با ما همراه باشید
https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn1-heder-600x77.jpg

اخبار یزد

صبر بر مصیبت‌های عاشورا نمونه‌ای از مدیریت بحران حضرت زینب(س) است

منتشر شده

در

حضرت زینب(س)

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم, انسان‌ها در طول زندگی با مشکلات و سختی‌های فراوان و متفاوتی رو به رو بودند و این امر محدود به یک فرد یا قشر خاصی از جامعه یا یک منطقه خاص جغرافیایی نبوده و نیست.

ریشه مشکلات مادی, جسمی و روحی که جامعه امروز با آن سر و کار دارد هر چه که باشد, بدون شک راه حلی هم دارد تا بشر بیش از این در باتلاق گرفتاری‌ها فرو نرود و یا حداقل بتواند درجه شدت مشکلات را کاهش دهد.

راه حل مشکلات و گرفتاری‌های امروزی بشر, الگوپذیری از زندگی انسان‌هایی است که در مسیر زندگی خود و مشکلات عدیده‌ای که داشتند, باور و هدف خود را در برابر مشکلات خود می‌دیدند و آنچه باید کارگشایی می‌شد, به زیبایی صورت می‌گرفت.

حضرت زینب (س) یکی از این افرادی است که با وجود شهادت عزیزترین افراد در مقابل چشمانش, با مدیریتی که بر خود و اوضاع حاکم بر آن زمان داشت, زنده نگه دارنده قیام عظیم عاشورا شد.

تاریخ زندگی زینبی سرشار از مصیبت‌ها, مشکلات و گرفتاری‌های گوناگون بوده که برای افراد جامعه امروز هم به شکل‌های گوناگون اتفاق می‌افتد ولی این بانوی بزرگوار اسلام با نگرش زیبای خود به مسائل که ریشه در تربیت و پرورش مکتب الهی داشت, توانستند نهضت عظیم کربلا را به نسل‌های بعد منتقل کنند.

چه الگویی زیباتر و عظیم‌تر از زندگی این بانو برای مردم و مسئولان در این برهه از تاریخ ایران اسلامی وجود دارد تا به بهانه کم کاری و کم توجهی خود, از بار مسئولیت‌های مختلفی که دارند, شانه خالی نکنند.

رؤیا دهقانی فیروز آبادی اظهار داشت: حضرت زینب (س) تربیت یافته دامن حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) بودند و قاعدتا نگرشی که نسبت به مصیبت‌های مختلف در طول زندگی خود داشتند الهام گرفته از مکتب پرورشی و تربیتی آنها بوده است.

وی تشریح کرد: مثال واضح این نگرش, پاسخ حضرت زینب (س) به سؤال موذیانه یزید است که پرسید دیدی خداوند با شما چه کار کرد و ایشان گفتند “جز زیبایی چیزی ندیدم”, این دیدگاه به تربیتی که از قبل شده بود برمی‌گردد و همه این زیبایی‌ها معنا نمی‌شود مگر به خاطر عشقی که به حضرت والی تعالی هست یعنی جان دادن در راه خداوند هر نوع اذیتی زیبایی تلقی می‌شود.

معاون پژوهشی حوزه علمیه خواهران استان یزد بیان کرد: اگر مدعی پیرو مکتب اهل بیت (ع) هستیم, بدون شک باید در زندگی شخصی خودمان سیره و رفتار اهل بیت (ع) را الگو عملی قرار بدهیم و فقط لقلقه زبان نباشد که بگوییم پیرو ائمه اطهار (ع) هستیم.

وی تصریح کرد: تمام افراد جامعه چه مردم عادی و چه مسئولان حتی مسلمانان یا غیر مسلمانان اگر می‌خواهیم موفقیت‌هایی که یک انسان باید به آن برسد را کسب کنیم, باید زندگی این بزرگان را سرمشق زندگی خود به ویژه در بلاها و سختی‌ها قرار دهد.

دهقانی فیروزآبادی افزود: در قرآن آمده بعد از هر سختی آسانی است یعنی باور داشته باشیم اگر من در مصیبت‌هایی که می‌ببینم خدا را ناظر و شاهد در آن مصیبت ببینم بدون شک در پیشگاه خداوند این سختی جبران خواهد شد.

وی با اشاره به این نکته که باید همیشه بدانیم این دنیا دار سختی است, بیان کرد: بهترین افراد ما اهل بیت (ع) است که اگر این دنیا دار سختی نبود آنها نباید در چنین سختی‌هایی باشند بنابراین با درک اینکه دنیا دار مکافات است تحمل سختی و مشکلات برای ما ملموس‌تر و راحت‌تر می‌شود.

معاون پژوهشی حوزه علمیه خواهران استان از حضرت زینب (س) به عنوان شخصی که بیشترین و بزرگترین رنج‌ها را از کودکی متحمل شده یاد کرد و گفت: دنیا جای سختی است ولی باید یاد گرفت که این سختی‌ها را مدیریت کرد و اگر با دیدن یک مصیبت خودمان را ببازیم و در آن سختی غرق بشیم بدون شک سرانجام خوبی خواهیم داشت.

وی الگو قرار دادن حضرت زینب (س) و چگونگی خوب مدیریت کردن مشکلات و تدبیر کردن را در زندگی جامعه امروز ضروری دانست و افزود: اگر آحاد مردم با هر مسئولیتی به ویژه بانوان که نقش مادر در خانواده دارند وقتی مدیریت بحران را یاد بگیرند می‌توانند به راحتی بر مشکلات فائق آیند.

دهقانی تشریح کرد: برای مثال در بحران کرونا که دامن گیر همه مردم شده, اگر مادر خانواده بتواند این مشکل را خوب بپذیرد قطعا ترس و استرس بی‌جا نخواهد داشت و نگاه درست را به خانواده خود تزریق می‌کند یعنی بحران کرونا را مدیریت کنند, نکات بهداشتی را رعایت کنند اما کار خودشان را هم انجام دهند.

انتهای پیام/

ادامه مطلب
تبلیغات https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn-heder-600x153-1-1536x392.jpg
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار یزد

یادداشت آیت الله سیدمحمدکاظم مدرسی نائب رئیس شورای حوزه های علمیه استان یزد با موضوع جایگاه نوروز

منتشر شده

در

توسط

آیت الله مدرسی

شبکه خبری یزد – سئوالی وجود دارد و آن این است که چرا باید نوروز پاس داشته شود، با توجه به اینکه نوروز از مبنای شرعی قوی برخوردارنیست اما متشرعین و جلوداران شریعت ما امروز و دیروز نسبت به نوروز یک توجهات خاصی را داشته اند مثل نگاه حضرت امام خمینی (ره)، مراجع تقلید و مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع که در پاسخ به این سئوال دو نکته قابل توجه است.

شکی نیست که نوروز یک سنت اجتماعی است و کشورها از آن جهت که دارای اقوام و ملت‌های مختلفی هستند یک ظرفیت خاصی برای از هم گسسته شدن در وجودشان دیده می شود.مخصوصا اگر دشمن خارجی قویی داشته باشند اما نقطه مقابل این ظرفیت از هم گسسته شدن امکاناتی است که در اختیار هر جامعه ای برای حفظ و انسجام آن وجود دارد مثل حس وطن دوستی، اهداف و آرمان‌های واحد برای یک جامعه، دشمن واحد، معرفی و شناسایی آن در یک جامعه، آئین‌های معنوی و دینی یک جامعه ، ایجاد حس مسئولیت مشترک در آن جامعه، و همچنین سنت‌های ملی و جمعی آن جامعه که هر کدام از این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها بخشی از جامعه را در دایره خود منسجم و به اتحاد بیشتر نزدیک می‌کند.

البته این سنت‌ها ممکن است در درون خودش خرافاتی را هم داشته باشد و شکی نیست که باید از این خرافات دوری شود و در حقیقت این خرافات و باورهای غیر واقعی زدوده شود همانگونه که اسلام نسبت به سنت‌های مفید جوامع آن‌ها را با اصلاحاتی پذیرفته است.

نوروز هم یکی از سنت‌های ملی ، دیرباز و کهنی است که عامل انسجام ملی برای بخش زیادی از جامعه است و لذا حتی کسانی که مبنای شرعی را برای آن قائل نیستند مثل حضرت امام و مقام معظم رهبری نسبت به آن توجه دارند و اهمیت می‌دهند چرا که بخش زیادی از جامعه با همین سنت به انسجام درونی و اتحاد ملی می‌رسد.

البته از آن جهت هم که روایاتی داریم که قائل به تسامح در ادله سنن شدیم باید به آن‌ها هم توجه داشته باشیم گرچه در این زمینه هم باید گفت آن نوروزی که در روایات هست به شکلی مشخص معلوم نیست از نظر زمانی با این نوروز تطبیق داشته باشد.

از بعد دیگر باید گفت هر جامعه ای نیازمند به شادی و نشاط است و اسلام هم به این موضوع توجه دارد البته عوامل شادی‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند:بخش اول عوامل و شادی‌هایی که بدون مبنا هستند و زود گذرند و همراه با عوامل غیر شرعی و اسلامی نیستند و از این رو قابل قبول نخواهند بود زیرا این شادی‌ها نمی‌توانند برای جوامع مفید و موثر باشند.

حتی ممکن است شادی‌هایی در پرتو رفاه زدگی حاصل شود و این هم نمی‌تواند برای فرد و جامعه در دراز مدت تاثیرگذار باشد.یک کشور کوچکی است به نام فلاند که بر اساس گزارش برخی رسانه ها از مرفه ترین کشورهاست و مردم آن هم در پرتو این رفاه از شادی و نشاط خاصی برخوردارند اما همین کشور فلاند دومین کشوریست که آمار خودکشی را در خود دارد و مشخص می‌شود این سبک شادی‌ها و برخی رفاه زدگی‌ها نمی‌تواند آنگونه که باید در نشاط واقعی جامعه و حفظ نشاط حقیقی تاثیرگذار باشد.

بخش دوم شادی‌ها و سرورهایی است که برای انسان‌ها نیرو آفرین و انرژی زا هستند و انسان‌ها را در مسیر صحیح زندگی یاری می‌دهند و اینگونه شادی‌ها حتی در برابر سختی‌ها هم انسان‌ها را مقاوم می‌کنند مثل جریان عاشورا که معروف است به اینکه شب عاشورا اصحاب سید الشهدا به شوخی، مزاح و شادی پرداخته بودند و آن شادی که در پرتو دین و آئین‌های حقیقی و درست حاصل شود نیرو زا هم هستند و لذا به آن‌ها قدرت می‌دهد که بتوانند در مقابل دشمن ایستادگی و مقاومت کنند و دشمن را به زبونی بکشند.

ما در رابطه با شادی‌های زودگذر هم می‌توانیم این تعبیر را داشته باشیم به شادی‌هایی که زودگذر هستند، امروزه دیده و شنیده می شود که گاهی افراد از قرص‌های شادی آفرین استفاده می‌کنند که به صورت موقت برای انسان فرح و شادی ایجاد می‌کند اما در نهایت انسان را به ضعف، سستی و خمودگی می‌کشد.این نوع شادی‌ها مورد پسند نیست و نباید در جامعه رواج پیدا کند.

از این رو نوروز و مراسم‌های درونی آن مثل نظافت و آذین بندی عمومی، تحرکات نو، پوشیدن لباس‌های آراسته و تمیز، عیدی دادن ، سله ارحام ، شاد کردن دلهای فقیران و مستمندان و حتی مسافرت کردن به مناطق دیدنی ، همه و همه از اموریست که اسلام آن‌ها را تائید می‌کند،برای آن‌ها برنامه ریزی دارد و روی آن‌ها سرمایه گذاری می‌کند.از این جهت نوروز برای نشاط جامعه هم بسیار لازم و ضروری است و لذا اگر بزرگان نسبت به نوروز که یک سنت قدیمی و کهن است سرمایه گذاری می‌کنند به این دو جهت است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

ادامه مطلب

اخبار یزد

نقد آرای قضات به ارتقا سطح آموزش جامعه حقوقی کمک می‌کند

منتشر شده

در

عدالت

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، غلامعلی دهشیری در پنجمین نشست نقد رأی دادگستری یزد اظهار داشت: هدف از نقد آرای قضات، شناخت نقاط قوت و ضعف آراء و کمک به ارتقاء سطح علمی قضات و تسهیل و تسریع فرآیند دادرسی و آموزش همگانی است.

وی گفت: اهمیت و توجه به ظرفیت‌های علمی و تجربی قضات، وکلا و کارشناسان و نخبگان حقوقی در دوران تحول قضائی؛ با نقد و واکاوی توأمان آراء قضات، دفاعیات وکلا و نظریات کارشناسی با هدف ارتقاء سطح آموزش دستگاه قضائی، تعالی علمی قضات و کارشناسان و وکلا، کمک به تسهیل و تسریع فرآیند دادرسی انجام می‌گیرد.

رئیس‌کل دادگستری استان یزد با بیان اینکه تا چندین سال پیش آرای قضات که محصول یک عمر تفکر و تجربه قضات است در بایگانی‌ها خاک می‌خورد، تصریح کرد: در حال حاضر دستگاه قضایی این همت و جسارت را دارد که در راستای شفاف‌سازی آرا و اقناع اصحاب دعوا، مجامع حقوقی و نخبگانی و کمک به اتقان و استحکام آراء، تجارب خویش را به علاقه‌مندان، قضات، وکلا و کارآموزان و دانشجویان جوان ارائه نماید.

دهشیری گفت: اگر به نقد رأی در فضایی وسیع‌تر نگریسته شود حتی عوامل و تصمیمات غیرقضائی زمینه‌ساز صدور رأی قابل نقد است و در این میان لوایح وکلا و نظریات کارشناسی باید به سطحی از وزانت برسد که با همکاری نهادهای هم‌زیست قوه در کنار آراء قضات مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان یزد ادامه داد: آراء قضات نتیجه نهایی محصول تفکر و تجربه قضات است و در نقد رأی، شکل و محتوا و شیوه استنتاج و استدلال آراء مورد توجه می‌گیرد لذا در این حوزه سعی و تلاش بر آن است تا نقاط قوت و ضعف آراء مشخص شود.

وی افزود: این اقدام به جهت کمک به تعالی و ارتقاء سطح علمی جامعه حقوقی صورت می‌گیرد تا علاوه بر اصلاح رویه‌های نادرست به اتقان و استحکام آراء و رویه‌ها و نهایتا رشد، تعالی و تسهیل فرآیند و کاهش اطاله دادرسی و اقناع اصحاب دعوی کمک شود.

دهشیری در پایان با اشاره به تلاش‌ها و اقدامات متعدد صورت گرفته در برگزاری نشست‌های علمی، کارشناسی و آموزشی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان و مشارکت کنندگان نشست‌های نقد رأی بر حمایت ویژه مدیریت دادگستری استان از این گونه نشست‌ها و برنامه‌ها تاکید کرد.

وی گفت: تاکید و حمایت مسئولان عالی و مدیران پژوهشگاه قوه قضائیه بر اجرای سند تحول قضایی است، مشارکت مسئولانه و مجدانه دانشجویان، کارآموزان، قضات، وکلا و کارشناسان جوان را در کمک به ارتقاء کمی و کیفی و سیر تکاملی این نشست‌ها یادآور شد.

پنجمین نشست نقد رأی دادگستری استان یزد به همت معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری یزد و میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تفت با شرکت قضات، وکلا، کارشناسان، اساتید، دانشجویان و علاقه‌مندان رشته حقوق و به صورت حضوری و مجازی در محل دانشگاه آزاد تفت برگزار گردید و مورد استقبال خوبی قرار گرفت.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

پرونده تخلف شرکت پخش مواد غذایی به تعزیرات حکومتی ارجاع شد

منتشر شده

در

تعزیرات حکومتی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدرضا علمدار یزدی اظهار داشت: بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بازرسی و نظارت بر بازار در راستای اجرای طرح نظارتی نوروز 1400 موفق به شناسایی شرکت پخش متخلف شدند.

وی گفت: پرونده تخلف این شرکت پخش مواد غذایی به ارزش 600 میلیون ریال را تشکیل و جهت سیر مراحل قانونی به تعزیرات حکومتی استان معرفی شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: تخلف این شرکت پخش، فروش اجباری رب گوجه فرنگی و تن ماهی به همراه روغن خوراکی بوده است.

علمدار یزدی با اشاره به اینکه این اقدام تخلف است و هیچ شرکت حق این کار را ندارد خاطر نشان کرد: مردم استان تخلفات را به سازمان اطلاع دهند‌

وی افزود: تلفن 124 این سازمان آماده پاسخگویی و دریافت گزارشات مردم در زمینه تخلفات گران فروشی، عدم درج قیمت، عدم صدور فاکتور و سایر تخلفات است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

سدخاکی یزد با هدف کنترل سیلاب و تامین ۵.۶ میلیون متر مکعب آب در یزد افتتاح شد

منتشر شده

در

سد خاکی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدمهدی جوادیان زاده در مراسم بهره برداری از طرح های وزارت نیرو در یزد که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، با اشاره به افتتاح چهار طرح بزرگ و مهم آب و برق اظهار داشت: سد مخزنی هرات و تاسیسات وابسته به آن، مخزن 20 هزار مترمکعبی مرور،  قطعه اول و دوم خط لوله آبرسانی به شهرهای میبد و اردکان از جمله طرح‌های مورد بهره‌برداری است.

وی از آغاز عملیات آبگیری سد خوانسار هرات نخستین سد استان خبر داد و اظهار داشت: پروژه سد خوانسار که در سال 88 عملیات احداث آن آغاز شد، با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه گردید که خوشبختانه امروز شاهد بهره‌برداری از آن خواهیم بود.

جوادیان‌زاده ادامه داد: این سد علاوه بر تامین حقابه‌های کشاورزی منطقه، به میزان 2 میلیون متر مکعب تامین آب شرب و یک میلیون متر مکعب تامین آب صنعت منطقه را بر عهده خواهد داشت.

وی اضافه کرد: تاریخ مطالعات  سد خوانسار از سال 1369 آغاز و در سال 1382 نیز مطالعات آن خاتمه یافت همچنین عملیات اجرایی آن نیز از سال 1388 آغاز شد.

وی تصریح کرد: ارتفاع سد یاد شده از پی سنگی 57 متر، حجم مخزن 24 میلیون متر مکعب، طول تاج مخزن 505 متر، عرض تاج 7 متر و نوع سرریز پلکانی است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گفت: این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و هدف از اجرای این پروژه کنترل سیلاب، تامین 5.6 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی و بهداشت و صنعت جهت شهرهای هرات و بوانات ، تامین حق آبه‌های روستاییان پایین دشت و حق‌آبه‌های زیست محیطی است.

وی به طرح قابل افتتاح حوزه برق در استان اشاره کرد و گفت: خط 230 کیلوولت ابرکوه- اسمالون یزد هم فردا به بهره برداری می‌رسد.

جوادیان‌زاده افزود:  این خط 230 با هدف ایجاد زمینه برقراری رینگ شبکه برق شهرستان‌های ابرکوه و خاتم، افزایش قابلیت اطمینان شبکه و تامین برق صنایع و معادن منطقه اسمالون ایجاد شده است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

امام جمعه یزد: جبهه فرهنگی انقلاب به مقوله آموزش ورود کند

منتشر شده

در

امام جمعه یزد

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار با دبیر جبهه فرهنگی خراسان جنوبی و فعال جبهه فرهنگی استان مرکزی با محور تشکیل مجمع تخصصی فارغ‌التحصیلان طرح ولایت آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه 40 سال از انقلاب می‌گذرد و جوانان دوران مبارزات و پیروزی انقلاب به تدریج از عرصه فعالیت و اجرا کنار رفته‌اند و امروز بیشتر از تجربیات آنها استفاده می‌شود، اظهار داشت: باید به فکر نسل آینده باشیم و برای هدایت آنها در مسیر انقلاب کادرسازی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نگاه به کادرسازی باید از ابتدای پیروزی انقلاب انجام می‌شد، افزود: البته در دوران دفاع مقدس کادرسازی بسیار خوبی انجام گرفت اما برای 10 سال آینده و نسل‌های بعدی باید به دنبال تربیت نیرو و کادرسازی باشیم.

ناصری با اشاره به تشکیل موسسه امام خمینی(ره) و تربیت نیرو در قالب طرح ولایت بیان کرد: موفقیت مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی این بود که گام نخست را از آموزش برداشت و به فرموده امام راحل که ببینید دشمن از کجا به شما ضربه می‌زند تا از همان جا شروع به مقابله کنید، جامه عمل پوشاند.

وی گفت: تبعات حذف تفکر، تعقل و تدین از سیستم آموزشی در جامعه هویدا شد و دشمنان ما از 100 سال پیش سیستم آموزشی را تغییر دادند و تفکر، تعقل و تدین را از این سیستم حذف کردند و آموزش‌های سطحی را در مدارس به راه انداختند و امروز شاهد آسیب‌ها و تبعات آن هستیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 260 هزار دانش‌آموز در استان یزد وجود دارد، عنوان کرد: سوال این است که نیروهای ارزشی و انقلابی چقدر برای تربیت و آموزش این طیف گسترده اقدام موثر انجام داده‌اند.

ناصری با اظهار تاسف از اینکه برخی دانش آموزان حتی با مفاهیم ابتدایی در حوزه‌های مختلف از جمله دین آشنا نیستند، افزود: بسیاری از آنها درک درستی از دین و ولایت و سایر ارزش‌ها ندارند که لازم است روی این موضوع کار شود و دوای این درد، آموزش است.

وی بر سرمایه‌گذاری روی معلمان و آموزش آنها تاکید کرد و گفت: آموزش معلمان در نهایت نیروسازی و کادرسازی برای آینده را به دنبال دارد و البته علاوه بر معلمان باید کار آموزش از محله‌ها نیز آغاز شود.

ناصری تصریح کرد: با تاکید بر اینکه مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی توسط ائمه جماعات در محله‌ها راه‌اندازی شود گفت: اگر این کادرسازی از ابتدا انجام می‌شد اکنون مساجد ما کم جمعیت نبود و به جای افراد سالمند، عمده جمعیت مسجدی‌ها را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دادند.

وی با اشاره به اینکه تجربه موفق این امر، راه‌اندازی مدارس معارف در شهرکرد و یزد است، افزود: با تاسیس این مدرسه، بیش از 2 هزار نیروی متدین و انقلابی تربیت کردیم که اکنون در بسیاری از نهادهای فرهنگی مشغول به فعالیت شده‌اند و منشأ اثر هستند.

ناصری با اشاره به اینکه تدین، تعقل و تفکر از سیستم آموزشی ما توسط غربی‌ها حذف شده است، افزود: یکی از کارهایی که جبهه فرهنگی باید انجام دهد، ورود به مقوله آموزش و بازگرداندن این سه عنصر مهم به آموزش است که در این زمینه یا باید با آموزش و پرورش وارد مذاکره شوید و به مدارس ورود کنید یا اقدام به تاسیس مدرسه کنید.

وی با اشاره به اینکه این سیستم نمی‌تواند قدرت تشخیص حق از باطل و درست از نادرست را در دانش آموزان تقویت کند، عنوان کرد: اگر می‌خواهیم نسل آینده را نسلی انقلابی و متدین تربیت کنیم، هیچ راهی جز به دست گرفتن سیستم آموزش نداریم.

وی با تاکید بر اقدامات انجام شده مقطعی و فاقد عمق و ماندگاری است افزود: اقداماتی که اکنون انجام می‌شود بسیار خوب است اما مقطعی و فاقد عمق و ماندگاری است، افزود: آموزش‌ها زمانی اثرگذار است که در وجود افراد نهادینه شده باشد در غیر این‌ صورت به سرعت فراموش می شود.

امام جمعه یزد اظهار داشت: جبهه فرهنگی انقلاب باید در کنار برنامه‌های خود، با روحانیون برنامه ریزی کنند و برای احداث مجتمع‌های فرهنگی اقدام کنند و با ایجاد حداقل 10 مدرسه در هر استان، بتوانند برای چند سال آینده 10 هزار دانش‌آموز تراز انقلاب اسلامی تربیت کنند.

وی بیان کرد: آموزش و پرورش گلوگاه تربیت است اما از آن غفلت شده و اکنون باید ضمن تحول در سیستم آموزش، به سمت تربیت معلمان بر اساس معیارهای اسلامی و انقلابی برویم زیرا تا معلم دغدغه دین نداشته باشد، نمی‌تواند دانش آموز متدین و دارای قدرت تفکر و تعقل تربیت کند.

ناصری در مورد جمعیت بیان کرد: جبهه فرهنگی انقلاب باید به این موضوع ورود کند زیرا اگر جمعیت پیر شود، مشکلات جدی برای کشور به وجود می‌آید تا جایی که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان فاجعه تعبیر کردند.

در این دیدار ذاکرنیا دبیر جبهه فرهنگی خراسان جنوبی و غفوری فعال جبهه فرهنگی استان مرکزی به بیان دغدغه‌های خود در زمینه تشکیل مجمع تخصصی فارغ التحصیلان طرح ولایت علامه مرحوم مصباح یزدی پرداختند.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

جهانگیری: در این دولت افرادی مثل بابک زنجانی ‌به وجود نیامدند / دفاع مجدد از ارز ۴۲۰۰

منتشر شده

در

جهانگیری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، ‌اسحاق جهانگیری ‌در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه هنگام نام بردن از توسعه پایدار و همه جانبه باید از همه ظرفیت ها و سازوکارهای لازم در این زمینه برخوردار باشیم، گفت: یزد دارای چنین ظرفیتی است و با ماهیت جغرافیایی، ظرفیت های مادی، معنوی، نیروی انسانی، جوانان تحصیلکرده و زنان فعال فرصت های زیادی پیش روی خود دارد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه یزد برای ایران نقطه ای بسیار دلگرم کننده است و پس از سفر به این استان دستاوردها و تجارب خوبی به دست می آوریم، به ویژگی های منحصر بفرد این استان اشاره و تاکید کرد: یزد شهر مدارا و همزیستی است که در تاریخ گواه زیادی برای این مهم وجود دارد.

وی ادامه داد: یزد شهر گفت و گو است و برای حل هر مسئله ای و رسیدن به نتایج مطلوب راهکار گفت و گو را بر می گزیند.

جهانگیری همچنین صبوری و قناعت مردم یزد را از مهمترین شاخص های اخلاق توسعه ای برشمرد.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به سیاست های اعلامی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در 24 بند و پنج رویکرد و ابلاغ این رویکردها توسط دولت به تمام دستگاه های حکومتی و نهادهای ذیربط در قوای سه گانه تاکید کرد: باید این رویکردها و سیاست های مقام معظم رهبری دستورالعمل همه دستگاه ها قرار گیرد.

وی با بیان اینکه هر دستگاه در صورت لزوم باید امور را برون سپاری کند و دانش و عدالت در همه سطوح کشور حاکم شود، افزود: باید تعامل با دنیا برای پیشرفت امور، حداقل در ارزیابی درنظر گرفته شود.

جهانگیری تصریح کرد: بخش خصوصی نیز باید سیاست ها و رویکردهای اقتصاد مقاومتی را الگوی خود قرار دهد و در صورت لزوم نیازهای داخل یک کارخانه برون سپاری شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه 24 بند سیاست های اقتصاد مقاومتی اعلامی توسط مقام معظم رهبری براساس شرح وظایف ابلاغ شده است، ادامه داد: هدف مهمی که برای سیاست های اقتصاد مقاومتی ترسیم شده این است که اقتصاد کشور در مقابل تکانه های بیرونی وارد می شود از هم نپاشد.

وی کاهش قیمت و صادرات در سال 93 و همچنین تحریم ها و جنگ اقتصادی آمریکا در سه سال گذشته را بعنوان دو نمونه از تکانه های اقتصادی توصیف و تصریح کرد: دوره جدید تحریم ها بسیار استثنایی و جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران و دلیل تمام نشدن آن هنوز برای مردم کامل توضیح داده نشده است.

جهانگیری خاطر نشان کرد: اگر آمریکا تحریم های ضد انسانی و ضد حقوق بین المللی علیه مردم ایران را بردارد و از این مسیر غلط بازگردد قطعا جمهوری اسلامی ایران نیز به تعهدات برجامی خود باز می گردد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه در این جنگ اقتصادی نمی توانستیم مطالب را باز کنیم چرا که دشمن در صدد بود با استفاده از این موضوع و نقطه ضعف برای اعمال فشار خود علیه جمهوری اسلامی ایران بهره برداری کند، افزود: بارها از ما خواسته شده که شفاف مطالب را مطرح کنیم که چه اتفاقاتی در این دوره تحریمی بر سر کشور و مردم ایران آمد.

وی تصریح کرد: اقدامات انجام شده در زمینه اقتصاد مقاومتی نتیجه و بازدهی و عملکرد خود را به خوبی نمایانگر ساخت.

جهانگیری با اشاره به اینکه آمریکایی ها فکر می کردند گلوگاه های فشار بر اقتصاد ایران را شناسایی کرده اند، گفت: آنها براساس کتاب هنر تحریم که توسط ریچارد نفیو نوشته شد به دنبال این بودند تا احساسات مردم را در زمان تحریم ها برانگیخته کنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز این فرد بعنوان معاون وزیر خارجه آمریکا انتخاب شده است، گفت: تلاش آمریکایی ها این بود که در شرایط سخت و دشوار اقتصادی کاری کنند که ورود کالاهای لوکس و تجملاتی به راحتی امکانپذیر باشد و از ورود کالاهایی که نیاز عمومی مردم است ممانعت بعمل آورند تا مردمی که در شرایطی سخت قرار دارند از دیدن مانور خودروهای لوکس گران قیمت در خیابان ها آزرده شوند و از مدیران خود همواره این پرسش را مطرح کنند که چرا در این ارگان وضعیت به این گونه است.

وی با بیان اینکه دولت به لحاظ قانونی نمی توانست مانع از ورود کالا به کشور شود و در این خصوص دستش بسته بود اما با توسل به سیاست های اقتصاد مقاومتی توانستیم راهکاری را در پیش بگیریم که سیاست های تحریمی آمریکا خنثی شود. در این خصوص ابتدا واردات خودروهای 2500 سی سی بالاتر را به کشور ممنوع کردیم و در مرحله تحریم ها ورود هر نوع خودرو خارجی به کشور متوقف شد.

جهانگیری تصریح کرد: سیاستگذاران اقتصادی این دولت معتقد به اقتصاد بسته نیستند و این یک واقعیت است که نمی توان اقتصاد را به دور از سازوکار های علمی و با دستورالعمل های اداری هدایت کرد. این ممنوعیت ها برای دوران جنگ و دشواری اقتصادی تدوین و اجرا شده و در دورانی که شرایط عادی شود حتما باید این مقررات تصحیح شود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی توانمندی کشور را افزایش داده است، گفت: تا تابستان سال جاری با وجود کرونا و فشار تحریم ها که در نقطه اوج آن قرار داشت براساس گزارش بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور با نفت و بدون نفت بالای 1.3 تا 1.5مثبت شد و رشد کارگاه های بزرگ صنعتی که بالای 100 نفر نیرو داشتند به 10.8 درصد رسید. حتی ریزش شغل و بیکاری که در بهار 98 به نسبت سال قبل از آن به یک میلیون و 400 هزار شغل رسیده بود در تابستان امسال در بخش صنعت تقریبا به صفر رسید و بخش صنعت و کشاورزی به عنوان بخش های مولدی براساس جهت گیری های اقتصاد مقاومتی توانستند با وجود فشارها خود را اداره کنند.

وی افزود: البته در بخش خدمات با توجه به ممنوعیت های حاکمیتی، مشاغل دچار آسیب شدند، شغل هایی که وابسته به حوزه گردشگری نظیر حمل و نقل عمومی، رستوران ها و بوم گردی هستند دچار مشکل شده اند که باید برای برطرف کردن آن نیز برنامه ریزی کرد.

جهانگیری از درون زایی به عنوان ویژگی دیگر اقتصاد مقاومتی یاد کرد و گفت: رونق جهش تولید داخلی در سال 99 قابل توجه بوده است به طوری که همه وزرا در بخش های مختلف با افتخار می گویند که چندین قلم از کالاهایی که در فهرست اقلام وارداتی قرار داشت امروز در خطوط تولید کارگاه های کشور تامین می شود. هنگامی که ترامپ از برجام خارج شد فکر می کرد اقتصاد ایران نمی تواند در برابر همان شوک اول مقاومت کند اما سیاست های ارزی که در سال 97 تدوین شد در کنار مجموعه سیاست های دیگری نظیر راه اندازی سامانه نیما و گروه بندی کالاها برای مواجهه مناسب با تقاضای ارز باعث شد که ما از آن مرحله به خوبی عبور کنیم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه پس از اتخاذ سیاست گذاری های ارزی و تجاری در جلسه ستاد مقابله با تحریم با حضور سران تصمیم گرفته شد که  قیمت ارز 4200 تومان ثابت بماند البته در همان روز نیز قیمت ارز در بازار 4250 تومان بود و فاصله چندانی با نرخ ارز دولتی نداشت. این تصمیم برای تامین زندگی مردم و واردات کالاهای مورد نیاز عموم اتخاذ شد.

وی با بیان اینکه به وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اجازه داده شد تا ورود برخی کالاها به کشور را ممنوع کند، گفت: از برنامه سوم توسعه تصمیم گرفته شد دولت حق دخالت و ورود در موضوع واردات کالا نداشته باشد اما به دلیل تحریم ها در ابتدا ورود 1000 قلم و در ادامه 2000 و در نهایت 2500 قلم کالا به کشور ممنوع شد. تنها در بخش خودرو اگر ممنوعیت وجود نداشت 2 میلیارد دلار تقاضای ارز ایجاد می شد و در بخش های دیگر نیز همینطور، اما در پی این ممنوعیت ها بازار داخلی در اختیار تولید کنندگان داخلی قرار گرفت و هر سال بر میزان تولیدات کشور اضافه شد.

جهانگیری تامین مالی در دوران تحریم را نیز موضوعی مهم توصیف کرد و گفت: یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی کاسته شدن اتکا بودجه کشور به نفت بود، این تصمیم راهبردی در شرایطی اتخاذ شد که 30 درصد بودجه کشور به نفت متکی بود و رییس جمهور نادان به حقوق بشر و نژاد پرست آمریکایی ها پا روی خطوط لوله برای قطع شدن صادرات نفت گذاشت.

معاون اول رییس جمهور گفت: امروز کسی نیست که بگوید بودجه کشور در این ایام دچار تلاطم شدید شده است، امسال و تا اوایل اسفند 570 هزار میلیارد تومان بودجه کشور بوده که هزینه شده است و کمتر از 9 هزار میلیارد تومان آن از درآمد نفت بدست آمده است. کشور در این شرایط اداره شده است.

وی گفت: تا این مقطع 70 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی پرداخت شده و نگذاشتیم که طرح های عمرانی متوقف شود.

جهانگیری تصریح کرد: نگویند نتایج اقتصاد مقاومتی چه بوده و چه کارکردی داشته است. اقتصاد مقاومتی موجب افزایش تولید، کاهش وابستگی به نفت، مقاومت در برابر تکانه های خارجی و دستاوردهای بسیاری شده است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه با قاطعیت می گویم هیچ کشوری از دوستان شفیق و نزدیک ایران و دیگران به طور رسمی از ما نفت خریداری نکرده اند، گفت: در جلسه ای در حضور رهبر معظم انقلاب یکی از آقایان مدعی شده بود که فردی را می شناسد که می تواند روزانه دو میلیون بشکه نفت بفروشد. رییس جمهور در آن جلسه گفتند این فرد را به ما معرفی کنید ما حاضریم او را به سمت وزیر نفت بگذاریم اما همه فقط مدعی بودند و نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند.

وی افزود: ما با یافتن راهکارهایی توانستیم نفت را با ده ها خطر و ریسک به فروش رسانده و پول آن را به کشور بازگردانیم. با قاطعیت می گویم که تا آنجا که من مطلع هستم یک دلار از پول نفت در این میان تلف نشد و نه تنها فردی مثل بابک زنجانی که افرادی بسیار کوچکتر از او نیز به وجود نیامدند.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه ارز مورد نیاز کالاهای اساسی نیز به موقع تامین شد، گفت: در مجلس قبلی نیز همانند این مجلس شعارهایی برای قطع ارز 4200 تومانی می دادند اما وقتی موقع تامین کالاهای اساسی شد گفته ام که 15 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی اختصاص بدهند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در سال 98 وقتی نمی توانیم به درآمدهای نفتی به اندازه محاسبه شده دست پیدا کنیم بخشی از 15 میلیارد دلار ارز مورد نیاز واردات با نرخ 4200 تومانی را حذف کردیم و به طور مثال ارز واردات شکر و برنج حذف شد و گفتیم تا جایی که ممکن است تولید داخلی انجام شود و برای رفع نیاز کشور از ارز نیمایی استفاده شود.

وی ادامه داد: کامیون داران در دوران شیوع بیماری کرونا بیشترین خدمت را به کشور داشتند.

جهانگیری با اشاره به اینکه عده ای در کشور شعار می دادند که باید ارز 4200 تومانی باید از کالاهای اساسی حذف شود تاکید کرد: باید نام کسانی را که از ارز 4200 تومانی که مثل خون ملت بود و نیاز مردم از طریق این ارز به کشور وارد می شد سوء استفاده می کردند را سربازان آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران لقب داد که دستگاه قضایی با شدت با این سوء استفاده گران برخورد می کند.

وی با اشاره به ابتکار دولت در خلق تهاتر چهارجانبه برای تامین مالی نیازهای کشور افزود: این دور چنان تنظیم شد که بتوانیم نیاز کارخانه های کشور را تامین کنیم و همچنین اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی دراین سه سال جنگ اقتصادی باعث شد که اقتصاد ایران آسیب جدی نبیند.

جهانگیری مبارزه با فساد را یکی دیگر از ابعاد مهم اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: در اوایل جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران واعمال تحریم های ظالمانه جلسه ای با وزیر اطلاعات سپاه و وزرای مهم اقتصادی برگزار شد و در این جلسه مطرح شد که باید از تجربه قبلی تحریم ها علیه جمهوری اسلامی استفاده شود که در آن زمان انحراف از کجا پدید آمد و افرادی مانند بابک زنجانی بوجود آمدند و باید از این تجارب استفاده شود تا موارد مشابه بوجود نیاید.

معاون اول رییس جمهور همچنین عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار ضعیف را از مهمترین اقدامات دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی برشمرد و ادامه داد: با تذکرات مقام معظم رهبری و جهت گیری های دولت در حد توان تلاش کردیم تا اوضاع اقشار آسیب دیده بسیار بد نشود و در کنار اقدامات دولت نیز با فرمایشات مقام معظم رهبری کمک های مومنانه به این قشر از جامعه کمک شایان توجهی کرد.

وی با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی در دوران اعمال سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور اشتغال زا بود افزود: پیش از شیوع بیماری کرونا با درآمد نفتی 800 میلیون دلاری در کشور به نرخ 500 هزار شغل سالیانه رسیدیم .

جهانگیری با بیان اینکه در روزهای پایان سختی ها هستیم و پس از تحمل این عسر به یسر و گشایش می رسیم خطاب به مدیران کشور خاطر نشان کرد: باید در برابر تحریم های احتمالی آمادگی داشته باشیم تا این توطئه دشمنان خنثی شود.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: آمریکا متوجه شد که فشار حداکثری شکست خورده است و مجبور هستند از این راه دست بردارند و راه همانی است که مقام معظم رهبری ترسیم کرده اند که در صورت لغو تحریم ها جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی باز می گردد.

وی با تاکید بر اینکه تنها وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است که از طرف نظام در زمینه سیاست خارجی صحبت می کند و نباید اعتبار سخنان دکتر ظریف در برابر کشورهای خارجی مخدوش شود، تصریح کرد: وزیر خارجه تنها کسی است که از سیاست های ابلاغی و ترسیم شده مقام معظم رهبری و همچنین شورای عالی امنیت ملی اطلاعات کامل دارد.

جهانگیری با بیان اینکه موضع اعلامی وزیر خارجه موضع جمهوری اسلامی ایران است، افزود: سخنان داخلی برخی جریانات سیاسی و افراد موضع رسمی ایران نیست.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده برای تامین میوه شب عید و کالاهای ایام عید و اعطای دستورات پی در پی به وزارت صمت از شهریور ماه، افزود: به وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی و همچنین سازمان برنامه و بودجه برای تامین اعتبارات لازم دستورات ضروری داده شد تا اقلام مورد نیاز مردم برای ایام عید تامین شود.

وی با اشاره به دغدغه های افزایش قیمت در کشور در روزهای اخیر از وزارت صمت، سازمان بازرسی کشور و تعزیرات و همچنین استانداران درخواست کرد تا در برابر این موضوع مردانه پای کار آیند تا فشاری به مردم در شب عید وارد نشود.

جهانگیری ادامه داد: عده ای در کشور تلاطماتی به راه انداختند که در سال جدید ارز نیمایی برداشته و 5 برابر می شود و این افراد توجهی ندارند که این گونه سخنان که از طرف من گفته شده است علیه مصرف کننده ایرانی و زندگی مردم ایران است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور و دنیا گفت: اولویت اول بین سلامت و اقتصاد با سلامت مردم است و دولت با انجام اقدامات و تلاش های گسترده در حال واردات واکسن خارجی از سایر کشور ها و در روزهای آینده جریان واردات این واکسن گسترش می یابد.

وی ادامه داد: با اقدامات انجام شده در زمینه تولید واکسن داخلی در ماه های آینده تعداد واکسیناسیون بالا خواهد رفت و ظرف مدت کوتاهی کشور واکسینه می شود.

جهانگیری ثبت جهانی یزد را بعنوان مهمترین دستاورد میراث کشور برشمرد و گفت: یزد تنها شهر فعالی در دنیا است که به این نام ثبت شده است و مایه افتخار ایران و یزد است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه برای ساختن کتابخانه مرکزی یزد دو طبقه از این کتابخانه را خراب کردیم تا مسائل و نگرانی های میراث فرهنگی رعایت شود، تاکید کرد: این پیامی بود که در بافت های تاریخی نباید نظری خلاف میراث فرهنگی انجام شود.

وی تاکید کرد: شهر یزد باید مورد توجه تمام گردشگران جهان قرار گیرد و طرح توسعه فرودگاه یزد در دستور کار قرار گیرد.

جهانگیری با اشاره به محدودیت های موجود آبی در استان یزد ادامه داد: مردم یزد درس های زیادی برای تحمل سختی ها به کشور داده اند و مردمی هستند که در دل سختی کار خلق می کنند.

معاون اول رییس جمهور افزود: پیشینیان در یزد 97 کیلومتر قنات حفر کردند تا 30 لیتر در ثانیه آب منتقل کنند و مردم یزد از قطره قطره این 30 لیتر آب استفاده می کردند که باید این فرهنگ در کشور ترویج شود.

وی در خصوص تامین آب مورد نیاز این استان اعلام کرد: بزودی خط لوله انتقال آب از دریای عمان به این استان افتتاح می شود.

جهانگیری همچنین از مسئولان و دست اندرکاران استان یزد درخواست کرد که جهت گیری صنعتی آب بر نداشته باشند چرا که آب با سختی از خلیج فارس و با هزینه 2 یورو در هر مترمکعب به این استان منتقل می شود و باید تمرکز و جهت گیری مسئولان استانی با وجود نیروی انسانی خوب در جهت صنعت دانش بنیان باشد.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور وزیر نیرو با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص آبرسانی و تأمین برق بخش های مختلف شهری و روستایی از اقدامات دولت در اجرای طرح های عمرانی به ویژه در برهه تشدید تحریم ها دفاع کرد.

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگی و گسترش زیرساخت های این حوزه را تبیین کرد.

استاندار یزد و یکی از نمایندگان استان نیز با اشاره به شرایط استان در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، پیشنهادات، راهکارها و برنامه های موجود برای توسعه استان یزد را تبیین کردند.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

اسحاق جهانگیری: ظرف مدت کوتاهی تمام کشور را واکسینه می‌کنیم

منتشر شده

در

جهانگیری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری در حاشیه ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد اظهار داشت: کرونا پدیده‌ای است که همه دنیا درگیر آن است و باید به مصوبات ستاد کرونا توجه کامل داشته باشیم؛ سلامت مردم مسئله اصلی است و تبعات اقتصادی در مرحله بعد قرار دارد.

وی تصریح کرد: بین سلامت و تبعات اقتصادی اگر ناچار باشیم که انتخاب کنیم باید ابتدا به سلامت مردم توجه کنیم؛ دولت با تمام توان در زمینه تولید و واردات واکسن مورد تأیید وزارت بهداشت تلاش می‌کند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: تلاش می‌کنیم که واکسن‌های تولید داخل را سریع‌تر به نتیجه برسانیم و ان‌شاءالله در ماه‌های آینده آن‌چنان تعداد واکسیناسیون زیاد خواهد بود که ظرف مدت کوتاهی تمام کشور را واکسینه می‌کنیم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: در ارتباط با ثبت جهانی یزد باید دقت بسیار زیادی داشته باشیم چرا که مهمترین دستاورد میراثی کشور، ثبت جهانی بافت تاریخی یزد است و ایرانیان به این موضوع افتخار زیادی می‌کنند.

وی افزود: این که 2 طبقه کتابخانه مرکزی یزد برای رعایت مسائل میراثی کشور تخریب شده است اقدام بسیار خوبی بود و پیام آن این بوده که هیچ اقدامی در بافت تاریخی یزد نباید بدون نظر میراث فرهنگی انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: یزد شهر جهانی شده است و باید مورد توجه گردشگران دنیا قرار بگیرد و طرح‌های متناسب با این موضوع از جمله توسعه فرودگاه و برقراری پروازهای بین‌المللی اقدام لازم صورت گیرد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

با فرهنگ‌سازی کاشت درخت، فقر سرانه فضای سبز در استان یزد جبران می‌شود

منتشر شده

در

روز منابع طبیعی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، امروز به مناسبت 17 اسفند روز منابع طبیعی فرهنگ و رسانه مراسم درختکاری در محل بوستان شهید گمنام در صدا و سیمای مرکزی یزد انجام شد، در این مراسم، فرمانده سپاه‌الغدیر استان یزد، استاندار، مدیرکل منابع طبیعی و مدیرکل صدا و سیما یزد حضور داشتند.

سردار رضا پورشمسی در این مراسم اظهار داشت: امسال قرار بود به مناسبت کنگره ملی شهدای یزد 4000 درخت کاشت شود اما با همت مردم و مسئولان در استان بیش از 40 هزار درخت کاشت شده باشد.

وی گفت: نگاه ما و دین اسلام به محیط زیست نگاه نافذ است و در فرهنگ دیرینه کویرنشینان یزد اهمیت درخت و حیاط موضوع مهمی است و در سال‌های گذشته و قدیم به جهت احترام به درختان تنه‌های درخت را با پارچه‌هایی که نشانه تکریم و احترام بود می‌پوشاندند.

فرمانده سپاه الغدیر استان یزد تصریح کرد: معماری قدیم یزد به این صورت بود که در مرکز حیاط خانه یک حوض زیبا که در کنار آن باغچه و درخت که نشانه و نماد خداشناسی بود قرار داشت.

پورشمسی ادامه داد: درخت موجوی است که حیات و ممات دارد، چهار فصل زیبا دارد و در زمستان می‌میرد و مجددا در بهار جان می‌گیرد و این موضوع با فرهنگ دینی ما پیوند دارد.

وی خاطر نشان کرد: امروز به خاطر مسائلی که بشر برای خود با ایجاد کارخانه و آلودگی ایجاد کرده است، کاشت درخت می‌تواند به عنوان حرکت راهبردی به آن بیشتر توجه شود.

فرمانده سپاه الغدیر استان یزد بیان کرد: فرهنگ‌سازی در جهت درختکاری و حفظ فضای سبز می‌تواند فقر سرانه فضای سبز در استان یزد را جبران کرد.

محمدرضا آخوندی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با بیان اینکه 17 اسفند ماه روز منابع طبیعی فرهنگ و رسانه است اظهار داشت رسانه در اعتلای فرهنگ درخت‌کاری و احترام به منابع طبیعی نقش دارد.

وی بیان کرد: منابع طبیعی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود، بنابراین ضرورت دارد که اصحاب رسانه، مطبوعات، صاحبان قلم و صدا و سیما در این زمینه فرهنگ را به تمام لایه‌های جامعه تعمیم بدهند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد خاطر نشان کرد: در فرهنگ اصیل ما و دین ما، فرهنگ درخت و درخت‌کاری ریشه قدیمی دارد و همواره مهم بوده است، به همین منظور از رسانه‌ها که همراه بودند و در فرهنگ‌سازی نقش موثری ایفا کردند تشکر می‌کنم.

آخوندی گفت: خوشبختانه در هفته منابع طبیعی نهال در عرصه‌های مختلف غرس شده است، کشت در بخش‌های بیابانی، مراتع و جنگلی در چند روز گذشته زیاد بوده است تا جبران فقر فضای سبز در استان شود.

وی ادامه داد: در سال 92 سرآنه فضای سبز استان یزد به ازای هر نفر 13 متر مربع بود در حالی که میانگین آن 25 متر مربع به ازای هر نفر باید باشد، امروز پس از گذشت سال‌ها به 17 متر مربع رسیده است که رشد قابل توجهی ایجاد شده است.

امیدواریم که مردم همواره حامی محیط زیست باشند و فراموش نکنیم که درختان و منابع طبیعی شریان‌های زندگی هستند و هوای فضای سبز را بیشتر داشته باشیم.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

جلد نخست ویژه نامه کنگره ملی شهدا به چاپ می‌رسد

منتشر شده

در

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، عالیه مهرابی با اشاره به چاپ نخستین جلد ویژه نامه دومین کنگره ملی شهدای استان دارالعباده و درالعلم یزد اظهار داشت: این ویژه نامه با عنوان حسن یوسف و در 175 صفحه تنظیم و منتشر می‌شود.

وی افزود: در این ویژه نامه به فعالیت‌های شاخص کمیته‌های 22گانه کنگره که در راستای تحقق 40 خدمت شاخص فعالیت شهرستان‌های استان در راستای این کنگره و پیام‌ها و مصاحبه‌ها پرداخته شده است.

سردبیر ویژه نامه کنگره ملی شهدای استان گفت: زندگی نامه 14 شهید شاخص استان یزد که در اجلاسیه نهایی مورد تجلیل قرار می‌گیرند از دیگر بخش‌های این ویژه نامه است.

مهرابی ادامه داد: جلد دوم ویژه نامه دومین کنگره ملی 4000 شهید استان دارالعباده و دارالعلم یزد در روز اجلاسیه نهایی که فروردین 1400 برگزار می‌شود، تهیه و منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

استان یزد به دنبال صیانت از منابع طبیعی است

منتشر شده

در

محمد علی طالبی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، امروز به مناسبت 17 اسفند روز منابع طبیعی فرهنگ و رسانه مراسم درختکاری در محل بوستان شهید گمنام در صدا و سیمای مرکزی یزد انجام شد، در این مراسم استاندار یزد و مدیرکل صدا و سیمای استان، مسئولان و مدیران استان یزد حضور داشتند.

محمدعلی طالبی استاندار یزد پس از کاشت درخت اظهار داشت: در آموزه‌های دینی و فرهنگ ملی احترام و صیانت از منابع طبیعی وجود دارد و در حد اعلا به آن پرداخته می‌شود.

وی گفت: کشور ما در شرایط اقلیمی واقع شده است که ضرورت دارد بیش از بیش به این موضوع پرداخته و همه اقدامات و فعالیت‌ های لازم را برای حفظ منابع طبیعی، سر سبزی جامعه و انتقال به نسل آینده انجام شود.

استاندار یزد تصریح کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر به این موضوع توجه شد و حرکت‌هایی که در آینده آثار آن دیده می‌شود، طرح‌ها و برنامه‌های خوبی در جهت صیانت از منابع را خواهیم داشت.

طالبی با اشاره به افتتاح نخستین سد در استان یزد و چشم‌ انداز فضای سبز استان یزد گفت: این سد نشان می‌دهد که ما در جهت حفظ منابع طبیعی باید تلاش کنیم، به این سبب که استان یزد با کمبودهای شدید آب روبه‌ رو است‌.

وی ادامه داد: در روستای بخش خاتم با هدر رفت آب در مواقع بارندگی مواجه بودیم، اجرای این سد کمک می‌کند به حفظ حق آب مردم در بخش کشاورزی و هم فرصت خوبی برای تأمین آب شرب، صنعت و تولید در شهرستان خاتم می‌شود.

استاندار یزد بیان کرد ما باید طرح‌هایی که به استفاده بهینه از اب کمک می‌کند توجه کنیم، ایجاد سد در مناطق مستعد و تصفیه فاضلاب باید دنبال شود‌.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

فضاهای فرهنگی اکسیژن معنوی و روحی شهر هستند

منتشر شده

در

صالحی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، سیدعباس صالحی در دیدار با نخبگان سیاسی و اجتماعی یزد اظهار داشت: فضای حوزه فرهنگ و هنر یزد متمایز و ممتاز است.

وی گفت: یزد یک ترکیب موفق اقتصاد و فرهنگ است، اگر ما توسعه منطقه‌ای و ملی را می‌خواهیم یکی از نمادهای تاریخی ما استان یزد است که بین حوزه فرهنگ و اقتصاد پیوستی را برقرار کرده است.

وزیر ارشاد گفت: هم در حوزه فرهنگ عمومی و هم در حوزه فرهنگ و هنر تخصصی جایگاه متمایزی استان یزد داشته و امتداد تاریخی خود را حفظ کرده است.

صالحی بیان کرد: برخی از مناطق دنیا و ایران زمانی شکوفا بودند و یک زمانی دچار گسست‌های تاریخی شدند اما استان یزد یک اتصال تاریخی در دوره‌های مختلف دارد.

وی عنوان کرد: کمبود فضاهای هنری و فرهنگی در شهرستان و استان یزد یک دغدغه درست و دقیقی است و بارها خدمت مسئولان گفتیم که گذرگاه‌های فرهنگ و هنر در شهرستان‌ها اکسیژن معنوی و روحی مردم یک شهر هستند.

وزیر ارشاد تصریح کرد: اگر فضاهای سبز اکسیژن جسمانی هستند فضاهای فرهنگی و روحی اکسیژن روح هستند، اگر در مقاطعی به فضاهای سبز شهری توجه کردیم و آثار ان را در شهرها دیدیم اکسیژن روح و وجود کمتر از آن اهمیت ندارد.

صالحی خاطرنشان کرد: استان یزد به طور عام و شهرستان یزد به طور خاص این مشکل را داشته و دارد اما خوشبختانه چند اتفاق در پایان دولت می‌تواند این دغدغه را کاهش دهد.

وی افزود: کتابخانه مرکزی یزد پس از مدت‌ها افتتاح شد و تالار مرکزی یزد هم در اردیبهشت ماه افتتاح می‌شود که می‌تواند دغدغه‌های گروه‌های اجرای تأتر و موسیقی برطرف می‌شود‌.

وزیر ارشاد ادامه داد: فاز دوم مجتمع فرهنگی امام علی(ع) با تلاش‌ها مکرر به نتیجه می‌رسد که این سه مجموعه سرآنه فرهنگی و هنری شهرستان یزد را تغییر می‌دهد و به عنوان یک خاطر خوش دولت دوازدهم باشد.

صالحی گفت: اهتمام مسئولان استانی و پشتیبانی جناب جهانگیری این تضمین را ایجاد کند که تا پایان دولت شهرستان یزد این سه مجموعه را داشته باشد و گامی به جلو برای رفع کمبودهای فضای فرهنگی یزد شود.

وی افزود: یکی از کارنامه‌های موفق دولت تدبیر و امید جریان حمایت از نهادهای حمایتی و صنفی است که به طور بارز در حوزه رسانه و شکل‌گیری خانه مطبوعات در سال 96 اتفاق افتاد.

وزیر ارشاد تصریح کرد: وقتی رسانه‌ها، خبرنگاران و مجموعه اصحاب رسانه یک نهاد مدنی و صنفی داشته باشند و آن پایگاه در کشور جایگاهی داشته باشد بسیار شرایط خوبی است.

صالحی با اشاره به اینکه رسانه رکن چهارم دموکراسی و مردم سالاری شناخته می‌شود و نهادهای مدنی می‌تواند در چرخش جریان درست مؤثر باشند ادامه داد: خانه‌های مطبوعات مولد این دولت بود و طبعا تا پایان دولت هر چه این نهاد تقویت شود ما یک نهاد مدنی مقتدر را به یادگار گذاشتیم.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

کارخانجات بزرگ استان یزد به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند/ نباید چشم استان یزد به حمایت‌های دولتی باشد

منتشر شده

در

جهانگیری

به گزارش شبکه یزد به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری در دیدار با جمعی از جوانان و نخبگان سیاسی و اجتماعی استان یزد اظهار داشت: استان یزد دارای اخلاق توسعه‌ یافتگی بوده است که اکنون توانسته در بخش‌های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، فناوری، دیجیتال و دانش‌ بنیان توسعه پیدا کند.

وی افزود: اخلاق توسعه یکی از پیش نیازهای توسعه پایدار است، و استان یزد دارای اخلاق توسعه‌ای بوده و خصوصیات فرهنگی همواره نسل به نسل منتقل شده و اکنون به ما رسیده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: یکی از مهمترین خصوصیات فرهنگی در یزد مدارا و هم زیستی بوده است، این نوع همزیستی اقوام را در سایر استان‌ها داریم اما در مرکز کشور و در یزد سطح این همزیستی به مقدار بیشتری مشاهده می‌شود و کمترین خدشه‌ای به این مسئله وارد نشده است.

جهانگیری تصریح کرد: اگر فرهنگ صبر و قناعت مردم یزد به کل ایران منتقل می‌شد ایران به بزرگترین کشورهای توسعه تبدیل می‌شد از این فرهنگ یزد کارآفرینی تولید می‌شود.

وی ادامه داد: قنات زارچ با 97 کیلومتر طول و آبرسانی 30 مترمکعب اقدام فاخری است نشان می‌دهد که مردم چه تلاشی داشتند تا بتوانند با صبر و حوصله زمینه توسعه را به وجود بیاورند و موانع توسعه خود از جمله آب را برطرف کنند، این روحیه ارزشمند است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ما در بین مردم یزد فرهنگ سلامت کار و وجدان کاری را می‌بینیم فعالیت‌های اقتصادی زیادی در یزد اتفاق افتاده که نشان از سلامت مناسب شرایط کاری در این جا است و به دور از اهمال کاری و تولید با بهترین کیفیت و خلاقیت است.

جهانگیری افزود: فرهنگ خلاقیت در بخش‌های گفته شده نشان می‌دهد که مهم‌ترین خلاقیت ما این است که از سنت یک صنعت مدرن شکل گرفته است، یزد در هر زمینه‌ای یکی از جامعه‌های ممتاز کشور است و سرمایه‌های نمادین که در یزد وجود داشته توانسته در سطح منطقه و ملی باعث افتخار کشور باشد.

وی بیان کرد: 4000 شهید در استان یزد یکی دیگر از سرمایه‌های این استان است، در جرقه‌های اول انقلاب مردم یزد، روشنفکران، علما و مدیران برجسته یزدی حضور داشتند و همواره چهره‌های نمادین از این استان هستند که مایه فخر ملی بودند.

‌جهانگیری با اشاره به برخی از مباحث و پیشنهادات مطرح شده توسط نخبگان اظهار داشت: ما در حد توان در بخش دولتی حمایت و رسیدگی‌های لازم را از طریق استانداری یزد اعمال خواهیم کرد اما یزد به عنوان یک استان با صنایع معدنی مختلف نباید به دنبال بودجه دولتی باشد بلکه صنایع استان باید نیازهای فرهنگی و توسعه‌ای در سطح استان یزد را با حمایت‌های مالی فراهم کنند.

وی گفت: پیشنهاد شد تا در طرح‌های جدید و بزرگ منطقه 4 درصد سرمایه‌گذاری به عنوان مسئولیت اجتماعی در امور اجتماعی منطقه هزینه بشود، استان یزد هم کارخانه‌های بزرگ و خوبی مستقر هستند که باید در بخش مسئولیت اجتماعی به خوبی عمل کنند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: مدیران بنگاه‌ها اگر افراد با کیفیتی باشند می‌دانند اگر در بخش مسئولیت اجتماعی هزینه نکنند باید در بخش‌های دیگر 10 برابر هزینه کنند تا راحت کار خود را انجام دهند و یزد نباید چشمش به بودجه‌های دولتی باشد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها