با ما همراه باشید
https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn1-heder-600x77.jpg

اخبار یزد

تقویت توان نظامی و دفاعی کشور یکی از راه‌های حفظ و تداوم انقلاب است

منتشر شده

در

آیت الله مدرسی

به گزارش شبکه ی خبری یزد به نقل از تسنیم، آیت‌الله سیدمحمد کاظم مدرسی در خطبه‌های نماز جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به آیه 200 سوره مبارکه آل‌عمران اظهار داشت: برنامه چهاره ماده‌ای برای ما روشن می‌شود که الگویی موثر و جامع است، صبر فردی در برابر ناگواری‌های شخصی و هوس‌ها، صبر جمعی همچنین صبر در برابر دشمن و سفارش صبر نسبت به یکدیگر دو نکته اول در این آیه است.

وی گفت: نکته سوم عبارت است از حفظ ارتباطات جامعه و حفظ ارتباطات جمعی با امام جامعه که در این رابطه می‌توان دریافت تا در مشکلات فردی صبوری نداشته باشیم در مشکلات اجتماعی هم نمی‌توان صابر بود.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تصریح کرد: نکته چهارم برداشت شده از این آیه شریفه این است که خمیر مایه اصلی این سه نکته اصلی و آنچه بها و ثبات می‌دهد به صبر فردی، صبر جمعی و ارتباطات اجتماعی تقوای الهی است که خمیر مایه اصلی و تکمیل کننده آن سه عنصر اول است و در نهایت این چهار ماده اگر اجرا شود و ما آن را در زندگی استمرار بخشیم قطعا خدای متعال ما را به پیروزی خواهد رسانید.

مدرسی اظهار داشت: انقلاب اسلامی هم بر اساس همین چهار عنصر و ماده شکل گرفت، صبر فردی یعنی کسانی که در طول تاریخ شکنجه شدند، صبر جمعی یعنی ملت صبورانه در این زمینه و رویایی با مشکلات تحمل داشته و ارتباطات جامعه را حفظ کردند و آنگاه تقوا هم که رعایت شد خداوند متعال پیروزی را شامل حال ملت کرد.

وی ادامه داد: ملت ما قبل از انقلاب این صبر فردی را که در شکنجه‌گاه‌ها و تبعیدگاه‌ها بود را از امام تا کسانی که در شکنجه گاه‌ها شکنجه می‌شدند کاملا از خود نشان دادند و آنچه که روشن است بیش از 90 نوع شکنجه در شکنجه گاه‌های رژیم منحوس پهلوی اعمال می‌شد و بازجوها وقتی می‌خواستند گزارش بدهند می‌گفتند بازجویی به روش فنی بر روی این فرد انجام گرفت و این روش فنی یعنی آخرین شکجه‌ها و جدید ترین روش‌ها که غرب به ایران القا می‌کرد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد بیان کرد: غربی‌ها مدرن‌ترین ابزار شکنجه را برای ایرانی‌ها می‌فرستادند و روی ایرانی‌ها تجربه می‌کردند و آنگاه فیلم می‌گرفتند و برای آموزش دادن به کشورهای دیگر ارسال می‌کردند و ملت ایران موش آزمایشگاهی غرب بود اما لازم به ذکر است گرچه این زنجیرها توسط ملت ایران پاره شد اما زنجیر سازها و مستکبران هم چنان مشغول هستند و ملت باید کار خود را با ایمان و اراده ادامه دهد.

مدرسی ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و گرامی‌داشت بیست و دوم بهمن ماه سالگرد با شکوه پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: که این حکومت اسلامی یک پدیده بسیار ارزشمندی است که محصول تلاش همه انبیا الهی و اوصیا گرامی و همچنین اولیا عزیز در طول تاریخ است چه انسان‌هایی که زجرها کشیده و تلاش‌ها کردند تا بتوانند حکومت الله را در جامعه اجرایی ببینند.

وی خاطر نشان کرد: این حکومت برای تداومش راهکارهای حفظ لازم دارد، راهکارهای حفظ و تداوم انقلاب اسلامی یکی تحکیم باورها و اعتقادات نسبت به اصل انقلاب، امام راحل و ارزش‌های انقلاب است، ما باید بدانیم انقلاب اسلامی توسط مردمی‌ترین انسان در دنیا پدید آمد.

مدرسی بیان کرد: استقبال از او و بدرقه از او بعد از فوت گواه بر این معناست که انقلاب توسط عالم‌ترین حاکمان دوران تاریخ ایران و حتی جهان به وقوع پیوست، شاه یک جوان بیست ساله بود که از سوئیس آمده بود و شاید حداکثر تا دیپلم بیشتر سواد نداشت و پدر او که یک انسان بی‌سوادی بود و پادشاهان قاجار همه انسان‌های بی‌سوادی بودند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد عنوان کرد: اما حضرت امام خمینی (ره) شخصیتی بود که مملو از فقه، فلسفه، تاریخ و تفسیر بود و این یکی از امتیازات مهم انقلاب اسلامی است، انقلاب توسط شجاع‌ترین فرد به وجود آمد ما در طول تاریخ حاکمان قلدر زیاد داشتیم اما شجاعت غیر از قلدری است.

مدرسی قلدری یعنی زورگویی و شجاعت یک ملکه فاضله نفسانیه است که باید در وجود بعضی از انسان‌ها خودش را نشان بدهد این حکومت توسط متدین‌ترین حاکم ایران اسلامی و قانونمندترین انسان به وجود آمد که وقتی در نوفل لوشاتو کسی می‌خواست تخلفی کند حتی کوچک‌ترین سرپیچی نسبت به قانون فرانسه داشته باشد حضرت امام اجازه نمی‌دادند.

وی ادامه داد: این حکومت توسط زاهدترین حاکم ایرانی به وجود آمد و استمرار پیدا کرد و امروز هم این ویژگی‌ها در حاکم انقلاب اسلامی یعنی مقام معظم رهبری وجود دارد پس تحکیم باورها یکی از راه‌های تداوم انقلاب اسلامی و اهتمام نسبت به مسائل فرهنگی است زیرا این انقلاب نتیجه تلاش هزاران ساله انبیا و اوصیا و اولیا است و برای نجات فرهنگ بشریت پدید آمده است و امید است مقدمه ظهور حضرت ولی عصر (عج) باشد.

یکی دیگر از راه‌های حفظ و تداوم این انقلاب تقویت و برتری بخشیدن به توان نظامی و دفاعی کشور است و حفظ وحدت و انسجام ملی و ارتباط با رهبری از دیگر راهکارهای تداوم انقلاب اسلامی است حفظ شور و نشاط انقلابی و عدم یاس از حوادث، عدم یاس از انقلاب و ارزش‌های انقلاب و مایوس نشدن از انقلاب اسلامی یکی دیگر از محورهای نیازمند توجه است.

مدرسی افزود: بنابراین ما اگر ما نمی‌خواهیم مایوس شویم نباید انتظار نمره صد را از انقلاب داشته باشیم، برخی چون انتظار نمره صد را دارند به ویژه نسل حاضر، وقتی نمره صد را نمی‌بینند کلا از نظام مایوس می‌شوند و گاهی هم بعضی ممکن است ببرند اما با وجود برخی سو مدیریت‌ها ما نمی‌توانیم نمره صد به انقلاب اسلامی بدهیم اما نباید نمره صفر را هم به این نظام داد.

وی ادامه داد: بین نمره صد و صفر ما نمره‌های دیگری هم داریم که به خاطر این نمره‌ها است که باید از انقلاب اسلامی پاسداری کنیم مگر حکومت امیرالمومنین با نمره صد اداره می‌شد مگر حکومت پیامبر و امام حسن (ع) با امتیاز صد اداره می‌شد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: تنها حکومتی که با امتیاز 100 اداره می‌شود حکومت ولی عصر (عج ) است از دیگر حکومت‌هایی که در پرتو دین به وجود می‌آید انتظار نمره 100 را داشتن انتظار بی‌جایی است و امکان یاس و ناامیدی را برای ما پیش می‌آورد که البته باید در این زمینه توجه داشته باشیم.

ادامه مطلب
تبلیغات https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn-heder-600x153-1-1536x392.jpg
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار یزد

انتقاد رئیس دادگستری بافق از برداشت‌های بی‌رویه ‌آب‌های زیرزمینی

منتشر شده

در

کشاورزی مدرن

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، اسماعیل دهقان شوازی در نشست مشترک با اداره کل آب منطقه‌ای استان یزد اظهار داشت: در بسیاری از موارد بعد از واگذاری زمین از سوی جهاد کشاورزی، منابع طبیعی متأسفانه در استفاده بهینه و نوین از آب‌های زیر زمینی به عنوان ثروت ملی مدیریت و نظارت جدی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: می‌توان با انجام شیوه‌های آبیاری جدید و قطره‌ای از کشاورزی نوین استفاده کرد و یا در بخش کشاورزی از تحویل حجمی آب استفاده کرد و با احیای قنوات مشکل کم آبی را در حد متعارف مرتفع نمود.

رئیس دادگستری شهرستان بافق با اشاره به ضرورت باز چرخاندن آب در بخش صنعت افزود: در بخش صنعت باز چرخاندن آب ضروری است که باید به آن همت گمارد و راه حل‌های مناسب را به کار برد.

وی ادامه داد: با هدایت آب‌های شهری و فاضلاب به خارج از شهر، انجام تصفیه آن و استفاده مجدد از آن در چرخه صنعت و کشاورزی می‌توان از هدر رفت آب جلوگیری نمود.

رئیس دادگستری شهرستان بافق با تاکید بر تعامل و هماهنگی جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای خاطر نشان کرد: برای مدیریت بر منابع آب، جلوگیری از هدر رفت آن و حصول نتایج بهتر در سایه مدیریت بهتر باید ادارات متولی نسبت به امور جاری تعامل، همراهی و هماهنگی بیشتری را بین خود ایجاد نمایند.

وی برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی را عامل اصلی ضربه بر پیکره آب‌های زیرزمینی دانست و اظهار داشت: برداشت‌های بی‌رویه و شیوه‌های نامناسب کشاورزی همراه با قوانین کارشناسی نشده ضربات زیادی را به ذخایر آبی منطقه وارد کرده است.

دهقان گفت: حال باید با تمسک به قوانین جدید و بررسی‌های دقیق کارشناسان جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و وزارت نیرو ضمن توجه به نظریات و خواسته‌های مردم، اقدام به طرح قوانین و رویه‌های جدید جهت کشاورزی و برداشت مناسب از آب‌های زیر زمینی به ویژه در مناطق بیابانی کرد.

دهقان شوازی با تاکید بر اهمیت انتخاب، حضور نماینده و کارشناس مناسب و متبحر به مسائل حقوقی و کشاورزی جهت شرکت در جلسات دادرسی گفت: آشنایی با امور حقوقی، آگاهی از مسائل و مشکلات واقعی مردم و کشاورزان می‌تواند در حصول نتایج مطلوب اثرگذار باشد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

تقویت نهاد وکالت سبب رسیدگی بهتر و احقاق حق مردم می‌شود

منتشر شده

در

کانون وکلا

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، فلسفه روز وکیل مدافع به این شکل است که در سال 1331 نهاد وکالت به عنوان یک موسسه مستقل حقوقی استقلال‌ پیدا کرد.

منظور از این استقلال، این است که نهاد وکالت به عنوان نهاد دفاع باید از نهاد قضاوت استقلال داشته باشد تا بتواند عدالت را به خوبی تامین کند.

یعنی کسی که کار تعقیب، رسیدگی و محاکمه را دارد او نباید امر دفاع را هم به عهده بگیرد، در غیر این صورت این بین عدالت از بین می‌رفت بنابراین نهاد دفاع باید از نهاد رسیدگی جدا باشد.

علی زارع مهرجردی اظهار داشت: کانون وکلا کشور از سال 1341 به استقلال دست پیدا کرد و از زیر مجموعه دادگستری خارج شد.

وی گفت: تاکنون 25 کانون وکلای استانی در کشور تشکیل شده و کانون وکلای استان یزد از سال 95 استقلال خود را از کانون مرکز به دست آورد و در حال حاضر به عنوان کانون مستقل در خدمت مردم یزد است.

رئیس کانون وکلای یزد افزود: در حال حاضر حدود هزار وکیل پایه یک دادگستری مشغول به کار هستند و 450 کارآموز وکالت هم به کار دفاع حقوق مردم و خدمات مختلف حقوقی می‌پردازند.

زارع ادامه داد: کارهای ویژه‌ای طبق قانون بر عهده کانون وکلا است مربوط به چند زمینه است، یکی از اقدامات و کار ویژه‌ها تربیت وکیل و دادن پروانه وکالت به افراد متقاضی با شرایط مشخص است، وظیفه دوم نظارت بر اعمال و رفتار وکلا است، اگر تخلف انتظامی داشته باشند با توجه به مراجع انتظامی درون کانون وکلا به تخلفات رسیدگی می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین تکالیفی که داریم و در واقع بحث مدنی ما از آن گرفته شده است ارائه خدمات محافظتی است، ما بر اساس وظایف طبق قانون می‌توانیم این ادعا را داشته باشیم که هیچ یک از آحاد جامعه با هر نوع تمکن مالی اگر نیاز به خدمات حقوقی داشته باشند محروم از خدمات حقوقی نخواهند بود و حق مراجعه به وکیل و دسترسی به خدمات را دارند

رئیس کانون وکلای یزد خاطر نشان کرد: اینکه ادعا می‌شود خدمات وکلا لوکس و گران قیمت است این چنین نیست، هر کسی به هر نحوی می‌تواند از خدمات استفاده کند، تعرفه‌هایی داریم و بسیاری از همکاران در حدود تعرفه و کمتر از آن حاضر به ارائه خدمات هستند.

زارع بیان کرد: بخشی از جامعه که تمکن مالی دارند می‌توانند این خدمات را استفاده کنند، غیر از این افراد، ما مکلف هستیم طبق قانون خدمات رایگان وکالتی و مشاوره‌ای هم ارائه بدهیم.

وی عنوان کرد: واحدهای معاضدت هم در کانون وکلا داریم و همشهریان می‌توانند برای دریافت راهنمایی به آنجا مراجعه کنند و خدماتی از جمله خدمات مشاوره‌ای که با توجه به شیوع کرونا بیشتر به صورت مجازی انجام می‌شود بهره‌ببرند، در این مجموعه برای افرادی که تمکن مالی ندارند خدمات وکالت معاضدتی ارائه می‌شود اگر افراد نمی‌توانند حق وکالت را پرداخت کنند پس از بررسی و استحقاق وکیل به آن‌ها معرفی می‌شود.

ادامه مطلب

اخبار یزد

پدافند غیر عامل سبب پایدارسازی در برابر تهیدات می‌شود

منتشر شده

در

پدافند غیر عامل

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، سردار مهدی رحیمی در شورای پدافند غیر عامل اظهار داشت: 9 برنامه از طرح جامع پدافند غیر عامل برای سال 1400 در استان یزد در نظر گرفته شده و مطالبه ما در سازمان پدافند اجرای این برنامه‌ها است.

وی گفت: برنامه‌های ابلاغ شده سه مورد در حوزه انرژی و آب، سه مورد در بخش بهداشت و درمان، یک مورد صنعت و معدن، یک مورد ‌کشاورزی و یک مورد بهداشتی است که با کمک و پتانسیل موجود در استان انجام می‌شود.

معاون امور استان‌های پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: خوشبختانه در استان یزد فرهنگ‌سازی در حوزه پدافند غیر عامل به خوبی انجام شده است و در بازدیدهای شهرستانی این واقعیت ملموس بود.

رحیمی بیان کرد: صحبت‌های حضرت آقا در حوزه پدافند بسیار دلنشین است، پدافند غیر عامل مثل مصونیت‌سازی برای انسان است و از درون ما را مصون می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: وقتی پدافند عامل به خوبی اجرا شود اگر دشمن تهاجمی هم بکند اثر نخواهد کرد، ما نمی‌توانیم کاری کنیم که دشمن حمله نکند اما می‌توانیم به نوعی عمل کنیم که اگر حمله اتفاق افتاد دستاوردها مصون بماند.

معاون امور استان‌های پدافند غیرعامل کشور افزود: پدافند غیر عامل به عنوان یک اصل سبب می‌شود که زحمت‌ها را حفظ کنیم، پدافند یک مسئله همیشگی و مستمر هم است.

رحیمی عنوان کرد: کارکردهای پدافند غیر عامل شامل حفاظت از جان مردم، حفاظت از زیر ساخت‌های حیاتی، استمرار خدمات ضروری، حفاظت از تاسیسات و تجهیزات، پایدارسازی مدیریت مالی کشور، حفاظت سایبری از کشور، تأمین نیازهای مردم، تداوم اداره مردم و دفاع بیولوژیک از کشور که مکمل دفاع عامل است.

وی گفت: اهداف کلی پدافند غیر عامل از بخش‌های، سرمایه انسانی، حفظ جان مردم، کاهش تلفات، سرمایه زیر ساختی و فیزیکی، کاهش آسیب‌پذیری، پایدارسازی در برابر تهدیدات، حفاظت زیر ساختی و تداوم کارکردها است.

معاون امور استان‌های پدافند غیر عامل کشور تصریح کرد: در طرح جامع پدافند غیر عامل اقدامات به صورت چرخه هستند که امروز از طرح استانی آن رونمایی می‌شود و زحمات استان، جلسات، همایش‌ها مشاوره‌ها و پیگیری‌ها به ثمر می‌نشیند.

رحیمی گفت: در طرح جامع پدافند غیر عامل دسته‌بندی سرمایه‌ها، شناسایی تهدیدات، شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و تحلیل موارد انجام شده است که می‌تواند در کاهش آسیب‌پذیری و مصون‌سازی پروژه‌ها مؤثر باشد.

وی ادامه داد: مصون‌سازی، تولید آمادگی، پایش مجدد تهدیدات و پیش‌بینی‌ها در راستای پروژه‌سازی اقدامات انجام می‌شود.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

استاندار یزد: اجرای طرح جامع پدافند غیرعامل امینت پروژه‌های بزرگ را تامین می‌کند

منتشر شده

در

استاندار یزد

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدعلی طالبی در نشست شورای پدافند غیر عامل استان اظهار داشت: استان یزد با همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های مسئول و فعالیت خوب شورای پدافند غیر عامل و کارگروه‌های زیر مجموعه اقدامات و فعالیت‌های خوبی در حوزه پدافند غیر عامل صورت گرفته است.

وی گفت: برخی از برنامه‌ها در بعد ملی انجام شد و بعضی به صورت استانی دنبال شده است، خوشبختانه با دستاوردهای خوبی که در پروژه‌های بزرگ یزد داریم اهمیت پدافند غیر عامل نسبت با گذشته دو چندان شده است.

استاندار یزد افزود: پروژه‌های بزرگ سبب شده که اهتمام جدی متولیان و دستگاه‌های مسئول نسبت به رعایت ضوابط و آیین‌نامه‌های پدافند غیر عامل در استان وجود داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه پدافند غیر عامل، تلاش کردیم بسیاری از تهدیدات که در حوزه پروژه‌ها وجود داشته است و سبب نگرانی و اضطراب مردم بود را مدیریت کنیم و اقدامات و فعالیت‌هایی خوبی را با همکاری دستگاه‌های مسئول انجام دهیم.

طالبی تصریح کرد: یکی از کارهایی که در این مسیر بسیار لازم به انجام بود اجرای طرح جامع پدافند غیر عامل در استان‌ها است، طرح جامع پدافند غیر عامل سند همکاری دستگاه‌های مسئول در حوزه مربوطه است.

وی بیان کرد: اگر چه این طرح در ابتدا دیر در استان یزد شروع شد اما خوشبختانه استان یزد یکی از استان‌هایی است که این طرح را به پایان رسانده و امروز از این طرح رونمایی می‌شود.

استاندار یزد خاطر نشان کرد: امیدواریم اجرای هر چه بهتر و مناسب این طرح به پایداری بیشتر در حوزه پدافند غیر عامل استان کمک کند و شاهد توجه بیشتر به این امر مهم باشیم.

طالبی ادامه داد: امید است با فرهنگ‌سازی در سطح جامعه و ارائه آموزش‌های مورد نیاز به مردم بتوانیم در حوزه پدافند غیر عامل مثل بسیاری از برنامه‌های دیگر سطح کشور استان یزد سرآمد در کشور باشد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

کنگره ملی شهدای استان یزد گفتمان خدمت‌رسانی را در جامعه ایجاد کرد

منتشر شده

در

سردار پور شمسی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، سردار رضا پورشمسی در نشست با خبرنگاران استان یزد به جهت ارائه گزارش فعالیت دومین کنگره ملی شهدای استان یزد ضمن قدردانی از اهالی رسانه استان یزد جهت اطلاع‌رسانی و پوشش خبری برنامه‌های گوناگون کنگره ملی شهدای استان در سال 99 اظهار داشت: تولید محتوای خبری به خوبی با کمیت و کیفیت عالی انجام شد.

وی گفت: در کمتر رویداد و کنگره شاهد این هستیم که تمام بخش‌های رویداد خدمات و فعالیت‌های خود را در قالب نشست‌های متعدد گزارش دهند، اما در کنگره شهدای استان اقدامات ثبت و ماندگار شد و ان‌شاءالله نتایج خدمات آن سال‌ها ادامه دار باشد.

فرمانده سپاه الغدیر استان یزد تصریح کرد: کار انقلاب با پیروز در سال 57 پایان نیافت بلکه با پیروزی انقلاب کارهای بیشتری لازم بود تا در ساختار حکومتی و دستگاه‌های کشور نگرش و رفتارها تغییر کند.

پورشمسی بیان کرد: سال‌ها از پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی دوران دفاع مقدس به ایمان و اعتقاد قلبی بنده دارم، دفاع مقدس بود که توانست تغییر نگرش و رفتاری در حاکمیت به خوبی با توجه به اهداف و آرمان‌های انقلاب انجام شود.

وی افزود: در زمان دفاع مقدس گاهی ورق برمی‌گشت، فرماندهان جوان دفاع مقدس خود بر تفکر و نگرش خود تکیه داشتند و تنها فرماندهی نمی‌کردند، فرماندهان ابتدا لشکر را می‌ساختند و پس از آن عملیاتی را فرماندهی می‌کردند، با این نگرش عملیات‌های بزرگی انجام و جوانان 20 ساله پیروزی‌های پی در پی را رقم زدند.

دبیرکل کنگره ملی شهدای یزد خاطر نشان کرد: هیچ کدام از ارتش‌های منطقه هنوز بعد از 30 سال که از جنگ تحمیلی ما گذشته نمی‌توانند عملیات‌های موفقیت آمیز که توسط فرماندهان جوان و انقلابی در عملیات‌های بیت المقدس و والفجر 8 انجام شد را داشته باشند.

پورشمسی ادامه داد: دفاع مقدس عرصه‌ای بود که در آن توانمندی انقلاب و آرمان‌های آن را نشان می‌داد، هدف ما در کنگره ملی شهدای استان گفتمان‌سازی است، اگر بتوانیم گفتمان خدمت‌رسانی را در بین مردم جامعه ترویج کنیم به خوبی می‌توانیم از ظرفیت‌های درونی و مردمی کشورمان بهره ببریم.

وی عنوان کرد: با مشارکت مردم، خیران و مسئولان فعالیت‌های خدمت‌رسانی این کنگره، بیش از مقدار پیش‌بینی شده و تا دو برابر فعالیت‌های کنگره در استان یزد را اجرا کردیم. امید است که این نوع گفتمان‌سازی در عرصه‌های علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی هم به وجود آید.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

صبر بر مصیبت‌های عاشورا نمونه‌ای از مدیریت بحران حضرت زینب(س) است

منتشر شده

در

حضرت زینب(س)

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم, انسان‌ها در طول زندگی با مشکلات و سختی‌های فراوان و متفاوتی رو به رو بودند و این امر محدود به یک فرد یا قشر خاصی از جامعه یا یک منطقه خاص جغرافیایی نبوده و نیست.

ریشه مشکلات مادی, جسمی و روحی که جامعه امروز با آن سر و کار دارد هر چه که باشد, بدون شک راه حلی هم دارد تا بشر بیش از این در باتلاق گرفتاری‌ها فرو نرود و یا حداقل بتواند درجه شدت مشکلات را کاهش دهد.

راه حل مشکلات و گرفتاری‌های امروزی بشر, الگوپذیری از زندگی انسان‌هایی است که در مسیر زندگی خود و مشکلات عدیده‌ای که داشتند, باور و هدف خود را در برابر مشکلات خود می‌دیدند و آنچه باید کارگشایی می‌شد, به زیبایی صورت می‌گرفت.

حضرت زینب (س) یکی از این افرادی است که با وجود شهادت عزیزترین افراد در مقابل چشمانش, با مدیریتی که بر خود و اوضاع حاکم بر آن زمان داشت, زنده نگه دارنده قیام عظیم عاشورا شد.

تاریخ زندگی زینبی سرشار از مصیبت‌ها, مشکلات و گرفتاری‌های گوناگون بوده که برای افراد جامعه امروز هم به شکل‌های گوناگون اتفاق می‌افتد ولی این بانوی بزرگوار اسلام با نگرش زیبای خود به مسائل که ریشه در تربیت و پرورش مکتب الهی داشت, توانستند نهضت عظیم کربلا را به نسل‌های بعد منتقل کنند.

چه الگویی زیباتر و عظیم‌تر از زندگی این بانو برای مردم و مسئولان در این برهه از تاریخ ایران اسلامی وجود دارد تا به بهانه کم کاری و کم توجهی خود, از بار مسئولیت‌های مختلفی که دارند, شانه خالی نکنند.

رؤیا دهقانی فیروز آبادی اظهار داشت: حضرت زینب (س) تربیت یافته دامن حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) بودند و قاعدتا نگرشی که نسبت به مصیبت‌های مختلف در طول زندگی خود داشتند الهام گرفته از مکتب پرورشی و تربیتی آنها بوده است.

وی تشریح کرد: مثال واضح این نگرش, پاسخ حضرت زینب (س) به سؤال موذیانه یزید است که پرسید دیدی خداوند با شما چه کار کرد و ایشان گفتند “جز زیبایی چیزی ندیدم”, این دیدگاه به تربیتی که از قبل شده بود برمی‌گردد و همه این زیبایی‌ها معنا نمی‌شود مگر به خاطر عشقی که به حضرت والی تعالی هست یعنی جان دادن در راه خداوند هر نوع اذیتی زیبایی تلقی می‌شود.

معاون پژوهشی حوزه علمیه خواهران استان یزد بیان کرد: اگر مدعی پیرو مکتب اهل بیت (ع) هستیم, بدون شک باید در زندگی شخصی خودمان سیره و رفتار اهل بیت (ع) را الگو عملی قرار بدهیم و فقط لقلقه زبان نباشد که بگوییم پیرو ائمه اطهار (ع) هستیم.

وی تصریح کرد: تمام افراد جامعه چه مردم عادی و چه مسئولان حتی مسلمانان یا غیر مسلمانان اگر می‌خواهیم موفقیت‌هایی که یک انسان باید به آن برسد را کسب کنیم, باید زندگی این بزرگان را سرمشق زندگی خود به ویژه در بلاها و سختی‌ها قرار دهد.

دهقانی فیروزآبادی افزود: در قرآن آمده بعد از هر سختی آسانی است یعنی باور داشته باشیم اگر من در مصیبت‌هایی که می‌ببینم خدا را ناظر و شاهد در آن مصیبت ببینم بدون شک در پیشگاه خداوند این سختی جبران خواهد شد.

وی با اشاره به این نکته که باید همیشه بدانیم این دنیا دار سختی است, بیان کرد: بهترین افراد ما اهل بیت (ع) است که اگر این دنیا دار سختی نبود آنها نباید در چنین سختی‌هایی باشند بنابراین با درک اینکه دنیا دار مکافات است تحمل سختی و مشکلات برای ما ملموس‌تر و راحت‌تر می‌شود.

معاون پژوهشی حوزه علمیه خواهران استان از حضرت زینب (س) به عنوان شخصی که بیشترین و بزرگترین رنج‌ها را از کودکی متحمل شده یاد کرد و گفت: دنیا جای سختی است ولی باید یاد گرفت که این سختی‌ها را مدیریت کرد و اگر با دیدن یک مصیبت خودمان را ببازیم و در آن سختی غرق بشیم بدون شک سرانجام خوبی خواهیم داشت.

وی الگو قرار دادن حضرت زینب (س) و چگونگی خوب مدیریت کردن مشکلات و تدبیر کردن را در زندگی جامعه امروز ضروری دانست و افزود: اگر آحاد مردم با هر مسئولیتی به ویژه بانوان که نقش مادر در خانواده دارند وقتی مدیریت بحران را یاد بگیرند می‌توانند به راحتی بر مشکلات فائق آیند.

دهقانی تشریح کرد: برای مثال در بحران کرونا که دامن گیر همه مردم شده, اگر مادر خانواده بتواند این مشکل را خوب بپذیرد قطعا ترس و استرس بی‌جا نخواهد داشت و نگاه درست را به خانواده خود تزریق می‌کند یعنی بحران کرونا را مدیریت کنند, نکات بهداشتی را رعایت کنند اما کار خودشان را هم انجام دهند.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

اجلاسیه نهایی کنگره ملی شهدای یزد فروردین۱۴۰۰ برگزار می‌شود

منتشر شده

در

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدعلی طالبی در نشست خبری در خصوص ارائه گزارش فعالیت‌های دومین کنگره ملی 4000 شهید دارالعباده و دارالعلم یزد ضمن قدردانی از فعالیت‌های اصحاب رسانه به منظور اطلاع‌رسانی مجموعه فعالیت‌ها اظهار داشت: کنگره ملی شهدای استان یزد بسیار متفاوت از دیگر کنگره‌ها برگزار شد.

وی گفت: شروع کنگره با یک نگاه متفاوت به شهدا بود و قرار شد فعالیت‌ها و خدمات به صورت ویژه و متمایز از دیگر برنامه‌های سطح کشور اجرا شود.

استاندار یزد ادامه داد: دومین کنگره ملی سرداران و 4000 شهید استان یزد با رنگ و بوی خدمات‌رسانی و با حمایت، همفکری و مشارکت دستگاه‌ها و مسئولان استان انجام شد و بیشترین بار اقدامات بر دوش سپاه استان بود.

طالبی بیان کرد: خدماتی که در کنگره تعریف شد مضربی از 40 و به تعداد 4000 شهید استان اجرا شد، غرس نهال به نیت شهدا، تهیه 1000 سری جهیزیه، تحت پوشش قرار دادن 4000 یتیم، تهیه و توزیع 4000 بسته معیشتی از جمله برنامه‌هایی بود که قصد اجرا داشتیم و به خوبی فراتر از حد تصور اجرا شد.

وی تصریح کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد کاهش چشمگیر آمار ازدواج و افزایش طلاق بودیم، به واسطه کنگره شهدای استان 400 زوج جوان در طرح ازدواج آسان مورد حمایت قرار گرفتند و امسال شاهد افزایش آمار ازدواج هستیم.

رئیس ستاد کنگره ملی شهدای یزد خاطر نشان کرد: با همت بسیج حقوق استان یزد، 4000 پرونده جهت صلح و سازش مورد پیگیری قرار گرفت، همچنین توسط بسیج جامعه پزشکان 4000 ویزیت رایگان و 4000 نسخه بیماران خاص تأمین شد.

طالبی گفت: امسال پروژه‌های زیادی در استان اجرا شد و بخش عمده‌ای مربوط به پروژه‌هایی بود که به نام شهدا در سطح استان اجرا شد، همچنین 4000 بسته کمک آموزشی و لوازم‌التحریر، 4000 صندلی کلاس تهیه شد.

وی افزود: تولید محتوا در 4000 دقیقه، تولید سریال در خصوص شهید صدوقی و تهیه 4000 وصیت نامه شهیدان و رزمندگان از دیگر اقدامات کنگره است.

استاندار یزد بیان کرد: فعالیت‌های دیگر کنگره به نیت شهدای استان و با محوریت خدمت‌رسانی و محرومیت‌زدایی در قالب 22 کمیته دنبال شد.

طالبی ادامه داد: برنامه‌ها هیچگاه رنگ و بوی دولتی نگرفت بلکه با مشارکت خیرین توانستیم بهترین خدمت‌رسانی را ارائه دهیم.

وی افزود: اجلاسیه نهایی کنگره ملی شهدای استان یزد همزمان با سالروز قیام مردم یزد دهم فروردین ماه 1400 در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی استان برگزار می‌شود، در فضای مناسب به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

مشاور قلابی قوه قضاییه در یزد دستگیر شد

منتشر شده

در

کلاهبردار

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، بر مبنای یک گزارش مردمی و با تلاش کارشناسان حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد، فردی که مدعی بود مشاور قوه قضاییه است و مشکلات حقوقی و قضایی مردم را حل می‌کند در یزد دستگیر شد.

مجید فرهمند زاده، در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از یزد اظهار داشت: پس از دریافت یک گزارش مردمی مبنی بر فعالیت یک فرد مشکوک که مدعی است مشکلات غیر قابل حل در دستگاه قضایی را می‌تواند در ازای دریافت مبلغی پول حل کند، مراتب با اخذ دستور قضایی در دستور کار قرار گرفت.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد افزود: فرد دستگیر شده در یک فرآیند حساب شده از یک وکیل آشنا به امور حقوقی بهره گرفته و در عین پیشبرد برخی از امور کاری و معاملاتی خود، برای موجه جلوه دادن طرح کلاهبرداری خود، جلسه با افراد دارای پرونده و وکیلی که از تهران به یزد دعوت کرده می‌گذاشت تا اعتماد این افراد را برای پرداخت هزینه جلب نماید.

وی اظهار داشت: این فرد برای اینکه بتواند افراد دارای مال و مکنت را به دام بیاندازد و بهره کشی مالی خود را به ثمر بنشاند حین برخی از برنامه‌های مالی و تجاری، عنوان می‌کرده که فقط پرونده‌های سنگین و لاینحل را می‌پذیرد و حتی در موردی برای کاهش هر ماه حبس مبلغ 100 میلیون ریال را اعلام کرده بوده است.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه همه افراد دارای مراوده با این فرد برای اخذ توضیحات به حفاظت و اطلاعات دادگستری احضار شدند، اظهار داشت: با هوشمندی یکی از شهروندان و اطلاع به ستاد خبری، این پرونده قبل از اینکه فرد دستگیر شده بتواند پولی را اخذ و یا سوء استفاده مالی انجام دهد جمع شد و از ضرر و زیان به شهروندان پیشگیری گردید.

وی به برگزاری جلسات این شخص با مراجعان خود در دفتر یک شرکت تجاری همچنین یک دفتر بی‌تابلو و بی‌نشان در یک پاساژ خلوت اشاره کرد و گفت: برای هر شهروند باید مسجل باشد که کسی که داعیه ارتباط با مسئولان ارشد قوه قضاییه را دارد وقتی که بدون خبر و حضور مسئولان قضایی استان در یک مکان غیر مرتبط دیدار بر قرار می‌کند حتما دنبال یک امر غیر قانونی است.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد، خاطر نشان کرد: بهترین راه برای تحقق عدالت و گرفتن حق، تمسک به قانون و تبعیت از مقررات است و توسل به افرادی که ادعای نفوذ به غیر حق و حل و فصل پرونده به شیوه‌های غیر قانونی و فرا قانونی دارند بدون شک ضرر و زیان دیگری است که به فرد وارد می‌گردد.

وی افزود: اکثر افرادی که ادعای نفوذ در قوه قضاییه را دارند به طور معمول از کلاهبردارن حرفه‌ای هستند که به محض اخذ پول ردی از خود به جای نمی‌گذارند و این شهروندان هستند که از اعتماد بیجا به این افراد سود جو و منفعت طلب متضرر می‌گردند.

فرهمند زاده تصریح کرد: حفاظت و اطلاعات دادگستری استان همواره در صیانت از حق شهروندان آماده بررسی موارد مشکوک می‌باشد و مردم می‌توانند در مواجه با افراد دارای ادعای نفوذ ابتدا مراتب را با نهادهای امنیتی، نظارتی و اطلاعاتی در میان بگذارند و از اعتماد بیجا خودداری نمایند.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

مسئولان حکومت اسلامی همچون مردم عادی ساده‌زیست باشند

منتشر شده

در

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، در شرایطی که در جامعه مردم با مشکلات معیشتی و اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، مسئولان و کارگزاران حکومت باید با ساده زیستی، مرهمی بر زخم‌های گروه کم درآمد جامعه باشند تا مردم هم در برابر سختی‌ها بردباری کنند.

رسیدگی به مشکلات مردم به خصوص امور محرومان باید در صدر برنامه‌های مسئولان جامعه باشد، وقتی شیوه زندگی مسئول متفاوت از زندگی مردم جامعه باشد چگونه می‌توانند با مردم سخن بگویند و مشکلات و دردهای مزمن و گرفتاری‌های عمیق آنها درک و رسیدگی کند.

در همین راستا آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی  اظهار داشت: بشر برای اشباع و اقناع شدن و زندگی در دنیا تنها به آب و نان نیاز ندارد بلکه به حفظ کرامت نیاز دارد.

وی گفت: یکی از عواملی که می‌تواند در جلب توجه انسان‌ها و جذب آنها موثر باشد کیفیت نگرش حکومت‌ها به انسان‌ها است، اینکه یک مجموعه حکومتی و دینی به افراد مختلف و رعایت حقوق انسان‌ها چه توجهی دارد بسیار مهم است.

مدرسی ادامه داد: به نظر شما چرا در اروپا نهضتی علیه کلیسا شکل گرفت و چرا مردم برای تفکیک بین دین و سیاست اقدام کردند؟ به این دلیل بود که ارباب کلیسا نتوانستند حقوق سیاسی مردم را با نگاه دینی رعایت کنند.

مدیر حوزه علمیه الکاظمیه یزد افزود: اگر حاکمان دین و مذهب تضادی را بین حقوق انسان‌‌ها از جهت انسانیت و مذهب برقرار کنند طبیعی است که جمعی از این فرصت سوء استفاده می‌کنند.

مدرسی با اشاره به اینکه امام علی(ع) در دوران حکومت خود به این اصل کاملا توجه داشتند و در خطبه 207 نهج البلاغه به حقوق مردم اشاره کردند افزود: حضرت فرمودند من یک حقی دارم و شما هم حقی دارد چنین نیست که فقط حق از آن حکومت دینی باشد بلکه مردمی هم که تحت مدیریت یک حکومت دینی هستند دارای حق و حقوقی هستند، امام در خطبه حق مردم را تصریح می‌کنند و برای مردم حقوقشان را تبیین می‌کنند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد بیان کرد: امام می‌فرمایند با من به شیوه‌ای سخن نگویید که همچون با حاکم جبار سخن می‌گوید، من امیر و حاکم جامعه دینی هستم اما حاکم جبار نیستم، نسبت به من محافظه کاری نداشته باشید و به سبک سازش معاشرت نکنید من را از خود بدانید.

مدرسی گفت: امام علی(ع) امیر و حاکم جامعه بودند اما زندگی ساده‌ای داشتند و همچون مردم عادی به ساده‌ترین سبک زندگی می‌کردند، اهل تجمل‌گرایی نبودند و چون با مردم هم زیست بودند نگذاشتند بین دین و مطالبات مردمی تضادی پیش آید.

وی خاطر نشان کرد: مسئولان حکومتی و روحانیت به عنوان هدایت‌گران مردم امروز این وظیفه را دارند که زندگانی ساده‌ای داشته باشند تا فاصله‌ای بین آن‌ها و اقشار جامعه ایجاد نشود، مسئولان حکومت هم وظیفه دارند زندگی ساده همچون مقام معظم رهبری داشته باشند.

مدیر حوزه علمیه الکاظمیه یزد تصریح کرد: مردم نباید احساس کنند که بین دین و حقوق آن‌ها تعارضی وجود دارد بلکه باید احساس کنند که دین مدافع حقوق آن‌ها است، اگر این چنین باشد مردم با حکومت همراه می‌شوند. تنها با ساده زیستی است که می‌شود مشکلات مردم را درک کرد، با آنان هم درد شد و از دل بستگی به دنیا رهایی یافته و به مردم نزدیک شد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

امام جمعه یزد: شرایط امروز کشور نیازمند بصیرت زینبی است

منتشر شده

در

آیت الله ناصری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با اشاره به اینکه بصیرت، آگاهی عمیق و باور قلبی است که از احاطه علمی و معرفتی، اشراف خبری، هوشیاری، تجربه و عاقبت اندیشی سرچشمه می‌گیرد، اظهار داشت: تشخیص حق از باطل در هر شرایطی است لازم و ضروری است و باید در برابر دوستان و دشمنان خود به این معنا دست پیدا کینم.

وی با اشاره به بصیرت زینبی بیان کرد: حضرت زینب(س) در برابر یزید و یزیدیان هوشیار بود و دشمن را می‌شناخت و قدرت تشخیص بین حق و باطل داشت و قدرت تیزبینی و تحلیل او مثال‌زدنی بود.

امام جمعه یزد تصریح کرد: امروز کشور ما در شرایطی قرار گرفته که نیاز به بصیرت زینبی داریم و باید بتوانیم بین حق و باطل تشخیص بدهیم و دوست و دشمن خود را بشناسیم.

وی با اشاره به تحریم و برجام و نظرات رهبر معظم انقلاب در این زمینه عنوان کرد: رهبری بر این اعتقادند که ما مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت و مردم باید نسبت به این معنا بصیر و تیزهوش باشند و ببینند که آیا مذاکره در این شرایط به نفع ما خواهد بود یا خیر.

ناصری بیان کرد: کسانی که دنباله‌روی نظرات آمریکا هستند و می‌گویند باید فعالیت‌های هسته‌ای را در شرایطی که دشمن عهدشکنی کرده، متوقف کنیم، اینها عزت مردم را نمی‌خواهند بلکه آنها ذلت مردم را می‌خواهند.

امام جمعه یزد ادامه داد: برنامه غرب و آمریکا این است که اجازه ندهند کشورهایی نظیر ایران در زمینه‌های علمی و نظامی پیشرفت کنند و همواره به دنبال عقب نگه داشتن ایران هستند.

وی تصریح کرد: در برابر چنین دشمنی باید بصیرت و تیزبینی داشته باشید و در مقابل دشمن بایستیم و به او پرخاش کنیم و اجازه ندهیم منویات خود را در کشور پیاده‌سازی کند.

ناصری تصریح کرد: خداوند متعال راه را به همه ما نشان داده و همه باید با توکل به خدا و پشت سر ولایت و با تاسی از رهبری با مقاومت در برابر دشمنان در این راه قدم برداریم و شک نداشته باشیم که دست یاری خدا با ماست.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

تورنمنت بین المللی هندبال چند جانبه جام کنگره شهدای یزد پایان یافت

منتشر شده

در

هندبال

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، در پایان مسابقات چند جانبه بین المللی هندبال که به میزبانی یزد برگزار شد تیم ملی نوجوانان ایران به عنوان قهرمانی دست یافت و تیم ملی جوانان عراق در جایگاه دوم قرار گرفت و تیم‌های منتخب یزد و تیم ملی جوانان ازبکستان هم به عنوان سومی مشترک دست یافتند.

علیرضا پاکدل، رئیس فدراسیون هندبال در مراسم اختتامیه مسابقات بین المللی هندبال گرامیداشت چهار هزار شهید استان یزد که از دوم اسفند در شهر دارالعباده یزد، با حضور تیم های ملی نوجوانان و جوانان ایران، منتخب یزد و دو تیم عراق و ازبکستان آغاز شده بود، اظهار داشت: این مسابقات توانست فضا و شرایطی مهیا کند تا هم نوجوانان و جوانان هندبالیست خود را محک بزنند و ما توان خود را در برگزاری مسابقات بین المللی نشان دهیم.

وی افزود: نشان دادیم در شرایط سخت کرونایی که بسیاری از رویدادهای ورزشی جهانی و آسیایی لغو شده، می‌توانیم مسابقات بین المللی را در کشورمان به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم.

پاکدل با بیان اینکه هندبال، تنها رشته ورزشی در سال 99 است که بعد از شیوع کرونا یک تورنمنت بین المللی در کشورمان برگزار کرده است، اظهار داشت: تاکنون هیچ کدام از کشورهای آسیایی در یک سال اخیر نتوانستند تورنمنتی در رده‌های سنی مختلف برگزار کند فقط ایران به این دستاورد رسید.

رئیس فدراسیون هندبال با اشاره به رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی در برگزاری این مسابقات، افزود: از روز اول تا پایان مسابقات به صورت مداوم از کلیه نفرات تیم‌ها تست PCR گرفته شد و خوشبختانه حتی یک نفر مبتلا به کرونا در این رویداد ورزشی نداشتیم.

پاکدل اظهار داشت: امیدوارم در آینده نزدیک بتوانیم رویدادهای بزرگتری در کشورمان میزبانی کنیم در واقع امروز به همه ثابت شد که ایران می‌تواند حتی در شرایط سخت کرونایی میزبان رویدادهای بین المللی باشد.

ادامه مطلب

اخبار یزد

قدم اول ترویج عدالت‌خواهی در جامعه از سوی مسئولین برداشته شود

منتشر شده

در

ولادت حضرت علی علیه السلام

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، 13 رجب  روز میلاد مردی که گویی شناخت حقیقی او در این جهان میسر نمی‌شود. شخصیتی که با تولد و شهادتش در خانه خدا رازهای بیشتری در زندگی ایشان نهفته شد که تنها خداوند علی الاعلی می‌داند.

حضرت علی دنیایی از کرامت, عدالت, شجاعت, بصیرت, ولایت و فضیلت را برای انسان‌ها به یادگار گذاشته که تنها با پذیرش ولایت ایشان سعادت جاودانی توشه راهشان می‌شود.

بهترین مؤمنان که با میلاد او لرزه بر جان جهان آمد, شخصیتی که دست‌های همیشه رو به آسمانش پلکانی است برای هدایت بشریت به سوی سعادت ابدی.

حضرت علی باب الله که حکم ولی الهی او در عرش خدا امضا شد و آه مظلومیت حضرت علی دامن ظالمان را گرفتار آتش خشم الهی کرد.

سید محمد کاظم میرجلیلی با تبریک میلاد امام علی(ع) اظهار داشت: اگر می‌خواهیم امام علی (ع) را به عنوان یک انسان کامل بشناسیم که در قرآن امام علی(ع) به عنوان خود حضرت محمد(ص) معرفی شده, باید خاتم‌الانبیا (ص) را بشناسیم.

وی گفت: پیامبر (ص) می‌فرماید که علی(ع) برای من مانند هارون است برای موسی (ع) تنها با این تفاوت که امیرالمؤمنین علی (ع) پیامبر نیست.

معاون قرآن و عترت حوزه علمیه یزد تشریح کرد: حضرت موسی (ع) از خداوند متعال شخصی وزیر که از اهل خودش یعنی از اهل بیت در مسیر رسالت پیامبری خود درخواست می‌کند; بنابراین اگر کسی بخواهد حضرت امام علی (ع) را بشناسد باید شخصیت پیامبر (ص) را کامل بشناسد زیرا امام علی (ع) تمام ویژگی‌ها به جز نبوت را داراست.

وی افزود: عده‌ای می‌گویند حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) برای 1400 سال پیش بود و سخنان این امام بزرگوار برای امروز نیست در حالی که این افراد باید به نهج البلاغه ,کلام امام علی (ع), رجوع کنند تا واقعیت را درک کنند.

میرجلیلی گفت: اگر با انصاف و با دقت به این کتاب مقدس بیاندیشیم به قول یکی از علما اگر ندانیم که این کتاب امام علی (ع) است, می‌بینیم که تمام سخنان به روز و مربوط به دنیای حال حاضر ماست.

وی تصریح کرد: حتی شخصیتی مانند جرج جرداق که مسیحی است می‌گوید علت اینکه امام علی(ع) زمان خود خانه‌نشین شد این بود که برای زمان خودش بسیار بزرگ بود و این قابل قبول نیست که بگوییم امام علی(ع) تنها برای آن زمان بود، این امام همام متعلق به همه زمان‌ها و اعصار است.

مدیر دارالقرآن حوزه علمیه یزد بیان کرد: بگونه‌ای باید امام علی (ع) را بشناسیم که به یقین برسیم تنها راه رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی فقط در اطاعت کامل از امیرالمؤمنین‌ و فرزندانش است که هم برای زندگی مادی و هم زندگی معنوی انسان‌ها برنامه دارند.

وی عدالت‌خواهی را از ویژگی‌های برجسته امام اول شیعیان برشمرد و گفت: بدون شک ترویج این ویژگی در جامعه سختی‌ها و موانع خود را دارد و خود امام علی(ع) به خاطر این ویژگی به دست مسلمان نماهای زمان خود یعنی منافقان به شهادت رسیدند.

میرجلیلی با بیان اینکه قدم اول برای ترویج عدالت‌خواهی در جامعه باید توسط مسئولین برداشته شود افزود: باید فرامین, نامه‌ها و دستورات امام علی(ع) در مورد حکومت‌داری و حکومت بر مردم در نهج البلاغه برای مسئولین کشوری و استانی بیان و تبیین شود.

وی ادامه داد: در قدم دوم, این فرمایشات برای مردم هم باید تبیین شود تا حدی که اگر هر دو طیف با این مفاهیم آشنا شوند و آن‌ها را باور کنند; این کلام‌های امیرالمؤمنین‌ در اجرای عدالت می‌تواند به ما کمک کند امام علی (ع) با اجرای همین فرامین در زمان خود عدالت را اجرا کردند.

معاون قرآن و عترت حوزه علمیه یزد در مورد ترویج سیره و روش زندگی امام علی(ع) بیان کرد: ما همیشه دیر به فکر تربیت فرزندان و یا اصلاح روش زندگی هستیم, معمولا هفت یا هشت سالگی کودکان یا حتی هنگام نوجوانی و جوانی که شخصیت فرزندان شکل گرفت و در برخورد با آنها دچار مشکل شدیم به فکر چاره‌جویی و یادگیری سیره و روش ائمه اطهار (ع) برای زندگی بهتر هستیم.

در صورتی که آن زمان شخصیت جوان یا نوجوان شکل گرفته; پدر و مادرها و زنان و مردان ما قبل از بچه‌دار شدن و حتی قبل از ازدواج باید با مبانی تربیتی فرزندان و سیره و روش زندگی ائمه‌اطهار(ع) به ویژه امام علی(ع) و حضرت زهرا (س) آشنا شوند.

وی افزود: اینکه زنان و مردان ما صبر کنند تا بچه‌ها بزرگ شوند خیلی دیر است، زیرا پدر و مادرها مسیر زندگیشان را انتخاب کردند, اگر می خواهیم فرزندان خوب داشته باشیم و درست تربیت شوند; باید مسیر زندگی زن و شوهرها در مسیر ائمه اطهار (ع) باشد.

مدیر دارالقرآن حوزه علمیه یزد در پایان گفت: حداقل هنگام ازدواج باید به زنان و مردان برنامه و الگوی زندگی ائمه‌اطهار داده شود تا در آینده بتوانند نسل خوبی تحویل دهند ولی اینکه پدر و مادر در مسیر زندگی مشترک یک برنامه داشته باشند و برای تربیت فرزندان از برنامه دیگری استفاده کنند چنین چیزی محال است چرا که فرزندان هم به پدر و مادرها نگاه می‌کنند و مسیر زندگی را انتخاب می‌کنند و تغییر آن بسیار سخت است.

امام علی (ع) رکن اصلی اقتدار است, چگونه می‌توان بی تو زیست؟  تنها راه سعادت بشریت را در میلاد, ولایت و شهادت تو می‌توان پیدا کرد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها