با ما همراه باشید
https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn1-heder-600x77.jpg

اخبار یزد

توجه به مباحث فرهنگی و تربیتی از اولویت‌های زندان‌بانی اسلامی است

منتشر شده

در

دهشیری

 رئیس‌کل دادگستری استان یزد گفت: زندان با اجرای طرح‌های مطالعاتی دقیق، علمی و همکاری نهادهای اجتماعی همچون حوزه و دانشگاه باید با آسیب شناسی جرائم مددجویان در کاهش آسیب‌های اجتماعی، اصلاح و باز اجتماعی کردن زندانیان نقش اثرگذاری ایفا نمایند.

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، غلامعلی دهشیری در آیین تکریم و معارفه مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان یزد اظهار داشت: زندان تنبیه برای تنبیه انسان هاست که با اقدامات فرهنگی، مذهبی و اجتماعی محقق می‌شود.

وی مشارکت نهادهای علمی، فرهنگی و اجتماعی را در تحقق اهداف مهم و رسالت خطیر زندان خواستار شد و تصریح کرد: باید به گونه‌ای عمل کرد که اگر فردی به هر دلیلی راهی زندان و متحمل حبس گردید چنان در این دوران متنبه شود که دیگر به هیچ عنوان با تکرار جرم به زندان بر نگردد.

این مقام قضایی، وجود مدیران توانمند جهادی را نیاز امروز جامعه برشمرد و گفت: بسیاری از دستاوردهای چند سال اخیر زندان‌های استان مرهون تلاش خستگی ناپذیر و ارزشمند همین مدیران دانا و توانا، انقلابی و جهادی است.

وی توجه به مباحث فرهنگی و تربیتی را از اولویت‌های زندان‌بانی اسلامی دانست و بیان کرد: وقتی هدف یک نهاد، اصلاح و تربیت باشد باید آن نهاد با تکیه بر اقدامات فرهنگی و تربیتی به یک دانشگاه انسان‌سازی تبدیل شود.

رئیس کل دادگستری استان یزد، افزایش سرمایه اجتماعی را محصول کارآمدی و خدمات ارزنده مدیران انقلابی و جهادی در دوران تحول قوه قضاییه ذکر کرد و گفت: با حضور فقیه‌ی عالیقدر در صدر قوه قضاییه همه مدیران تحت امر هم باید به عنوان خدمت‌گذاران صدیق مردم محسوب شوند و خدمت به مردم و جلب رضایت آحاد جامعه را بالاترین آرمان خود بدانند.

وی ضمن آرزوی توفیق برای ذوالفعلی‌نژاد، مدیرکل سابق زندان های استان یزد از او به عنوان مدیری دلسوز، خلاق، توانمند یاد کرد و با آرزوی موفقیت برای سرپرست اداره کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی یزد، سبزواری را که از مدیران انقلابی و ارزشی است را به عنوان مدیرکل جدید مجموعه معرفی کرد.

ادامه مطلب
تبلیغات https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn-heder-600x153-1-1536x392.jpg
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار یزد

وزیر نیرو در یزد: ملت ایران تاب‌آورترین ملت در جهان هستند

منتشر شده

در

وزیر نیرو

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، رضا اردکانیان دقایقی قبل در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی یزد که با حضور معاون اول رئیس جمهور در حال برگزاری است با اشاره به اینکه دشمن به دنبال آن بوده که ایران را مجبور به اقرار برای موفقیت تحریم‌ها و فشارها کند اظهار داشت: ما باید بدانیم در این مدت کاری کارستان صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: به جرات بیان می‌کنم تاب‌آورترین ملت و جامعه در جهان به روایت گزارش عملکرد ایران است و با تدبیرترین دولت که توانسته این شرایط را به این نقطه برساند دولت حاضر است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: این جنگ همه جانبه اقتصادی به علاوه جنگ روانی و شرایط کرونایی که اقتصاد دنیا را فلج کرد، همه با هم علیه ایران انجام شد ولی پرچمداران این فشارها همه رفتند و این نظام همچنان پابرجاست.

اردکانیان تصریح کرد: چندکار مهم در حوزه تامین آب کشور در حال انجام است که یکی از آنها نمک‌زدایی و انتقال آب از دریاست که تخصیص آن داده شده و برعهده بخش خصوصی برای فعال شدن در حوزه سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: بحث بعدی که در حوزه تامین آب شرب برای استان یزد و کرمان برعهده دولت قرار دارد، انتقال آب از خارج استان است که مجوزهای آن صادر و به دنبال ساز و کارهای مالی برای اجرای آن هستیم.

وزیر نیرو بیان کرد: در شهر یزد به دنبال تکمیل طرح فاضلاب شهری یزد و اجرای رینگ شهری یزد هستیم علاوه بر آن در حوزه برق هم فعالیت‌های بسیار خوبی در استان یزد و استان‌های مرکز فلات ایران به لحاظ ظرفیت بالای صنعتی و معدنی که دارند انجام شده است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

جهانگیری در یزد: آمریکا باید از مسیر غلط خود خارج شود

منتشر شده

در

جهانگیری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری دقایقی قبل در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی یزد با اشاره به نقش برونسپاری فعالیت‌ها‌ اظهار داشت: هیچ کارخانه بخش خصوصی نمی‌تواند بگوید من هرچه نیاز دارم در داخل کارخانه خودم تولید می‌کنم بلکه باید فعالیت‌ها را برونسپاری کند و به معنای واقعی کلمه فعالیت خود را انجام دهد.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: این رویکرد در تمام بخش‌ها لازم الاجرا است به ویژه در دستگاه‌های دولتی باید این موضوع را به صورت جدی دنبال کنیم.

جهانگیری بیان کرد: در این دوره چند تکانه شدید به اقتصاد کشور وارد شد که یکی از این موارد سال 93 با کاهش قیمت نفت به زیر 30 دلار بود و این موضوع برای کشوری که متکی به درآمدهای نفتی بود بسیار سخت بود.

وی ادامه داد: همه فکر می کردند که این موضوع یک شوک سنگین به اقتصاد کشور وارد می‌کند که به حمدالله خیلی خوب آن دوره را پشت سر گذاشتیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه هنوز در ارتباط با تحریم‌ها به صورت کامل به دلیل تداوم آن توضیح داده نشده گفت: آمریکایی‌ها باید از این راه غلط برگردند و قطعا بعد از آن همه به برجام باز می‌گردیم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی اقتصاد مردم ممکن است گلایه کنند چرا توضیح لازم در ارتباط با تحریم‌ها داده نمی‌شود در حالی که نمی‌توان تمام مسائل را در این شرایط که جنگ تمام عیار اقتصادی است بیان کنیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد را نمی‌توان با دستورالعمل اداری مدیریت کرد افزود: نمی‌توان گفت که من صادرات یا واردات این کالاها را ممنوع می‌کنم، اینها شرایط دوران سخت جنگی است و در دوران عادی نباید اجرا شوند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مجموعه تصمیماتی که در ستاد اقتصاد مقاومتی گرفته شد کمک کرد که توان اقتصادی کشور بالاتر برود افزود: در پایان تابستان امسال که با کرونا و نهایت فشارهای تحریم‌ها روبرو بودیم، هم رشد اقتصادیمان مثبت و بالای یک و سه دهم بود و رشد کارگاه‌های صنعتی هم در 9 ماهه امسال بالای 10 و هشت دهم درصد بود.

وی به محدودیت‌های کرونایی اعمال شده در طول ماه‌های قبل اشاره کرد و گفت: وقتی سفر محدود می‌شود به معنای آن است که خیلی از شغل‌هایی که مرتبط با آن است با مشکل مواجه می‌شوند و این کارها و مشاغل به تعطیلی می‌رسند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: یکی از مهمترین جهت‌گیری‌های اقتصادی درون‌زایی بود و در این دوره از تمام ظرفیت‌های کشور برای سرپا نگاه داشتن تولید کشور استفاده شد و کارهایی که در این زمینه انجام دادیم در تمام بخش‌ها با افتخار کالاها را از حوزه واردات حذف و در داخل کشور تولید کردیم.

جهانگیری با بیان اینکه به طور طبیعی در جنگ اقتصادی وضعیت مردم با مشکل روبرو می‌شود گفت: تمام تلاشمان را کردیم که این وضعیت خیلی بد نشود و بتوانیم جلوی ایجاد مشکلات زیاد برای مردم را بگیریم.

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه استان یزد ویژگی‌های منحصر به فردی داشته و شهر مدارا و همزیستی بوده و تاریخ بر این امر گواه است بیان کرد: استان یزد شهر گفت‌وگو محور برای حل هر مشکلی است و راهکار گفت‌وگو برای به نتیجه رساندن و حل مشکلات دارند، این ویژگی‌ها و مردم قناعت پیشه یزد ظرفیت بالا را برای ایجاد توسعه در کشور به خصوص توسعه پایدار همه جانبه بوده است.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: توسعه وقتی محقق می‌شود که اخلاق توسعه وجود داشته باشد، یزد اخلاق توسعه‌ای دارد و همواره باید از استان یزد به عنوان نمونه توسعه نام برد.

جهانگیری بیان کرد: ظرفیت‌های توسعه استان یزد از لحاظ منابع مادی، منابع طبیعی، موقعیت جغرافیایی، ظرفیت سرمایه‌گذاری، زنان و مردان فعال و تحصیل کرده همه و همه ظرفیت خوبی برای توسعه استان یزد است.

وی ادامه داد: در مدت چند سال گذشته برگزاری جلسات اقتصاد مقاومتی به بالا رفتن توان اقتصادی کشور منجر شد چون در این سال‌ها بیشتر مورد اهداف ان دنبال شد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

استان یزد با حجم بالای پروژه‌های آماده بهره‌برداری روبه‌رو است

منتشر شده

در

استاندار یزد

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدعلی طالبی دقایقی پیش در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد اظهار داشت: جای خوشحالی است که پس از پیگیری‌های شش ماهه برای این سفر، امروز این اتفاق افتاد.

وی خاطرنشان کرد: در طول 20 سالی که در استانداری یزد مشغول به فعالیت هستم، هیچ زمانی چنین همدلی و همراهی را در استان یزد مشاهده نکردم و به حمدالله این همدلی و همراهی سبب رفع بسیاری از مشکلات شده است.

استاندار یزد افزود: دولت و تشکل‌های صنفی در استان یزد هیچ گاه در طول سال‌های گذشته روبروی هم قرار نگرفتند و همیشه با یکدیگر فعالیت می‌کردند.

به عنوان مثال پیگیری مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد به خانه صنعت و معدن استان سپرده شده و آنها به عنوان بخش خصوصی پیگیر این موضوع هستند.

وی به برنامه‌های سفر جهانگیری به یزد اشاره کرد و افزود: در استان یزد امروز حجم بسیار بالایی از پروژه‌های آماده افتتاح و درحال تکمیل روبرو هستیم و مدیران سازمان برنامه و بودجه استان این شرایط را استثنایی عنوان کردند.

وی افتتاح پروژه 25 ساله کتابخانه مرکزی، پروژه‌های بزرگ آب و برق، افتتاح بندرخشک پیشگامان و موارد مختلف دیگر از پروزه‌های بزرگ استان را از جمله اقداماتی دانست که در این راستا انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، تیم حفاظتی معاون اول رئیس جمهور در اقدامی عجیب اجازه ورود تمام خبرنگاران خبرگزاری‌ها شامل خبرنگاران خبرگزاری‌های ایکنا، ایرنا، فارس، مهر و ایسنا را به نشست افتتاح پروژه کتابخانه مرکزی یزد دادند اما از ورود خبرنگار تسنیم به داخل نشست به بهانه پروتکل‌های بهداشتی ممانعت به عمل آوردند.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

پروژه کتابخانه مرکزی یزد پس از ۲۵ سال افتتاح شد

منتشر شده

در

کتابخانه مرکزی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز با حضور در فرودگاه شهید صدوقی یزد، برنامه سفر یک روزه خود به استان یزد را آغاز کرد.

وی در نخستین برنامه خود به بلوار بسیج یزد رفت تا کتابخانه مرکزی این شهر که 25 سال ساخت و بهره برداری از آن به طول انجامیده بود را افتتاح کند و این کتابخانه بالاخره و پس از وعده های متعددی که برای افتتاح آن در طول سالهای گذشته وجود داشت امروز افتتاح شد.

علاوه بر معاون اول رئیس جمهور برخی از مسئولان ارشد کشوری از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر نیرو جهانگیری را همراهی می کردند.

نکته قابل توجه در این نشست ممانعت از ورود خبرنگار تسنیم به جلسه به بهانه رعایت پروتکل های بهداشتی بود و اجازه ندادند که این نشست توسط وی پوشش رسانه ای داده شود.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

‌۸۰۰ پایگاه کمیته امداد در استان یزد آماده دریافت کمک‌های مردمی در جشن احسان و نیکوکاری هستند

منتشر شده

در

جشن نیکوکاری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، همواره اواخر اسفند ماه شاهد اتفاق خوبی در سراسر کشور بودیم که نشان از اتحاد، همدلی و مهربانی مردم ایران بود با عنوان جشن احسان و نیکوکاری بود و با شیوه‌های جذابی در سطح شهر و مدارس انجام می‌شد.

با همت کمیته امداد و حمایت مردم نوع دوست برای نیازمندان لباس نو و وسایلی تهیه می‌شد اما امسال به دلیل شیوع کرونا این برنامه متفاوت از سال‌های قبل و با هدف تامین کالاهای معیشتی برای نیازمندان اجرایی می‌شود و باز هم مردم کشور ما به فکر اقشار ضعیف جامعه خود هستند.

محمد شجاعان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد با اشاره به اینکه جشن نیکوکاری از 14 اسفند همزمان با آغاز هفته احسان و نیکوکاری شروع شده و تا آخر سال ادامه دارد اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی و امتداد جریان کرونا متاسفانه رفته رفته وضعیت معیشتی فقرا و نیازمندان بدتر شده است.

وی گفت: مسائل اقتصادی و مشکلات شرایط نابسامانی را ایجاد کرده، ما در سنوات گذشته در مراسم جشن نیکوکاری به دنبال تامین پوشاک نیازمندان بودیم اما امسال با توجه به وضعیت اقتصادی به دنبال تهیه سبد معیشتی هستیم تا بخشی از تنزل وضعیت زندگی و اقتصادی مردم جبران شود.

مدیرکل کمیته امداد استان یزد تصریح کرد: در دوران کرونا حمایت‌های بسیار خوبی از طرف مردم دریافت شد و کمک‌های شایانی برای فقرا و نیازمندان صورت گرفت که بخشی از مشکلات را حل کرد.

شجاعان ادامه داد: برای پایان سال و جشن نیکوکاری طبق سنوات قبل تمام پایگاه‌های سطح استان فعال هستند، همچنین مدارس، مساجد، مصلاهای نمازجمعه و همه دفاتر کمیته امداد در 800 واحد آمادگی دریافت کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردمی را دارند.

وی بیان کرد: افرادی که قصد کمک غیر حضوری دارند هم می‌توانند حمایت‌های خود را به شماره کارت 6037998136777777 واریز کنند و یا به سایت امداد وارد شوند، البته همه پایگاه‌ها آماده دریافت کمک‌های غیر نقدی همچون پوشاک نو هستند.

مدیرکل کمیته امداد استان یزد با اشاره به اینکه کمک‌ها بلافاصله بعد از دریافت در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد عنوان کرد: امیدواریم که در شب عید نیازمندان حداقل نیازهای معیشتی را داشته باشند و کمک‌ها لبخندی بر لب فقرا و نیازمندان بنشاند.

شجاعان با اشاره به اینکه به جهت حفظ شان نیازمندان تنها پوشاک نو تحویل گرفته می‌شود تصریح کرد: اکنون بیشترین نیاز نیازمندان در بخش معیشتی است هم استانی‌ها هر نوع اقلام معیشتی که تمایل دارند می‌توانند به پایگاه‌ها نیکوکاری تحویل بدهند.

وی بیان کرد: خوشبختانه میادین میوه و تره بار کمک‌های خوبی داشتند و تاکنون چند سری میوه در بین نیازمندان توزیع کردیم، البته به حمایت هر چه بیشتر صنوف مختلف خشکبار، حبوبات، برنج، روغن، گوشت و مرغ و حمایت مردم در این بخش‌ها نیاز است.

امید است روزی برسد که در کشور ما با حل شدن مشکلات معیشتی دیگر خانواده‌ای ناتوان از تهیه اقلام ضروری خود نباشد و سازمانی برای کمک به نیازمندان لازم نباشد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

مردم یزد مراقب افزایش آمار مبتلایان کرونای انگلیسی باشند

منتشر شده

در

کرونای انگلیسی

 به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمود نوری شادکام اظهار داشت: آمار بیماران سرپایی رو به افزایش است منتهی هنوز در آمار افراد بستری تغییر قابل توجهی مشاهده نشده است اما افزایش تعداد سرپایی‌ها این هشدار را می‌دهد که یک هفته تا 10 روز آینده تعداد بستری بالاتر می‌رود و افزایش مراجعات سرپایی موقت است.

وی گفت: در خصوص کرونای انگلیسی استان یزد به نظر می‌رسد کرونا انگلیسی در بین اطفال، جوانان، نوجوانان بیشتر مشاهده می‌شود و این قشر را درگیر می‌کند و یا مواردی که شدت بیماری بالا است و نیاز به آی‌سی‌یو پیدا می‌کنند به حساب کرونای انگلیسی گذاشته می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد افزود: وقتی موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در استان یزد مشاهده شده است، دیگر نباید منتظر اعلام موارد بعدی در استان بود، بلکه افرادی که به شدت درگیر می‌شوند به حساب کرونا جهش یافته تلقی می‌شود به این دلیل که کمبود کیت و سختی آزمایش روند شناسایی و تشخیص را دشوار کرده است.

نوری شادکام تصریح کرد: در ضمن نباید بین 2 نوع کرونا تفاوت قائل شد، این ویروس‌ها به شدت افراد را درگیر کرده و سبب مشکل برای مردم می‌شوند، افزایش سرایت و قدرت انتقال کرونا جهش یافته تاثیر خاصی بر میزان رعایت پروتکل‌ها نمی‌گذارد بلکه اکنون که تغییر ژنتیکی باعث افزایش شیوع شده باید هشدارها جدی‌تر شده و مردم پروتکل‌ها را جدی‌تر رعایت کنند.

وی بیان کرد: خیلی از مواردی که اکنون در این بیماری مشاهده می‌شود را ما شناسایی نمی‌کنیم زیرا امکانات ما در حدی است که نمی‌توان به سرعت پی به موارد آلودگی کرونای انگلیسی برد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد ادامه داد: تصور بنده این است که مواردی که شدت بیماری و سرعت انتقال را داشتند را به حساب کرونا انگلیسی گذاشته و دقت و مراقبت را بر این اساس بیشتر کنیم.

نوری شادکام گفت: آنچه همچنان برقرار است رعایت شیوه نامه بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی و محدودیت رفت و آمدها است تا این بیماری ریشه کن شود.

وی با اشاره به اینکه مسیر نهایی برای مهار کامل بیماری واکسیناسیون است، همچنان که در نهایت پس از سال‌ها بیماری‌های سرخک، فلج اطفال، آبله مرغان، کزاز و عریان را ریشه کردن کرده است افزود: اما هنگام شیوع آن بیماری‌ها هم ابتدا رعایت پروتکل‌ها در برهه‌ای از زمان لازم بود ولی در نهایت واکسیناسیون آن را مهار کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد خاطر نشان کرد: واکسیناسیون معذوریت‌هایی دارد، محدودیت منابع وجود دارد، مقدار واکسن تولید شده در دنیا محدود است و حداقل لازم است 15 میلیارد دوز واکسن در دنیا تولید شود تا همه واکسینه شوند.

نوری شادکام گفت: با توجه به محدودیت تولید، افزایش تقاضا و زمان بر بودن آن نهایتا واکسیناسیون در کشور ما نیمه‌های دوم سال آینده کاملا اجرا می‌شود و تا آن زمان راه دیگری برای مصون بودن به جز محدودیت‌ها وجود ندارد و ما تنها می‌توانیم مکررا به مردم رعایت نکات بهداشتی را تذکر بدهیم.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

۴ دلال‌ فروش خارج از شبکه توزیع داروهای کمیاب و نایاب خارجی در یزد باز‌داشت شدند‌

منتشر شده

در

داروهای کمیاب

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، در طی اقدام اطلاعاتی و عملیاتی توسط پاسداران گمنام امام زمان(عج) در سپاه الغدیر استان یزد, تعداد 4 نفر از دلالان و فعالین در زمینه فروش خارج از شبکه توزیع داروهای کمیاب و نایاب خارجی باز داشت شدند.

چهار نفر از افرادی که داروهای کمیابی همچون سرطانی، کرونایی, انسولین, تیروید، قلبی را خارج از شبکه خرید و فروش می‌کردند بازداشت و مقادیر قابل توجهی دارو کشف و ضبط گردید.

این افراد با نفوذ در شبکه توزیع رسمی دارو اقدام به خروج دارو از شبکه رسمی نموده و در بازار سیاه با چندین برابر قیمت بفروش می‌رساندند.

ادامه مطلب

اخبار یزد

فارغ‌التحصیلان بیکار محصول سیستم غلط آموزشی هستند

منتشر شده

در

امام جمعه یزد

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار با مدیر و معاونان مدرسه مطهری یزد با اشاره به اینکه غربی‌ها تفکر، تعقل و تدین را از سیستم آموزشی حذف کرده اند، اظهار داشت: این اتفاق به خاطر این رخ داده که مردم و کشور ما رشد جدی نداشته باشند و همیشه عقب‌تر از آنها حرکت کنند.

وی عنوان کرد: تدین، تعهد به دنبال دارد و اگر دانش آموزان نخبه با تدین رشد کنند، نسبت به پیشنهادات وسوسه انگیز غربی‌ها بی‌تفاوت خواهند بود و علم خود را برای خدمت به مردم و کشور خود به کار خواهند گرفت.

ناصری در مورد عنصر تفکر بیان کرد: اگر به سیستم برنامه ریزی دروس در مدارس توجه کنید، از دوران پیش دبستانی تا زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه، هیچ ساعت و فعالیتی برای تقویت قدرت تفکر آنها در نظر گرفته نشده و با سیستم «بخوان، حفظ کن، نمره بگیر» پیش رفته‌اند و بعد از 16 سال درس خواندن، در نهایت هم بیکار هستند.

امام جمعه یزد ادامه داد: اگر سیستم به نحوی بود که «بخوان، فکر کن، نوآوری داشته باش و تولید کن» را در دانش آموزان نهادینه می‌کرد، امروز با این همه فارغ التحصیل بیکار مواجه نبودیم.

وی با اشاره به اینکه این سیستم، نگرش دانش آموزان را سطحی پیش برده بود، افزود: بعد از انقلاب امام خمینی(ره) با شعار ما می‌توانیم تا حدی این سیستم را متحول کرد اما هنوز جای کار بسیاری دارد و این تحول باید به شکل جدی توسط مربیان و معلمان در مدارس اجرا شود.

ناصری عنوان کرد: پشرفت‌هایی که در حوزه دانش هسته‌ای، نظامی و پزشکی رخ داد از همین شعار نشأت گرفت و این نشان دهنده آن است که در کشور ما افراد خوش فکر و با استعداد بسیاری وجود دارد اما سیستم نادرست آموزشی غربی‌ها، سالیان سال آنها را از پیشرفت باز داشته بود.

امام جمعه یزد اظهار داشت: سیستم آموزشی راهکاری برای حل مشکلات زندگی به دانش آموزان برای زندگی آینده خود ارائه نداده و این امر مشکلاتی را حتی در زندگی افراد به دنبال داشته است.

وی تصریح کرد: این شیوه‌ها باید در مدارس اصلاح شود و تدین و تفکر و تعقل به سیستم آموزشی باز گردد.

ناصری عنوان کرد: اگر قدرت تعقل در دانش آموزان تقویت شود، از همان ابتدا متوجه خواهند شد که دوست و دشمن کدامند بنابراین حتی اگر در معرض باطل قرار بگیرند، آن را انتخاب نمی‌کنند زیرا قدرت تشخیص حق از باطل و خوب از بد را دارند.

وی با تاکید بر ضرورت رشد عقلانیت که در قرآن کریم نیز بیش از 20 آیه برای آن آمده است، افزود: رشد عقلانیت نه تنها در زندگی فردی بلکه در زندگی اجتماعی افراد و سرنوشت ملت‌ها تاثیرگذار خواهد بود بنابراین رشد و تقویت عقلانیت در مدارس از ضرورت‌هایی است که باید دنبال شود.

در این نشست، مدیر مدرسه مطهری نیز با اشاره به مشکلات نقشه مدرسه در دست احداث بیان کرد: فضای فعلی این مدرسه مناسب نیست و باید در نقشه و اجرا تجدیدنظر شود و با وجود زمین 2 هزار و 500 متری، استفاده مناسبی از فضا نشده است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

همدلی و مشارکت مردم در عبور از مشکلات سبب ناامیدی دشمنان می‌شود

منتشر شده

در

آیت الله ناصری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدرضا ناصری در مراسم جشن نیکوکاری اظهار داشت: انسان‌ها دارای سه نوع حیات نباتی، حیوانی و انسانی است متاسفانه تعداد زیادی از انسان‌ها با لذت‌های دنیایی، ثروت اندوزی و لذت‌های مادی درگیر شدند و حیاتی حیوانی را در پیش گرفتند اما حیات انسانی است که با روحیه معنوی و انسانی بشر سازگار است.

وی گفت: حیات انسانی انسان با تکامل انسان و حرکت او در مسیر تعالی بشر ایجاد می‌شود، وقتی انسان به هدف خلقت پی می‌برد و در مسیر پیشرفت و تکامل قرار گرفته و وارد بعد حیات انسانی خود شده که در آخرت او اثر ماندگاری دارد.

ناصری ادامه داد: اصل ارزش انسان مربوط به حیات انسانی او است و از داشته‌های خود نظیر علم، ثروت و عقل در راستای رشد دیگر انسان‌ها می‌تواند استفاده می‌کند و حیات انسانی خود را هم تکامل بخشد.

وی تصریح کرد: اشخاصی که از مال خود به فقرا و ایتام کمک می‌کنند یا صدقه می‌دهند و در راه خیر قدم بر می‌دارند، لذت حیات انسانی خود را به خوبی احساس می‌کنند.

امام جمعه یزد خاطر نشان کرد: حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی در رسیدگی به ایتام و نیازمندان به دین و مذهب آنها کاری نداشت چون همه انسان‌ها را بندگان خدا می‌دانست و نسبت به آنها عشق می‌ورزید.

ناصری بیان کرد: برای اینکه انسان‌ها در مسیر تکامل و قرب الهی قدم بردارند باید خود را در برابر یکدیگر و در پیشگاه خداوند متعال مسئول بدانند.

وی افزود: برگزاری جشن نیکوکاری در سطح مدارس و بین دانش‌آموزان سبب تقویت و زنده کردن روحیه‌های نوع دوستی، انسان دوستی، ایثار و مروت را در دانش آموزان می‌شود.

امام جمعه یزد تصریح کرد: با تاکید بر همدلی است که می‌شود در شرایط سخت جامعه از مشکلات عبور کرد، با همدلی و تعامل با یکدیگر دشمنان از ما قطع امید می‌کنند و در مسیر پیشرفت و آبادانی و رفع مشکلات جامعه حرکت خواهیم کرد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

ساز ناکوک مسئولان با صنعت حلوا و ارده‌سازی یزد / کام تولیدکنندگان این روزها شیرین نیست

منتشر شده

در

محصولات کنجدی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، صحبت از هر شهری که بشود یک یا چند نماد ویژه معرف آن شهر است و یکی از اصلی‌ترین معرف‌هایِ شهری مانند یزد، انواع شیرینی‌ها, قند و نبات و حلوا ارده‌هایی است که طعم آن بر دل می‌نشیند و کام را شیرین می‌کند.

یزد, شهرِ حاج خلیفه‌های شیرینی‌پز را می‌توان خواست‌گاه شیرینی دوستان جهان نام برد, شهری که می‌تواند قطب تولید انواع شیرینی‌جات در منطقه و جهان باشد اما کام تولیدکنندگان شیرینی در پیچ و خم تصمیمات کاری مسئولین تلخ می‌شود.

حلوا ارده شهر یزد به ویژه شهرستان اردکان یکی از همین شیرینی‌جات سنتی یزد است که طعم شیرین و کیفیت ساخت آن را نمی‌توان با هیچ کجای دیگر مقایسه کرد.

سوغاتی که ساخت آن مانند تمام کارهای تولیدی با سختی و مشکلات فراوان روبه‌رو است ولی توجه به این قشر از تولیدکنندگان و حمایت واقعی از آنان می‌تواند نور امیدی در معرفی بیشتر صنعت حلوا ارده‌سازی یزد در کشور, منطقه و جهان باشد.

واحدهایی که آنها هم این روزها به واسطه شیوع کرونا و کاهش چشم گیر تعداد گردشگران، با خسارت های فراوانی روبرو شده اند و وعده های مسئولان برای رفع مشکلاتشان هم چندان به بار ننشسته است.

مشکلات فراوانی که این صنف مهم استان با آن روبرو است خبرنگار تسنیم را بر آن داشت تا به گفت‌و‌گو و مصاحبه با یکی از تولیدکنندگان به نام حلوا ارده یزد بپردازد.

علی محمد آب حیات در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد با اشاره به سابقه طولانی حلوا ارده‌سازی در یزد اظهار داشت: کار تولیدی زحمت‌های زیادی دارد به ویژه تولید مواد غذایی که با جان مردم سر و کار دارد.

وی گفت: تولید محصولات حلوا ارده قدمت 400 ساله در ایران دارد و ابتدا در شهر‌های قزوین و اصفهان و بعدها به یزد وارد شد.

این تولیدکننده یزدی بیان کرد: دغدغه زنده نگه داشتن شغل آبا و اجدادی او را به فعالیت بیشتر در این زمینه سوق داده و با تبدیل کردن کارگاه کوچکشان به کارخانه صنعتی و مدرنیزه به یکی از بزرگترین تولیدکنندهای صنعت حلوا ارده‌سازی و محصولات کنجدی تبدیل شده است.

وی از تلاش 6 ساله خود برای راه‌اندازی این واحد صنعتیِ مدرن و تولید محصولات با کیفیت‌تر گفت و افزود: در مسیر تولید هیچ حمایتی از تولید کننده نمی‌شود; برای مثال راه‌اندازی این واحد مدرنیزه نیاز به تسهیلات و حمایت‌های ویژه دولت دارد, افزایش قیمت مواد اولیه و گردش مالی به دلیل تورم, فرمول‌های مالیاتی را به همان اندازه بالا برده و این امر قدرت مالی تولید کننده برای پرداخت بدهی‌ها را از بین برده است.

این تولیدکننده یزدی افزایش مساعدت‌های بانکی و حمایت‌های مسئولین از واحدهای تولیدی را ضروری دانست و بیان کرد: بدون شک نتیجه حمایت‌های مسئولین به اشتغال‌زائی بیشتر و فعالیت گسترده‌تر در زمینه صادرات منجر می‌شود چرا که یزد پتانسیل تبدیل به قطب تولید حلوا ارده در منطقه خاورمیانه و و کل جهان را دارد.

وی ادامه داد: باوجود کیفیت بسیار بالای محصولات حلوا ارده و کنجدی یزد; بازار صادرات این محصولات در اختیار کشورهای چین و ترکیه است، این درحالی است که کشورهای آمریکایی و اروپایی تمایل بیشتری به خرید محصولات کنجدی ایران دارند و کیفیت تولیدات حلوا ارده یزد نشان داده که در صورت حمایت مسئولین توانایی کسب بازارهای جهانی را دارد .

وقتی می‌شنویم که چین یا ترکیه بازار حلوا ارده جهان را در دست دارند ولی کیفیت تولیدات آنان به اندازه ایران نیست, وقتی می‌شنویم کشورهای اروپائی و آمریکائی خواستار محصولات کنجدی و حلوا ارده ای ایران هستند, وقتی می‌بینیم تولیدکنندگان داخلی در تلاش هستند تا با صنعتی کردن چرخه تولید حلوا ارده استان, کیفیت تولید انواع محصولات حلوا ارده‌ای و کنجدی را بهبود ببخشند ولی با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند که آنان را از ادامه راه باز می‌دارد یا روند کارشان را از مسیر اصلی دور نگه می‌دارد.

وقتی می‌بینیم راه حل این مشکلات کلاف سردرگمی نیست که نتواند باز شود و وقتی می‌بینیم که سرنخ این کلاف در دست مسئولین است که آگاه به این مشکلات هستند و راه حل آن‌ها تنها عمل به وعده‌ها و حمایت از تولیدکنندگان است, تنها جای سؤال باقی می‌ماند که چرا مسئولین از واحدهای تولیدی ای که پتانسیل بالایی در اشتغال‌زایی و صادرات دارند حمایت نمی‌کنند؟

 

ادامه مطلب

اخبار یزد

شبکه توسعه اجتماعی؛ کارآفرینی را در سطح جامعه رشد ‌می‌دهد

منتشر شده

در

استاندار یزد

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدعلی طالبی در نشست ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان یزد اظهار داشت: یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال، حمایت از اشتغال، توسعه اجتماعی و راهکارهایی که می‌تواند کار آفرینی را در سطح جامعه رشد دهد مدل حمایت از کسب و کارها و شبکه‌های قرض‌الحسنه برای حمایت از مشاغل کوچک و خانگی است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه این جلسه نقطه شروعی برای فعالیت بهتر و اقدامات ارزنده‌‎تر در جهت همکاری با شبکه توسعه اجتماعی رسالت و بهره‌مندی از ظرفیت خوب این شبکه است گفت: استان یزد ظرفیت‌های فراوان‌تر و گسترده‌تر از آن چه در مصادیق مطرح شد دارد.

استاندار یزد بیان کرد: مجموعه توسعه اجتماعی شبکه رسالت یک نگاه نوآورانه به حوزه فعالیت‌های خود دارد که بر این اساس می‌توانیم به دنبال این باشیم تا مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را در استان با حمایت این شبکه مبتنی بر فناوری و نوآوری توسعه بدهیم.

طالبی افزود: با ظرفیت‌های خوبی که در استان یزد است می‌توانیم در راستای اشتغال فارغ‌التحصیلان به خصوص زنان و دختران تحصیل کرده این حمایت‌ها را اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: امروزه مصادیق فراوانی از تجربه‌های موفق داریم و یکی از کارخانجات بزرگ نساجی استان یزد، هم اکنون با فراهم کردن پارچه، دوخت لباس در منزل و دریافت پوشاک دوخته شده، این محصولات را در شبکه‌ای که تحت اختیار دارد به فروش می‌رساند.

استاندار یزد با اشاره به اینکه یزد ما ظرفیت بسیار خوبی در حوزه پوشاک دارد و طرح شهرک تخصصی پوشاک استان یزد دنبال می‌شود ادامه داد: اما متاسفانه ما از ظرفیت مشاغل خانگی در حوزه پوشاک استفاده نکردیم.

طالبی با بیان اینکه یکی دیگر از ظرفیت‌های استان یزد حوزه صنایع دستی است گفت: امکان حمایت از این حوزه وجود دارد، با توجه به اینکه در ایام کرونا بخش عمده‌ای از هنرمندان صنایع دستی آسیب دیدند، ما برای محصولات آن‌ها نمایشگاهی ایجاد کردیم و فروش اینترنتی صنایع مورد حمایت قرار گرفت و تحرک لازم در این حوزه ایجاد شد.

وی افزود: خیلی از صنایع دستی که در معرض دید جامعه قرار می‌گیرد بعضا در منازل تولید می‌شود و می‌توان از آن‌ها حمایت کرد، همچنین بخش زیورآلات سنتی، طلا و جواهرات از کارهایی است که می‌توان در منزل انجام داد.

استاندار یزد ادامه داد: استان یزد عنوان شهر ملی زیورآلات را کسب نموده که پشتوانه و معنوی خوبی برای استان است، یکی از دستگاه‌هایی که می‌تواند از ظرفیت شبکه به خوبی استفاده کند سازمان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و باید به طور جدی پیگیر شوند.

طالبی افزود: یکی دیگر از دستگاه‌های استان که باید از خدمات شبکه توسعه اجتماعی رسالت استفاده کند اداره کل تعاون و رفاه اجتماعی است، افرادی که توانایی دارند در حوزه کارآفرینی اجتماعی با همکاری شبکه ظرفیت‌هایی را برای ایجاد اشتغال فراهم کنند.

وی بیان کرد: شهرستان‌ها هم ظرفیت‌های منحصر به فردی دارند که ضرورت دارد فرمانداران و بخشداران با شناسایی ظرفیت هر منطقه برنامه‌هایی را برای کار آفرینی با حمایت شبکه دنبال کنند اما شهرستان‌های کمتر برخوردار استان جای بهتری برای کار در حوزه‌های مذکور دارد.

استاندار یزد خاطر نشان کرد: افراد با انگیزه‌ای که کارهای خوب در منطقه خود انجام دادند، کار را در سطح استان گسترش دهند تا همه استان درگیر برنامه‌های فرهنگی شود، به عنوان مثال کانون همیاران در شهرستان میبد به جهت صیانت از خانواده فعالیت می‌کند، در این طرح هم حمایت معنوی از خانواده‌های در معرض آسیب انجام می‌شو و هم حمایت مادی را از طریق ایجاد اشتغال و کارآفرینی دریافت می‌کند.

طالبی تصریح کرد: برنامه صیانت از خانواده در استان یزد حمایت دستگاه قضایی، دستگاه‌های دولتی و حمایت مالی را از طریق شبکه توسعه اجتماعی رسالت دارد، با هدف حفظ خانواده لازم از برنامه‌های فرهنگی موفق در سطح شهرستان‌ها استفاده کرد.

وی بیان کرد: امیدوار هستیم با کمک و همراهی دستگاه‌های مختلف، فرمانداران، بخشداران، حمایت شبکه توسعه اجتماعی رسالت اقدامات و فعالیت‌های خوبی در استان یزد سامان گرفته و ما یکی از استان‌های پیشرو در کارآفرینی اجتماعی شود.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

فعالیت موسسات حقوقی استان یزد رصد و نظارت می‌شود

منتشر شده

در

دادگستری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، مجید فرهمندزاده در نشست با رئیس کانون وکلای دادگستری استان با بیان اینکه بعضا گزارشاتی از سودجویی برخی از افراد به عنوان وکیل به حفاظت و اطلاعات دادگستری استان ارسال می‌شود اظهار داشت: این افراد با استفاده از نا آگاهی مردم در قالب موسسات حقوقی به ارائه خدمات حقوقی و قضائی اقدام می‌کنند که مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

وی افزود: این موسسات وقتی در دادگاه با مشکل روبرو می‌شوند در اقدامی خلاف واقع با پا در میانی یا مشارکت برخی از وکلا سعی در جلب رضایت شاکی و رفع اتهام از خود می‌کنند.

فرهمندزاده با تاکید بر لزوم رصد و نظارت بر فعالیت‌ها و قراردادهای موسسات حقوقی ادامه داد: کانون وکلای دادگستری باید مانع از مشارکت و فعالیت وکلا در اینگونه موسسات شود.

وی بیان کرد: تنظیم وکالت نامه به صورت سفید از دیگر چالش‌هایی است که در حوزه فعالیت وکلا دیده می‌شود که کانون باید به صورت جدی به این حوزه ورود کند.

فرهمندزاده از ارائه وکالت تضمینی به عنوان یکی دیگر از چالش‌های این حوزه یاد کرد و افزود: تنظیم قرارداد در قالب وکالت تضمینی پرونده‌هایی را در محاکم استان ایجاد کرده است.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد تصریح کرد: فعالیت وکلا در حوزه مشخص شده در پروانه فعالیت خود از جمله مواردی است که باید مورد توجه کانون وکلای دادگستری استان قرار گیرد.

وی با اشاره به وجود برخی از پرونده‌ها در حوزه وکلا گفت: تشکیل چنین پرونده‌هایی و رسیدگی به آن شائبه‌ها را برای مجموعه وکلا و دستگاه قضا استان در خصوص اعمال نفوذ به وجود خواهد آورد، ورود کانون وکلا به بحث صلح و سازش و حل چنین پرونده‌هایی بسیار راهگشا است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها