یزد| حمایت از تعاونی‌ها با جدیت بیشتری دنبال شود


به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محمدصالح جوکار در بازدید از یک کارخانه شیر و شرکت تعاونی با اشاره به اینکه تشکیل این اتحادیه اقدام بسیار خوبی در راستای کمک به وضعیت اقتصادی روستای محمدآباد و استان یزد است اظهار داشت: شرکت‌های تعاونی نقش مهمی در رفع مشکلات اقتصادی و پیشرفت و توسعه همه جانبه کشور دارند.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه جایگاه ویژه‌ای برای شرکت‌های تعاونی دیده شده عنوان کرد: بر اساس برنامه ششم، باید 70 درصد شرکت‌ها تا پایان برنامه تعاونی باشند که متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینکه در حال حاضر بیش از 800 نفر از مردم روستای محمدآباد در این تعاونی عضو هستند می‌تواند برای مردم این روستا درآمدزایی خوبی داشته باشد.

جوکار بر ضرورت توسعه تعاونی‌ها در حوزه‌های مختلف تاکید کرد و گفت: هر روستا یا منطقه‌ای نیازمند حداقل یک تعاونی قوی و تخصصی است که بتواند زمینه درآمد پایدار برای مردم آن منطقه را فراهم کند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این چنین تعاونی‌هایی می‌توانند زمینه‌ساز تحقق اقتصاد مقاومتی باشند و در صورتی که حمایت لازم از آنها صورت گیرد، بسیاری از مشکلات اقتصادی برطرف می‌شوند.

وی به مشکلات مطرح شده از سوی مدیرعامل این ائحادیه، دهیار و رئیس شورای روستای محمدآباد اشاره کرد و گفت: پیگیری لازم برای رفع مشکلات این منطقه و شرکت تعاونی انجام می‌شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با درخواست اعضای شورای روستا و دهیار محمدآباد نسبت به واگذاری و تعریف پهنه دامپروری در این منطقه گفت: باید بررسی‌های لازم صورت پذیرد و در بهترین مکان این پهنه تعریف و جانمایی شود.

حداد رئیس شرکت تعاونی نوید پیشرفت محمدآباد هم در این دیدار با اشاره به اینکه مشارکت بسیار خوبی در تشکیل این شرکت تعاونی به وجود آمده اظهار داشت: این تعاونی 806 عضو دارد و تاکنون بالغ بر چهار میلیارد تومان در آن هزینه شده است.

وی با بیان اینکه تصریح کرد: مشارکت بالای مردم روستای محمدآباد نشان داد که با سرمایه‌های خرد مردم می‌توان اقدام به راه‌اندازی طرح‌های اقتصادی با درآمدزایی بالا دشات.

وی به مشکلات این اتحادیه اشاره کرد و با بیان اینکه در حال حاضر مشکل اصلی این شرکت تعاونی نقدینگی است به گونه‌ای که ادامه تولید ما الان با مشکل مواجه است گفت: از سوی استانداری یزد نامه‌ای برای تخصیص یک میلیارد تومان وام به این تعاونی صادر شد ولی بانک وام را پرداخت نکرد و در نهایت روند کار به یک عذرخواهی بابت عدم پرداخت ختم شد.

رئیس شرکت تعاونی نوید پیشرفت محمدآباد افزود: با توجه به اینکه شیر به صورت مستقیم از دامدار خریداری می‌شود و دامداران هم برای زندگی خود نیاز به پول آن دارند، باید مبلغ آن نقدا پرداخت شود در حالی که برگشت پول ما کمتر از دو هفته نیست.

حداد یکی دیگر از مشکلات اصلی روستای محمدآباد را نبود پهنه دامپروری دانست و عنوان کرد: درخواست داریم که پهنه دامپروری برای محمدآباد تعریف شود تا مشکلات مردم این منطقه که عمدتا دامدار هستند برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد شده دامداران محمدآباد در پهنه فهرج مستقر شوند گفت: فاصله محمدآباد تا پهنه دامپروری فهرج بسیار زیاد است و برای دامداری که با موتورسیکلت قصد تردد بین منزل تا دامداری خود را دارد، این موضوع اصلا قابل انجام نیست.

رئیس شرکت تعاونی نویت پیشرفت محمدآباد تصریح کرد: در حال حاضر در ارتباط با بحث تخصیص زمین برای این پهنه با مشکل مواجه هستیم و از نماینده مردم در مجلس درخواست داریم برای رفع آن پیگیری لازم را انجام دهد.

انتهای پیام/781/ زSource link

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *