با ما همراه باشید
https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn1-heder-600x77.jpg

اقتصاد

وزیر صمت: به دنبال شکستن انحصار در حوزه خودرو هستیم/ بررسی واردات خودرو

وزیر صمت با بیان این که به دنبال شکستن انحصار در حوزه خودرو هستیم و این کار را انجام خواهیم داد گفت: نه تنها در حوزه واردات بلکه در حوزه تولید داخلی نیز باید شرکت‌های بخش خصوصی را تقویت کنیم تا رقیب خودروسازان شوند.

منتشر شده

در

رزمحسینی وزیر صمت
عکس: محمد قاسمی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، علیرضا رزم حسینی  با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی مسئول تولید و توزیع گوشت مرغ در سراسر کشور است ضمن اینکه خرید مرغ باید توسط شرکت پشتیبانی امور دام انجام گیرد افزود: با تفکیک وظایفی که انجام شد، مسئول تامین نهاده‌های دامی وزارت صمت بوده است که خوشبختانه با همکاری بانک مرکزی تاکنون بیش از نیاز‌های وزارت جهادکشاورزی نهاده‌ها را تحویل این وزارتخانه داده ایم.

وی اضافه کرد: وزارت صمت، نهاده‌های دام و طیور مورد نیاز وزارت جهاد کشاورزی را حتی بیشتر از نیاز این وزارتخانه به موقع تأمین کرده است وزارت جهاد کشاورزی هم نهاده‌ها را در گمرک پس از ترخیص، تحویل می‌گیرد و در بازارگاه در اختیار دامداران و مرغداران قرار می‌دهد.

به دنبال شکستن انحصار در حوزه خودرو هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: به دنبال شکستن انحصار در حوزه خودرو هستیم و این کار را انجام خواهیم داد.

رزم حسینی افزود: نه تنها در حوزه واردات بلکه در حوزه تولید داخلی نیز باید شرکت‌های بخش خصوصی را تقویت کنیم تا رقیب خودروسازان شوند.

وی رقابت سالم را باعث افزایش کیفیت و همچنین کاهش قیمت خودرو دانست و اضافه کرد: این مهم، افزایش اشتغال و فعال‌تر شدن قطعه سازان را نیز به دنبال خواهد داشت.

وزیر صمت با اشاره به افزایش تولید خودرو در چند ماهه گذشته، گفت: پیش بینی می‌کنیم که این افزایش تا پایان سال به 50 درصد برسد.

رزم حسینی با بیان اینکه تعهدات خودرویی مردم در حال پاسخ دهی است، افزود: دنبال افزایش تولید هستیم و در خصوص واردات خودرو چند مولفه باید همراه باشند که در کارگروه‌های کارشناسی در حال بررسی آن‌ها هستیم تا خلاء بازار برطرف شود.

وی درباره ابلاغ شیوه نامه جدید فولاد با بیان اینکه بورس کالا و خدمات برای عرضه همه محصولات تولیدی است گفت: در فرآیند قیمت گذاری در بورس دخالت نداریم بلکه نظارت می‌کنیم ضمن اینکه می‌خواهیم جلوی رانت را بگیریم.

وزیر صمت با بیان اینکه بنا داریم مدیریت بازار را انجام دهیم افزود: یکی از راه‌های مدیریت بازار این است که تولیدکنندگان موظف به عرضه محصولات خود در بورس شده اند و هر خریدار می‌تواند حداقل 20 تن کالا بخرد البته در شرایط کنونی به علت مازاد تولید، قیمت‌ها نزولی است.

رزم حسینی گفت: در فاصله تولید تا بازار، عده‌ای از فرصت سوء استفاده کردند و قیمت‌ها را بالا بردند از این رو ما به دنبال معقول و متعادل کردن قیمت‌ها و تقویت تولید داخل هستیم ضمن اینکه در سایر زنجیره‌های مرتبط با محصولات فولادی از جمله خودروسازی‌ها و لوازم خانگی باید این تعادل در قیمت را شاهد باشیم البته قیمت در زنجیره‌های مرتبط باید بر اساس قیمت‌های معقول توسط تشکل‌ها و مسئولان تعیین قیمت شود.

وی افزود: عرضه محصولات نهایی در بورس شروع شده است و در گام نخست با ابزار‌هایی که داریم شرکت‌ها را به عرضه در بورس موظف می‌کنیم. در این باره هفته گذشته عرضه خوبی صورت گرفته که تداوم دارد.

وزیر صمت با بیان اینکه باید اجازه دهیم تا محصول با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار گیرد گفت: چرا در چند ماه گذشته فولادسازان کشور ما محصول را در بازار داخل، بالاتر از قیمت‌های جهانی به فروش رسانده اند این در حالی است که مواد اولیه، انرژی و نیروی کار را در داخل با قیمت مناسب استفاده کرده اند بنابر این محصول باید با قیمت مناسب در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گرفت.

ادامه مطلب
تبلیغات https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn-heder-600x153-1-1536x392.jpg
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصاد

فرشاد براتی: ضرورت افزایش سطح سواد رسانه ای عمومی در جامعه

فرشاد براتی کارشناس ارشد رسانه استان یزد خواستار توجه نهادهای فرهنگی به افزایش سطح سواد رسانه ای عمومی در جامعه شد.

منتشر شده

در

توسط

فرشاد براتی کهریزسنگی

به گزارش شبکه خبری یزد، فرشاد براتی کهریزسنگی در گفت و گو با خبرنگار تابناک در یزد با اشاره به اینکه شبکه های اجتماعی امروز به عنوان رسانه ای فراگیر در دست تمام مردم قرار دارد اظهار داشت: شبکه های اجتماعی همچون تیغ دو لبه ای است که اگر از آن به درستی استفاده نشود می تواند خسارت های فراوانی به دنبال داشته باشد اما در صورتی که از این شبکه ها استفاده مناسب صورت پذیرد، قطعا نقش بسیار مهمی در جامعه به ویژه در حوزه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی دارد.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین چالش هایی که در ارتباط با شبکه های اجتماعی وجود دارد، باور عمومی نسبت به مطالبی است که در آن منتشر می شود و بسیاری از افراد بدون اینکه هیچ تحقیقی در ارتباط با آن داشته باشند، این مطلب را باور می کنند.

این کارشناس ارشد سواد رسانه ای خاطرنشان کرد: این باور بدون تحقیق نه تنها بر ذهن فرد مخاطب تاثیرگذاری می کند بلکه به دلیل فوروارد و ارسال به دیگر کاربران شبکه های اجتماعی زمینه تاثیرگذاری بسیار گسترده تری را در جامعه به وجود می آورد.

فرشاد براتی کهریزسنگی همین باور بدون تحقیق را عامل اصلی داغ شدن شایعات بی اساس دانست و افزود: قطعا اگر هر یک از ما کمی در ارتباط با مطالبی که به دست می آوریم فکر می کردیم، حداقل به عنوان چرخ دنده ای برای تداوم این شایعات عمل نمی کردیم و از بازنشر آن اجتناب می کردیم.

وی راهکار جلوگیری از این مشکل را افزایش سطح سواد رسانه ای عمومی در جامعه دانست و گفت: قطعا نهادهای فرهنگی و رسانه ای باید در این زمینه بیش از پیش فعالیت کنند.

فرشاد براتی کهریزسنگی

فرشاد براتی کهریزسنگی

ادامه مطلب

اقتصاد

تغییر دامنه نوسان در بورس از منفی ۲ تا مثبت ۶ درصد/ حجم مبنا شناور شد

منتشر شده

در

محمد علی دهقان دهنوی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدعلی دهقان دهنوی با اشاره به اینکه دامنه نوسان از روز شنبه 25 بهمن ماه، تغییر می کند، ابراز داشت: بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت 6 درصد خواهد بود. البته تصمیمات شورای عالی بورس پس از 72 ساعت قابلیت اجرا دارد و بر همین اساس، از روز شنبه 25 بهمن ماه، این تغییر اعمال خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بر اساس تصمیم شورای عالی بورس، تغییرات حجم مبنا در اختیارات سازمان بورس قرار گرفت تا متناسب با شرایط بازار، تغییراتی اعمال شود. همچنین این اختیار به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شد که انتشار اوراق اختیار فروش تبعی را به ناشران و سهام داران عمده الزام کند.

سخنگوی شورای عالی بورس تصریح کرد: همچنین اعتبار خرید کارگزاری ها به 60 درصد تغییر پیدا کرد.

وی با بیان اینکه رصد بازار سرمایه وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار است، اظهار داشت: کاهش دامنه نوسان به منفی 2 درصد به این دلیل است که سرمایه گذاران فرصت بیشتری برای بررسی و تحلیل وضعیت سهام خود داشته باشند و ارزش دارایی هایشان از بین نرود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نظارت بر روند بازار نظامند است، افزود: به منظور جلوگیری از رفتارهای غیرمنطقی به دنبال ارتقای سیستم های خود هستیم و نظارت به طور مستمر ادامه دارد. هم اکنون پرونده های زیادی وجود دارند که وارد فرایند قضایی شده است.

حذف قیمت گذاری دستوری

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به ماده 18 قانون توسعه ابزارها اشاره کرد و گفت: کالاهایی که در بورس کالا عرضه می شوند، از شمول قیمت گذاری خارج می شوند و امید می رود که با هماهنگی و تعامل دستگاه های مختلف، شاهد توسعه و تعمیق بازار سرمایه باشیم.

کانون سهام داران خرد تشکیل می شود

دهقان دهنوی با اشاره به اینکه سهام داران حقیقی باید انتظارات خود را به صورت نظام مند و در چارچوب های قانونی پیگیری کنند، گفت: اقدامات اولیه به منظور تشکیل کانون سهام داران حقیقی انجام شده و ان شاالله به زودی برای تشکیل کانون سهام داران حقیقی اقدام خواهد شد.

نهادهای مالی توسعه می یابد

وی با بیان اینکه توسعه بازار سرمایه نیازمند نهادهایی است که به عنوان بازاریاب، بازار سرمایه را توسعه دهند، خاطرنشان کرد: این بازاریاب ها همان نهادهای مالی مانند کارگزاری ها، تامین سرمایه ها، سبدگردان ها، مشاوران سرمایه و سایر نهادها هستند. به این منظور باید فرایند صدور مجوزهای نهادهای مالی تسریع و تسهیل شود. در همین راستا، دستورالعمل بازنگری خواهد شد تا بستر توسعه بازار سرمایه فراهم شود.

وی در پایان در خصوص عرضه سهام شرکت های جدید و آزادسازی بخش سوم سهام عدالت، گفت: این موضوعات متناسب با شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ادامه مطلب

اقتصاد

جنگ خاموش ـ ۲۵| از دست‌دادن بازار گازی چند میلیارد نفری شرق آسیا به‌روایت وزیر سابق نفت

منتشر شده

در

رستم قاسمی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، رستم قاسمی که سابقه فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) و تصدی پست وزارت نفت در دولت دهم را دارد، روز گذشته به بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت ایران پرداخت.

در حاشیه این بازدید، وزیر سابق نفت در پاسخ به تسنیم از فرصت‌های ازدست‌رفته در زمینه صادرات گاز گفت.

* اگر طبق برنامه پیش می‌رفتیم امروز 1.3 میلیارد مترمکعب در روز تولید گاز داشتیم

قاسمی با بیان اینکه “ایران اولین دارنده ذخایر گازی جهان است و سهم کمتر از دودرصدی کشورمان از تجارت جهانی گاز برازنده ایران نیست”، گفت: اگر فازهای پارس جنوبی و دیگر پروژه‌های تولید گاز کشور، به‌موقع و طبق برنامه تکمیل می‌شد امروز به‌جای یک‌میلیارد مترمکعب تولید روزانه گاز، 1.3 میلیارد مترمکعب تولید داشتیم.

وزیر سابق نفت با بیان اینکه “رسیدن به تولید یک‌میلیارد مترمکعبی در روز نیز دستاورد بزرگی است”، گفت: باید بخش مصرف، مدیریت شود و این‌که این میزان عظیم گاز تولید کنیم و بیشتر آن به بخش مصرف داخلی غیرمولد برسد، روال درستی نیست.

* اگر قراردادها اجرا می‌شد روزانه 200میلیون مترمکعب صادرات گاز داشتیم

وی افزود: پس اول باید به مدیریت و بهینه‌سازی مصرف گاز به‌خصوص در بخش خانگی بپردازیم و در وهله دوم باید بهره‌وری را در بخش تولید و همچنین بخش‌های مختلف مصرفی از خانگی، تجاری، نیروگاهی و صنایع افزایش دهیم.

قاسمی سومین اقدام مهم در زمینه گاز را بازکردن مبادی جدید صادراتی عنوان کرد و گفت: ما قراردادهایی در زمینه صادرات گاز داشتیم که اگر اجرایی می‌شد امروز روزانه 200 میلیون مترمکعب صادرات گاز داشتیم.

* تکمیل پروژه خط لوله صلح با آغاز صادرات به پاکستان شدنی بود

وی ادامه داد: قرارداد مهمی با پاکستان داشتیم و در سال 92 کلنگ آن را در نقطه صفر مرزی زده بودیم و در این مراسم کلنگ‌زنی، نمایندگانی از تمامی 15 کشور همسایه ایران دعوت شده بودند و آغاز پروژه مهم صادرات گاز به پاکستان با حضور مقامات ارشد و مهم این کشور صورت گرفت.

وزیر سابق نفت تصریح کرد: می‌توانستیم با اجرای بموقع و کامل خط لوله صادراتی گاز به پاکستان، پروژه خط لوله صلح را اجرایی کنیم و به بازار چندمیلیارد نفری شرق آسیا دست یابیم؛ که این قرارداد اجرایی و عملیاتی نشد.

* هند منتظر رسیدن گاز ایران به پاکستان بود

قاسمی با ابراز اینکه “فرصت بسیار خوبی را برای صادرات گاز به پاکستان و بعد از آن به هند از دست دادیم”، گفت: در دیداری که شخصاً با وزیر نفت هند داشتم و در مورد صادرات گاز به هند مذاکره کردیم، این مقام مسئول هندی اعلام کرد که “شما گاز را به پاکستان برسانید و بعد ما زمینه‌های رسیدن گاز ایران به هند را فراهم می‌کنیم”.

وی افزود: اجرای خط لوله صلح به‌منظور صادرات روزانه 100 میلیون مترمکعب گاز بود.

* صادرات گاز به کویت از مسیر بصره چه شد؟

وزیر سابق نفت همچنین با اشاره به یک قرارداد و یک تفاهم‌نامه با طرف عراقی برای صادرات گاز به این کشور از دو مسیر بغداد و بصره گفت: اگرچه صادرات گاز به عراق در این دو مسیر اجرایی شده است، اما صحبت‌هایی هم برای صادرات گاز به کویت از طریق بصره شده بود و مذاکرات به‌صورت موفق و جدی پیش رفته بود و حتی توسط نوری مالکی، مجوزی از پارلمان عراق برای صادرات گاز از طریق بصره به کویت گرفته بودیم که دولت به اتمام رسید و کار به دولت بعد تحویل شد.

* ایران LNG هم متوقف شد

وی ادامه داد: در خصوص صادرات گاز به عمان نیز مذاکرات خوبی با این کشور صورت گرفته بود و می‌دانم که این مذاکرات در دولت یازدهم هم پیگیری شد اما اینکه به چه نتایجی رسید باید از مسئولان دولت فعلی بپرسید.

قاسمی همچنین با اشاره به اینکه “می‌توانستیم با ورود به صنعت LNG صادرات گاز را از دو مسیر خط لوله و LNG دنبال کنیم”، گفت: طرح ایران LNG با پیشرفت خوبی مواجه بود و تحویل دولت بعد شد که به هر صورت تکمیل نشد.

ادامه مطلب

اقتصاد

قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۱۰/۰۴

منتشر شده

در

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲ درصد رشد به ۱۸۷۵ دلار و ۶۱ سنت رسید.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم ، به دنبال تضعیف ارزش دلار و در حالی که پس از انتشار آمارهای اقتصادی نگران کننده سرمایه گذاران امید بیشتری به نهایی شدن بسته محرک مالی آمریکا بسته اند، قیمت طلا روز پنجشنبه شاهد افزایش بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با 0.2 درصد رشد به 1875 دلار و 61 سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز نیز 0.2 درصد رشد داشت و به 1881 دلار و 20 سنت رسید.

مارگارت یانگ استراتژیست موسسه دیلی اف ایکس گفت: «به دلیل تضعیف دلار و مشاهده گونه جدید ویروس کرونا که می تواند روند ترمیم اقتصادی را از مسیر خارج سازد و سبب اقدامات محرک اقتصادی بیشتری شود، قیمت طلا در مسیر افزایشی قرار گرفته است.»

خبرها در مورد احتمال امضای توافق تجاری میان انگلیس و اتحادیه اروپا برای کاهش تبعات برگزیت سبب افزایش ارزش یورو و پوند انگلیس شده و دلار را تضعیف کرده است.

همچنین گسترش بیشتر ویروس کرونای انگلیسی در این کشور که موجب وضع محدودیت های گسترده در انگلیس گشته به رشد قیمت طلا کمک کرده است.

افزایش ریسک ناشی از گونه جدید ویروس کرونا و بالا رفتن تعداد مبتلایان در آمریکا سبب شده تا به رغم تهدید ترامپ نسبت به وتوی بسته محرک مالی جدید، سرمایه گذاران همچنان به اجرایی شدن این بسته 900 میلیارد دلاری امیدوار بمانند.

آمارهای اقتصادی منتشر شده در روز چهارشنبه نشان داد که تعداد ادعاهای بیکاری در امریکا بالا رفته و میزان هزینه کرد مصرف کنندگان برای اولین در چند ماه گذشته کاهش داشته است. این آمارها موید تاثیرات مخرب اقتصادی ویروس کرونا در آمریکاست و فشارها بر دولت برای اجرایی کردن بسته محرک مالی جدید را افزایش می دهد.

هر گونه بسته محرک مالی جدید و تزریق بیشتر نقدینگی با تبعات تورمی ای که به دنبال دارد، می تواند به سود بازار طلا تمام شود.

ادامه مطلب

اقتصاد

همتی خبر داد؛ مشکل خرید واکسن کرونا حل شد

منتشر شده

در

همتی

رئیس کل بانک مرکزی از حل شدن مشکل خرید واکسن خبر داد.

به شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم،  عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: “در یکی از پست های قبلی ام تاکید کردم تحریم آمریکا و نیاز به اخذ موافقت اوفک ، موجب شده است که مسئله خرید واکسن کرونا از کوواکس (covax) با مشکل وتأخیر روبرو شود.در این خصوص چند نکته را برای اطلاع مردم عزیز اعلام می کنم:

موافقت اولیه برای انتقال از حساب یک بانک (غیر از منابع بانک مرکزی در کره ) بامداد امروز دریافت شد و دستور پرداخت وجه را صادر کردیم . پیگیری های لازم در این زمینه بی وقفه ادامه دارد.

بانک مرکزی ایران برای خرید واکسن کرونا در این مرحله 200 میلیون یورو  تخصیص داده است . در صورت نیاز ، منابع بیشتری نیز تأمین خواهیم کرد.

هماهنگی لازم را با وزارت بهداشت در این خصوص داریم و مردم عزیز مطمئن باشندکه خرید و انتقال واکسن کرونا در اسرع وقت انجام خواهد شد.

درکنار اقدام برای تخصیص ارز خرید واکسن کرونا، حمایت و پشتیبانی لازم ، برای تامین ارز تجهیزات مورد نیاز خط تولید برای تولید داخلی واکسن را، با اولویت خاص،پیگیر هستیم .به همه تلاشگران این عرصه خسته نباشید میگویم.”

ادامه مطلب

اقتصاد

۲۰ میلیون نفر یارانه‌بگیر یک‌شبه حذف شدند

منتشر شده

در

یارانه سوم

درحالی که در قانون پرداخت یارانه کالاهای اساسی تاکید شده بود به ۶۰ میلیون ایرانی از نیمه دوم سال،‌ یارانه سوم پرداخت خواهد شد، دولت اعلام کرده با پرداخت ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان به ۴۰ میلیون نفر قانون مصوب مجلس را اجرا خواهد کرد.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم،‌ روز گذشته محمد نهاوندیان از تفاهم عملیاتی بین رئیس جمهور و رئیس مجلس خبر داده که بر اساس آن  اصلاحی در مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص پرداخت یارانه حمایتی جدید اعمال شود. بر این اساس تعداد افرادی که این پرداخت کمکی را دریافت می کنند تا 40 میلیون نفر افزایش پیدا کرد. همچنین پرداخت 100 هزار تومان در هر ماه برای 4 ماه خواهد بود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: گروه خاصی که تحت پوشش کمیته امداد هستند براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی 120 هزار تومان را در ماه دریافت خواهند کرد که نخستین پرداخت هم روز گذشته صورت گرفت.

این موارد درحالی  از سوی معاون اقتصادی رئیس جمهور مطرح شده که در قانون پرداخت یارانه کالاهای اساسی تاکید شده بود به 60 میلیون ایرانی  از نیمه دوم سال،‌ ماهیانه 120 هزار تومان و 60 هزار تومان  پرداخت خواهد شد، ولی دولت اعلام کرده با پرداخت ماهیانه 100 هزار تومان به 40 میلیون نفر قانون مصوب مجلس را اجرا خواهد کرد.

متن ماده واحده قانون مذکور در ادامه قابل مشاهده است؛

“دولت مکلف است به‌منظور تأمین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به‌وی‍‍‍ژه خانوارهای کم‌برخوردار، از ابتدای شش‌ماهه دوم سال 1399 به‌صورت ماهانه تا پایان اسفندماه، نسبت به تأمین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی‌شده در طرح معیشت خانوار (افراد مشمول ردیف(31) جدول تبصره (14) قانون بودجه سال 1399 کل کشور به تعداد حداقل شصت میلیون نفر)، ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و دویست هزار (1.200.000) ریال برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ ششصد هزار (600.000) ریال برای هر یک از افراد سایر دهک­های مشمول فوق‌الذکر اقدام نماید.”

بر اساس اعلام دولت، با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا و همچنین مصوبه مجلس شورای اسلامی و به‌دنبال تفاهم‌ حاصله مبنی بر حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد که در شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا کسب درآمد آنها مختل شده است، مقرر گردید: به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هر نفر ماهیانه 120 هزار تومان (یارانه سوم) پرداخت شود.

همچنین  به سایر افراد با مشخصات زیر نیز ماهیانه 100 هزار تومان پرداخت خواهد شد؛
ـ  افرادی که هیچ‌یک از اعضای خانواده آنها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند، افرادی که هیچ‌یک از اعضای خانواده آنها بیمه‌پرداز نباشندـ   افرادی که اعضای خانوارشان طبق شاخص‌های بانکی از درآمد حداقلی برخوردار نباشندـ  افرادی که در گروه یارانه معیشت‌بگیر باشند.

این وجوه از آذرماه به‌مدت چهار ماه پرداخت خواهد شد. اولین مرحله این حمایت معیشتی  روز ١٣٩٩/٩/٢٧ به حساب افراد مشمول واریز شده است.

گفتنی است، یک مقام مسئول در وزارت رفاه درباره زمان واریز سرانه 100 هزار تومانی به حساب خانواده‌های مشمول گفت: بر اساس برنامه‌ریزی تا پایان آذر رقم اشاره‌شده به حساب 29 میلیون و 700 هزار نفر از افراد مشخص‌شده توسط وزارت رفاه واریز خواهد شد.

همانطور که اشاره شد روز گذشته معاون اقتصادی رئیس جمهور اعلام کرد طبق توافق صورت گرفته با رئیس مجلس مقرر شده به 40 میلیون نفر یارانه سوم پرداخت شود. اما نهاوندیان همچنان تاکید کرده است این یارانه تا پایان سال یعنی به مدت چهار ماه پرداخت می شود.

بر این اساس قرار است در چهار ماه باقی‌مانده سال جاری به حساب سرپرست خانوار 30 میلیون نفر (یا  40میلیون طبق وعده معاون اقتصادی رئیس جمهور) ماهیانه 100 هزار تومان واریز شود. در این بین موارد زیر باید از سوی دولت و مجلس شفاف شود؛

1-سؤالی که همچنان وجود دارد و ابعاد آن شفاف نشده، این است؛ منابع 3 تا 4 هزار میلیارد تومانی ماهیانه برای واریز یارانه سوم از کدام محل تأمین شده است؟ چراکه دولت تاکید داشت منابع کافی برای پرداخت این یارانه که در مجلس تصویب شده وجود ندارد؟

2-رئیس جمهور قانون مصوب مجلس در خصوص یارانه کالاهای اساسی را به دستگاههای اجرایی ابلاغ نکرده بود، حالا  چگونه یارانه قانونی  مصوب مجلس با یارانه مد نظر دولت تلفیق شده است؟

3-متن صریح قانون بر پرداخت یارانه سوم به 60 میلیون ایرانی اشاره دارد، سوالی که وجود دارد این است که در طرحی که معاون اقتصادی رئیس جمهور به آن اشاره کرده، مجموعا (و با احتساب مشمولان نهادهای حمایتی) چند نفر این یارانه را دریافت خواهند کرد؟

ادامه مطلب

اقتصاد

منابع پرداخت یارانه ۱۰۰هزارتومانی به ۳۰میلیون نفر از کجا تأمین شد؟

منتشر شده

در

طرح حمایتی

بر اساس طرح کمک معیشتی کرونایی دولت حدود ۳۰میلیون نفر در چهار ماه باقی‌مانده سال جاری یارانه ۱۰۰هزارتومانی دریافت می‌کنند.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم،  بر اساس اعلام دولت، با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا و همچنین مصوبه مجلس شورای اسلامی و به‌دنبال تفاهم‌ حاصله مبنی بر حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد که در شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا کسب درآمد آنها مختل شده است، مقرر گردید: به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هر نفر ماهیانه 120 هزار تومان(یارانه سوم) پرداخت شود.همچنین  به سایر افراد با مشخصات زیر نیز ماهیانه 100 هزار تومان پرداخت خواهد شد؛
ـ        افرادی که هیچ‌یک از اعضای خانواده آنها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند
ـ        افرادی که هیچ‌یک از اعضای خانواده آنها بیمه‌پرداز نباشند
ـ        افرادی که اعضای خانوارشان طبق شاخص‌های بانکی از درآمد حداقلی برخوردار نباشند
ـ        افرادی که در گروه یارانه معیشت‌بگیر باشند.

گفتنی است این وجوه از آذرماه به‌مدت چهار ماه پرداخت خواهد شد. اولین مرحله این حمایت معیشتی ساعت  روز ١٣٩٩/٩/٢٧ به حساب افراد مشمول واریز شده است.

به گزارش تسنیم، یک مقام مسئول در وزارت رفاه درباره زمان واریز سرانه 100 هزار تومانی به حساب خانواده‌های مشمول گفت: بر اساس برنامه‌ریزی تا پایان آذر رقم اشاره‌شده به حساب 29 میلیون و 700 هزار نفر از افراد مشخص‌شده توسط وزارت رفاه واریز خواهد شد.

بر این اساس قرار است در چهار ماه باقی مانده سال به  حساب سرپرست خانوار، 30 میلیون نفر ماهیانه 100 هزار تومان واریز شود. سوالی که ایجاد میشود این است که منابع 3هزار میلیارد تومانی ماهیانه برای واریز یارانه سوم از کدام محل تامین شده است.

گفتنی است، این رقم معادل واریز ماهیانه یارانه نقدی 45 هزار  تومانی  برای  60 میلیون یارانه بگیر است.

ادامه مطلب

اقتصاد

هواشناسی ایران ۹۹/۹/۲۹| بارش برف و باران در ۲۰ استان/سامانه بارشی جدید در راه است

منتشر شده

در

روزهای سرد

سازمان هواشناسی با اعلام ورود سامانه بارشی جدید به کشور از بارش برف و باران در ۲۰ استان کشور طی امروز تا سه شنبه خبر داد.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی 24 ساعت آینده برای استان‌های لرستان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، قم، خراسان رضوی، خراسان جنوبی بارش برف و باران و در استان‌های یزد، قزوین، تهران، سمنان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد بارش پراکنده و برای یزد و نیمه شمالی کرمان بارش باران پیش‌بینی‌شده است.

فردا در برخی مناطق استان‌های گیلان، هرمزگان و جنوب کرمان بارش باران، در خراسان جنوبی، خراسان رضوی بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود. از دوشنبه تا ظهر چهارشنبه آسمان بیشتر مناطق کشور صاف است که افزایش آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا در کلان‌شهرها و شهرهای صنعتی را به دنبال دارد.

بعدازظهر چهارشنبه سامانه بارشی از شمال غرب کشور واردشده و به‌تدریج نوار غربی، دامنه‌های البرز و غرب شمال دریای خزر را در بر می‌گیرد. روز پنجشنبه برای اکثر مناطق کشور به‌جز سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی بار برف و باران پیش‌بینی می‌شود.

 

ادامه مطلب

اقتصاد

آیت‌الله دری نجف‌آبادی : بودجه ۱۴۰۰ بسیار دور از واقعیت است / بودجه پیشنهادی دولت قابلیت تحقق ندارد‌

منتشر شده

در

آیت الله دری نجف آبادی

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با بیان اینکه “بودجه ۱۴۰۰ بسیار دور از واقعیت است” گفت: بودجه پیشنهادی دولت قابلیت تحقق ندارد.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم ، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی از شخصیت‌های انقلابی است که پس از رحلت مرحوم آیت الله سید عبدالهادی شیرازی جزء نخستین پیروان و مقلدان امام خمینی(ره) درآمده و در جهت ترویج و تبلیغ افکار بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مانند یاران دیگر امام(ره) در صحنة حوزه و جامعه حضوری فعال داشته و به علت فعالیت‌های سیاسی و افشاگری و روشن‌گری چندین بار به وسیلة شهربانی احضار و تحت تعقیب قرار گرفت.

دری نجف‌آبادی در زمان ورود حضرت امام(ره) در سال 1357، از اعضای ویژة ستاد حفاظت از امام(ره) بود و پس از چند روز خدمت در روابط عمومی ستاد مدرسة رفاه، ‌با تأیید حضرت امام جهت پیگیری مسائل انقلاب، عازم بندرعباس شد.

وی سال‌های بعد از انقلاب چندین دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بود و در ایام حضور در قوه مقننه مسئولیت مخبر و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، ریاست کمیسیون خاص رسیدگی به لایحة برنامة پنج‌سالة اول و دوم و رئیس کمیسیون خاص رسیدگی به مناطق آزاد و رئیس کمیسیون کار و را برعهده داشت.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در سال 1376 به عنوان وزیر اطلاعات منصوب شد و پس از آن نیز با حکم مرحوم آیت الله شاهرودی از مرداد 1383 تا شهریور 1388 دادستان کل کشور و رئیس دیوان عدالت اداری بود.

امام جمعه شهرکرد با امام راحل، دبیرکل گزینش کشور، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و امامت جمعه موقت شهر ری و نماینده ولی فقیه در استان مرکزی از جمله سوابق این یار دیرین امام و رهبری است.

وی از شخصیت‌های انقلابی و مبارز انقلاب اسلامی است که صاحب قلم و تفکر بوده و در کنار راهبردها و اقدامات مختلفی کع داشته در سال 1384 در کتابی خاطرات خود را به نگارش در آورد.

با توجه به شرایط موجود در کشور فرصتی شد تا در گفت‌و‌گوی تفصیلی با آیت‌الله دری نجف‌آبادی ابعاد مختلف مسائل مهمی همچون مسائل بودجه کشور، توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را به بحث و گفت‌و‌گو بگذاریم که در زیر می‌آید:

با 4 بیماری اقتصادی و طبیعی روبرو هستیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به شرایط امروز کشور گفت: این روزها با مسائل و مباحث مربوط به تصویب و بررسی بودجه کشور، مباحث اقتصادی، شرایط حساس جامعه و مشکلاتی به ویژه در اثر تحریم‌ها، فشارهای آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌هاف سوء تدبیرها از یکسو و حوادث جانبی دیگری مانند سیل، زلزله و کرونا مزید بر علت رو به رو هستیم.

وی افزود: در اصل با 4 بیماری کرونا، مسائل و مشکلات اقتصادی، تحریم‌های نا جوانمردانه و ظالمانه، مسائل مربوط به بلایای طبیعی مثل سیل  مخصوصا در مناطق جنوب و خوزستان رو به رو هستیم که نیازمند تدبیر، برنامه و اقدام است.

دری نجف‌آبادی با اشاره به نامگذاری‌ سال‌های اخیر از سوی مختلف با عناوین اقتصادی و توجه ویژه به این بحث گفت: در سال های اخیر و به دلیل حساسیت مسئله اقتصاد، مقام معظم رهبری تاکید بیشتری بر این مسئله داشته‌اند که جهش تولید، حمایت از تولید داخلی و شرکت‌های دانش بنیان، حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی، توسعه صادرات، عدم خام فروشی ، حفظ قدرت پول ملی ، حمایت از محرومین، عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد و تاکید بر اصل بهره وری از جمله این مباحث مهم و مورد تاکید است.

وی ادامه داد: از سویی با تامل در تدابیر رهبرمعظم انقلاب اسلامی، توجه بیشتر به این حوزه مهم را درمی‌یابیم از جمله تاکید بر این نکته که ما باید بر روی پای خود بایستیم و با خوداتکایی و خودکفایی به جای نگاه به دست غربی‌ها مخصوصا آمریکا، استکبار، صهیونیسم و عمال آنها باید با ایجاد تحولات درونی جامعه با تمرکز و بسنده کردن به ظرفیت‌های خود برنامه‌ریزی و حرکت کنیم  که این مسئله بسیار مهم و حساسی بوده تا آنجا که به همین منظور امسال را هم “سال جهش تولید” نامیدند.

بودجه‌ریزی سال 1400 نیازمند نقد و بررسی است

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به ایام تصویب و بررسی بودجه 1400 کشور گفت: بودجه 1400 آخرین بودجه تقدیمی این دولت به مجلس است که با توجه به شرایط بودجه تقدیمی، جای نقد و بررسی کارشناسانه مخصوصا در بخش درآمدها دارد به طوریکه در مجموع بیش از 300 هزار میلیارد تومان بابت نفت بوده و 38 درصد باید به صندوق توسعه واریز و تقریبا 200 هزار میلیارد تومان هم به عنوان مبلغی که باید در اختیار وزارت نفت و در اختیار دولت قرار می‌گرفته و نیز به عنوان پیش فروش نفت مطرح کرده‌اند.

دری نجف‌آبادی ادامه داد: برای سال آینده تقریبا 200 هزار میلیارد تومان به عنوان فروش نفت پیش‌بینی شده که این منهای پیش فروش‌های جانبی، مسائل و موارد دیگر و آن چیزی است که از صندوق توسعه  ملی برداشت می‌شود.

وی بیان کرد: در مجموع بودجه‌ای بیش از  900 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که تقریبا  841 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت و 88 هزار میلیارد تومان بودجه جمعی و خرجی بوده که این منهای بودجه شرکت‌ها است که 1500 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که این احتیاج به بررسی بیشتری دارد.

بودجه 1400 بسیار دور از واقعیت است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بودجه 1400 در مقایسه با سال‌های دیگر گفت: بودجه سال آینده بیش از 2 برابر عملکرد سال 1399 و بسیار دور از واقعیت است، و این یعنی چنین چیزی اتفاق  نمی‌افتد.

 وی افزود: تکیه کردن به مالیات‌ها برای سال آینده شاید خیلی جواب ندهد زیرا آنچه در مالیات‌ها امکان افزایش بوده افزایش داده‌اند و 50 هزار میلیارد تومان سقف مالیات‌ها  را اضافه کرده‌اند که بیش از این هم تحقق پیدا نمی‌کند.

دری نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: سایر درآمدها و حقوق گمرکی و سود بازرگانی مربوط به واردات و غیره در مجموع در این شرایط موجود و شرایط اقتصادی جامعه نیاز به دقت بیشتر داشته که باید دید راهکار امروز کشور چیست و چگونه باید از این چالش‌ها  و نگرانی ها آسوده شد و برای آینده بتوان گفت کشورمان روی پای خود ایستاده و فشار های بیگانه‌ها و آمریکایی‌ها نمی‌تواند در سرنوشت ملت شریف ما تاثیری بگذارد.

امام جمعه اراک افزود: شاید نسخه بسیار جامع  و مناسبی که  در این رابطه پیش‌بینی و به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و تایید مقام معظم رهبری رسیده و در 7 تا 8 سال اخیر بارها شعار آن داده شده و پای آن ایستاده‌ایم نسخه اقتصاد مقاومتی به عنوان کارگشا و گره‌کشای کشور است.

دری نجف‌آبادی اضافه کرد: اگر نسخه اقتصاد مقاومتی کامل پیاده و مبنای تمامی دستگاه‌ها، ارگان‌ها و بودجه‌هایشان، بودجه شرکت‌ها ، بودجه چه دولتی‌ها و چه غیردولتی‌ها، خصوصی‌ها و خصولتی‌ها و شهرداری‌ها و در مجموع همه باشد می‌تواین امیدوار بود که در چشم انداز 10 ساله آزاد از وابستگی‌ها، دارای اقتصادی درونی و متکی به خود بوده و با قدرت روی پای خود بایستیم و در دنیا هم  حرف برای گفتن داشته باشیم.

ضرورت توجه به مدل توسعه جمهوری اسلامی ایران

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مسئله توسعه اقتصادی کشور گفت: مدل توسعه جمهوری اسلامی که بتواند پاسخگوی شرایط، نیازها، ضرورت‌ها، آرمان‌های انقلاب و آرمان‌های امام راحل و آرمان‌های شهدا باشد از مهمترین دغدغه‌های بنده از گذشته تا به امروز بوده به طوری در آمریکا، آسیا، شرق دور و ژاپن، کره، سنگاپور، هنگ‌کنگ، چین، ویتنام، مالزی و.. مدل‌های خاص همان کشور در زمینه توسعه اقتصادی مطرح و عملی شده است.

وی ادامه داد: در مجموع سه مدل توسعه در کشورها شامل مدل‌های وابسته با وابستگی کانون‌های مرکزی به کانون‌های قدرت، کانون‌های استکباری و… برمبنای نسخه‌پیچی دیگران از طریق ورود سرمایه‌گذاری، دلارهای خارجی و متفکرهای خارجی برای توسعه و پیشرفتی وابسته، مدل‌های درونی و درون‌زا با طراحی مدل پیشرفت از درون خود و جامعه با حداقل وابستگی، مدل‌های ترکیب دو مدل قبل با اقتصاد درون‌زا با نگاهی به بیرون و تامین نیازهای داخلی و توسعه صادرات به‌جای واردات محور رایج است که به طور قطع مدل کشور ما مدلی منحصر به فرد با ویژگی‌هایی متفاوت نسبت به سایر مدل‌ها است.

دری نجف‌آبادی اضافه کرد: در دوران حضور در مجلس دوم شورای اسلامی، در مراسمی در دانشگاه علامه طباطبایی شرکت کرده و این مبنا را که اقتصادمان باید به جای نگاه زمان شاه که نگاه کشور به بیرون و واردات و نگاه به دست غربی‌ها، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بود بر مبنای توسعه درونی همراه با نگاه و افق صادرات به بیرون باشد، درحالی که مبنای ما استفاده حداکثری از ظرفیت‌های درونی، برطرف ساختن نیازهای داخلی و در ادامه بازشدن مسیر حضور فعال در بازارهای جهانی است.

ادامه مطلب

اجتماعی

یارانه جدید ۱۰۰هزارتومانی شامل چه‌کسانی خواهد شد؟

منتشر شده

در

یارانه

بر اساس اعلام جدید سازمان برنامه و بودجه پرداخت یارانه جدید ۱۲۰هزارتومانی از ۲۷ آذر ماه آغاز خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد، با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا و همچنین مصوبه مجلس شورای اسلامی و به‌دنبال تفاهم‌ حاصله مبنی بر حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد که در شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا کسب درآمد آنها مختل شده است، مقرر گردید:

به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هر نفر ماهیانه 120 هزار تومان پرداخت شود
به سایر افراد با مشخصات زیر نیز ماهیانه 100 هزار تومان پرداخت خواهد شد؛
افرادی که هیچ‌یک از اعضای خانواده آنها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند
افرادی که هیچ‌یک از اعضای خانواده آنها بیمه‌پرداز نباشند

افرادی که اعضای خانوارشان طبق شاخص‌های بانکی از درآمد حداقلی برخوردار نباشند
افرادی که در گروه یارانه معیشت‌بگیر باشند.

گفتنی است این وجوه از آذرماه به‌مدت چهار ماه پرداخت خواهد شد. اولین مرحله این حمایت معیشتی ساعت 24 روز ١٣٩٩/٩/٢٧ به حساب افراد مشمول واریز می‌شود.

به گزارش تسنیم، بر اساس مصوبه مجلس (قانون پرداخت یارانه کالاهای اساسی) که از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شده بود مقرر شده بود به‌مدت 6 ماه تا پایان سال جاری یارانه جدید به 60 میلیون نفر پرداخت شود. اعتبار کلی برای پرداخت این یارانه 30 هزار میلیارد تومان عنوان شده بود. در گزارش سازمان برنامه اعلام شده است به تمام افرادی که در گروه یارانه معیشت قرار دارند نیز ماهیانه 100 هزار تومان پرداخت خواهد شد.

ادامه مطلب

اجتماعی

خبری از محرومیت‌زدایی سیستان و بلوچستان در بودجه ۱۴۰۰ نیست

منتشر شده

در

 در حالی سیستان و بلوچستان دومین استان کشور به لحاظ مساحت و پهناوری بین ۳۰ استان دیگر است که در زمان اختصاص بودجه در ردیف پنجم جدول لایحه بودجه استان‌ها در سال ۱۴۰۰ قرار گرفته است.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، با وجود مشکلات فراوانی که به لحاظ عمرانی، زیر بنایی و زیرساختی در سیستان و بلوچستان شاهد آن هستیم این استان در لایحه آخرین بودجه قرن چهاردهم در ردیف پنجم جدول قرار گرفته؛ مجموع اعتبارات استان در سال1400 به 3هزار و 500میلیارد تومان می رسد که در مقایسه با 2هزار و 55میلیارد تومان سال99، به ظاهر افزایش 72درصدی داشته است اما با وجود تورمی که با آن رو به رو هستیم این رقم‌ها مانند سال‌های دیگر ما را به نرم کشوری نزدیک نخواهد کرد و همچنان این استان جز محروم ترین استان‌های کشور خواهد بود.

به گفته مهرداد عرب رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان اعتبارات در ردیف استانی هفت هزار و 400 میلیارد تومان بوده که 479 میلیارد تومان مربوط به سیستان و بلوچستان است که در این بخش رتبه دوم کشور را داریم.

در بخش نفت و گاز پنج هزار 440 میلیارد تومان توزیع شده که سهم سیستان و بلوچستان 571 میلیارد تومان است که رتبه یک کشوری را در این بخش داریم اما باید این مطلب را در نظر بگیریم که مردم سیستان و بلوچستان همچنان از نعمت گاز رسانی بی بهره اند و عملیات گاز رسانی به این منطقه که از اسفندماه 95 کلید خورده همچنان به صورت لاک پشتی در حال انجام است و هنوز بسیاری از مردم مرکز استان از این نعمت بی بهره اند.

در بخش 27 صدم ارزش افزوده کل رقم یک هزار و 940 میلیارد تومان بوده که 142 میلیارد تومان مربوط به سیستان و بلوچستان است که رتبه دوم کشوری را داریم همچنین کل اعتبارات این استان از بخش نفت و گاز پارسال 196 میلیارد تومان بوده که در لایحه بودجه 1400 به 571 میلیارد تومان رسیده است.

از 28 هزار میلیارد تومان اعتبارات بخش متوازن 2 هزار و 348 میلیارد تومان مربوط به سیستان و بلوچستان است همچنین مجموع اعتباراتی که از محل جدول 10 یک(اعتبارات تملک دارایی و سرمایه‌ای استان‌ها) لایحه 1400 برای سیستان و بلوچستان لحاظ شده سه هزار و 500 میلیارد تومان بوده که این رقم در لایحه پارسال 2 هزار و 55 میلیارد تومان بوده است.

کل اعتبارات سیستان و بلوچستان در پروژه‌های ملی – استانی یا پروژه های استانی ویژه 97 میلیارد تومان بابت 18 پروژه بوده که این اعتبار در لایحه 1400 به 187 میلیارد تومان افزایش یافته است.

957 میلیارد تومان در سال 99 بابت اجرای 63 پروژه ملی به سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده که در لایحه 1400 این رقم به یک هزار و 140 میلیارد تومان رسیده است همچنین میزان اعتبار ردیف‌های متفرقه حدود 25 هزار میلیارد تومان است که سال‌های گذشته حدود 400 میلیارد تومان سهم سیستان و بلوچستان از این ردیف بوده است که امسال به یک هزار میلیارد تومان رسیده است.

میزان اعتبار ردیف توسعه سیستان و بلوچستان در لایحه 1400 به 106 میلیارد تومان رسیده همچین ردیف تامین تجهیزات آموزشی برای دانش آموزان مناطق محروم کشور 400 میلیارد تومان دیده شده است.

ادامه مطلب

اقتصاد

شرکت تراکتورسازی ایران مصداق بارز جهش تولید / صنعت تحریمی مستقیم آمریکا چگونه ‌الگوی موفق خودکفایی شد؟

منتشر شده

در

کارخانه ترکتورسازی

شرکت تراکتورسازی تبریز علاوه بر اینکه در عرصه تولید تراکتور و ماشین‌آلات وابسته هم با رسیدن به خودکفایی بالا، به جهش تولید دست یافته و تحریم‌ها را بی اثر کرده، بر زنجیره تولید مواد غذایی و اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی هم اثرگذار است.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، شرکت تراکتورسازی تبریز علاوه بر اینکه در عرصه تولید تراکتور و ماشین‌آلات وابسته هم با رسیدن به خودکفایی بالا، به جهش تولید دست یافته و تحریم‌ها را بی اثر کرده، بر زنجیره تولید مواد غذایی و اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی هم اثرگذاری قابل توجهی داشته است.

آمریکا به‌دلیل همین توانمندی‌ها، تراکتورسازی تبریز را به نام و رسماً در لیست تحریم‌ها قرار داده ولی مهندسان جوان و نیروی کار توانمند این شرکت توانستند با سربلندی از این مرحله عبور کنند و به جهش تولید دست یابند. جهش تولیدی که این شرکت را به سومین خودروساز بزرگ ایران تبدیل کرده است.

شرکت تراکتورسازی تبریز با مجموع 12 هولدینگ خود، تراکتور را از ریخته‌گری قطعات تا موتورسازی و در نهایت مونتاژ تراکتور خودش انجام می‌دهد که این روند تولید بیش از 6000 فرصت شغلی ایجاد کرده و حجم عظیمی از قطعه‌سازان استان را فعال کرده است.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها