با ما همراه باشید
https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn1-heder-600x77.jpg

اخبار یزد

آسمان کویر یزد میراث مغفول مانده تاریک جهان

منتشر شده

در

شبهای کویر

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم, نجوم یکی از شاخه‌های علمی جذاب است که طرفداران بسیاری را در اقسا نقاط جهان دارد.

بیش از یک دهه اخیر بحث گردشگری نجوم شاخه جدیدی بوده که وارد گردشگری شده و با توجه به اینکه ایران کشور چهار فصل است ظرفیت این نوع گردشگری در مناطق مختلف ایران برپا شده و مورد استقبال زیادی از سوی گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

همان طور که زمینِ کویری شهری مانند یزد مناطق بِکر و دیدنی را برای گردشگران محیا کرده تا با قدم بر داشتن در آن لذت بصری و حال خوشی را از این نعمت الهی ببرند; آسمان کویر هم بستری زیبا برای علاقه‌مندان به حوزه نجوم است تا از سکوت و آرامش شب‌های کویر برای رصد ستارگان و آسمان این منطقه ویژه بهره ببرند.

احمد سراستاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: آسمان شهر کویری یزد همانند زمین آن دارای ظرفیت بسیار خوبی در حوزه گردشگری نجوم است ولی مورد غفلت واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه اولین بار برنامه رصد آسمان یزد در هتل زین‌الدین واقع در جاده مهریز در سال 88 برگزار شد, بیان کرد: این عمل همزمان با معرفی گردشگری شهر یزد بود و چندین سال با برگزاری برنامه‌های رصد آسمان در پارک‌ها، کمپ‌های کویرنوردی، تورهای گردشگری در پایگاه‌های بسیج و آموزش مسائل جهت‌یابی و نجوم در قرآن, گردشگری نجوم بازخورد بسیار خوبی در بین مردم داشت ولی از سال 96 که وضعیت اقتصادی مردم ضعیف شد استقبال از گردشگری نجوم هم کمتر شد.

رئیس انجمن مردم نهاد نجوم یزد گفت: می‌توان یزد را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری نجومی معرفی کرد چرا که هم آسمان پاک و تاریکِ گسترده دارد و هم تیم‌های علمی اجرای تورهای رصد را برعهده دارند.

وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا به طور کلی تمام برنامه‌های رصد و گردشگری نجوم را قطع کرده ولی فرصت مناسبی برای حل مشکلات این حوزه ایجاد  شده که باید غنیمت شمرد, بیان کرد: یکی از مشکلات گردشگری نجومی قیمت بالای تجهیزات نجومی است که روز به روز گرانتر می‌شوند و دسترسی ما به تجهیزات بهتر و مناسب‌تر که بتوانیم طیف وسیعی از مردم را آموزش داده و با این علم جذاب آشنا کنیم, سخت‌تر شده است.

سراستاد یکی دیگر از مشکلات مهم گردشگری نجومی را آلودگی‌ِ نوریِ کمپ‌های کویری برشمرد و تصریح کرد: کمپ‌های کویری با نورپردازی‌ها و برج‌های نوری که دارند آلودگی نوری را ایجاد کرده و به خاطر رشد این آلودگی و عدم توجه و آگاهی دست‌اندرکاران صنعت برق, شهرداری همچنین میراث فرهنگی به آن, آلودگی نوری به تهدیدی برای گردشگری نجوم تبدیل شده است.

وی از روستای خرانق و سریزد به عنوان دو پایگاه نجومی شناخته شده در کشور یاد کرد و گفت: شدت خطر آلودگی نوری تا این حد است که امروزه متأسفانه به دلیل برجِ نور نامناسب, بزرگتر شدن روستاها و چراغ‌های غیر استاندارد به کار رفته موجب شده که امکان رصدِ آسمان از این دو روستا از بین رفته و این درحالی است که روستایی مانند خرانق به قدری ظرفیت بالای گردشگری نجوم دارد که پیش از این برخی مسابقات نجوم ایران در آن برگزار شده بود.

رئیس هیئت مدیره مؤسسه نجوم آسمان شب کویر یزد تشریح کرد: آلودگی نوری معظلی برای منجم‌ها و سلامت مردم است و این آلودگی در شهرها هم وجود دارد بگونه که 30 درصد انرژی که صرف روشنایی  شهرها می‌شود به آسمان رفته و هدر می‌رود.

وی بیان کرد: نقشه‌های آلودگی نوری ایران و جهان این آلودگی‌ها را به خوبی نشان می‌دهد یعنی دولت برای رساندن سوخت به نیروگاه‌ها هزینه می‌کند, نیروگاه‌ها با بازدهی بسیار پایین برق را تولید کرده و دوباره با بازدهی کم برق را به شهر می‌رساند و تبدیل به نور لامپ‌ها می‌شود که 30 درصد این نور هم در آسمان اتلاف می‌شود و این مقدار آمار وحشتناکی است.

وی ادامه داد: هنگام رصد ستارگان برج‌های نور خاموش می‌شوند ولی باید با استانداردسازی این آلودگی‌ها را کم کرد اصلاح زاویه نور لامپ‌ها و هوشمندسازی آنها و استفاده از لامپ‌های کم مصرف تا حد زیادی از آلودگی نوری جلوگیری می‌کند.

سراستاد مشکل دیگر گردشگری نجوم را اهمیت ندادن به این نوع گردشگری دانست و بیان کرد: گردشگری نجوم یک نوع گردشگری آگاهانه و علمی است که در یزد و یا به طور کلی کشورهای جهان سوم ضعیف‌تر عمل شده چرا که در بحث گردشگری مردم به هیجان بیشتر بها می‌دهند تا اینکه به دنبال علم و آگاهی یافتن و یادگیری باشند.

وی در مورد ظرفیت‌های گردشگری استان کویری یزد گفت: شیرکوه یزد در ارتفاع بلندی از سطح زمین قرار دارد و وضعیت خوبی برای ساخت رصدخانه دارد و مناطق تاریک کویری مناسبی مثل بهاباد و جنوب مهریز داریم که به عنوان میراث‌های تاریک زمین می‌توان آنها را به ثبت جهانی رساند.

نماینده انجمن‌های علمی در استانداری یزد هدف انجمن مردم نهاد نجوم یزد را معرفی مناطق کویری ایران به جهانیان دانست و تصریح کرد: اروپا و آمریکا آسمان تنگ و تاریک مثل ما ندارند خود اروپایی‌ها به دلیل آسمان تاریکی که ندارند تلسکوپ‌های خود را برای مطالعه آسمان به کشور شیلی می‌برند.

سراستاد عنوان کرد: استان یزد به دلیل مشارکتی که با خراسان جنوبی, کرمان و در ادامه آن کویرلوت و سیستان و بلوچستان دارد می‌تواند به عنوان میراث تاریک جهان به جهانیان معرفی شود تا مردم بتوانند این آسمان تاریک را ببینند, لذت ببرند, از زیبائی آن آرامش و انرژی بگیرند و در کنار آن یکسری فرهنگ‌سازی‌ها و آموزش‌هایی هم بدهیم تا مردم ببینند که با علم هم می‌توان گردش و تفریح کرد.

وی با اشاره به اینکه مسئولین می‌توانند به سازمان‌های مردم نهاد به ویژه سازمان‌های مردم نهاد علمی بها بدهند, بیان کرد: مسئولین باید دغدغه‌شان علم باشد و نجوم یک علم پیشگام است; کشورهای غربی وقتی می‌خواهند مردمشان را از نظر علمی و آگاهی ارتقاء بدهند برای علم هزینه می‌کنند; اگر دولت مردان به دنبال افق‌های علمی و بزرگ باشند در آینده این افق‌ها را در زمینه‌های مختلف گردشگری, محیط زیست و تولید می‌توانند ببینند.

رئیس هیئت مدیره مؤسسه نجوم آسمان شب کویر یزد گفت: باید این مناطق تاریکی که وجود دارد با تابلو زدن به عنوان محدوده میراث تاریک زمین معرفی شوند و برای ثبت جهانی شدن آن تلاش کنیم, همان طور که خود شهر یزد و بسیاری دیگر از آثار تاریخی یزد ثبت جهانی شدند.

وی افزود: چه قدر خوب است که آسمان کویر یزد هم جهانی شود تا مردم کل دنیا از آن استفاده کنند و این اتفاق همت مسئولین را می‌طلبد که با وضع یک سری قوانین در جهت کاهش آلودگی نوری و جذب حمایت‌های جهانی حداقل از مهاجرت دانشمندان و نخبگان این حوزه برای کار و تحقیق به کشورهای اروپائی جلوگیری شود.

وی با یادآوری صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت درآمدزا بیان کرد: حمایت مسئولین برای ساخت یک رصدگاه یا رصدخانه به عنوان پایگاه ثابتی برای رصد ستاره‌ها, انجام تحقیقات علمی و مکانی ثابت برای ارتباط با کل دنیا در زمینه معرفی منطقه گردشگری نجومی به جهان اقداماتی است که می‌توان انجام داد.

سر استاد در پایان گفت: نباید از لذت یک ساعت نگاه کردن به آسمان تاریک و ستاره‌ها غافل شد آنجا خدا را بهتر می‌بینیم و به آرامش می‌رسیم.
گردشگری نجوم با منابع رایگانی مانند بیابان و آسمان می‌تواند پویا شود; اگر کمی همت در سایه حمایت و برنامه‌ریزی اصولی مسئولین در کار باشد.

شاید باور کردنی نباشد با کمی بی‌توجهی و اغفال می‌توانیم منابعی مانند کویر و آسمان که نعمت‌های الهی این سرزمین هستند را از دست بدهیم تا جایی که دیگر مانند این روزها حتی لذت‌های کوچک گذشته مانند روی پشت بام خوابیدن و دیدن آسمان پر ستاره را نداشته باشیم.

ادامه مطلب
تبلیغات https://yazdnn.ir/wp-content/uploads/2046/12/yazdnn-heder-600x153-1-1536x392.jpg
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار یزد

فعالیت موسسات حقوقی استان یزد رصد و نظارت می‌شود

منتشر شده

در

دادگستری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، مجید فرهمندزاده در نشست با رئیس کانون وکلای دادگستری استان با بیان اینکه بعضا گزارشاتی از سودجویی برخی از افراد به عنوان وکیل به حفاظت و اطلاعات دادگستری استان ارسال می‌شود اظهار داشت: این افراد با استفاده از نا آگاهی مردم در قالب موسسات حقوقی به ارائه خدمات حقوقی و قضائی اقدام می‌کنند که مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

وی افزود: این موسسات وقتی در دادگاه با مشکل روبرو می‌شوند در اقدامی خلاف واقع با پا در میانی یا مشارکت برخی از وکلا سعی در جلب رضایت شاکی و رفع اتهام از خود می‌کنند.

فرهمندزاده با تاکید بر لزوم رصد و نظارت بر فعالیت‌ها و قراردادهای موسسات حقوقی ادامه داد: کانون وکلای دادگستری باید مانع از مشارکت و فعالیت وکلا در اینگونه موسسات شود.

وی بیان کرد: تنظیم وکالت نامه به صورت سفید از دیگر چالش‌هایی است که در حوزه فعالیت وکلا دیده می‌شود که کانون باید به صورت جدی به این حوزه ورود کند.

فرهمندزاده از ارائه وکالت تضمینی به عنوان یکی دیگر از چالش‌های این حوزه یاد کرد و افزود: تنظیم قرارداد در قالب وکالت تضمینی پرونده‌هایی را در محاکم استان ایجاد کرده است.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد تصریح کرد: فعالیت وکلا در حوزه مشخص شده در پروانه فعالیت خود از جمله مواردی است که باید مورد توجه کانون وکلای دادگستری استان قرار گیرد.

وی با اشاره به وجود برخی از پرونده‌ها در حوزه وکلا گفت: تشکیل چنین پرونده‌هایی و رسیدگی به آن شائبه‌ها را برای مجموعه وکلا و دستگاه قضا استان در خصوص اعمال نفوذ به وجود خواهد آورد، ورود کانون وکلا به بحث صلح و سازش و حل چنین پرونده‌هایی بسیار راهگشا است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

استان یزد جایگاه سوم ورزش‌های همگانی کشور را کسب کرد

منتشر شده

در

ورزش بانوان

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمد علی طالبی در شورای عالی ورزش استان یزد که به مناسبت تجلیل از برترین‌های ورزش بانوان استان یزد برگزار شد اظهار داشت: استان یزد جایگاه و فضای مناسبی را برای فعالیت زنان در عرصه‌های ورزشی به وجود آورده است و با همه سختی‌هایی که ورزشکاران دارند خوب و با انگیزه فعالیت می‌کنند.

وی گفت: در بازدیدهای انجام شده از قهرمانان و مدال‌آوران استان انجام شد، دریافتیم که انگیزه‌های خوب این قهرمانان می‌تواند الگوی جامعه و جوانان استان باشد، بنده به عنوان مدافع حضور زنان در عرصه‌های مختلف هستم و به خاطر وجود همه مشکلات که در عرصه ورزشی وجود دارد و چالش‌هایی که برای حضور زنان است احساس شرم می‌کنم.

استاندار یزد تصریح کرد: جای خوشحالی است که با همت بانوان فضا برای افتخار آفرینی زنان فراهم شده و چه بخواهیم و چه نخواهیم این حضور هر چند در حوزه ورزش است به نقش آفرینی زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جامعه کمک می‌کند.

طالبی افزود: جامعه زنان استان یزد و کشور مدیون همت و تلاش پایدار فعالان ورزشی است، امید است بتوانیم فرصت‌های لازم و زمینه‌هایی که به توسعه ورزش بانوان کمک می‌کند را فراهم کنیم و از فعالیت‌های ورزشی زنان در مسیر اعتلای نقش زنان حمایت می‌کنیم.

استاندار یزد با اشاره به برخی مشکلات در حوزه ورزش استان ادامه داد: لازم است چالش‌های حوزه ورزش بانوان جمع‌آوری شده و ورزش بانوان باید بیشتر از آقایان مورد حمایت قرار بگیرد.

مسعود شریعتی، مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد در خوشبختانه با وجود همه محدودیت‌هایی که دولت تدبیر و امید با تحریم‌های موجود داشت توجه ویژه‌ای به حوزه ورزش بانوان شد و در استان فعالیت‌های خوبی شکل گرفت.

وی بیان کرد: نقش ورزش در معرفی انقلاب اسلامی به دنیا همواره زبان زد بوده است و شاهد بودیم که قهرمانی و مدال‌آوری زنان محجبه ایران در جهان سبب افتخار آفرینی کشور شده و بسیاری از ترفندهای دشمنان را بر باد داده است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد خاطر نشان کرد: نظام جمهوری اسلامی با همه محدودیت‌های که دارد نگاه جنسیتی به ورزش نداشته و افراد در حوزه ورزش مورد حمایت اداره ورزش و جوانان بودند.

شریعتی گفت: مشارکت فردی و گروهی ورزشکاران سبب حضور پررنگ در عرصه‌های بین‌المللی شده است، خوشبختانه استان یزد جزء استان‌هایی است که نسبت تعداد ورزشکاران بانو به آقا نسبت به سایر استان‌ها بیشتر است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد افزود: ورزشکاران سازمان یافته افرادی هستند که بیمه ورزشی شدند و برای تمرینات و مسابقات ورزشی خود را آماده می‌کنند.

وی ادامه داد: در سال ابتدای دولت تدبیر و امید 25 هزار و 189 نفر ورزشکاران استان بودند و در سال 98 به 31 هزار و 551 نفر رسیدند، اما امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا، تعطیلی باشگاه، هیئت‌ها و مسابقات بیش از 8160 نفر از دختران و بانوان استان یزد در مسابقات لیگ‌های کشوری مشغول فعالیت بودند.

شریعتی عنوان کرد: خوشبختانه با همه محدودیت‌های نیروی انسانی 167 نفر نیروی مرد و زن در اداره کل ورزش و جوانان اشتغال دارند که از این تعداد 13 نفر بانوان هستند، رئیس سه هیئت ورزشی شطرنج، کبدی و ژیمناستیک استان از بانوان هستند.

وی تصریح کرد: ورزش قهرمانی بین ورزشکاران سازمان یافته است، در بحث ورزش همگانی و همگانی کردن ورزش، یکی از ارکان اساسی و پیگیری کننده بانوان هستند.

شریعتی اظهار داشت: نتیجه حضور بانوان در ورزش استان یزد در مدت چهار سال گذشته و حضور پررنگ بانوان در ورزش‌های همگانی سبب شد استان یزد جزء سه استان برتر در زمینه همگانی کردن ورزش باشد.

وی گفت: مادران عمود غیبی توسعه ورزش در خانواده‌ها هستند و حضور پر رنگ بانوان و خانواده‌ها نشان می‌دهد که موتور محرک ورزش همگانی مادران هستند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد بیان کرد: در استان یزد رشد پنج برابری در اعزام به مسابقات قهرمانی لیگ کشور، رشد دو برابری میزبانی مسابقات قهرمانی داشته است، همچنین شاهد رشد چهار برابری مدال کسب شده بین‌المللی و آسیایی و رشد 13 برابری مدال‌آوری در لیگ کشور هستیم.

شریعتی خاطر نشان کرد: از سال 92 تا سال 98 هر ساله شاهد افزایش مشارکت در ورزش‌های همگانی و روستائی بانوان بودیم و تعداد همایش‌ها و جشنواره‌ها تا پایان سال 98 به عدد 2125 رسید اما متاسفانه با آغاز بیماری کرونا در کشور و همه‌گیری آن در سال 99 تنها 220 همایش و جشنواره ورزشی در سطح استان یزد برگزار شد.

در این مراسم که ویژه بانوان مدال‌آور استان یزد در عرصه بین‌المللی و آسیایی برگزار شد، این مراسم با حضور 20 نفر از بانوان صاحب مدال در سطح جهانی و آسیایی بودند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

در این مراسم همچنین از مادران 20 بانوی ورزشکار استان یزد که در مسابقات کشوری، آسیایی و بین‌المللی مدال قهرمانی کسب کردند تجلیل و تندیس اهدا شد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار یزد

اعتقاد و ایمان مردم پشتوانه وقف است

منتشر شده

در

اوقاف

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدکاظم موسوی متقی، نشست مشترک با امام جمعه اردکان با بیان اینکه سازمان اوقاف با در اختیار داشتن منابع درآمدی از محل موقوفات و امامزادگان ظرفیت بالایی برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دارد، اظهار داشت: به لطف خداوند نگاه به سازمان اوقاف هم در دهه اخیر تغییر کرده است.

وی افزود: درزمینه بهره‌وری از موقوفات اقدامات بسیار خوبی انجام‌شده است که علاوه بر اجرای نیت واقف روش اجرا تغییر یافته است تا افراد بیشتری از جامعه و نیازمندان واقعی از این موقوفات بهره‌مند شوند.

وی اظهار داشت: در موضوع امامزادگان و در راستای اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری برای تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی سند و چشم‌اندازی تنظیم‌شده است تا ضمن درآمدزایی هر چه بیشتر خدمات اجتماعی مختلف وقف در جامعه گسترده‌تر شود و مردم این خدمات را احساس کنند.

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور، گفت: در این مدت بالغ بر یک و نیم میلیون بسته معیشتی از سوی اوقاف در سطح کشور و در بین اقشار مختلف آسیب دیدگان از شیوع این بیماری توزیع شده است.

وی گفت: امیدواریم که با همکاری همه مسئولین شهرستان اردکان خدمات اوقاف در سطح شهرستان روز به روز افزایش یابد و زمینه بهره‌مندی هر چه بیشتر مردم از این خدمات فراهم شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اسماعیل شاکر، امام جمعه اردکان اظهار داشت: شهرستان اردکان پیشینه دینی، علمی و ولایت‌مداری دارد که مهد پرورش علما و بزرگان بوده است.

وی گفت: پشتوانه وقف، اعتقاد و ایمان مردم است و در این شهرستان موقوفات بسیار خوبی وجود دارد که نشانه تدیّن آنها است.

امام‌جمعه اردکان با اشاره به قانون پذیره در اوقاف، اظهار داشت: سخت‌گیری در اجرای این قانون باعث دل‌زدگی مردم از وقف می‌شود و در جاهایی که امکان دارد باید با مردم مدارا کرد.

وی از اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی اوقاف در امامزادگان و بقاع متبرکه تشکر و قدردانی کرد و گفت: باید کاری کرد تا جلوه وقف در میان مردم بیشتر آشکار شود.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

دادگستری یزد به‌دنبال رفع مشکلات اشتغال زندانیان است

منتشر شده

در

غلامعلی دهشیری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، غلامعلی دهشیری در نشست بررسی و حل برخی از مشکلات زندان مرکزی یزد، اظهار داشت: اجرای سیاست‌های راهبردی قوه قضاییه زمینه‌ساز سالم‌سازی و ارتقای امنیت جامعه است.

وی گفت: اشتغال مددجویان داخل زندان هم می‌تواند درآمدی برای خود زندانی داشته باشد و هم بخشی از درآمد به خانواده مددجو تعلق گیرد تا از فشارهای اجتماعی و بار مالی بر دوش خانواده اندکی کاسته شود.

وی تصریح کرد: درآمدزایی می‌تواند از مشکلات مددجویان بکاهد و آنان را امیدوار به بازگشت به زندگی آبرومندانه کند.

رئیس‌کل دادگستری استان یزد استفاده از مجازات زندان در برخی موارد را ضرورت تامین سلامت جامعه و تلاشی برای باز اجتماعی نمودن مجرمین دانست و افزود: اگر به هر دلیل استفاده از مجازات زندان بر اساس قوانین و مقررات لاجرم باشد باید برای وقت‌های مددجویان و پربار کردن آن برنامه‌ریزی کرد.

وی بر حل و فصل برخی از مشکلات زندان در مسیر ایجاد اشتغال زندانیان تاکید کرد و گفت: ایجاد برخی صنایع همجوار زندان و ایجاد زیرساخت‌هایی برای مونتاژ و فرآوری برخی از محصولات که امکان آن وجود داشته باشد از جمله مواردی است که می‌توان اجرا کرد.

این مقام قضایی تغییر نگاه به زندان و زندانی و ایجاد یک نهضت همدلی برای رفع مشکلات مددجویان را به فال نیک گرفت و اظهار داشت: جامعه‌ای رو به تعالی حرکت خواهد کرد که همه ارکان آن نسبت به حل مشکلات جامعه در میدان باشند و اینکه با فرهنگ سازی به عمل آمده از سوی فعالان بخش خصوصی تقاضا برای به کار گیری 600 مددجوی زندانی وجود دارد یک نقطه قابل اتکا است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

امام جمعه یزد: صبر و توکل راه برون رفت از تحریم‌ها و تهدیدهای دشمنان است‌

منتشر شده

در

امام جمعه یزد

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با فعالان جبهه فرهنگی انقلاب استان یزد با اشاره خطبه شقشقیه حضرت علی(ع) که به نقد عملکرد خلفا پرداخته است، اظهار داشت: این مسئله را باید باور کنیم که در اسلام و انقلاب یک بعثت دوباره انجام شد و حرکتی دوباره نظیر حرکت انبیاء صورت گرفت.

وی با اشاره به تحولی که انقلاب اسلامی در دنیا ایجاد کرد، افزود: دکترین آمریکا این بود که اجازه ندهد کشورهای منطقه خاورمیانه و کشورهای اسلامی حرکت به جلو و پیشرفت داشته باشند زیرا می‌دانستند که اگر به سمت اسلام بروند و قدرت تفکر در آنها تقویت شود، دیگر زیر بار ظلم آنها نخواهند رفت.

ناصری ادامه داد: امام خمینی(ره) با انقلاب خود، این سلطه آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای داشتن یک امپراطوری بزرگ را شکست و حرکتی نظیر حرکت انبیاء انجام داد.

وی انقلاب اسلامی را برگشت دوباره به آیین الله دانست و گفت: این آیین با پروتکل‌های غربی‌ها و آمریکایی‌ها سازگاری ندارد زیرا تز همه آنها این است که هیچ کشوری در خاورمیانه نباید رشد کند و سر بلند کند.

ناصری با اشاره به آیه 12 سوره ابراهیم که می‌فرماید وَ مَا لَنَآ أَلَّا نَتَوَکَّلَ عَلَى اللَّهِ و َقَدْ هَدَیَنَا سُبُلَنَا وَ لَنَصْبِرَنَّ عَلَى‏ مَآ ءَاذَیْتُمُونَا وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُتَوَکِّلُونَ‏ عنوان کرد: مومنان گاه از جور و ستم طاغوت‌ها به ستوه می‌آمدند و سفارش انبیاء این بود که توکل و صبر داشته باشید و این مهم امروز نیز باید مدنظر همه ما باشد.

وی تاکید کرد: به خدا توکل داشته باشید زیرا خداوند راه را به ما نشان داده و ما را در مسیر حق هدایت کرده و از تحریم‌ها و تهدیدها نهراسید که خدا در قرآن کریم بارها به یاری و نصرت مومنان وعده داشته به شرط آنکه صبر و توکل داشته باشید.

امام جمعه یزد بیان کرد: قدم برداشتن در راه خدا به طور قطع با آزار و اذیت کفار و طاغوت‌ها مواجه است اما خداوند متعال به بندگان مومن خود کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

امام جمعه یزد: روحیه خداجویی و خدمت به مردم در سیستم آموزشی وارد شود

منتشر شده

در

امام جمعه یزد

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدرضا ناصری به مناسبت هفته تربیت اسلامی با مربیان تربیتی و پرورش مدارس استان یزد دیدار داشت و در این مراسم اظهار داشت: انسان‌ها به نحوه‌های گوناگونی قضاوت می‌شوند و شاخص‌های ثروت، قدرت و علم شیوه درستی برای قضاوت در مورد خوبی یا بدی انسان‌ها نیست باید مبنای درست‌تر را پیدا کرده و در مسیر خوبی قدم برداریم.

وی گفت: هدف خلق و زندگی یکی از شاخص‌هایی است که تفکر در مورد آن انسان را در مسیر درست قرار می‌دهد، البته سبک زندگی هم مقوله مهمی است اما هدف زندگی بیشتر مورد غفلت واقع شده است.

ناصری تصریح کرد: فطرت انسان، کمال طلب است، انسان‌ها از ذلیل بودن احساس خوشایندی ندارند و عزت‌مندی در فطرت انسان نهفته است که خدای متعال این ویژگی‌ها و خصلت‌های برجسته را در وجود انسان نهادینه کرده است.

امام جمعه یزد عنوان کرد: انسان‌ها گاهی مواقع تحت تاثیر وسوسه‌های شیطان قرار می‌گیرد و فریب دستکش‌های مخملی که روی دستان آهنین است می‌خورد، این‌ها انسان را در مسیری خلاف فطرت هدایت می‌کنند و سبب می‌شود انسانی به دنبال ریاست، قدرت طلبی و ثروت طلبی برود.

وی با اشاره به اینکه سبک زندگی شیطانی نتیجه پایمال کردن خون شهدا است ادامه داد: ما باید سبک زندگی خود را ارزیابی کنیم و اگر این شیوه زندگی ما را به خدا می رساند، سبک زندگی اسلامی و الهی است و اگر نمی‌تواند ما را به خدا برساند، سبک زندگی شیطانی است و سبب پایمال شدن حق مردم و خون شهدا می‌شود افرادی فریفته زندگی و فرهنگ غرب شوند.

ناصری افزود: متاسفانه عده‌ای مغلوب فرهنگ غرب شدند و سبک زندگی خود را همچون آنها پایه می‌گذارند در حالی که خود غرب در این فرهنگ بی‌هویتی و پوچ مانده است، غرب با مشکلات بسیاری مواجه است و قصد دارد ما را در این سبک پر تنش غرق کند.

وی ادامه داد: جای تاسف دارد که برخی انسان‌ها روابط گرم خانوادگی را کنار گذاشته و شیوه زندگی فردی و پرورش حیوانات می‌پردازند و شأن خودشان را در حد حیوان پایین می‌آوردند و به جای فرزندآوری و ابراز احساس به پاره تن خود با حیوانات سرگرم می‌شوند.

امام جمعه یزد بیان کرد: این رویداد ناگوار در جامعه به دلیل این است که متاسفانه از غفلت در آموزش راه درست زندگی ایجاد شده است و باید در مراکز آموزشی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

ناصری تصریح کرد: معلم این توانایی را دارد که ارزش‌های والای انسانی را در کودک و نوجوان نهادینه کرده و انسان تربیت کند، افراد تربیت شده دین همواره در هر جای دنیا سبب عزت دین اسلام و رو سفیدی کشور می‌شوند.

امام جمعه یزد ادامه داد: در سیستم آموزشی قدیمی ما که بر گرفته از آموزش غربی است عنصر تعقل حذف شده است، غرب سه اصل اساسی تفکر، تدین و تعقل را از آموزش حذف کردند.

وی با انتقاد از سیستم آموزشی گفت: سیستم آموزشی در مدارس بخوان، حفظ کن، نمره بگیر است، اغلب معلمان هم طبق این سیستم آموزشی حرکت می‌کنند و کمتر معلم و استادی نمونه‌ای وجود دارد که دانش‌آموزان خود را با سیستم بخوان، خلاقیت به خرج بده، نوآوری کن را اجرا می‌کند.

امام جمعه یزد افزود: معلمان مسئول سعادت بچه‌های ما و آینده‌سازان کشور هستند، معلمان باید انسان‌هایی را تربیت کنند که به فکر رشد علمی بر مدار اخلاق، رضایت خداوند و خدمت به خلق خدا باشند.

ناصری تصریح کرد: همه ما مسئول هستیم که سیستم آموزش را اصلاح کنیم تا روحیه خداجویی و حق طلبی به سیستم آموزشی وارد شود، شما معلمان اگر توانستید دانش آموزان را در مسیر خدمت به بندگان خدا و کشور تربیت کنید رسالت خود را درست انجام دادید اما اگر کوتاهی کردید باید نزد خداوند پاسخگو باشید.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

میوه‌ شب عید استان یزد آماده توزیع است / موز ارزان می‌شود

منتشر شده

در

بازار میوه

 به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، حسین مشرف اظهار داشت: برای بازار میوه شب عید تمهیدات خوبی انجام شده و از نظر کمیتی کمبودی نخواهیم داشت چرا که در کل انبارهای کشور به اندازه کافی سیب درختی و پرتقال موجود است.

وی با اشاره به اینکه توزیع میوه شب عید از 23 اسفند آغاز می‌شود، بیان کرد: در حدود 600 تن پرتقال والنسیا و 400 تن سیب درختی دولتی از سوی ستاد تنظیم بازار خریداری شده است.

رئیس اتحادیه میوه و سبزیجات استان یزد افزود: قیمت میوه‌های شب عید از 20 اسفند به بعد توسط کار گروه ستاد تنظیم بازار اعلام می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر پرتقال والنسیا کیلویی 10 هزار تا 15 هزار تومان، پرتقال تامسون از 10 هزار تا 14 هزار تومان و سیب درختی از 5 تا 13 هزار تومان در میادین فروخته می‌شود.

مشرف قیمت لیمو شیرین را از 10 هزار تا 13 هزار تومان عنوان کرد و افزود: نارنگی بندری کیلویی 25 هزار و نارنگی پیوندی زیر 20 هزار تومان در میادین عرضه می‌شود.

وی با اشاره به گرانی موز در هفته‌های اخیر و فروش 58 هزار تومانی آن در میادین، بیان کرد: از فردا موز 10 هزار تومان ارزان شده و موز کارتن بزرگ اکوادری کیلویی 45 هزار تومان و موز هندی 40 هزار تومان به فروش می‌رسد.

رئیس این اتحادیه ادامه داد: مشکل واردات موز حل شده و قرار است واردکنندگان سیب را صادر و به جای آن واردات موز را آزاد کنند تا مشکل کمبود و گرانی موز حل شود.

وی گفت: خیار سبز گلخانه‌ای و آویز جیرفت از 13 هزار به 9 هزار تومان و خیار مینی از 15 هزار 500 تومان به 13 هزار و 500 تومان در میادین رسیده است.

مشرف در مورد قیمت‌های میوه شب عید پیش بینی کرد: با کاهش قدرت خرید مردم و سرمازدگی پرتقال و نارنگی و نبود جایگزینی برای این نوع میوه‌ها احتمالا نارنگی و پرتقال در حدود قیمتی که الان در میادین وجود دارد باقی می‌ماند ولی احتمال کاهش قیمت میوه‌های دیگر وجود دارد.

انتهای پیام/‌

ادامه مطلب

اخبار یزد

حلقه‌های حفظ قرآن کریم در حوزه‌های علمیه راه‌اندازی شود

منتشر شده

در

قرآن کریم

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل ازتسنیم، آیت‌الله محمدرضا ناصری در مراسم تجلیل از چهره‌ها و نخبگان قرآنی حوزه استان یزد که با حضور مدیر حوزه ارتباطات حوزوی دفتر تولیت آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار داشت: ما از کمرنگ شدن فعالیت‌های قرآنی در بین حوزویان متضرر شدیم و علما و شیعیان باید به صورت ویژه به امر حفظ و تفسیر قرآن کریم بپردازند.

وی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در یک دوره‌ای  نسبت به حفظ قرآن کریم غفلت کردیم اما خوشبختانه در یک دهه گذشته شاهد توجه بیشتر به آموزش حفظ و تفسیر قرآن هستیم، رسول اکرم (ص) در حدیث ثقلین گفتند که اهل بیت و قرآن را دو گوهر جدا نشدنی هستند بنابراین حوزه‌ها به این دو بخش به یک میزان اهتمام داشته باشند.

ناصری افزود: بزرگان حوزه در کنار درس و بحث حوزه به حفظ و تفسیر قرآن می‌پرداختند، گزارشات واصله نشان می‌دهد که خوشبختانه اکنون در حوزه‌ به زمینه حفظ قرآن توجه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در حفظ تفسیر باید یکی از برنامه‌های مصوب طلاب مبتدی در سال‌های اول و دوم تحصیل بشود تصریح کرد: متاسفانه در زمینه حفظ قرآن ضعیف عمل کرده‌ایم و امید است با آغاز فعالیت دفتر قرآن و عترت حوزه‌های علمیه این نقص برطرف شود.

ناصری بیان کرد: حلقه های حفظ قرآن در حوزه‌ها راه اندازی شود، حافظان قرآن همواره اذعان دارند که حفظ قرآن کریم فهم سایر دروس را بهتر می‌کند و تاثیر زیادی در افزایش توانایی برای یادگیری سایر علوم دارد، حفظ قرآن برکات زیادی در زندگی عادی افراد دارد.

حجت الاسلام سید محمد کاظم میرجلیلی، مسئول دفتر قرآن و عترت حوزه‌های علمیه یزد با اشاره به اینکه طرح‌های گوناگونی در این مجموعه اجرا شده است اظهار داشت: طرح پایش و ارزیابی 450 طلبه پایه یک تا پایه ششم حوزه‌های علمیه یزد از نظر قرائت قرآن و نماز اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه دفتر قرآن و عترت حوزه علمیه استان یزد از سال 89 فعالیت خود را آغاز کرده است تصریح کرد: طرح تکریم و تجلیل از چهره‌های قرآنی حوزه یکی از برنامه‌های اثرگذار و تشویقی دفتر قرآن و عترت حوزه‌های علمیه استان یزد است.

حجت الاسلام فرازی‌نیا، مدیر حوزه ارتباطات حوزوی دفتر تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: امروز وظیفه همه ما است که فرمایش رهبر انقلاب که در خصوص تربیت حافظان قرآن تاکید داشتند عمل کنیم.

وی گفت: حفظ قرآن کریم در ابعاد مختلف زندگی بشر اثرگذار است و انس با قرآن کریم می‌تواند زندگی و مرگ سعادت‌مندانه را را پیش روی انسان نشان دهد.

وی افزود: با راه‌اندازی سازمان دارالقرآن در آستان قدس رضوی 300 هزار خادمیار به عضویت مجموعه درآمدند، امیدواریم بتوانیم جمعی از فعالان قرآنی حوزه‌های علمیه را به جمع خادمیاران آستان مقدس رضوی اضافه کنیم.

در این مراسم از فعالان قرآن حوزه‌های علمیه استان یزد تجلیل شد و یاد و خاطره شهید منا و طلبه قرآنی استان یزد، حاج حسن دانش گرامی داشته شد.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

پروژه‌های شهرداری یزد ۱۴ اسفند به بهره‌برداری می‌رسد

منتشر شده

در

پروژه های عمرانی

 به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم،جمال‌الدین عزیزی اظهار داشت: با توجه به فرارسیدن ایام نوروز به تدریج در روزهای آینده پروژه‌های متعدد استان که اجرایی شده بود به پایان رسیده و آماده افتتاح و بهره‌برداری است.

وی گفت: بخش عمده‌ای از پروژه‌ها 14 بهمن ماه همزمان با سایر شهرداری‌ها افتتاح می‌شود، این پروژه‌ها در بخش‌های مختلف عمرانی، توسعه‌ای و فرهنگی است.

شهردار یزد بیان کرد: از جمله پروژه‌های آماده بهره‌برداری، تکمیل انتهای بلوار شهید قندی است که ارتباط شهر را با شهرک طوبی برقرار می‌کند و اجرای آن سال‌ها مورد درخواست مردم شهر یزد بود، همچنین بلوار علامه جعفری در کنارگذر شهر یزد و محله حسن آباد هم تکمیل شد که سبب می‌شود کامیون‌ها خارج از محدوده شهر عبور کنند و ارتباط با داخل محوطه مسکونی و شهری نداشته باشند.

عزیزی ادامه داد: بلوار شهیدان حاج مهدی در محدوده‌ی یزدباف هم در حال احداث است، که به زودی به اتمام رسیده و این سه بلوار به بهره‌برداری برسد و مورد استفاده مردم قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: پروژه بازپیرایی پارک وحشی بافقی به پایان رسید و بعد از نصب المان مربوطه محل مورد نظر افتتاح می‌شود.

شهردار یزد افزود: پروژه احیا رودخانه مرکزی شهر یزد از سال‌های گذشته در حال احیا و بازسازی بود که فاز یک آن آماده بهره‌برداری است و ادامه کارهای اجرایی مسیر رودخانه مرکزی شهر در فازهای بعدی شروع و عملیاتی می‌شود.

عزیزی با اشاره به احداث دو ساختمان آتش‌نشانی در محلات محمودآباد و مهرآوران ادامه داد: فعالیت عمرانی ساختمان آتش‌نشانی در محله محمود آباد تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد اما بخشی از عملیات ساخت مرکز آتش‌نشانی مهرآوران احتمالا در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: اقدامات زیرساختی مربوط به فاز دو جاده سلامت استان یزد انجام شده، مسیر در حال آسفالت است که در نهایت جاده سلامت به شهر اتصال می‌یابد، همشهریان می‌توانند و با ورود به شهر از جاده اختصاصی دوچرخه سواری شهر استفاده کنند.

شهردار یزد بیان کرد: سامانه خدمات اینترنتی شهروندان در شهرداری یزد ماه‌ها به صورت آزمایشی انجام شده و در منطقه چهار شهرداری هم بهره‌برداری شده است، این سامانه خدمات شهری را به صورت غیر حضوری به شهروندان ارائه می‌دهد.

عزیزی با بیان اینکه بسیاری از خدمات در ارتباط با شهرداری در این سامانه انجام می‌شود گفت: با راه‌اندازی این سامانه مردم به راحتی می‌توانند در هر زمان از شبانه روز به سایت مراجعه کنند.

وی ادامه داد: این طرح به مقدار زیادی میزان تردد و مراجعات به شهرداری را کاهش می‌دهد که هم سبب کاهش بار ترافیک شهر و هم جلوگیری از شیوع بیماری کرونا می‌شود.

شهردار یزد عنوان کرد: تعدادی مسیر اختصاصی دوچرخه در سطح شهر بلوارها و خیابان‌ها آماده سازی شده است که مسیر دوچرخه در بلوار شهید مطهری به پایان رسیده و مسیر دوچرخه سواری بخش مهرآوران در حال اتمام است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

طرح تشدید نظارت بر بازار شب عید در یزد اجرا می‌شود

منتشر شده

در

طرح تنظیم بازار

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، محمدرضا علمدار یزدی در ستاد تنظیم بازار استان یزد اظهار داشت: در راستای طرح نظارتی نوروز سال 1400 جلسات متعددی در کمیته نظارت و تنظیم بازار در سطح ادارات صنعت، معدن و تجارت شهرستان‌های استان یزد برگزار شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد افزود: این جلسات کمیته از بهمن ماه شروع شده است و تا تاریخ 15 فروردین 1400 ادامه دارد.

علمدار با اشاره به اهمیت نظارت بر بازار شب عید تصریح کرد: از اهداف طرح نظارتی نوروز 1400  کنترل و نظارت بر وضعیت بازار و ارائه خدمات در بخش تأمین، توزیع  و کنترل قیمت در ایام پایانی سال است.

وی با اشاره به ایجاد زمینه مناسب برای تأمین و توزیع مایحتاج مردم ادامه داد: جلوگیری از تخلفات احتمالی، رسیدگی فوری به تخلفات، نظارت دقیق و کارشناسی شده به شکایات و گزارشات مردمی از طریق تشکیل اکیپ‌های نظارتی انجام می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد خاطر نشان کرد: نظارت بر فعالیت هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز بین راهی، دفاتر خدمات مسافرتی، مراکز حمل و نقل درون شهری، تاکسیرانی‌ها و اتوبوس‌رانی‌ها از مهم‌ترین اهداف این طرح نظارتی نوروز امسال است.

وی بیان کرد: برگزاری فروش‌های فوق‌العاده، حراج قانونی، شناسایی و برخورد با واحدهای صنفی غیرمجاز و فاقد پروانه کسب به خصوص رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز تهیه و توزیع غذا، اطمینان از خالص فروشی کالاها به ویژه شیرینی و میوه و برخورد قانونی با متخلفان با جدیت کامل نظارت می‌شود.

علمدار افزود: در اجرای این طرح و با توجه به کمبود نیرو، از ظرفیت ناظران افتخاری استفاده می‌شود و این کنترل‌ها با هماهنگی مراجع قضایی و انتظامی، تعزیرات حکومتی، اماکن نیروی انتظامی در روزهای پایانی سال اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: سامانه تلفنی 124 به صورت تمام وقت، آماده پاسخگویی به نظرات و گزارشات شهروندان گرامی در خصوص اعلام مشکل یا تخلف است.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

چشم امید صنعت سوارکاری به حمایت‌های دولتی/چرا دولت حمایت نمی‌کند؟

منتشر شده

در

سوارکاری

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، سعید بیک  اظهار داشت: شهر یزد به دلیل علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران زیادی که به اسب دارد به قطب اسب عرب تبدیل شده است.

وی گفت: در حدود 6 هزار اسب در استان یزد وجود دارد و بیش از 300 باشگاه در زمینه تولید, پرورش و نگهداری اسب فعالیت دارند.

رئیس هیئت سوار کاری استان یزد با اشاره به اینکه مسابقات زیادی در زمینه پرش, استقامت و شو اسب انجام شده, بیان کرد: در چهار سال گذشته در رشته پرش هر ماه حداقل چهار مسابقه داشتیم و در سال بیش از 20 هفته کورس برگزار کردیم و در زمینه آموزش چابک سوار و مربی بسیار فعال بودیم.

وی افزود: در یک سال گذشته به دلیل شیوع کرونا در برگزاری کلاس‌های آموزشی و مسابقات مشکلات زیادی داشتیم با این حال مسابقات پرش و کورس پاییزه را بدون تماشاگر برگزار کرده و تعداد محدودی کلاس‌های آموزشی را در فضای مجازی برگزار کردیم.

بیک سوار کاری را یک ورزش عمومی در استان نام برد و بیان کرد: سوار‌کاران علاقه‌مند بسیار زیادی بر حسب تفریح یا تنها کسب آموزش در این رشته فعالیت دارند که با توجه به فصل متغیر و بین 300 تا 500 نفر هستند ولی سوارکاران حرفه‌ای استان یزد بیش از 100 نفر و در حدود 20 مربی در رشته‌های مربی آموزش سوار کاری, مربی اسب کورسی و استقامت فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه یک شبه نمی‌توانیم به بهترین موقعیت برسیم, بیان کرد: به نسبت تعداد اسب‌های استان، کمبودهای بسیاری از جمله کلینیک دامپزشکی مجهز با متخصص, میدان و پیست سوار کاری در یزد و سایر شهرستان‌ها داریم.

رئیس این هیئت ورزشی تشریح کرد: برای مثال شهر یزد تنها یک پیست سوارکاری صفائیه را برای مسابقات دارد که بیش از 30 سال است به صورت نیمه تمام کار ورزشی در آن انجام می‌شود و هیچ هزینه‌ای از سوی ورزش و جوانان یا شرکت تجهیز و توسعه برای آن انجام نشده است این در حالی است که اجاره بهای برگزاری مسابقات هر سال پرداخت می‌شود.

وی گفت: به هر حال وظیفه مسئولین ورزش و جوانان برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کردن در این رشته ورزشی است که اگر این اتفاقات صورت گیرد ما می‌توانیم در دنیا جز بهترین‌ها باشیم چرا که این پتانسیل در ورزشکاران ما وجود دارد.

بیک تصریح کرد: انتظار می‌رود به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که ابتدا نیازها مشخص و بعد بر اساس آنها سرمایه‌گذاری و کار زیرساختی انجام شود چرا که اسب جدا از ورزش یک صنعت محسوب می‌شود و باید به دید صنعتی هم به آن نگاه شود.

وی افزود: افراد برای تولید و پرورش اسب به نمایشگاه, واردات, صادرات, فروش, قرنطینه دامپزشکی و خرید مواد غذایی برای اسب‌ها نیاز دارند که در قالب جهاد کشاورزی باید حل شود ولی مسئولین خیلی پیگیر حل این مشکلات نیستند چرا که از نظر آنها مشکلات مهم‌تر وجود دارد.

رئیس هیئت سوارکاری استان بیان کرد: مشکلات این صنعت چیزی نیست که دولت انتظار داشته باشد بخش خصوصی آن را حل کند بلکه وزارتخانه‌ها و نهادهای مربوطه باید کارشان را به نحو احسنت انجام دهند تا پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشیم و به جایگاهی که باید برسیم.

وی درآمدزایی و اشتغال‌زایی این صنعت ورزشی را بالا دانست و گفت: بسیاری از کشورهای دنیا از این رشته ورزشی کسب درآمد, ایجاد شغل و کسب درآمد بالا دارند چرا که صنعت پرطرفدار و بدون آلودگی است و همین ویژگی‌ها این ورزش را از سایر ورزش‌ها متمایز کرده است.

بیک تصریح کرد: همه چیز در استان برای توسعه و پیشرفت ورزش سوار کاری وجود دارد چرا که این ورزش شرط جنسی و سنی ندارد و با فراهم کردن امکانات می‌توانیم به استعدادهایی برسیم که در این ورزش به جایگاه‌های بالایی برسند.

انتهای پیام/

ادامه مطلب

اخبار یزد

سرما و یخبندان به پنج شهرستان یزد خسارت زد

منتشر شده

در

سرمازدگی

به گزارش شبکه خبری یزد به نقل از تسنیم، در دو ماهه زمستان بارش و سرمای زیادی در استان مشاهده نشد و از حدود یک ماه پیش هوای استان رو به گرمی رفت و سبب شد درختان بسیاری شکوفه بدهند.

هر چند شکوفه زدن درختان و طراوت آن سبب حس آرامش و دل‌انگیز می‌شود اما اکثر افراد به خصوص کشاورزان از شکوفه دادن زود هنگام درختان نگران می‌شوند، به این دلیل که هنوز فصل سرما پایان نیافته و امکان سرمازدگی برای محصولات وجود دارد.

افت ناگهانی دما، ورود سامانه‌های بارشی در هفته گذشته بخش وسیعی از درختان را دچار سرمازدگی و خسارت کرد.

احسان بالاکتفی، مدیرکل مدیریت بحران استان یزد، در خصوص سرمازدگی به باغات برخی از مناطق استان یزد ضمن تشکر از کارشناسان هواشناسی استان یزد که با پیش‌بینی به موقع و هشدارهای جوی به مسئولان و کشاورزان اظهار داشت: اطلاع‌رسانی بابت کاهش چشم‌گیر دما، سرما و یخبندان سبب شد آمادگی نسبی در برابر سرما و پدیده یخبندان ایجاد شود.

وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی، فرمانداران شهرستان‌ها، دبیران ستاد پیشگیری و هماهنگی استان و مدیریت بحران از قبل آمادگی این خسارت‌ها را داشتند و اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دادند.

مدیرکل مدیریت بحران استان خاطر نشان کرد: بعد از اینکه سرمازگی شکوفه‌ها اتفاق افتاد و یخبندان مشاهده شده، مسئولان مربوطه رصدهای لازم را انجام دادند و تاکنون در پنج شهرستان مبید، تفت، مهریز، خاتم و بافق اعلام خسارت و یخ‌زدگی شد.

بالاکتفی تصریح کرد: پرداخت خسارت به کشاورزان در دو دسته تقسیم می‌شود، یک عده از کشاورزان که اراضی آن‌ها بیمه شده بود، پس از برآورد خسارت از طریق صندوق بیمه خسارات کشاورزی پرداخت می‌شود.

وی افزود: اما کشاورزانی که به هر دلیل موفق به بیمه اراضی خود نشدند، کارشناسان کشاورزی بعد از برآورد خسارت‌های وارد بخشی از خسارت را پرداخت می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد با اشاره به اینکه هنوز موج سرما و یخبندان به طور کامل از استان خارج نشده است بیان کرد: برای برآورد مجموع خسارات باید تا زمانی که شرایط جوی به حالت عادی و پایدار برسد منتظر بمانیم.

بالاکتفی گفت: گام اول جبران خسارت توسط مسئولان استان برداشته شد و به مدیریت بحران کشور اعلام خسارت و سرمازدگی کردیم، امیدواریم بتوانیم قسمتی از خسارت‌های وارد شده به کشاورزان را جبران کنیم.

متأسفانه چند سالی است که خشک سالی از یک سو و سرما و یخبندان از سوی دیگر به محصولات کشاورزان و باغداران خسارت وارد می‌کند.

امیدواریم مسئولان همواره با اطلاع‌رسانی به موقع به کشاورزان، همچنین آموزش نکات پیشگیرانه جهت جلوگیری و کاستن خسارت به محصولات کشاورزی برنامه‌ریزی لازم داشته باشند.

انتهای پیام/

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها