با ما همراه باشید
https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn1-heder-600x77.jpg

اجتماعی

روند خزنده واگذاری آموزش‌و‌پرورش به بخش خصوصی

منتشر شده

در

وزارت آموزش و پرورش برای بخش غیردولتی سهم ۱۵ درصدی قائل است؛ آمار نشان می‌دهد افزایش سهم مدارس غیردولتی از آموزش و پرورش، موفق‌ترین اقدام دولت بوده و حتی در مقطع ابتدایی بیشتر از میزان اعلام شده، تحقق یافته است!

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم؛ هر چند وزارت آموزش و پرورش و 12 مجموعه اجرایی تابعه آن، آمار کامل، دقیق و به‌روز خود را به مردم اعلام نمی‌کنند و کمافی‌السابق اجرای استراتژی حفظ ابهام را در دستور کار دارند اما با توسل به آمار اعلام شده توسط سازمان برنامه و بودجه در «فصل 39 برنامه سالانه دستگاه‌های اجرایی در سال 1400 (آموزش و پرورش عمومی)» شاید بتوان اندکی این وضعیت مبهم را مشخص و عملکرد آموزش و پرورش را برای مردم نمایان ساخت.

معمولاً مدیران آموزش و پرورش در مصاحبه‌ها و نشست‌ها بدون ذکر منبع و بند قانونی مشخص، سهم بخش غیردولتی در آموزش و پرورش طی برنامه ششم توسعه کشور را 15 درصد اعلام می‌کنند؛ آمار نشان می‌دهد افزایش سهم بخش غیردولتی موفق‌ترین اقدام دولت بوده و این سهم از ابتدای دولت یازدهم تاکنون، به طور میانگین سالیانه یک درصد رشد داشته است؛ بر اساس جمعیت دانش‌آموزی مشغول به تحصیل در مدارس غیردولتی در سال تحصیلی 1399-1398، سهم این مدارس از آموزش و پرورش به 14 درصد رسیده است.

سرعت بالای خصوصی‌سازی مقطع ابتدایی!

دولت یازدهم، آموزش و پرورش را در مهر 1392 در حالی تحویل گرفت که سهم بخش غیردولتی در مقطع ابتدایی 9 درصد، در متوسطه اول 7 درصد، در متوسطه دوم 10 درصد، و سهم کل بخش غیردولتی 9 درصد بود؛ پس از گذشت شش سال، در سال تحصیلی 1399-1398 این سهم در مقطع ابتدایی به 16 درصد، در متوسطه اول به 11 درصد، در متوسطه دوم به 11 درصد و در کل، سهم بخش غیردولتی به 14 درصد افزایش پیدا کرده است.

مقایسه جمعیت دانش‌آموزی بخش غیردولتی در سال‌های 92 و 98
مقطع 1392-1393 1398-1399
جمعیت درصد جمعیت درصد
ابتدایی غیردولتی 603.464 9% 1.342.232 16%
جمعیت ابتدایی 7.018.285 8.293.617
متوسطه اول غیردولتی 148.722 7% 373.438 11%
جمعیت متوسطه اول 2.071.173 3.421.592
متوسطه دوم غیردولتی 327.874 10% 303.816 11%
جمعیت متوسطه دوم 3.288.156 2.683.806
کل جمعیت غیردولتی 1.080.060 9% 2.019.486 14%
کل جمعیت دانش‌آموزی 12.377.614 14.399.015

در طول این شش سال بیشترین میزان رشد سهم بخش غیردولتی، در مقطع ابتدایی رخ داده (7 درصد افزایش) و با اینکه یکسال از برنامه ششم توسعه کشور باقی مانده است، عملکرد آموزش و پرورش فراتر از 15 درصد برنامه‌ریزی شده بوده و از برنامه خود جلو زده است! انتظار می‌رود با ورود دانش‌آموزان ابتدایی به متوسطه اول و دوم به تدریج موج افزایش سهم بخش غیردولتی به این مقاطع رسیده و تثبیت شود.

عدم ظرفیت‌سازی برای تحقق آموزش و پرورش رایگان

مقایسه جمعیت دانش‌آموزی مقطع ابتدایی در مهر 1392 با مهر 1398 نشان می‌دهد جمعیت دانش‌آموزان مقطع ابتدایی افزایش 1.275.332 نفری داشته و بخش دولتی تنها توانسته است برای جذب 42 درصد این دانش آموزان ظرفیت‌سازی کند (عمدتاً با افزایش تراکم کلاس‌ها) و مابقی روانه مدارس غیردولتی شده‌اند.

عدم ظرفیت‌سازی در مقطع ابتدایی را می‌توان از میزان رشد تعداد کلاس‌های درس در این مقطع نیز متوجه شد؛ از مهر 1392 تا شهریور 1399 تنها 1.225 کلاس به ظرفیت مدارس دولتی این مقطع افزوده شده، در مقابل در مدت مشابه تعداد کلاس‌های مدارس ابتدایی غیردولتی 41.339 واحد افزایش یافته است.

ممکن است ادعا شود که به دلیل عدم وجود تقاضا و تمایل مردم به ثبت‌نام فرزندانشان در مدارس غیردولتی، نیازی به ظرفیت‌سازی نبوده است.

در پاسخ باید گفت افزایش تراکم کلاس در مدارس ابتدایی دولتی از 23 نفر در مهر 1392، به 25 نفر در شهریور 1399 نشان می‌دهد تقاضا برای ثبت‌نام در مدارس دولتی وجود داشته  و آموزش و پرورش به دلیل نداشتن کلاس، بخشی از این نیاز را با افزایش تراکم کلاس‌ها برطرف کرده و مابقی مردم به ناچار به مدارس غیردولتی که دارای ظرفیت پذیرش و تراکم کلاس پایین‌تری (18 نفر) دارند، رفته‌اند. در حالیکه طبق مصوبه 886 شورای عالی آموزش و پرورش در سال 1392 استاندارد تراکم کلاس درس در مقطع ابتدایی 20 نفر تعیین شده است.

مقایسه تعداد کلاس‌های درس در سال‌های 92 و 98
مقطع 1392-1393 1398-1399
ابتدایی غیردولتی 35.186 76.525
دولتی 274.376 275.601
متوسطه اول غیردولتی 5.731 19.368
دولتی 80.464 116.358
متوسطه دوم غیردولتی 19.420 23.845
دولتی 130.387 110.249

ادامه مطلب
تبلیغات https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn-heder-600x153-1-1536x392.jpg
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

از ظرفیت بخش خصوصی برای تکمیل زیرساخت‌های ورزشی زارچ استفاده شود

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با تاکید بر ضرورت توجه به تیم‌های پایه برای تقویت ورزش استان گفت: ظرفیت بخش خصوصی در تکمیل زیرساخت‌های ورزشی زارچ استفاده شود.

منتشر شده

در

توسط

محمدصالح جوکار رئیس مجمع نمایندگان یزد مهدی دهقان رئیس ورزش و جوانان زارچ

به گزارش شبکه خبری یزد، محمدصالح جوکار در دیدار با رئیس اداره ورزش و جوانان زارچ با اشاره به ضرورت توجه به توسعه امکانات ورزشی در نقاط کم برخوردار خاطرنشان کرد: اجرایی شدن سند آمایش نقش بسیار مهمی در توسعه همه جانبه نقاط مختلف استان و کشور دارد.

وی تصریح کرد: در حوزه سرانه ورزشی متاسفانه برخی نقاط استان از جمله شهرستان یزد با کمبود شدید سرانه روبرو هستند و در برخی نقاط دیگر وضعیت بهتر است.

جوکار با تاکید بر ضرورت توجه به ورزش در دو حوزه قهرمانی و همگانی گفت: در حوزه ورزش قهرمانی توجه به استعدادیابی در تمام نقاط استان بسیار مهم است و در صورتی که بخواهیم آینده ورزش استان یزد درخشان و پرافتخار باشد باید از الان بر روی ورزش‌های پایه به وسیله استعدادیابی و حمایت سرمایه‌گذاری کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد به هزینه‌های تیم‌های ورزشی اشاره کرد و گفت: در راستای تامین اعتبار برای تکمیل زیرساخت‌های ورزشی زارچ باید از ظرفیت شرکت‌های خصوصی و کارخانجات استفاده شود.

محمدصالح جوکار رئیس مجمع نمایندگان یزد مهدی دهقان رئیس ورزش و جوانان زارچ

محمدصالح جوکار رئیس مجمع نمایندگان یزد مهدی دهقان رئیس ورزش و جوانان زارچ

وی خواستار توجه بیشتر صنایع به حمایت از ورزش در استان شد و گفت: موضوع جوانان هم در بحث اداره ورزش و جوانان از اهمیت بسیار بالایی برخودار است که متاسفانه برخی مواقع این موضوع در سایه جوانان مغفول واقع می‌شود.

جوکار با تاکید بر اینکه مسائل مرتبط به جوانان بسیار گسترده و مهم است و به هیچ عنوان نباید نسبت به این مسائل غافل شویم خاطرنشان کرد: برای رسیدگی به این موضوع باید از ظرفیت تمام دستگاه‌های مربوطه استفاده لازم به عمل آید.

مهدی دهقان رئیس ورزش و جوانان زارچ هم در این دیدار به بیان بخشی از اقدامات صورت گرفته در اداره ورزش و جوانان زارچ و مشکلات زیرساخت‌های ورزشی و مسائل مرتبط با جوانان در این شهر پرداخت.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اجتماعی

پیشنهاد یارانه نقدی ۲۵۰ هزار تومانی شامل چند میلیون ایرانی می‌شود؟

منتشر شده

در

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، علی بابایی‌کارنامی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات این کمیسیون برای حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه و به‌خصوص کارگران، اظهار کرد: مجلس یازدهم از بدو تشکیل همواره عزم جدی برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، کم‌درآمد و به‌خصوص کارگران را در دستورکار قرار داده است.

وی ادامه داد: در همین راستا، کمیسیون اجتماعی مجلس در دوره یازدهم، همزمان با ارائه لایحه بودجه سال 1400 از سوی دولت به مجلس، پیشنهاداتی برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و کارگران را در سال آینده به کمیسیون تلفیق ارائه کرد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: یکی از این پیشنهادات، افزایش 30 تا 40 درصدی حقوق کارگران در سال آینده بود تا از این طریق بتوانیم کمک نسبتا مؤثری به این قشر زحمتکش از حیث بهبود نسبی وضعیت معیشتی و رفاهی آن‌ها داشته باشیم که در تلاش هستیم این پیشنهاد محقق شود.

بابایی‌‌کارنامی در ادامه به پیشنهاد دیگر کمیسیون اجتماعی مجلس به کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 در راستای بهبود وضعیت اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه اشاره و اظهار کرد: طبق این پیشنهاد، خواستار ادغام یارانه‌های پرداختی موجود با عناوین گوناگون شدیم، زیرا امروز یارانه‌های متعددی از قبیل “تأمین کالا‌های اساسی”، “حامل‌های انرژی”، و نیز “هدفمندی یارانه‌ها” پرداخت می‌شود که تأثیر بسزایی در بهبود وضعیت معیشتی اقشار کم‌درآمد و به‌خصوص کارگران نداشته است.

وی همچنین از اصلاح پرداخت یارانه‌ها، اعم از نقدی و غیرنقدی در کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 خبر داد و گفت: با اصلاحاتی که در حوزه پرداخت یارانه‌ها از سوی کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده انجام شده و با ادغام یارانه‌هایی که در حال حاضر پرداخت می‌شود، منابعی نیز به سرجمع یارانه‌ها، اضافه شده تا از این طریق به رقم پرداخت‌های نقدی نیز افزوده شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: روش پرداخت یارانه‌ها به شکل فعلی موجب شده، همچنان آثار تورمی بر زندگی و معیشت کارگران و اقشار کم‌درآمد وجود داشته باشد؛ بنابراین طبق این پیشنهاد، معتقدیم ادغام و یکپارچه‌سازی یارانه‌های موجود، می‌تواند در بهبود سطح معیشت کارگران و افشار کم‌درآمد تا حدودی مؤثر باشد.

بابایی‌کارنامی با اشاره به تصویب این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق بودجه مبنی بر ادغام یارانه‌های پرداختی در قالب یک یارانه مشخص، گفت: براساس این مصوبه، طوری برنامه‌ریزی شده که با ادغام یارانه‌های پرداختی، تقریبا به ازای هر فردِ مشمول، بین 200 تا 250 هزار تومان یارانه در ماه پرداخت شود که به عنوان مثال یک خانواده 3 نفره، حدود 750 هزار تومان یارانه دریافت خواهد کرد.

وی همچنین شمول جمعیتی دریافت یارانه نقدی در روش جدید را بیش از 5 دهک جامعه و بالای 45 میلیون نفر دانست و افزود: این اقدام تا حدودی می‌تواند هزینه‌های خانوار‌های کم‌درآمد را جبران کند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: این پیشنهاد فعلا در کمیسیون تلفیق بودجه سال‌ آینده تصویب شده و در صورت تصویب نهایی در جلسه علنی و تأیید شورای نگهبان، از ابتدای سال آینده اجرا خواهد شد.

ادامه مطلب

اجتماعی

زندان همیشه چاره کار نیست؛ آزادی ۴۰ هزار زندانی در دوره تحول قوه قضائیه

منتشر شده

در

آزادی از قفس

در دوره ۱۸ ماهه اخیر فعالیت قوه قضاییه، حدود ۴۰ هزار نفر از محکومان حبس مشمول عفو قرار گرفته‌اند. نیمی از این عفوشدگان از زندان آزاد شدند و نیمی دیگر هم با کاهش زمان مجازات حبس خود توانستند از بند زندان رهایی پیدا کنند.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، دوره جدید قوه قضائیه که از واپسین روزهای اسفند 1397 و با انتصاب آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی از سوی رهبر معظم انقلاب آغاز شد، تحول و مردمی‌ شدن را در رأس کار خود قرار داد.

از جمله اقدامات قابل ذکر دستگاه قضا در دوره تحولی خود، کاهش جمعیت کیفری و کوچک‌سازی زندان به لحاظ میزبانی از مددجویان در بند و محکومان به حبس بوده است. این قوه با آسیب‌شناسی‌های اصولی و بر مبنای قانون، راهکارهای متفاوتی برای این هدف برگزید؛ از توجه بیشتر به صدور احکام جایگزین حبس توسط قضات (که برای آن حتی جشنواره‌ای در معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقع جرم قوه قضائیه برگزار می‌شود) تا بررسی زمینه‌های آزادسازی و کاهش دوران محکومیت حبس زندانیان که آثار بسیار مثبتی برای دستگاه قضائی و نیز جامعه به همراه داشته است.

در همین راستا و در دوره 18 ماهه اخیر فعالیت قوه قضاییه، حدود 40 هزار نفر از محکومان حبس مشمول عفو قرار گرفته‌اند. نیمی از این عفوشدگان از زندان آزاد شدند و نیمی دیگر هم با کاهش زمان مجازات حبس خود توانستند از بند زندان رهایی پیدا کنند.

عفو محکومان امنیتی

بیست‌وسوم آبان‌ماه پارسال خبری قابل توجه روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت؛ “32 محکوم امنیتی با پیشنهاد جداگانه رئیس قوه قضاییه مشمول عفو، تخفیف و تبدیل مجازات شدند.”

اصل موضوع به پیشنهاد رئیس دستگاه قضا به مقام معظم رهبری برای عفو و تخفیف مجازات برخی از محکومینی بود که شامل مقررات بخشش می‌شدند. به این ترتیب که؛ به‌مناسبت میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع)؛ رهبر انقلاب با پیشنهاد عفو و تخفیف مجازات 3552 نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند.

در میان عفوشدگان هم ٣٢ نفر از افرادی که دارای محکومیت امنیتی (از جمله تعدادی از اهالی رسانه و دانشجویی) بودند، پس از طی فرآیند قانونی در قوه قضائیه با پیشنهاد جداگانه رئیس دستگاه قضا، طی نامه‌ای مستقل به رهبر معظم انقلاب و موافقت ایشان مشمول این عفو تخفیف و تبدیل مجازات شدند.

این درخواست رئیس قوه قضائیه، اقدامی برای تحقق شعار “عدالت برای همه” است که امکان استفاده عادلانه از ظرفیت‌های قانونی را برای همگان به‌صورت یکسان می‌خواهد.

بدخواهان نظام اسلامی در آن زمان زمزمه‌هایی مطرح کردند مبنی بر اینکه این اقدام قوه قضائیه نمایشی و برای برجسته‌سازی قدرت آن است اما حقیقت چند ماه بعد و با آزادی جمعی دیگر از زندانیان امنیتی عیان شد؛ دستگاه قضا در دوره تحولی، مردمی بودن را معنا کرده و تمام آحاد جامعه را زیر چتر حمایتی خود قرار می‌دهد و به شرط اینکه محکومان متنبه شده و در مسیر اصلاح قرار داشته باشند، می‌توانند از بندهای قانونی برای رهایی از بند استفاده کنند.

بر این اساس، در سوم خرداد 99 جمعی از محکومان امنیتی و برخی از کارگران بازداشتی شرکت کشت نیشکر هفت‌تپه با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه و موافقت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، عفو شدند. در لیست این عفوشدگان همانند عفو قبلی، جمعی از محکومان امنیتی از جمله تعدادی از دانشجویان، برخی کارگران هفت‌تپه و چند نفر بازداشت‌شدگان روز کارگر حضور داشتند.

در آخرین اقدام هم در 14 آبان‌ماه امسال، با موافقت رهبر معظم انقلاب و به‌مناسبت میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) مرحله جدیدی از عفو و آزادی زندانی‌ها در دوره جدید قوه قضائیه و سومین مرحله آزادی زندانیان امنیتی در طول یک‌سال و چند ماه گذشته رقم خورد.

عفو گسترده نوروزی

نوروز 99 با همه تلخ‌کامی‌ها به دلیل شیوع گسترده بیماری کرونا، خبری خوش کام بسیاری از خانواده‌ها را شیرین کرد. خبر این بود: “موافقت مقام معظم رهبری و آزادی 10 هزار نفر از زندانیان”.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، این عفو، توأم با کارشناسی‌های ملموس، عینی و حقوقی، بر مبنای یافته‌های ریاست قوه قضائیه در بازدید از زندان‌ها و جلب نظر کارشناسان مختلف بوده است. تمام کسانی که در این عفو مشمول عنایت رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند، از زندان آزاد شدند، این در حالی است که در عفو‌های قبلی در برخی موارد تقلیل مجازات بود و فرد کماکان در زندان باقی می‌ماند، اما تمام مشمولان این عفو از زندان آزاد شدند و در آغوش خانواده و جامعه جای گرفتند.

هر چند این عفو طیف‌های گسترده‌ای از جرائم مختلف را در برگرفت اما محکومان خطرناک، زندانیانی که آزادی آنها امنیت شهروندان را به مخاطره می‌اندازد، مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار و کسانی که پیش از این مورد عنایت قبلی قرار گرفته و مجدداً مرتکب جرم شده بودند، از این عفو بهره‌مند نشدند.

خوب است بدانیم جمع زیادی از محکومان امنیتی هم در این عفو، مورد عنایت رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند.

همچنین با نظر قوه قضائیه و در هفته‌های نخستین اپیدمی کرونا، 114 هزار و 193 نفر از زندانیان به مرخصی رفتند. هم‌زمانی این مرخصی با نوروز 99 در کنار شادی و خوشحالی، آرامش را به خانواده‌ها هدیه کرد تا از دغدغه و نگرانی آنها از مبتلا شدن زندانیان به کرونا رفع شود.

نگاه پدرانه آیت‌الله رئیسی به بازداشتی‌های آبان‌ماه و اغتشاشات سال‌های اخیر

تعیین تکلیف بازداشتی‌های موسوم به بازداشتی‌های اغتشاشات آبان‌ماه که در پی آشوب‌های خیابانی پس از افزایش قیمت بنزین صورت گرفت، از دغدغه‌های رئیس قوه قضائیه بود که بازداشت آنها با نگاه پدرانه آیت‌الله رئیسی مورد بازبینی قرار گرفت.

رئیسی در یکی از جلسات شورای عالی قوه قضائیه ضمن قدردانی از تلاش‌های رئیس و اعضای کارگروه پیگیری مسائل قضائی و وضعیت بازداشت‌شدگان اغتشاشات آبان، بر ضرورت تداوم پیگیری‌ها تا حصول نتیجه نهایی و تعیین تکلیف تمام بازداشت‌شدگان این حوادث در کوتاه‌ترین زمان ممکن تأکید کرد.

این تأکید دستگاه قضا روند رسیدگی به پرونده این بازداشتی‌ها را تسریع کرد و نتایج خوبی از آن حاصل آمد.

رئیس قوه قضائیه همچنین در راستای این رویه برآمده از رأفت اسلامی، دستور ویژه‌ای در خصوص احکام صادره در برخی پرونده‌ها را صادر کرد و به تبع آن نرگس محمدی، هفدهم مهرماه گذشته در اجرای قانون کاهش مجازات حبس آزاد شد.

همچنین درخواست اعاده دادرسی سه محکوم اعدامی حوادث آبان‌ماه (امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی) که در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده‌ بودند از سوی دستگاه قضائی پذیرفته شد.

از سویی دیگر، برای 41 بازداشتی اعتراضات کارگری خوزستان قرار منع تعقیب صادر شد و 157 محکوم امنیتی از محکومانی که اتهاماتی همچون تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی شرکت در اغتشاشات سال‌های 1398، 97، 96 و سال‌های قبل از آن داشتند، مورد عفو قرار گرفتند. در همین راستا 16 نفر از اتباع کشورهای اسلامی که در زندان‌های ایران بودند هم مورد عفو و بخشش قرار گرفتند.

تعلیق حکم

قوه قضائیه در دوره تحولی خود، تعلیق احکام را نیز مد نظر دارد. در این راستا رأی دادگاه رسیدگی‌کننده به اتهامات فاطمه سپهری مبنی بر تعلیق مجازات حبس و شلاق صادر شد. فقدان سابقه محکومیت مؤثر کیفری و وضعیت متهمه و همچنین در نظر گرفتن رأفت اسلامی، شعبه 149 دادگاه کیفری دو مشهد مجازات‌های نامبرده را در خصوص اخلال در نظم و آسایش عمومی و همچنین تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب به تحمل شلاق و حبس، به‌مدت 5 سال به‌صورت مشروط تعلیق کرد.

در این باره، محکومینی از جمله مرضیه امیری، ساناز الهیاری و عاطفه رنگریز، ویدا موحد، جعفر عظیم‌زاده، سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، ندا ناجی، نرگس حسینی، اعظم جنگروی، شاپرک شجری‌زاده و مریم شریعتمداری، از زندان آزاد شدند.

در ادامه هم هفت نفر از دانشجویانی که محکومیت قضایی داشتند، شامل عفو شدند؛ اسامی این دانشجویان به این شرح است: فرشته طوسی، پدرام پذیره، علی مظفری، هادی کیانی، محسن حق‌شناس و روح‌الله مردانی. همچنین حکم پریسا رفیعی نیز به یک سال حبس کاهش یافت.

رأفت دستگاه قضا شامل فعالان سیاسی هم شده است؛ به این نحو که احمدرضا حائری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که به شش ماه حبس تعزیری و هفتادوچهار ضربه شلاق محکوم شده بود، به مرخصی متصل به آزادی آمد.

جالب است بدانید؛ هنگامی که محمد پارسی، برای گذراندن باقی حکم زندان خود به زندان اوین مراجعه کرده بود، متوجه شد که از شوی قوه قضائیه عفو شده است.

همچنین سید مصطفی هاشمی‌زاده، دانشجوی دانشگاه تهران که به اتهام شرکت در تجمع دانشجویی اعتراض به ماجرای هواپیمای اوکراینی به پنج سال حبس محکوم ‌شده بود، مشمول  عفو اعطائی هفده ربیع شد و با مختومه شدن پرونده، حکمش اجرا نخواهد شد.

مسعود کاظمی، محکوم امنیتی هم با توجه به بخشنامه نوروزی قوه قضاییه و تحمل بیش از یک سوم دوران محکومیت، از زندان آزاد شد.

در خبری دیگر آمده است؛ بر اساس بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه، 157 زندانی سیاسی ـ امنیتی شامل آزادی زودهنگام یا کاهش محکومیت شده‌اند و متأثر از این بخشنامه، سه‌شنبه 20 آبان‌ماه، نادا صبوری، خبرنگار و از متهمین پرونده موسوم به “پنجشنبه سیاه اوین” از زندان اوین آزاد شد. سهراب صالحین و ستاره داوری نیز مشمول این بخشنامه شدند و به زندان نخواهد رفت.

پیش از این ‌وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بازداشت چند تن از دانشجویان در جریان ناآرامی‌های دی‌ماه 96 اعلام کرده بود: “با رایزنی‌های صورت گرفته هشت تن از این دانشجویان عفو و اجرای احکام مابقی آنها متوقف شده‌است.”

محمود بهشتی‌لنگرودی، عضو زندانی کانون صنفی معلمان هم‌ همزمان با مرخصی‌اش آزاد شد. لنگرودی، یکشنبه 19 مرداد پس از تحمل یک دوره حبس در زندان اوین به مرخصی متصل به آزادی فرستاده شد.

بدون شک؛ این لیست می‌تواند با ورود اسامی دیگری حجیم‌تر شود و به‌یقین با توجه به سیاست و عملکردی که قوه قضائیه در امر کاستن از جمعیت زندانیان دارد، انتشار اینگونه اخبار همچنان ادامه خواهد داشت و در برهه‌های مختلف و اعیاد مذهبی و ملی، باز هم شاهد عفو گسترده محکومین دادگاه‌ها خواهیم بود. امید آنکه عفوشدگان و دیگر افراد جامعه بدانند، رأفت اسلامی حدی دارد و حدود آن در تأمین امنیت و آسایش جامعه و مردم است.

ادامه مطلب

اجتماعی

پابوسی سپیدپوشان سختکوش به حرم منور رضوی به نیابت ۲۵۰ هزار پرستار

منتشر شده

در

حرم رضوی

همه به مهرشان دل بسته‌اند اما آنها حالا در حریم قدس رضوی به مهر خورشید هشتم امام علی بن موسی الرضا(ع)، دل بسته‌اند…

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل ازتسنیم، همه به مهرشان دل بسته‌اند اما آنها حالا در حریم قدس رضوی به مهر خورشید هشتم امام علی بن موسی الرضا(ع)، دل بسته‌اند. مدافعان سلامت را می گویم که امروز روزشان است؛ روز پرستار و روز میلاد با سعادت حضرت زینب کبری(س).

مجاهدت‌های آنان در سنگر نظام سلامت و به ویژه در جبهه مبارزه با ویروس کرونا تا به آن حد ارزشمند است که حالا با دعوت آستان قدس رضوی میهمان حضرت شده اند. تعدادی از خانواده معظم شهدای پرستار نیز همراهی شان می‌کنند.

اشک شادی مدافعان سلامت

از همان ورودی باب الجواد(ع) حرم مطهر، بغض تشرف دارند و اشک شادی بر دیدگان شان جاری است. جای خالی همرزمان شهیدشان در این تشرف کاملا احساس می‌شود.

هوای آخرین روزهای پاییزی ابرآلود و سرد است. تعداد مدافعان سلامت و مدعو حدودا 40 نفر است که به نمایندگی از سایر پرستاران کشور میهمان حضرت شده اند. علاوه بر اعضای سازمان نظام پرستاری؛ معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز رییس سازمان نظام پرستاری کشور نیز آنان را همراهی می کنند.

یکی از خادمان در ورودی باب الجواد(ع) و در صحن جامع رضوی به مداحی می‌پردازد، تا ذکر «جانم رضا(ع)» طنین انداز می‌شود؛ باران اشک بر دیده ها جاری می‌شود.

«ای صفای قلب زارم هر چه دارم از تو دارم/ تا قیامت ای رضا جان سر ز خاکت بر ندارم؛ منم خاک درت غلام و نوکرت/ مران از در مرا به جان مادرت/ علی موسی الرضا(ع)».

پدر، مادر و همسر شهید مدافع سلامت شهید محمود پرجوش از شهر خواف که شهریورماه گذشته، شهد شهادت نوشیده را می‌بینم که عقده دل گشوده و گریه امان شان نمی‌دهد. به راستی جای شهدای پرستار در این محفل عاشقی خیلی خالی است. گروه پرستاران و خانواده شهدای سلامت از اینکه دعوت شده امام رضا(ع) در هنگامه ی سخت مبارزه با ویروس منحوس کرونا شده‌اند؛ ابراز شکر می‌کنند. البته توصیه اکیدشان با توجه به در پیش بودن شب یلدا رعایت پروتکل‌های بهداشتی  به ویژه در مجازی برگزار کردن مراسم یلدا است که به دفعات در کلام دلسوزانه شان مطرح می شود.

دیگری پرستار جوانی از بیمارستان بقیه الله(عج) تهران است که گرچه چند ماهی فارغ التحصیل شده اما به جهت نیاز جدی به مدافعان سلامت، در آخرین سال تحصیلش پای در میدان مبارزه با کرونا گذاشته و تمام وقت در بیمارستان به خدمت‌رسانی و پرستاری از بیماران مشغول است. می‌گوید که از امام رضا(ع) می‌خواهم که توفیق خدمت به نظام سلامت در این مرز و بوم را از من سلب نکرده و در این مسیر سخت و دشوار یاری گرم باشد.

محمد جواد خلیلی در ادامه درس آموزی از هشت سال دفاع مقدس و رزمندگان و شهدای دفاع مقدس را پیش می‌کشد و اعتقاد دارد: گرچه سن من به آن دوران قد نمی‌کشد اما کسی نیست که نداند روزگاری در مواجهه با دشمن بعثی و جبهه استعمار و استکبار، عده زیادی به ویژه جوانان در سنگر دفاع از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران جانانه پای به میدان نبرد گذاشته و در این مسیر یا به فیض شهادت نائل آمده، یا اسیر و جانباز گشته و یا با افتخار مدال رزمندگی را کسب کردند.

ما در امتداد همان نسل هستیم که حالا پرچم دفاع در حوزه نظام سلامت در دستان ما قرار گرفته و در این مسیر شهید نیز تقدیم می‌کنیم. ویروس کرونا نیز یک مهاجم است که سلامت هموطنانم را نشانه رفته، و با افتخار در خط مقدم مبارزه به امر دفاع می پردازم و خواهم پرداخت. ان شاء الله با استعانت از امام هشتم(ع) این ویروس را نیز شکست می‌دهیم.

دعای پرستاران برای سلامتی هموطنان

گروه زیارتی پرستاران با گذر از صحن ها پای در رواق دارالحجه می گذارند و گرد هم زیارت می‌خوانند و برای سلامتی هموطنان دست به دعا بر‌می‌دارند. حال و هوای معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این جمع دیدنی است.

وی که خود نیز از پرستاران باسابقه و خبره است؛ با تبریک روز پرستار به تمامی مدافعان نظام سلامت خاطرنشان می‌کند: در سومین روز از هفته پرستار و بنا به دعوت تولیت آستان قدس رضوی توفیق زیارت نصیب مان شد که جا دارد در همین راستا از حجت الاسلام والمسلمین مروی تقدیر و تشکر کنم. جشن روز پرستار امسال حال و هوای دیگری دارد و عطر شهدای این عرصه تمام آسمان میهن‌مان را تحت الشعاع قرارداده است. این حماسه و جانفشانی تا ابد در تاریخ پرستاری کشور ماندگار خواهد ماند و آینده از این شهدا و رزمندگان سپیدپوش پرستار به نیکی یاد خواهد کرد.

مریم حضرتی در انتها خطاب به جامعه پرستاری کشور گفت: اینجا و در حریم قدس رضوی نائب الزیاره تمامی پرستاران هستم.

100شهید مدافع سلامت وابتلای 60 هزار پرستار

رئیس سازمان نظام پرستاری کشور نیز اظهار کرد: در پایان یکسال مبارزه با کووید19 و به شکرانه حماسه آفرینی های ماندگار پرستاران بنا به دعوت آستان قدس رضوی به زیارت مشرف شدیم که جای قدردانی دارد. این دفاع مقدس تاکنون حدود 100 شهید تقدیم انقلاب کرده و بیش از 60 هزار پرستار نیز مبتلا به کرونا شده اند.

محمد میرزابیگی افزود: مساعدت و همت تولیت آستان قدس رضوی در اختصاص زیارت خاص ویژه پرستاران و خانواده معظم شهدای سلامت حاوی پیام مهمی است و جایگاه رفیع پرستاران را نشان می‌دهد. ما اینجا نائب الزیاره 250 هزار پرستار کشور هستیم که رشادت و جانفشانی‌های شان بر کسی پوشیده نیست.

پس از مراسم معنوی دارالحجه، پرستاران خود را به پشت پنجره فولاد در صحن انقلاب می‌رسانند. نم نمک باران می‌بارد و در این حال در گریه های حضور و زیارت زمزمه می شود: زائری بارانی ام! آقا! به دادم می رسی؟ بی پناهم، خسته ام، تنها؛ به دادم می‌رسی؟

زیارت به نیابت از همسر شهید مدافع سلامت

حال و هوای عفت غریبان سرپرستار بیمارستان تامین اجتماعی تربت حیدریه پشت پنجره فولاد اما متفاوت تر از سایرین است. او نائب الزیاره همسر مدافع سلامت اش شهید سید حسین قاسمی است. می گرید و می گوید: با همسرم همکار بودیم…! من 18 سال به عنوان پرستار در حوزه نظام سلامت فعالیت دارم اما همسرم… دیگر همراهی‌ام نمی‌کند! 33 روز است که دیگر ندارمش…! خانم غریبان به آرامی با نگاه به پنجره فولاد زمزمه می‌کند:… البته امام رضا(ع) را دارم.

این پرستار مدافع سلامت در ادامه تصریح کرد: خدا را شاکرم که همسری به من داد که تا آخرین روز عمرش در حوزه سلامت هم میهنانش مردانه جنگید و به فیض شهادت نائل آمد. خستگی‌ناپذیری ویژگی بارز وی بود. از 7 صبح تا 12 شب در بیمارستان و بخش کرونایی‌ها بود و تازه بعد حضورش در منزل دو ساعتی با بچه ها بازی می‌کرد.

طی سال اخیر چهار ساعت بیشتر نمی خوابید. مدام می گفت که مردم به ما نیاز دارند. مردم، مردم و مردم دغدغه اصلی اش بود. چون خودم نیز پرستار هستم لذا شرایط وی را درک می کردم و هیچ مانع تراشی نمی کردم.

عفت غریبان افزود: خودم 20 روز بود که دو فرزندم را ندیده بودم و در بیمارستان مشغول خدمات بخشی بودم.

سید رامتین و سید طاها قاسمی مادر را نیز همراهی می کند. مادر اما زینب گونه نگران مردم است؛ مثل همسر شهیدش سید حسین قاسمی!. با گریه خطاب به مردم توصیه می کند که کرونا را جدی بگیرید و این شب یلدا را بصورت مجازی برگزار نمایید.

در ادامه کاروان زیارتی پرستاران با حضور در موزه گنجینه و نفایس حرم مطهر به تماشا می‌نشینند.

تقدیر قائم مقام تولیت آستان قدس

سپس سپید پوشان سلامت در بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی با قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی دیدار کردند.

مصطفی خاکسار قهرودی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در این دیدار  ضمن تقدیر از زحمات کادر درمان گفت: اگر زحمات، مجاهدت‌ها و ایثارگری های پرستاران نبود جامعه بهداشت و درمان نمی توانست پایدار بماند و امروز سراسر کشور مملو از فداکاری های پرستارانی است که با جانشفانی و ایثارگری در خط مقدم سلامت بی وقفه در حال مبارزه با ویروس منحوس کرونا هستند.

در پایان این مراسم از خانواده های شهدای مدافع سلامت و تلاشگران عرصه بهداشت و درمان که مجاهدانه و فداکارانه در حال تلاش هستند، تقدیر به عمل آمد.

ادامه مطلب

اجتماعی

آغاز ثبت‌نام رایگان در “کارگاه آموزشی طب سنتی و کرونا”

منتشر شده

در

دانشکده طب سنتی کرونا

عموم مردم می‌توانند به‌صورت رایگان در کارگاه آموزشی “گذر از کرونا؛ در پناه طب سنتی ایران” که توسط دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود، شرکت کنند.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم؛ برنامه آموزشی “گذر از کرونا؛ در پناه طب سنتی ایران” به‌همّت مرکز مشاوره کرونای دانشکده طبّ سنّتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به‌صورت رایگان و برای مخاطبان مختلف (از دانش‌آموزان تا پزشکان) در حال برگزاری است.

برای ثبت‌‌نام در “کارگاه آموزشی گذر از کرونا با کمک تدابیر آموزه‌های طب سنتی” می‌توانید از طریق این لینک اقدام کنید؛ شرکت در این کارگاه برای عموم آزاد است.

در این برنامه آموزشی که تاکنون 5 دوره برگزار شده است تلاش می‌شود با زبانی ساده، راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از ابتلا به کرونا بیان شود.

حقایق علمی درباره ماسک و آزمایشهای تشخیصی کرونا، اصول صحیح قرنطینه، پیشنهادهایی برای آرامش بیشتر، قواعد تغذیه و سبک زندگی صحیح در دوران کرونا، اعتدال در بهداشت، درمانهای ساده بیماری در منزل و… از مهمترین عناوین آموزشی این دوره هستند.

استقبال گسترده اقشار مختلف مردم از این آموزشها و بازخوردهای مثبت دریافت‌شده نشان می‌دهد که تبیین صحیح ابعاد بیماری کرونا بر اساس آموزه‌های طبّ سنّتی ایران می‌تواند به کاهش اضطراب و نگرانی مردم، کاهش مراجعات غیرضروری به بیمارستانها و مراکز درمانی و بهبود سریع‌تر بیماران سرپایی منجر شود.

ادامه مطلب

اجتماعی

یارانه جدید ۱۰۰هزارتومانی شامل چه‌کسانی خواهد شد؟

منتشر شده

در

یارانه

بر اساس اعلام جدید سازمان برنامه و بودجه پرداخت یارانه جدید ۱۲۰هزارتومانی از ۲۷ آذر ماه آغاز خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد، با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا و همچنین مصوبه مجلس شورای اسلامی و به‌دنبال تفاهم‌ حاصله مبنی بر حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد که در شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا کسب درآمد آنها مختل شده است، مقرر گردید:

به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هر نفر ماهیانه 120 هزار تومان پرداخت شود
به سایر افراد با مشخصات زیر نیز ماهیانه 100 هزار تومان پرداخت خواهد شد؛
افرادی که هیچ‌یک از اعضای خانواده آنها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند
افرادی که هیچ‌یک از اعضای خانواده آنها بیمه‌پرداز نباشند

افرادی که اعضای خانوارشان طبق شاخص‌های بانکی از درآمد حداقلی برخوردار نباشند
افرادی که در گروه یارانه معیشت‌بگیر باشند.

گفتنی است این وجوه از آذرماه به‌مدت چهار ماه پرداخت خواهد شد. اولین مرحله این حمایت معیشتی ساعت 24 روز ١٣٩٩/٩/٢٧ به حساب افراد مشمول واریز می‌شود.

به گزارش تسنیم، بر اساس مصوبه مجلس (قانون پرداخت یارانه کالاهای اساسی) که از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شده بود مقرر شده بود به‌مدت 6 ماه تا پایان سال جاری یارانه جدید به 60 میلیون نفر پرداخت شود. اعتبار کلی برای پرداخت این یارانه 30 هزار میلیارد تومان عنوان شده بود. در گزارش سازمان برنامه اعلام شده است به تمام افرادی که در گروه یارانه معیشت قرار دارند نیز ماهیانه 100 هزار تومان پرداخت خواهد شد.

ادامه مطلب

اجتماعی

لیگ‌ برتر فوتبال| آغاز هفته هفتم در حالی که حواس همه به قطر است

منتشر شده

در

فوتبال

 

هفته هفتم لیگ برتر فوتبال ایران در حالی از امروز آغاز می‌‌شود که این روزها نگاه‌ها به قطر و فینال لیگ قهرمانان آسیا دوخته شده است.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، هفته هفتم رقابت‌های فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور از امروز (پنجشنبه) با برگزاری دو دیدار در شهرهای اراک و قائمشهر آغاز می‌شود. پنج بازی این هفته نیز قرار است روز جمعه برگزار شوند و دیدار پرسپولیس – سپاهان هم به دلیل حضور تیم یحیی گل‌محمدی در فینال لیگ قهرمانان آسیا به تعویق افتاده است. با توجه به اهمیت دیدار  فینال لیگ قهرمانان و با وجود آغاز هفته هفتم لیگ برتر به نوعی می‌توان گفت این روزها نگاه‌ها بیشتر به قطر و بازی پرسپولیس و اولسان کره جنوبی خواهد بود

ادامه مطلب

اجتماعی

تاکسی‌های خطی جایگزین اتوبوس‌ها در مناطق کم تردد شهر یزد می‌شوند

منتشر شده

در

تاکسی

 رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد گفت: در برخی از نقاط شهر میزان تردد مسافر با اتوبوس‌های ناوگان کم است بنابراین تاکسی‌های خطی به زودی جایگزین اتوبوس‌ها می‌شوند.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم ، جمال الدین عزیزی به مناسبت هفته حمل و نقل در نشست آنلاین با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان یزد با بیان اینکه در سال گذشته تمام اتوبوس‌ها به سیستم خنک‌کننده تجهیز شدند اظهار داشت: برای نخستین بار 60 میلیارد تومان از طریق اوراق مشارکت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اختصاص یافت.

وی ادامه داد: با این مقدار قصد خرید 40 دستگاه را داشتیم اما با اعتباری که به دست‌مان رسید تنها توانستیم 12 دستگاه مورد نظر را تهیه کنیم.

شهردار یزد گفت: اتوبوس‌هایی خریداری شده بسیار مجهیز و کامل هستند، اما با کاهش استفاده‌ی مردم از ناوگان حمل و نقل عمومی پروژه‌های نوسازی این ناوگان با مشکلات متعددی روبه رو شده است.

شهردار یزد افزود: متاسفانه هزینه خرید دستگاه‌ها بسیار بالا است، و درآمدها بسیار پایین است، یک دستگاه اتوبوس جدید بالغ بر 2 میلیارد تومان خریداری شده است اما در مدت یک ماه کمتر از یک میلیون تومان درآمد دارد.

عزیزی گفت: هزینه‌های جابه‌جایی در شهر 10 برابر مقداری که شهرداری از مردم دریافت می‌کند و همین باعث شده تا این صنعت از اقتصادی بودن خارج شده باشد.

وی با بیان اینکه دولت هم موظف است در امور حمل و نقل به شهرداری‌ها کمک کنند تصریح کرد: تاکنون مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران در حوزه توسعه حمل و نقل پاک اقدامات خوبی انجام دادند.

محمد رضا شفیعی، رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد در این نشست اظهار داشت: در حال حاضر ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی شهری متاثر از شرایط کرونایی در کشور با 50 درصد ظرفیت از ساعت 6 صبح تا 30: 16 دقیقه فعالیت می‌کنند.

وی گفت: 188 دستگاه اتوبوس در ناوگان وجود دارد که از این تعداد 163 خودرو مربوط به بخش خصوصی و بقیه دولتی هستند.

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد تصریح کرد: تا ابتدای سال آینده تمام خطوط اتوبوسرانی در بافت تاریخی اصلاح می شود و در مناطق کم تردد شهر تاکسی‌های خطی جایگزین اتوبوس‌ها می‌شوند.

شفیعی ادامه داد: به ازای این فعالیت به رانندگان تاکسی از اعتبارات شهرداری به ازای هر خودرو یارانه 50 میلیون تومانی پرداخت می‌شود و سود تسهیلات آنها توسط شهرداری پرداخت می‌‌شود

ادامه مطلب

اجتماعی

خبری از محرومیت‌زدایی سیستان و بلوچستان در بودجه ۱۴۰۰ نیست

منتشر شده

در

 در حالی سیستان و بلوچستان دومین استان کشور به لحاظ مساحت و پهناوری بین ۳۰ استان دیگر است که در زمان اختصاص بودجه در ردیف پنجم جدول لایحه بودجه استان‌ها در سال ۱۴۰۰ قرار گرفته است.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، با وجود مشکلات فراوانی که به لحاظ عمرانی، زیر بنایی و زیرساختی در سیستان و بلوچستان شاهد آن هستیم این استان در لایحه آخرین بودجه قرن چهاردهم در ردیف پنجم جدول قرار گرفته؛ مجموع اعتبارات استان در سال1400 به 3هزار و 500میلیارد تومان می رسد که در مقایسه با 2هزار و 55میلیارد تومان سال99، به ظاهر افزایش 72درصدی داشته است اما با وجود تورمی که با آن رو به رو هستیم این رقم‌ها مانند سال‌های دیگر ما را به نرم کشوری نزدیک نخواهد کرد و همچنان این استان جز محروم ترین استان‌های کشور خواهد بود.

به گفته مهرداد عرب رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان اعتبارات در ردیف استانی هفت هزار و 400 میلیارد تومان بوده که 479 میلیارد تومان مربوط به سیستان و بلوچستان است که در این بخش رتبه دوم کشور را داریم.

در بخش نفت و گاز پنج هزار 440 میلیارد تومان توزیع شده که سهم سیستان و بلوچستان 571 میلیارد تومان است که رتبه یک کشوری را در این بخش داریم اما باید این مطلب را در نظر بگیریم که مردم سیستان و بلوچستان همچنان از نعمت گاز رسانی بی بهره اند و عملیات گاز رسانی به این منطقه که از اسفندماه 95 کلید خورده همچنان به صورت لاک پشتی در حال انجام است و هنوز بسیاری از مردم مرکز استان از این نعمت بی بهره اند.

در بخش 27 صدم ارزش افزوده کل رقم یک هزار و 940 میلیارد تومان بوده که 142 میلیارد تومان مربوط به سیستان و بلوچستان است که رتبه دوم کشوری را داریم همچنین کل اعتبارات این استان از بخش نفت و گاز پارسال 196 میلیارد تومان بوده که در لایحه بودجه 1400 به 571 میلیارد تومان رسیده است.

از 28 هزار میلیارد تومان اعتبارات بخش متوازن 2 هزار و 348 میلیارد تومان مربوط به سیستان و بلوچستان است همچنین مجموع اعتباراتی که از محل جدول 10 یک(اعتبارات تملک دارایی و سرمایه‌ای استان‌ها) لایحه 1400 برای سیستان و بلوچستان لحاظ شده سه هزار و 500 میلیارد تومان بوده که این رقم در لایحه پارسال 2 هزار و 55 میلیارد تومان بوده است.

کل اعتبارات سیستان و بلوچستان در پروژه‌های ملی – استانی یا پروژه های استانی ویژه 97 میلیارد تومان بابت 18 پروژه بوده که این اعتبار در لایحه 1400 به 187 میلیارد تومان افزایش یافته است.

957 میلیارد تومان در سال 99 بابت اجرای 63 پروژه ملی به سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده که در لایحه 1400 این رقم به یک هزار و 140 میلیارد تومان رسیده است همچنین میزان اعتبار ردیف‌های متفرقه حدود 25 هزار میلیارد تومان است که سال‌های گذشته حدود 400 میلیارد تومان سهم سیستان و بلوچستان از این ردیف بوده است که امسال به یک هزار میلیارد تومان رسیده است.

میزان اعتبار ردیف توسعه سیستان و بلوچستان در لایحه 1400 به 106 میلیارد تومان رسیده همچین ردیف تامین تجهیزات آموزشی برای دانش آموزان مناطق محروم کشور 400 میلیارد تومان دیده شده است.

ادامه مطلب

اجتماعی

انهدام چند باند اخلال در نظام ارزی ‌کشور /کلاهبرداری کلان متهمان با صدور کارت‌های‌ بازرگانی

منتشر شده

در

قوه قضاییه

 ‌بزرگ‌ترین باند اخلال در نظام ارزی کشور در خراسان رضوی شناسایی و ‌۱۹ متهم در این ارتباط دستگیر شدند.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از  تسنیم ،‌ بزرگ‌ترین باند اخلال در نظام ارزی کشور در استان خراسان رضوی شناسایی و 19 متهم در این ارتباط دستگیر شدند.

این باند با صدور کارت‌های  بازرگانی به نام اشخاص ضعیف و بی‌بضاعت و با تبانی عوامل گمرک رفع تعهد ارزی خلاف واقع انجام می‌دادند و ارز ناشی از صادرات این باند که باید رفع تعهد ارزی کند مجموعا 1.4 میلیارد یورو است.

در برخی استان‌های دیگر باند‌های دیگری شناسایی و دستگیر شدند؛ 5 نفر با 50 میلیون یورو تعهد ارزی در کرمانشاه؛ دو نفر با 12 میلیون یورو تعهد ارزی در آستارا؛ 4 نفر با 14 میلیون یورو تعهد ارزی در بندرعباس، 5 نفر با 151 میلیون تعهد ارزی [با همدستی برخی عوامل گمرک]در گمرک غرب و 4 نفر با 16 میلیون در گمرک شهریار بخشی از پرونده بزرگ اقدام قاطع قوه قضاییه در پیگیری ارز‌های صادراتی است که با معرفی ازسوی بانک مرکزی انجام شد.

‌پیگیری تعهدات ارزی صادرکنندگان کالا بدون تشکیل پرونده و با مذاکره و پیگیری نیز در دستور کار قرار دارد که درهمین ایام اخیر معادل 9 میلیارد یورو از تعهدات ارزی صادرکنندگان رفع تعهد شده است.

ادامه مطلب

اجتماعی

نرخ واقعی بیکاری در تابستان ۹۹ به ۱۸.۵ درصد رسید

بررسی ها نشان می دهد ۲۲.۳ درصد از بیکاران و ۸.۹ درصد از جمعیت شاغل تابستان ۱۳۹۸، در تابستان ۱۳۹۹ به جمعیت غیرفعال اضافه شده اند و در صورتی که این افراد در جمعیت جویای کار لحاظ شوند، نرخ بیکاری به ۱۸.۵ درصد افزایش می یافت.

منتشر شده

در

توسط

بیکاری

به گزارش شبکه خبری یزد، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به تحلیل شاخص های بازار کار در تابستان 99پرداخت.

با توجه به تحولات شتابان و مهم بازار کار کشور در فصول اخیر، تمرکز بیشتر بر تحلیل کوتاه‏ مدت این بازار می‏تواند حاوی اطلاعات ارزشمند و حتی رفع‏ کننده ابهام ‏ها و برخی سؤالات موجود درخصوص این تحولات باشد. درخواست های مکرر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی درخصوص تحولات بازار کار تهیه این گزارش ها را ضروری نموده است و انتظار می رود این گزارش ها بتواند از طریق ارائه به روزترین تحلیل ها و اطلاعات بازار کار برای سطوح مختلف قانونگذاری و سیاستگذاری مفید باشد.

براساس بررسی های این مطالعه مهم ترین تحولات بازار کار کشور در تابستان 1399 متأثر از شیوع ویروس کرونا به شرح ذیل است:

• در تابستان 1399 نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان 1398)، جمعیت فعال 1626 هزار نفر کاهش داشته است که بخش مهمی از آن را زنان تشکیل می دهند. این موضوع سبب شده نرخ مشارکت با کاهش 3.1 درصدی به رقم 41.8 درصد برسد.

• در تابستان 1399 نسبت به تابستان 1398، تعداد 1209 هزار نفر از جمعیت شاغلان کشور کاهش یافته که حدود 817 هزار نفر آن مربوط به بخش خدمات بوده است. عمده این کاهش اشتغال در مشاغل خدماتی، متأثر از شیوع ویروس کرونا در کشور است.

• نرخ اشتغال ناقص در تابستان 1399 نسبت به تابستان 1398، 0.5 درصد افزایش را نشان می‏دهد. این موضوع به خصوص از منظر تأمین معیشت خانوارهای کشور بسیار بااهمیت است.

• در تابستان 1399 نسبت به تابستان 1398، جمعیت بیکار 417 هزار نفر کاهش داشته که موجب کاهش نرخ بیکاری به 9.5 درصد شده است. با این حال این رقم تا حدی گمراه کننده است. بررسی ها نشان می دهد 22.3 درصد از بیکاران و 8.9 درصد از جمعیت شاغل تابستان 1398، در تابستان 1399 به جمعیت غیرفعال اضافه شده اند و در صورتی که این افراد در جمعیت جویای کار لحاظ می‏شدند، نرخ بیکاری به 18.5 درصد افزایش می یافت.

اشتغال‌زایی ,

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها