش گل تپه با اختصاص یک نماینده ایجاد می شود.
ب – نام حوزه انتخابیه «بهار و کبودرآهنگ» به «بهار» اصلاح می شود.

27- استان یزد

با افزایش دو نماینده به تعداد نمایندگان استان یزد، حوزه های انتخابیه آن به شرح زیر اصلاح می شوند: الف – تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه یزد و اشکذر» از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد ب – حوزه انتخابیه تفت، خاتم و ابرکوه» با اختصاص یک نماینده ایجاد می شود.
ت – نام حوزه انتخابیه مهریز، ابرکوه، بافق، بهاباد و خاتمه به مهریز، بافق و بهاباد اصلاح می شود.

تبصره 1- تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دویست و نود نفر به سیصد و سی نفر و تعداد حوزه های انتخابیه از دویست و هشت حوزه به دویست و بیست و یک حوزه افزایش می یابد.

تبصره 2- وزارت کشور می تواند ترتیب اسامی استان ها و حوزه های انتخابیه آنها را بر اساس ذکر نام مرکز استان در ابتدای حوزه انتخابیه هر استان تنظیم نماید.

امضا کنندگان طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی:

محمدصالح جوکار – نصراله پژمان فر – جعفر راستی – موسی احمدی – حسین امامی راد – جعفر قادری – محمد مهدی مفتح – علیرضا عباسی – سید محمدرضا میر تاج الدینی – سید علی یزدی خواه – جواد کریمی قدوسی – محمدرضا دشتی اردکانی – عبد الناصر درخشان – حسین حق وردی – معین الدین سعیدی – روح اله نجابت – بهزاد رحیمی – على جدى – اصغر سلیمی – جواد نیک بین – یعقوب رضازاده – غلامعلی کوهساری

انتهای‌پیام

ادامه مطلب

اسلایدر

سرکوبگری در عربستان| ۶ سال حبس برای پزشک سعودی-آمریکایی به اتهامات ضد و نقیض

یک رسانه غربی نوشت که دادگاهی در عربستان یک شهروند آمریکایی -سعودی را به ۶ سال حبس محکوم کرد.

منتشر شده

در

توسط

عکس: محمد قاسمی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از الخلیج الجدید، روزنامه « واشنگتن پست» خبر داد که دادگاهی در عربستان «ولید فتیحی» شهروند سعودی-آمریکایی را به 6 سال زندان محکوم کرد.

بر اساس گزارش روزنامه مذکور 2 دیپلمات آمریکایی روز سه شنبه در جلسه دادگاه فتیحی که در ریاض برگزار شد شرکت کردند.

یکی از نزدیکان خانواده فتیحی اعلام کرد که دادگاهی در عربستان سعودی روز سه شنبه ولید فتیحی پزشک دو تابعیتی آمریکایی و سعودی را به اتهاماتی از جمله اخذ غیرقانونی تابعیت آمریکا به 6 سال زندان محکوم کرد و خانواده‌اش نیز به مدت 6 سال ممنوع السفر شدند.

فتیحی همچنین متهم است که در توئیتر از تحرکات موسم به بهار عربی در سال 2011 حمایت کرده و وی 30 روز فرصت دارد تا به حکم صادر شده اعتراض کند.

احمد ، پسرولید فتیحی گفت: برای مقامات سعودی کافی نبود که بدون هیچ دلیلی و مخفیانه پدرم را زندانی و شکنجه کنند، آن‌ها می‌خواستند با قضاوت نادرست درباره پدرم به دردهای ما اضافه کنند.

ادامه مطلب

اخبار یزد

پایانی بر محرومیت چندساله در دو روستای بافق؛ خط انتقال آب به قطرم و فاضلیه می‌رسد

با اجرای پروژه خط انتقال آب به دو روستای مهم قطرم و فاضلیه در شهرستان بافق توسط شرکت آب و فاضلاب استان یزد، مشکل تامین آب شرب پایدار مردم این منطقه در بافق برطرف خواهد شد.

منتشر شده

در

توسط

انتقال آب
عکس: محمد قاسمی

به گزارش شبکه خبری یزد، نعمت‌هایی که در اطراف ما گسترده شده، چنان متنوع و پرتعداد است که شاید به بسیاری از آنها حتی یک مرتبه هم فکر نکرده باشیم مگر آنکه روزی کمبود آن را احساس کنیم.

نعمت‌هایی که هر یک از ما در طول سالیان سال از آن بهره‌مند هستیم و غافل از آنکه شاید در نزدیکی ما افرادی باشند که آرزوی بخشی از این نعمت‌ها را داشته باشند.

آب یکی از این نعمت‌ها و شاید بتوان گفت مهمترین نعمتی است که به درستی آن را مایه حیات نامیده‌اند اما بسیاری از ما که از ابتدای زندگی آن را در خانه‌های خود داشته و از آن استفاده می‌کنیم شاید هیچ زمانی به نقش آن در زندگی آنگونه که باید و شاید فکر نکرده‌ایم.

نه تنها به این نعمت بسیار مهم و حیاتی آنگونه که لازم است فکر نکرده‌ایم بلکه بسیاری از ما قدر آن را هم نمی‌دانیم و  آب شرب لوله‌کشی را برای شست و شوی خودرو، یا حیاط و کوچه استفاده می‌کنیم غافل از اینکه در فاصله‌ای نه چندان دور از ما مردمی هستند که در آرزوی آب شرب با کیفیت و لوله‌کشی هستند اما به دلیل محدودیت در منابع آب شیرین این نعمت بسیار مهم را از تانک‌های آبرسانی دریافت می‌کنند.

قطع به یقین این افراد برخلاف بسیاری از ما که منازلمان لوله کشی آب شرب دارد، به خوبی قدر نعمت آب را دانسته و از قطره قطره آبی که به دست آنها می‌رسد به نحو احسن استفاده می‌کنند.

افرادی که از مهمترین آرزوهای آنها دستیابی به آب با کیفیت و لوله‌کشی است تا دیگر نیاز نباشد برای تامین آن دبه به دست به محل تانکر آب رفته و به سختی آب به منزل خود برسانند.

روستاهای بسیاری که به دلیل خشکسالی این سال‌ها در استان یزد تعداد آنها افزایش قابل توجهی پیدا کرده و البته در کنار آن اقدامات قابل تقدیری هم از سوی شرکت آب و فاضلاب در راستای رفع این مشکل انجام شده است.

مردم روستاهای قطرم و فاضلیه هم به مانند دیگر روستاهایی که از نعمت آب شرب لوله‌کشی بهره‌مند نیستند، سال‌هاست که خواستار انتقال آب به روستای خود بوده و پیگیری‌های بسیاری برای این موضوع انجام دادند.

عدم وجود آب شرب در این منطقه سبب شده بود که بسیاری از اهالی روستا به دنبال مهاجرت از آن بودند و تاکنون هم افراد بسیاری خانه و کاشانه خود را به مقصد شهر ترک کردند.

موضوعی که این روزها اما با اقدام بسیار خوبی که از سوی شرکت آب و فاضلاب استان یزد رخ داده نه تنها متوقف شده بلکه بسیاری از افرادی که پیش از این مهاجرت کرده‌اند هم قصد بازگشت دارند.

مهندس ریاضتی در این رابطه با اشاره به اجرای پروژه انتقال آب به روستاهای قطرم و فاضلیه اظهار داشت: در راستای تامین آب شرب پایدار برای مناطق روستایی، پروژه آب‌رسانی به این دو روستا در دستور کار شرکت آب و فاضلاب استان یزد قرار گرفت.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان یزد با تاکید بر اینکه مدیریت مصرف آب در استان یزد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است خاطرنشان کرد: این پروژه با اعتبار 35 میلیارد ریال به پیشرفت 95درصدی رسیده  و با بهره‌برداری از آن ، مردم این دو روستای شهرستان بافق از نعمت آب شرب در منازل خود بهره‌مند خواهند شد.

با اجرای عملیات انتقال آب به روستاهای قطرم و فاضلیه و رفع این مشکل بسیار مهم، امروز بسیاری از مردم قدردان تلاش قابل تقدیر تلاش گران عرصه آب استان هستند.

قطع به یقین تامین منابع آب پایدار برای شرب مردم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اما در صورتی که از این نعمت به درستی استفاده نشود، همیشه کمبود آب در استان یزد احساس می‌شود و باید تک به تک شهروندان نسبت به مدیریت درست منابع آبی در استان حساسیت لازم را داشته باشند.

ادامه مطلب

اخبار یزد

سالمندان نیازمند یزدی در قالب طرح منزلت حمایت می‌شوند

مدیرکل کمیته امداد استان یزد گفت: نیکوکاران یزدی می‌توانند حمایت از سالمندان نیازمند تحت حمایت کمیته امداد را در قالب طرح منزلت، بر عهده بگیرند.

منتشر شده

در

توسط

سالمندان
عکس: محمد قاسمی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از روابط عمومی کمیته امداد، محمد شجاعان، با اشاره به اینکه این نهاد طرح‌های مختلف و متنوعی را بر اساس نوع نیاز جامعه هدف تحت حمایت با مشارکت خیران اجرا می‌کند، اظهار داشت: نیکوکاران یزدی می‌توانند حمایت از سالمندان نیازمند تحت حمایت کمیته امداد را در قالب طرح منزلت، بر عهده بگیرند.

وی با اشاره به ابتکار کمیته امداد استان یزد در اجرای طرح منزلت، تصریح کرد: این نهاد در تلاش است با اجرای این طرح، کمک هدفمند و مستمر را به سالمندان نیازمند زمین‌گیر و دارای بیماری صعب‌العلاج ارائه کرده و بخشی از مشکلات و نیازهای آنان را با همکاری نیکوکاران یزدی برطرف کند.

مدیرکل کمیته امداد استان یزد افزود: سالمندان دارای شرایط تشدیدکننده هزینه خانوار از جمله سالمندان زمین‌گیر و دارای بیماری صعب‌العلاج توسط مددکاران این نهاد شناسایی‌شده‌اند و سعی شده است کمک‌های مردمی برای ارائه به گروه سالمندان در قالب طرح منزلت به‌صورت هدفمند ساماندهی شود.

شجاعان با بیان اینکه حدود 12 هزار سالمند تحت حمایت این نهاد قرار دارند، ادامه داد: طرح حمایت از سالمندان و حامی‌یابی برای آنان همانند طرح اکرام ایتام و محسنین اجرا می‌شود و به همین منظور شناسنامه‌هایی حاوی مشخصات مددجویان سالمند آماده‌شده است تا نیکوکاران با انتخاب سالمند موردنظر خود، کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را به صورت ماهیانه به آن‌ها اختصاص دهند.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها