براتی: نحوه مشارکت مجمع در اصلاح اساسنامه باید تابع اساسنامه باشد/ با فیفا درباره ماهیت قانونی فدراسیون اختلاف داریم


به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، احمدرضا براتی با اشاره به مکاتبات صورت گرفته بین فیفا و فدراسیون در خصوص اساسنامه فدراسیون فوتبال اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در نتیجه بحران کرونا بر همه جهان حاکم است، به طور طبیعی امکان برگزاری جلسات حضوری وجود ندارد و در نتیجه ناگزیر هستیم که از طریق ویدیو کنفرانس، تلفن کنفرانس و ارسال ایمیل و نامه فرآیند مذاکرات و انجام اصلاحات را طی کنیم. از این نظر  ارسال و دریافت نامه‌های متعدد بین فدراسیون، فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا امری کاملا طبیعی است.

وی در واکنش به برخی اظهار نظرها پیرامون عدم ارسال پیش‌نویس به اعضای مجمع و هیئت رئیسه گفت: تمام اعضای هیئت رئیسه به طور کامل از جزئیات اساسنامه مطلع هستند و بر روند انجام اصلاحات نظارت می‌کنند. درباره اعضای مجمع هم باید توجه کنیم که مجمع به عنوان بالاترین رکن فدراسیون، مرجع نهایی تصویب اساسنامه بوده و بدیهی است هیچ چیزی بدون نظر نهایی آنها تصویب نخواهد شد، اما در عین حال نحوه مشارکت اعضای مجمع در اصلاح اساسنامه هم باید تابع خود اساسنامه باشد و خارج از تشریفات قانونی اساسنامه نباید انتظار داشته باشیم. برابر اساسنامه، 21 روز قبل از برگزاری مجمع، متن اساسنامه برای اعضای مجمع ارسال می‌شود و این ترتیبی است که اساسنامه مشخص کرده و همه باید به آن احترام بگذاریم. البته فدراسیون برای جلب مشارکت حداکثری و ایجاد فرصت اظهار نظر بیشتر، قبلاً بر اساس فراخوانی که صادر کرد، از اعضای مجمع نظرخواهی کرد و نظرات خوبی هم ارائه شد که در حد امکان از این نظرات استفاده شده است.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال افزود: اینکه گفته می‌شود اساسنامه قبل از نظرخواهی اعضای مجمع برای تصویب فیفا ارسال شده نیز از اساس اشتباه است، زیرا فیفا مرجع تصویب اساسنامه نیست بلکه فیفا و کنفدراسیون، پیش نویس ارسالی را ملاحظه می‌کنند تا اطمینان پیدا کنند اصول الزامی فیفا در آن رعایت شده باشد. در صورتی که از این حیث مشکلی نباشد آن گاه اساسنامه جهت ملاحظه و تصویب اعضای مجمع برای آنها ارسال می‌شود و اساسنامه در مجمع عمومی و توسط اعضای مجمع تصویب می‌شود. همه اینها که توضیح دادم یک روند قانونی و عرف بین‌المللی است و در واقع اعضای مجمع با انتخاب هیئت رئیسه به آنها اعتماد کرده‌اند و هیئت رئیسه هم از طریق بازوهای اجرایی خود یعنی کمیته‌ها و دپارتمان‌ها امور فدراسیون فوتبال را اداره می‌کنند. بدیهی است که مجمع حق دارد بر اساس اساسنامه و با تشریفات قانونی که در اساسنامه به شکل صریح ذکر شده است، بر همه اقدامات فدراسیون نظارت کند.

براتی درباره وضعیت فعلی اساسنامه گفت: خوشبختانه عمده قسمت‌های اساسنامه مشکلی ندارد و در حال حاضر درباره ماهیت قانونی فدراسیون بین فدراسیون و فیفا اختلاف نظر وجود دارد. بر اساس مصوبه هیئت رئیسه، در ماده یک اساسنامه، ماهیت فدراسیون، عمومی غیر دولتی ذکر شده و فیفا هنوز در این باره قانع نشده و این محل اختلاف است. واضح است که فدراسیون تشکیلات دولتی نیست، پس ما دو راه داریم یا باید بگوییم که فدراسیون موسسه خصوصی است که این برخلاف مقررات داخلی است یا باید تلاش کنیم فیفا را قانع کنیم که براساس مقررات ملی و داخلی ایران، فدراسیون ها موسسات عمومی غیر دولتی هستند و درج عنوانی دیگر برای آنها موجب ایجاد تعارض بین اساسنامه فدراسیون با مقررات ملی می‌شود.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم تا با مذاکره، تعامل و گفتمان این مشکل را حل کنیم و طبیعی است فیفا به عنوان مهمترین نهاد ناظر بر فوتبال در دنیا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان بالاترین نهاد فوتبالی قاره آسیا درباره اساسنامه فدراسیون‌ها حساس باشند و ما این را کاملاً درک می‌کنیم و آنها هم تفاوت‌های قانونی در کشورهای مختلف را درک می‌کنند و امیدوارم که در نهایت این موضوع به بهترین شکل ممکن که منافع فوتبال و کشور را تامین کند، انجام شود.

انتهای پیام/Source link

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *