‌چهارمین سالی که گود نخاله آسفالت یزد خالی مانده است؛ هیچ آسفالتی در گود نخاله آسفالت یزد ریخته نمی‌شود


به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، بیش از 40 درصد انرژی جهان در حوزه ساخت و ساز مصرف می‌شود که از این مقدار نزدیک به 30 درصد به حوزه سیمان، فولاد و سنگدانه‌های آسفالتی اختصاص دارد و  حفاظت و مرمت صرفا مربوط به بناهای تاریخی نیست و همه ساخته‌های بشری باید مشمول این موضوع قرار گیرند تا علاوه بر کاهش مصرف انرژی، خاک و آب، نخاله کمتری نیز تولید شود.

امروزه آسفالت در دنیا  فرآورده‌ای  گران  محسوب می‌شود که مصرف کور آن علاوه بر خسارت اقتصادی؛ تبعات زیست محیطی مخربی را  به همراه دارد؛ گرانی قیر به واسطه افزایش قیمت ارز در کشور ما نیز قیمت آسفالت را به شدت افزایش داده است.

از سوی دیگر سطح قابل توجهی از شهر‌های ما آسفالت است و به لحاظ عمر مفید آسفالت می‌توان پی برد هر سال چند تن نخاله آسفالتی تولید می‌شود که علاوه بر مصرف منابع خاکی و تخریب کوه‌ها، آلایندگی زیست محیطی بسیار بالایی نیز بر جای می‌گذارد.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر یزد در این زمینه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در یزد، اظهار داشت: هر متر مربع آسفالت 140 کیلوگرم نخاله آسفالتی تولید می‌کند و علاوه بر به همراه داشتن مخاطرات زیست محیطی، منابع خاکی قابل توجهی را می‌بلعد، بر همین اساس و البته اهمیت صرفه‌جویی  و ثروت آفرینی اقتصادی؛ در شورا و شهرداری یزد  نسبت به اتخاذ رویکردی نوین در حوزه آسفالت تصمیم‌گیری شد.

محسن عباسی هرفته افزود: با توجه به ضرورت‌های پیش رو، اهمیت مسائل زیست محیطی و حرکت به سمت توسعه پایدار و سبز،این موضوع از آغاز فعالیت به عنوان اولویت عمرانی مدیریت شهری مورد توجه قرار گرفت.

کاهش آلاینده‌های شهری  با مرمت و بازیافت آسفالت/ آسفالت تمام خیابان‌های شهر یزد اسکن شد

عضو شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه در موضوع آسفالت به عنوان یکی از مهمترین آلاینده‌های شهری، چاره کار در مرمت و بازیافت است، مطرح کرد: برای حرکت در مسیری اثربخش در ابتدای امر عملیات آسفالت را در شهر یزد  به حداقل رساندیم که  گله مندی مردمی را هم در پی داشت ولی برای یک تغییر مثبت  به نفع شهروندان،  زیست بوم،فرزندان  و نسل‌های آینده عملا چاره دیگری نداشتیم.

وی با اشاره به این که شورای پنجم شهر یزد از اولین شهرهای کشور است که طرح جامع آسفالت را مورد توجه قرار داده و با تلاش مجموعه شهرداری به انجام رسانیده است، اظهار داشت: به موجب این طرح کل خیابان‌های شهر اسکن و آسیب شناسی شده و در بیشتر موارد طبق تعریف پروژه بزرگ تعمیر آسفالت فقط به صورت موضعی درزگیری و لکه‌گیری و در صورت نیاز روکش انجام می‌شود و بخش‌های قابل مرمت به جای جمع‌آوری، تولید نخاله زیاد و مصرف قیر چند برابر، مرمت خواهد شد که در نتیجه تولید نخاله آسفالتی به حداقل می‌رسد.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر یزد گفت:  با توجه به کل خیابان‌های شهر یزد در سال 1397 توسط مشاور تخصصی و با رتبه یک اسکن شدند به پشتوانه فعالیت‌های کارشناسی متوجه شدیم آسفالت کدام خیابان‌ها و مناطق نیازمند لکه‌گیری و یا درزگیری  هستند و  معابری هم بودند که قابلیت مرمت نداشته و باید نوسازی می‌شدند.

عباسی یادآور شد: آسفالت از آلاینده‌ترین عناصر زیست‌محیطی است که باید مصرف آن را تا جایی که امکان دارد کاهش داد به خصوص در این برهه زمانی که ارزش اقتصادی چند برابری داشته است. البته این به معنی کم رنگ شدن اقدامات شهرداری در این زمینه نیست و راحت و روان بودن خیابان‌های شهر نیز از دغدغه‌های اصلی مدیریت شهری به حساب می‌آید.

پایانی بر تخلیه نخاله‌های آسفالتی در گودهای زباله اطراف شهر

وی با بیان اینکه دوره تخلیه نخاله‌های آسفالتی در گودهای زباله اطراف شهر و آسفالت کور خیابان‌ها گذشته است، گفت: در سال های 98 و 99 وضعیت آسفالت‌های شهر با کمترین مخاطره زیست محیطی در عملیاتی با بیشترین حجم مرمت آسفالت بهبود یافت که این مهم  با یک کار علمی و تخصصی طرح جامع آسفالت و به پشتوانه  انجام اسکن کیفی آسفالت‌های سطح شهر در مراحل اولیه، به ثمر نشست.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر یزد ضمن ابراز خرسندی از آغاز بهبود وضعیت آسفالت خیابان‌های شهر یزد در  شش ماهه اول سال 98  تا کنون، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه خیابان‌های شهر از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند پس از برنامه‌ریزی مبتنی بر طرح جامع آسفالت، در پایان سال گذشته در کمیسیون عمران شورای شهر بودجه مناسبی برای آسفالت هدفمند و با برنامه خیابان‌ها در نظر گرفته شد که عملیات اجرایی آن از نیمه فروردین ماه سال گذشته آغاز شده و هم چنان ادامه دارد.

عباسی با اشاره به اینکه این طرح به صورت کاملا علمی و با استفاده از مشاورین و ناظرین قوی تدوین شده است و باعث شده تا نگرانی ما در مورد آسفالت تا حد زیادی کاهش یابد، یادآور شد: کارهایی که بر مبنای مطالعات علمی و با برنامه هدفمند آغاز می‌شوند ممکن است در کوتاه مدت با تعویق همراه باشد اما بدون شک در دراز مدت منفعت بیشتری خواهند داشت.

اجرای طرح جامع آسفالت در یزد و بازیافت نخاله‌های موجود

عضو شورای اسلامی شهر یزد بیان کرد: پروژه آسفالت‌های بازیافتی نیز شروع شده و نخاله‌های آسفالتی پس از بازیافت، دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرند تا علاوه بر کاهش فشار اقتصادی بر شهر و شهروندان، فرزندان ما شرایط بهتری را برای زندگی در آینده داشته باشند.

وی افزود: مدیریت شهری و مجموعه شهرداری یزد در تلاش است علاوه بر اجرای برنامه‌ای  هدفمند برای آسفالت معابر شهر، به جای جمع آوری کل آسفالت‌ها یا روکش کل مسیر، نسبت به بازیافت آسفالت و استفاده از نخاله‌های  آسفالت فرسوده به شکلی علمی و کارشناسی اقدام نماید.

با توجه به پیشگامی مدیریت شهری یزد به منظور مصرف حداقلی آسفالت در بازسازی آسفالت‌های آسیب دیده و فرسوده شهر و اقدام نسبت به اسکن آسفالت‌های شهر و تهیه شناسنامه آسفالت معابر برای آسیب شناسی و آنالیز موثر، امید است برنامه‌ها و اقداماتی کارشناسی و هدفمند را نسبت به تعمیر، بازسازی و نوسازی آسفالت معابر در آینده نزدیک شاهد باشیم.

انتهای پیام/781/شSource link

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *