بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی یزد پس از ۲۵ سال؛ پروژه‌های خیری کتابخانه‌سازی معطل زمین هستند


به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، رقیه دوست فاطمی‌ها در دیدار مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی استان یزد با محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به موفقیت‌های چشمگیر کتابخانه‌های استان در پنج سال گذشته اظهار داشت: یکی از اتفاقات مثبت این سال‌ها بهسازی و شاداب‌سازی بیش از 20 کتابخانه در استان بود که این امر سبب شد مردم استان، اقبال بیشتری به کتابخانه‌ها پیدا کنند.

وی تصریح کرد: در طول این مدت با همراهی و حمایت ویژه نهاد کتابخانه‌ها، نیروهای کتابدار، کارشناس و خدمات موردنیاز در بخش‌های مختلف ستادی و کتابخانه‌ای جذب و به‌کار مشغول شدند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بیان کرد: همکاران کارشناس این اداره کل در کنار دیگر وظایف خود، 7 دوره بازدید کارشناسی از تمامی کتابخانه‌های استان به عمل آوردند و در این بازدیدها مشکلات و نواقص کتابخانه‌ها استخراج و برای رفع آنها تلاش شد.

وی به آماده‌سازی کتابخانه مرکزی یزد برای بهره‌برداری پس از 25 سال از آغاز احداث آن اشاره کرد و گفت: با حمایت و پیگیری ویژه دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی و معاونان ایشان و همراهی‌ مسئولان ارشد استان، این کتابخانه پس از سال‌ها انتظار سرانجام در اواخر سال 98 آماده بهره‌برداری شد که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی‌های سراسری در کشور، امکان بهره‌برداری از آن میسر نشد که امیدواریم با بهبود شرایط بتوانیم در آینده‌ای نزدیک کتابخانه مرکزی یزد را به صورت رسمی افتتاح کنیم.

دوست فاطمی‌ها افزود: با عنایت ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مبلغی بالغ بر 150 میلیارد ریال در قالب اعتبارات نقدی و اسناد خزانه برای تجهیز، تکمیل و رفع نواقص عمرانی کتابخانه مرکزی یزد صرف شد.

وی در ارتباط با تکمیل بخش‌های باقیمانده کتابخانه مرکزی یزد هم گفت: مقرر شده در صورت تأمین شرایط، دیوار حائل اطراف کتابخانه و سالن آمفی‌تئاتر کتابخانه از محل بودجه‌های استانی و یا کمک‌های ویژه ملی تکمیل شود.

دوست فاطمی‌ها به لزوم اصلاح ساختار نهاد کتابخانه‌ها و قوانین نحوه اداره این نهاد فرهنگی  اشاره کرد و گفت: اصلاح ساختار قانونی و مالی نهاد و رفع خلأهای حقوقی آن، از ضرورت‌های فعلی این مجموعه عظیم فرهنگی است که رسالت مهمی در بخش فرهنگ و آموزش کشور به عهده دارد.

وی یکی از مشکلات اساسی نهاد کتابخانه‌ها را پایدار نبودن درآمدهای آن عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در کنار بودجه ناچیزی که به عنوان کمک‌های دولتی به نهاد اختصاص می‌یابد و عمدتاً صرف پرداخت حقوق کارکنان می‌شود و سهم نیم‌درصد درآمد شهرداری‌های کشور که یا مبلغ قابل‌توجهی نیست و یا در برخی شهرها به طورکامل و درست پرداخت نمی‌شود.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان یزد بیان کرد: درآمد دیگری که بتوان به وسیله آن کتابخانه‌ها را به شکل شایسته اداره کرد، در نهاد وجود ندارد که این امر، اجرای مطلوب بسیاری از برنامه‌ها و اهداف نهاد را با مشکل مواجه کرده است.

این مقام فرهنگی استان به مشکل اختصاص زمین به پروژه‌های خیری در حوزه کتابخانه‌های عمومی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه براساس قانون نهاد کتابخانه‌های عمومی، اختصاص مستقیم زمین‌های دولتی با کاربری فرهنگی به نهاد مجاز نیست و کتابخانه‌ها تنها به عنوان بهره‌بردار نهایی از پروژه تعریف شده‌اند، بسیاری از پروژه‌های خیری در این بخش سال‌هاست معطل مانده‌اند و خیران پس از عدم دریافت زمین مناسب برای ساخت کتابخانه، سرمایه خود را به سایر بخش‌ها منتقل می‌کنند.

انتهای پیام/784/حSource link

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *