یزد| یادواره‌های شهدا برای انتقال ارزش‌های دفاع مقدس به نسل‌های آینده انجام می‌شود


به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد, چله دفاع مقدس این روزها با گرامی‌داشت یاد شهدای انقلاب اسلامی و به ویژه دفاع مقدس در حال سپری شدن است, شهدایی که روزگاری در همین مدرسه‌ها درس عشق و ایثار فراگرفتند.

شهدا در پشت همین میز و نیمکت‌ها درس جهاد را همانند سرور و مولای خود امام حسین (ع) آموختند و با نثار جان خود جلوه‌هایی از درس‌های مقاومت, فداکاری و ولایت‌مداری را به یادگار گذاشتند و اینک قاب عکس لاله گون آن‌ها بر این میز و نیمکت‌ها نظاره‌گر دانش‌آموزان امروزی است تا با همان اراده در مسیر سبز الهی برای رسیدن به سعادت و کمال واقعی تلاش کنند.

اکبر فتوحی در یادواره شهدای دبیرستان مومنین با گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای گرانقدر اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم یادی از شهدا داشته باشیم باید اخلاص داشته باشیم.

وی گفت: تمام برنامه امروز اخلاص و نور بود که شهدا نگاه کردند و این اخلاص, عشق و ولایت‌مداری را تماشا کرده و اجازه برگزاری چنین یادواره‌ای را دادند.

فرمانده سابق سپاه الغدیر استان شهدا را حی و حاضر خواند و بر حاجت گرفتن از آن‌ها تأکید کرد.

وی گفت: همه از ما می‌پرسند دانش‌آموزان در جبهه چه کاری انجام می‌دادند و شاید باور کردنی نباشد دانش‌آموزان ابتکارات زیادی به خرج می‌دادند و در اصل دفاع مقدس با علم و دانش انجام گرفته بود.

وی با بیان خاطره‌ای از یکی از دانش‌آموزان یزدی گفت: روزی یکی از دانش‌آموزان یزدی در پشت سنگر سوسنگرد که گردان یزدی‌ها بود با لوله پلیکا, 2 عدد آینه و زانویی, دوربین خرگوشی ساخته بود تا نیروها بتوانند از تیررس دشمن در امان بوده و در مقابل به راحتی به سمت دشمن تیراندازی کنند.

فتوحی دارایی‌های شهدا را فضیلت‌هایی چون توجه به آیات قرآن, ماه محرم و رمضان, نماز, احترام به والدین پدر و مادر, ولایت‌مداری, برای خدا بودن و اطاعت‌پذیری دانست.

محمد معینی، معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش ناحیه یک استان همچنین در یادواره شهدا اظهار داشت: مناسبت‌ها بهانه‌ای است تا به قشری که در آن مناسبت است پرداخته شده، فرهنگی که داشتند و زحماتی که کشیدند زنده نگه داشته شده و به نسل بعد منتقل شود.

وی گفت: با زنده نگه‌داشتن یاد شهدا ایثار, دلاوری, رشادت و فداکاری آن‌ها به نسل بعدی منتقل می‌شود و از این جهت هر چه قدر در حوزه دفاع مقدس و حفظ ارزش‌ها و آثار دفاع مقدس کار کنیم, کم است.

معینی افزود: یادواره شهدا باید در راستای انتقال ارزش‌های دفاع مقدس به نسل بعد باشد تا آن‌ها هم در همین مسیر حرکت کنند.

حمیدرضا قطبی، معاون تعلیم و تربیت بسیج دانش آموزی سپاه الغدیر استان یزد با اشاره به اینکه زحمت این یادواره به عهده تمام دانش‌آموزان بوده است تصریح کرد: هفته دفاع مقدس در تمام مدارس مانند کل کشور با فعالیت دانش‌آموزان حال و هوای دفاع مقدس گرفته چرا که اگر دانش‌آموزان یادگارهای را که از دست دادیم را درک نکنند، نشناسند و ندانند که چه اتفاقاتی برای این مملکت افتاده بدون شک این گوهر به زیر خاک می‌رود و اتفاقی که نباید بیفتد, می‌افتد.

قطبی افزود: در هشت سال دفاع مقدس دانش‌آموزان ما رفتند و از این مملکت دفاع کردند و امروز نوجوانان و دانش‌آموزان ما به پیروی از همین نوجوانان باید از آن‌ها یاد بگیرند و با برپایی چنین یادواره‌هایی یاد شهدا زنده بماند.

وی گفت: بدون شک یاد شهدا با وجود چنین نوجوانان پویا و فعال که همیشه در صحنه حضور دارند زنده می‌ماند و الگوهایی از آنان باقی می‌ماند تا این سرزمین مقتدرانه به قله سعادت برسد و پرچم این کشور در اوج عزت و سربلندی برافراشته بماند.

انتهای پیام/784/شSource link

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *