لزوم برنامه‌ریزی برای افزایش توجه به مطالعه در کشور/ سرانه پایین کتابخوانی شایسته یزد نیست


به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محمدصالح جوکار در دیدار با مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی استان یزد با اشاره به رشد بی‌رویه فضای مجازی در کشور و اقبال بیش از حد مردم و به ویژه جوانان به فضای مجازی، اظهار داشت: این امر سبب شده بسیاری از مردم تمایل چندانی به مطالعه و انس با کتاب نداشته باشند.

وی تصریح کرد: در این زمینه مسئولان فرهنگی کشور باید تلاش کنند با ایجاد تحول جدی و جذابیت در حوزه کتاب و کتابخانه‌های عمومی، مردم را کم‌کم با کتاب و مطالعه آشتی بدهند که رشد کمی و کیفی کتابخانه‌ها، در کاهش آسیب‌های اجتماعی مؤثر است.

وی افزود: متأسفانه ساماندهی مناسبی در فضای مجازی در کشور نداریم و با عدم جدیت مسئولان، راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات نیز سال‌هاست معطل مانده که ضروری است متولیان امر به صورت جدی برای سالم‌سازی فضای مجازی که یکی از خوراک‌های فکری جامعه امروز است، تلاش کنند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی بر لزوم شاداب‌سازی محیط کتابخانه‌های عمومی تأکید کرد و گفت: هرچه‌قدر فضای کتابخانه‌ها را برای اعضا و مراجعان جذاب‌تر کنیم، شاهد اقبال بیشتر آنان به کتاب و مطالعه هستیم.

وی سرانه پایین فضای کتابخانه‌های یزد را در شأن این شهر تاریخی، فرهنگی و علمی ندانست و عنوان کرد: مکان‌یابی مناسب برای احداث کتابخانه‌های جدید و استاندارد و بهسازی فضاهای فعلی، گامی مهم در راستای افزایش سرانه کتابخانه‌ای شهر یزد است و امیدواریم با همراهی همه مسئولان استان و اصلاح نواقص قانونی در سطح ملی و حل مشکل اختصاص زمین به پروژه‌های خیری کتابخانه‌سازی، بتوان شرایط را اقبال بیشتر خیران به ساخت و تجهیز کتابخانه‌ها فراهم کرد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نواقص قانون نحوه تأسیس و اداره کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: معتقدم این مشکلات و نواقص را می‌توان با جمع‌بندی کارشناسی و ارائه یک طرح جامع و خوب به مجلس، حل و راه را برای اداره بهتر این نهاد فرهنگی هموار کرد.

وی افزود: برای این منظور لازم است بدنه نهاد و مدیران ارشد آن به عنوان متولیان امر کتاب‌خوانی و کتابخانه‌های عمومی، خود پیش‌قدم شوند و تمامی مشکلات و موانع قانونی را احصا و طرح جامع اصلاحی خود را به نمایندگان مجلس ارائه دهند.

جوکار پیشنهاد داد با تشکیل فراکسیونی با عنوان «حامیان کتاب» در مجلس شورای اسلامی، مشکلات و مسائل حوزه کتاب و کتابخوانی در کشور به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد و قوانین لازم برای حمایت و تقویت بخش کتاب و کتابخانه‌ها در کشور به تصویب برسد.

انتهای پیام/781/ زSource link

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *