ستاری: تکیه بر اقتصاد نفتی پیشرفت اقتصاد دانش بنیان را به تعویق می‌اندازد


به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، سورنا ستاری دقایقی قبل در نشست خبری پایان سفر یک روزه خود به استان یزد با اشاره به اینکه در حال حاضر 2 هزار و 300 شرکت دانش بنیان در سطح کشور فعالیت می‌کنند اظهار داشت: از این تعداد، 37 شرکت در بورس حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید دانشجویان را به سمت کارآفرینی و استفاده از فناوری‌های نوین سوق دهند، خاطرنشان کرد: لازم است که حتما رویه دانشگاه‌ها عوض شود و به گونه‌ای فعالیت کنیم که دانشجو پس از فارغ التحصیلی بیکار نباشد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از فعالیت 300 مرکز نوآوری در کشور خبر داد و گفت: در کنار این مراکز، شتاب‌دهنده‌ها و 6 هزار استارتاپ و فعالیت‌های دیگر در حوزه‌های مختلف داریم که همه نشان دهنده ظرفیت‌های گسترده‌ای است که کشور در این حوزه دارد.

ستاری خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مواردی که برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان باید شاهد باشیم، تغییر رویه بانک‌ها است، در کنار آن باید نواحی نوآوری شکل بگیرد و کارخانجات جدید هم با زیست بوم جدید ایجاد شوند.

وی افزود: اقتصاد دانش‌بنیان سرمایه‌ای است که در مغز جوان‌ها و فارع از محل و اعتبار زندگی هر فرد قرار دارد، همین موضوع ظرفیت بسیار گسترده‌ای برای ما به وجود می‌آورد که اگر به درستی از آن استفاده کنیم بهترین نتیجه را در پیشرفت کشور شاهد خواهیم بود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه نسبت به آموزش و خروجی‌های خود باید مسئولیت داشته باشد گفت: بچه‌های ما درس می‌خوانند که اشتغال ایجاد کنند، دلایل حضور ما برای رونق این اقتصاد است و به همین دلیل است که تاثیر دانش باید در زندگی روزمره دیده شود.

ستاری ادامه داد: نتیجه اکوسیستم این است که جوانان بتوانند بحران‌ها را حل کنند و با دانش ارزش افزوده ایجاد کنند و غیر از این عمل کنیم، نتیجه مناسبی نمی‌گیریم.

وی به پیشرفت استان یزد در حوزه فناوری‌های نوین و اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: ظرفیت استان یزد فوق‌العاده است، در اویل دهه 80 در استان یزد افتصاد دانش‌بنیان ایجاد شده و در طول سال‌های گذشته همیشه با رشد و پیشرفت همراه بوده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه تکیه بر نفت سبب تعویق پیشرفت در اقتصاد دانش بنیان می‌شود گفت: زیرساخت‌های استان یزد سرمایه گذاری می‌خواهد و امیدواریم برای توسعه مرکز نواوری، سرمایه‌گذاری توسط دانشگاه‌ها را شاهد باشیم.

ستاری تصریح کرد: هرچه قدر بتوانیم فعالیت‌های اقتصادی دانش‌بنیان را از دولت جدا کنیم، فساد در آن کمتر شده و پاکی بیشتری را در این اقتصاد خواهیم داشت، باید توجه داشته باشیم کشورهای دارای منابع زیرزمینی که تکیه خود را بر همین منابع بگذارند، رشد نمی‌کنند.

انتهای پیام/781/ زSource link

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *